Zaklepanje oken

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Pozdravljeni,
zanima me, če je možno okno (oz. bolj steklena vrata - francoski balkon) zakleniti tako, da se odpirajo samo na vrhu, na kip.
To sem si zamislil za otroško sobo.. Imamo pa PVC okna firme Actual.

Hvala!
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
Pozdravljeni,
zanima me, če je možno okno (oz. bolj steklena vrata - francoski balkon) zakleniti tako, da se odpirajo samo na vrhu, na kip.
To sem si zamislil za otroško sobo.. Imamo pa PVC okna firme Actual.

Hvala!
Pri nas imamo tako. Brez ključa se odpre samo na kip, s ključem pa na široko. Vsak oknar ti bo ob naročilu to z lahkoto zagotovil.
Če pa že imaš okno s klasičnim zapiranjem, pa ne vem - je verjetno potrebno zamenjati okovje, ne samo kljuke.
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
Pri nas imamo tako. Brez ključa se odpre samo na kip, s ključem pa na široko. Vsak oknar ti bo ob naročilu to z lahkoto zagotovil.
Če pa že imaš okno s klasičnim zapiranjem, pa ne vem - je verjetno potrebno zamenjati okovje, ne samo kljuke.
Mogoče še to - tudi midva sva razmišljala o francoskem balkonu, potem pa sva raje dala dve okni eno nad drugim. Spodnje se odpira, kot sem opisal, zgornje pa normalno. Tako lahko hitro prezračiš z zgornjim oknom, pa ti spodaj še zmeraj ostane "ograja" in ni treba otrokom skakati skoz, mi smo se pa s tem izognili še ograji za francoski balkon = toplotni most + strošek za inoks
 

Priponke

  • Posnetek zaslona 2023-05-29 093142.png
    Posnetek zaslona 2023-05-29 093142.png
    84 KB · Ogledi: 62

JMR

Pripravnik
1. nov 2008
88
29
18
Slovenija
Pozdravljen MUC.

Seveda je mogoče.

Najenostavnejša rešitev je pololiva (okenska kljuka) s ključem (https://www.merkur.si/delavnica/okovje/stavbno-okovje/pololive/).

Enostavno snameš obstoječo in montiraš pololivo s ključem. Pololivo je mogoče blokirati (zakleniti) v dveh položajih. Ko je okensko krilo/francoski balkon zaprto (dodatno varovalo pred vlomi) in ko odpreš okensko krilo na nagib ("kip").

Naslednja rešitev je otroško varovalo odpiranja (podobno je temu na fotografiji: https://www.conrad.si/p/abus-okensko-varovalo-fts3003abfs28409-bele-barve-752085). En del se montira na podboj, en del pa na okensko krilo/francoski balkon. Okensko krilo je še vedno mogoče odpirati na nagib ("kip"), ni pa ga mogoče odpreti na stežaj.

Pololive s ključem definitivno priporočam vsem, ki imate kletna okna brez rešetk in brez lepljenih/varnostnih stekel. NI popolna rešitev (!), definitivno pa oteži morebitne vlome in vzame morebitnemu vlomilcu (pre) več časa (...in se...mogoče... prej odloči, da odneha...).