Zaščita oken pred fasado

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.402
246
63
Kras
www.mtl.si
Med vgradnjo oken in izvedbo fasade bo minilo cca. 3 mesece.
Kakšen nasvet, kako zaščititi vgradnjo (torej purpen, itd.) oken pred zunanjimi vplivi. Tudi škatla za rolete bo zunaj, ker je nadometna (čez pride potem fasada). Glej fotografijo spodaj, tam kjer je razbito nad oknom.
Razmišljal sem, da bi nalepil gradbeno folijo čez, ampak me zanima, če sploh obstaja kakšen selotejp, da se prime na omet (glej fotografijo spodaj - sicer še stara okna noter). Drugače bom zgoraj fiksiral z letvico, ki jo bom privijačil čez folijo.
Najlažje bi bilo sicer zapreti komplet okno, ampak ker se živi noter, je to nemogoče. Tako da sem razmišljal ob strani zalimati folijo le slab cm na okvir okna. Itak tam čez pride potem fasada, tako da tudi če bo kakšna sled ostala ob odstranitvi, ne bo panike.
Se priporočam za nasvete. Hvala.
Okno.jpg
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.137
5.803
113
blizu močvirne prestolnice
Seveda obstaja selotejp za grobe površine,res pa ne vem zakaj bi ščitil okno če ga boš menjal. Itak ne boš mogel zračiti. Ko delaš zaščitiš potem pa odstraniš
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.402
246
63
Kras
www.mtl.si
Na fotografiji je še staro okno :).
Kateri selotejp predlagaš?
Seveda bom lahko zračil, saj bi zalimal le montažni del okna, cca. 1cm selotejp na okvir okna, ne na samo okensko krilo ;).
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.006
5.300
113
Če bo RAL montaža se pupen itak ne bo videl, ker bo prelepleno s trakom.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.636
6.044
113
pri taščici
Kako je lahko skatla za rolete nadometna ce pride fasada cez njo? ;)
Ja, skatla bo predokenska najbrž. Potem pa pride fasada cez njo ali pa ne.
Jaz sem okna vgradil tako da je skatla v liniji fasade.
Ali sem naredil napako ali ne, ne vem.
Nimam pojma s cim zascitit purpen. Mogoce vprašaš v tkk.
Sicer pa v treh mesecih ne bo propadel.
Najprej mi na misel pride licarski trak ampak ne vem ce bo to sploh uv zascita. Mogoce kak duct tape.
Ali pa kak temni silikon s katerim premazes purpen.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.402
246
63
Kras
www.mtl.si
Če bo RAL montaža se pupen itak ne bo videl, ker bo prelepleno s trakom.
Se še odločam o tem.
Kako je lahko skatla za rolete nadometna ce pride fasada cez njo? ;)
Ja, skatla bo predokenska najbrž. Potem pa pride fasada cez njo ali pa ne.
Jaz sem okna vgradil tako da je skatla v liniji fasade.
Ali sem naredil napako ali ne, ne vem.
Nimam pojma s cim zascitit purpen. Mogoce vprašaš v tkk.
Sicer pa v treh mesecih ne bo propadel.
Najprej mi na misel pride licarski trak ampak ne vem ce bo to sploh uv zascita. Mogoce kak duct tape.
Ali pa kak temni silikon s katerim premazes purpen.
Morda sem se narobe izrazil. Na fotografiji zgoraj, del kjer je razbit nad oknom bo izolacija, potem pa pride čez škatla, ki bo poravnana s trenutnim ometom. Seveda okno je tudi poravnano. Čez pa potem pride fasada, tako da bo škatla dejansko v fasadi, ko bo le ta narejena.

Še malo off vprašanje: vsi pravijo, da dam za izolacijo med steno in škatlo za rolete kar Stirodur, ki naj bi imel toplotno prevodnost 0,025 - 0.033 W/mk. A kdo ve, kateri tip ima 0,025? Je še kakšna alternativa Stirodurju z boljšo toplotno izolativnostjo? Ima kdo izkušnje z bakelitnimi izolacijami? Oz. konkretno weber.therm plus ultra? Ta ima recimo 0,020 W/mK.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.636
6.044
113
pri taščici
A se ti ljubi skicirat kako imas namen postavit okno roleto izolacijo.
Lahko svinčnik in papir pa fotka al pa "slikar" ;)
Gradbeniki se pogovarjamos skicami ;l
Da si ne bom kaj narobe predstavljal.
Ral montaze v adaptacijah ne delajo pogosto. Razen če ni res totalna adaptacija. Ker pri Ral montazi ti ne mores v enem dnevu zamenjat okna ce sem prav razumel monterja.
 
