Zavajanje pri roku dobave

nejc111

Pripravnik
15. sep 2007
599
11
18
Pozdravljeni!

Imamo težavo z dobaviteljem rezervnega dela za našo proizvodnjo. V nadaljevanju datumsko pojasnjujem.
-pokvarjen del smo na servis poslali 10.marca
-prvo ponudbo za popravilo dela smo prejeli 11.aprila, bila je smešno visoka zato sem prosil za znižanje ponudbe
-dne 25.aprila so nam sporočili, da zadeve ni možno popraviti in priložili novo ponudbo za dobavo novih delov ki je bila za polovico manjša od prve za popravilo
-dne 25.aprila smo potrdili ponudbo in naročili popravilo, isti dan smo nakazali 100% avans!
-dne 26.aprila smo prejeli potrditev naročila z rokom dobave ca. 3 tedne.
-dne 15.maja so nas obvestili, da rezervnega dela še niso prejeli
-dne 17.maja so nas obvestili da se dobava pričakuje od 29. maja do 2. junija.
-danes dne 30.maja so nas obvestili da je dobava predvidoma 13 junija. - to je 7 tednov od naročila.

Vmes sem jih večkrat pisno obvestil, da nam zaradi nedobave dela nastaja velika gospodarska škoda, ki ta trenutek znaša že okoli 15.000 €.

Kaj lahko sploh naredim? Ostali dobavitelji po svetu so imeli dobavni rok 4-6 tednov. V splošnih pogojih ima podjetje zapisano, da se dobava lahko prestavi samo zaradi višje sile, potresa, itd, ne pa tudi zaradi zamud dobavitelja. Je bolje počakati na dobavo pa jih potem zbombati ali kar že sedaj?

Kam lahko sledi prijava, katerim inštitucijam, kako ukrepati dalje?
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Hm, oprosti ker o teh zadevah pa res ne vem kaj dosti, ampak če ni bilo kje napisano kdaj je predvidena dobava in kakšne so kazni za zamudo, se mi zdi da se lahko kar pod nosom obrišete za kakršnokoli odškodnino?
Bom pa spremljal temo, ker me res zanima kako je to pravno rešeno.
 

nejc111

Pripravnik
15. sep 2007
599
11
18
Za rok dobave je bilo pisno in v uradnem dokumentu napisano da je dobava ca 3 tedne (ustno so nam sicer zagotavljali dobavo v roku 2-3 tednov). Če bi bil del dostavljen v 4 tednu nebi kompliciral, vendar 4 tedenska zamuda pri roku dobave 3 tedne pa je nesprejemljiva. (že tako so sestavljali ponudbo 6 tednov).

Kazen sicer ni nikjer predvidena a imajo v splošnih pogojih zapisano da si prodajalec pridržuje pravico do podaljšanja roka dobave zaradi poplav, potresov, stavke, neurja,...

O kakršni koli prestavitvi dobave zaradi po njihovih besedah "povečanja vtoka naročil" ni nikjer besede.

V splošnih pogojih tudi piše, da so dobavni roki za prodajalca obvezujoči.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Po mojem imaš pravico odstopiti od naročila in dobiti denar nazaj, to je pa to.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Jaz bi počakal na izdobavo in prej ne bi delal sranja. Če so kakšni šalabajzerji, ki jim je vseeno za njihov renome, lahko še malce zavlačujejo z dobavo, kar za vas pomeni še večjo poslovno škodo.
Ali poznaš, kakšna je situacija pri tem dobavitelju? Mogoče sumiš, kaj je razlog za zamudo? V primeru, da si prepričan, da za njihovo zamudo ni nekega pametnega objektivnega razloga (povečan vnos naročil to pač ni), in v primeru, da je vaša poslovna škoda dokazljiva in v primeru, da se ti da ubadati s tem, bi ga lahko tožili za nastalo poslovno škodo.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.108
3.416
113
Imaš na potrdilu naročila spodaj ali na hrbtni strani mogoče kakšnih 5 cm drobnega teksta?
Če tam nič "takega" ne piše jih lahko tožiš za dokazljivo poslovno škodo. Seveda je vprašanje v kateri državi se ta dobavitelj nahaja, koliko bi vse skupaj stalo in kako je tam s pravnim sistemom.
Pa plačilo 100% Avansa ob tem, da pišeš, da le ne gre za edinega ponudnika na svetu
bonk.gif
. Oprosti, ampak amatersko.
.
Če ne gre za stalnega dobavitelje in gre za popravilo kosa, je razumljivo, da "na besedo" nihče ne bo začel nič delati. Običajno se v takšnih primerih dogovori kakšnih 20% avansa ob naročilu in preostalih 80% pred odpremo oz., ko ti javi, da je gotovo in lahko pošljete prevoznika po robo. Ali pa 50% pred odpremo in 30%, ko robo dobiš in potrdiš, da je OK.
Seveda je vse odvisno od vrednosti storitve/rezervnega dela - če gre za par 100 € jasno, da se plača vse naenkrat.
Če gre pa za par 10.000 € pa, kot sem ti napisal.
.
Je pa tole za=b nabavne službe, obvladovanje rizikov, pa to...