Zaklenjen disk?

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Očitno imam nek zaklenjen disk in ko ga priklopim na čitalec diskov, mi enostavno noče prebrat vsebine, tudi v winsih mi ga noče inicializirati, napiše CRC napaka...

A obstoja kak program, ki bi znal ta disk prebrati ali pa ga vsaj sformatirati, da bi bil spet uporaben?
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Očitno imam nek zaklenjen disk in ko ga priklopim na čitalec diskov, mi enostavno noče prebrat vsebine, tudi v winsih mi ga noče inicializirati, napiše CRC napaka...

A obstoja kak program, ki bi znal ta disk prebrati ali pa ga vsaj sformatirati, da bi bil spet uporaben?
CRC napaka pomeni da je disk v okvari, ne pa da je zaklenjen... Vrži proč.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
CRC napaka pomeni da je disk v okvari, ne pa da je zaklenjen... Vrži proč.
Disk je vzet iz drugega računalnika, kjer je bil z BIOSom zaklenjen, vzel sem ga ven in ga priklopil na čitalec diskov in mi ga ne prikaže niti ga ne dovoli sformatirati.
Ko ga hočem v upravljanju diskov inicializirati mi ga lepo najde, napiše točno velikost ampak potem pri inicializaciji napiše podatkovna napaka preverjanje CRC.

Kaj pa če na njem niso bili Winsi ampak kak Ios in ga morda zato winsi ne prepoznajo?

Obstaja kak program, ki preveri disk in pove ali je res zanič ali pa so samo na njem kakšni podatki, ki jih winsi ne prepoznajo?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Napiši za kakšen disk gre. Večina novih SSDjev ima po defaultu vklopljeno šifriranje in na drugih računalnikih niso berljivi (lahko ga seveda izbrišeš).

Za začetek poženi S.M.A.R.T. diagnostiko in boš hitro videl pri čem si...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Napiši za kakšen disk gre. Večina novih SSDjev ima po defaultu vklopljeno šifriranje in na drugih računalnikih niso berljivi (lahko ga seveda izbrišeš).

Za začetek poženi S.M.A.R.T. diagnostiko in boš hitro videl pri čem si...
Kar seveda ni res... s čim ti šifrira? Kje imaš ključ? Kje imaš obnovitveni ključ? Smo v zadnjem mesecu postavili za stranko vsaj 10 PCjev s SSD diski (nove zadeve) in nobena ni imela kriptiranega diska...
Lahko pa vklopiš bitlocker ali podobno. Samo potem ne javlja CRC error ampak access denied oz. sprašuje po obnovitvenem ključu...
Tudi 'vsemogočni' linux odpove pri pokvarjenem disku (CRC) ali zakriptiranem disku. Ker drugače bi zakriptiran disk z ransomware enostavno na linux priklopil, a ne?
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Kar seveda ni res... s čim ti šifrira? Kje imaš ključ? Kje imaš obnovitveni ključ? Smo v zadnjem mesecu postavili za stranko vsaj 10 PCjev s SSD diski (nove zadeve) in nobena ni imela kriptiranega diska...
Lahko pa vklopiš bitlocker ali podobno. Samo potem ne javlja CRC error ampak access denied oz. sprašuje po obnovitvenem ključu...
Tudi 'vsemogočni' linux odpove pri pokvarjenem disku (CRC) ali zakriptiranem disku. Ker drugače bi zakriptiran disk z ransomware enostavno na linux priklopil, a ne?
A poznate kak program s katerim bi lahko preveril, če je disk ok ali zanič oziroma kak program, da bi ga vsaj poskusil sformatirati?

Kolikor vem je računalnik s tem diskom deloval, samo bios geslo je zahteval, tega pa kolega ne pozna in ga je podaril meni, da naj se z njim igram in se morda še kaj naučim.
Zdaj sem si pa končno vzel čas, da poskusim rešit oboje-disk in računalnik.

Če kdo ve kako zbrisat bios geslo, ga tudi lahko dam nazaj v prenosnik in poskusim raje z odklepom bios gesla ampak sam tega žal ne znam.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Napiši za kakšen disk gre. Večina novih SSDjev ima po defaultu vklopljeno šifriranje in na drugih računalnikih niso berljivi (lahko ga seveda izbrišeš).

Za začetek poženi S.M.A.R.T. diagnostiko in boš hitro videl pri čem si...

Gre za dobrih pet let star Toshibin prenosnik s SSD diskom WD Scorpio blue 320GB oznaka WD3200BEVT, datum izdelave 30 julij 2009.

Disk naj bi bil dober in naj bi računalnik z njim delal.

Na katero smart diagnostiko misliš?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Kar seveda ni res... s čim ti šifrira? Kje imaš ključ? Kje imaš obnovitveni ključ? Smo v zadnjem mesecu postavili za stranko vsaj 10 PCjev s SSD diski (nove zadeve) in nobena ni imela kriptiranega diska...
Lahko pa vklopiš bitlocker ali podobno. Samo potem ne javlja CRC error ampak access denied oz. sprašuje po obnovitvenem ključu...
Tudi 'vsemogočni' linux odpove pri pokvarjenem disku (CRC) ali zakriptiranem disku. Ker drugače bi zakriptiran disk z ransomware enostavno na linux priklopil, a ne?

Za self-encrypting drive (SED) še nisi slišal? :rolleyes:

Avtor omenja tudi da je bil "zaklenjen z BIOSom", kar še dodatno potrdi mojo domnevo. Disk je iz leta 2009, takrat so tudi ven prišli prvi diski s SED podporo.

Kako velik disk ti zazna? Če je velik okrog ~100MB, potem je definitivno to.
 

mihagr

Pripravnik
25. avg 2007
393
23
18
Ljubljana
Disk ni zaklenjen, ampak je pač crknil.
Je pa to navaden (ne SSD)disk star okoli 8 let nameščen v nekaj več kot 5 let starem prenosniku.
Če bi bilo kaj v povezavi z bios-om (kar seveda ni), potem se odklopi baterija,
ki vzdržuje stanje v c-mos in bios geslo bi bilo izbrisano.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Jaz bi pa rekel da sta odleteli obe kopiji MFT, ker je prišlo do napake CRC na delu kjer se nahajata oz. sta sami MFT poškodovani...
Kolikor se spomnim je
Disk ni zaklenjen, ampak je pač crknil.
Je pa to navaden (ne SSD)disk star okoli 8 let nameščen v nekaj več kot 5 let starem prenosniku.
Če bi bilo kaj v povezavi z bios-om (kar seveda ni), potem se odklopi baterija,
ki vzdržuje stanje v c-mos in bios geslo bi bilo izbrisano.
neeeee, self-encrypted...
Kaj sem že takoj na začetku rekel
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Za self-encrypting drive (SED) še nisi slišal? :rolleyes:

Avtor omenja tudi da je bil "zaklenjen z BIOSom", kar še dodatno potrdi mojo domnevo. Disk je iz leta 2009, takrat so tudi ven prišli prvi diski s SED podporo.

Kako velik disk ti zazna? Če je velik okrog ~100MB, potem je definitivno to.

V prenosniku mi napiše HDD1/SSD1 pasword?

In brez gesla ne gre več naprej.
Če ga pa vzamem ven iz prenosnika in ga dam v čitalec diskov mi pa ga upravljalec diskov najde disk z velikostjo 298GB, pri lastnostih diska mi napiše ta naprava deluje pravilno in napiše podatke o disku a ne dovoli mi ga pa sformatirati.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Disk ni zaklenjen, ampak je pač crknil.
Je pa to navaden (ne SSD)disk star okoli 8 let nameščen v nekaj več kot 5 let starem prenosniku.
Če bi bilo kaj v povezavi z bios-om (kar seveda ni), potem se odklopi baterija,
ki vzdržuje stanje v c-mos in bios geslo bi bilo izbrisano.

A tako enostavno se izbriše bios gesla?
Zakaj pa potem sploh obstojajo, če jih lahko tako enostavno zbrišemo?

Torej moram ta prenosnik samo nekako razdreti in najti 3 voltno gumbno baterijo jo vzeti ven in bo prenosnik odklenjen?
Nečakinja nujno rabi ravno tak za silo dober prenosnik za prenašanje naokrog in bi ji ga res rad zrihtal.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Tebi podatki na disku niso pomembni? Potem poiskusi z originalnim softwarom od diska, kjer boš najverjetneje imel neko "Secure Erase" opcijo.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Podatki me ne zanimajo pa tudi kaj dosti več od samih winsow ni gor.
Rad bi samo usposobil prenosnik pa ga ne morem zaradi tega, ker hoče hdd pasword.
V čitalcu diska na drugem računalniku pa disk zazna a ga ne prebere niti ga noče sfomatirati;(

Najprej moram nekako razdreti ta prenosnik, če res odstranitev baterije odstrani tudi hdd bios geslo.
Dvajset šravfkov sem odstranil pa ga še ne vem kako na dveh mestih drži nekaj skupaj?
 

mihagr

Pripravnik
25. avg 2007
393
23
18
Ljubljana
Kaktus, ne me narobe razumeti. Z izklopom baterije, se bo bios resetiral (podatki o nastavitvah bodo izbrisani),
S tem pa se ti lahko izbriše tudi geslo za disk. Nekateri rač. So res imeli nastavitev v biosu za postavitev gesla za disk,
Vendar je to geslo, po mojem skromnem mišljenju delovalo na int16: kar je sistemska zahteva za dostop do diska.
Seveda sam disk pa ni bil kriptiran in če je disk v redu, bi ga lahko v drugem računalniku formatiral brez problema.
Če pa ti javi crc error, potem pa je verjetno res fuč.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
HP format tool mi napiše Device media is write protected.

WD diagnostik pa mi napiše tole:
Test Option:QUICK TESTModel Number:WDC WD3200BEVT-26ZCT0Unit Serial Number:WD-WX30A79J5577Firmware Number:12.01A12Capacity:320.07 GBSMART Status:pASSTest Result:PASSTest Time:16:13:32, May 05, 2018


Test Option:EXTENDED TESTModel Number:WDC WD3200BEVT-26ZCT0Unit Serial Number:WD-WX30A79J5577Firmware Number:12.01A12Capacity:320.07 GBSMART Status:pASSTest Result:FAILTest Error Code:08-Too many bad sectors detected.Test Time:16:13:40, May 05, 2018


Test Option:ERASEModel Number:WDC WD3200BEVT-26ZCT0Unit Serial Number:WD-WX30A79J5577Firmware Number:12.01A12Capacity:320.07 GBSMART Status:pASSTest Result:FAILTest Error Code:20- Delete Partitions error!Test Time:16:13:56, May 05, 2018


Test Option:ERASEModel Number:WDC WD3200BEVT-26ZCT0Unit Serial Number:WD-WX30A79J5577Firmware Number:12.01A12Capacity:320.07 GBSMART Status:pASSTest Result:FAILTest Error Code:20- Delete Partitions error!Test Time:16:14:16, May 05, 2018


A je disk torej zanič ali obstoja še kak program za test oziroma popravilo diska?
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
Download Ubuntu, instaliri na usb, zazeni live iz usbja in probi z gparted. S tem mi je ratalo najvec narest...

Lp
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Sem prenesel Ubuntu 18.04, zdaj piše, da z Startup disk creatorjem enostavno zadevo skopiram na USB.
Nikjer pa ne najdem programa Startup disk creator???

A lahko te Ubuntu datoteke s kakšnim Power iso odpakiram in jih samo skopiram na USB?