19. jul 2007
2.780
1.501
113
Predpogoj za RAL montazo naj bi bila ustrezno predpripravljen okvir za vgradnjo: stirodur + mrezica in lepilo.
Ni izvedljivo v enem dnevu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

luka51

Guru
16. avg 2007
14.006
5.300
113
Nam niso delali stirodurja... in tudi na ekoskladu ni noben omenil, da ni RAL ko smo dodali slike...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.700
5.666
113
Stavek bi se moral glasiti: Predpogoj za RAL montazo naj bi bila ustrezno predpripravljen okvir za vgradnjo.
Pika.
Stirodur ni nikakor obvezen za RAL montazo in ni tam zaradi montaze oken kot take.
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
877
20
18
Ljubljana
Weber je vcasih imel od kingspana izolacijo z nizjo prevodnostjo, mogoce je se vedno tako.

Mislim da sm jest za spalete imel kingspan kooltherm k5
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.402
246
63
Kras
www.mtl.si
A se ti ljubi skicirat kako imas namen postavit okno roleto izolacijo.
Lahko svinčnik in papir pa fotka al pa "slikar" ;)
Gradbeniki se pogovarjamos skicami ;l
Da si ne bom kaj narobe predstavljal.
Ral montaze v adaptacijah ne delajo pogosto. Razen če ni res totalna adaptacija. Ker pri Ral montazi ti ne mores v enem dnevu zamenjat okna ce sem prav razumel monterja.
Okno - narisano.jpg


Predpogoj za RAL montazo naj bi bila ustrezno predpripravljen okvir za vgradnjo: stirodur + mrezica in lepilo.
Ni izvedljivo v enem dnevu.
Kolikor so meni razložili imaš več vrst RAL montaže. Ena je recimo z ekpanzijskimi trakovi. Naj bi pa ta bila najslabša.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.729
1.047
113
Jaz imam isto narejeno. 20 cm izolacije. Nisem pa kompliciral z 2 cm stirodurjem za škatlo. Verjetno bi moral za to štemati zid?

Ah ne, lažem, okvir okna je podaljšan in pride za škatlo še okvir. Odprtina v zidu mora biti toliko večja.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.402
246
63
Kras
www.mtl.si
Drži, štemam večinoma omet dol.
Torej se ti je zmanjšala odprtina? To je bila tudi opcija pri meni, da bi škatla šla v celoti noter, ampak bi se zmanjšala odprtina, tako da je odpadlo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: delavec44 in Hanzi

luka51

Guru
16. avg 2007
14.006
5.300
113
Ral montaze v adaptacijah ne delajo pogosto. Razen če ni res totalna adaptacija. Ker pri Ral montazi ti ne mores v enem dnevu zamenjat okna ce sem prav razumel monterja.
9 oken menjanih (dvoje od tega z vrati na teraso. 7 z roletami. V enem dnevu, adaptacija, RAL.
Na ekoskladu noben ni jamral, da ni pravilno izvedeno. So pa zahtevali popravek, ker nisem poslikal nalepke na zalogovniku za centralno ampak samo napisal podatke. Tak, da če so mi to komplicirali verjamem, da bi za okna še prej.
Torej se očitno da RAL v enem dnevu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.636
6.044
113
pri taščici
Za RAL montazo ne bom pameten
Tista izolacija nad oknom pa ima smisel, socer bo skatla toplotni most ;)
Je pa res da ti imas skatlo visje od okna, meni je prejsnji lastnik(monter) skatlo montirsl do vrha okna, tako da mi del skatle pokrije tudi steklo okna.
Nimam pa zarad tega problema s.toplotnim mostom ;l
Okna sem.namrec.pred izvedbo dodatne fasade prestavil na zunanji.rob stene
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.155
859
113
Zadaj za škatlo se da čim več izolacije, v škatli je zunanji zrak - zunanji minus:
1716881197040.png

Škatlo se montira na končni rob fasade, drugače je pri tako lepo debeli fasadi fantastičen toplotni most, čista petka.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.155
859
113
2cm stirodurja proti 20cm fasade ni nič. Čimbolj odkopat staro fasado proč in škatlo montirati na predviden zunanji rob fasade, da je za škatlo vsaj 6, 7cm izolacije. Stirodur daš preko in iz spodnje strani okna zapurpenaš ostale centimetre.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek