Windowsi - Hitrost?

Success

Fizikalc
5. sep 2010
532
164
43
Živjo družba,

cca teden nazaj sem formatiral računalnik in gor naložil naključne Windowse 10 Pro, ki sem jih našel na pašniku P.si

Zdaj pa me moti, ker je računalnik glede na prejšne Windowse zelo počasen.

Prej sem imel neke spešel Winse, morda gaming? Res ne vem. Spomnim se, da je bil cel confing prilagojen in naloženih je bilo nekaj programov (že v osnovi), npr nek antivirus 360.

Sicer ne igram igric, ampak bi zares rad "staro" hitrost nazaj.

Ali morda kdo ve, katere Winse sem takrat potegnil dol oz pozna kaj podobnega?

Hvala in še enkrat hvala, če se komu svita.

Lp, SSS
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Napiši najprej specifikacije PCja, ki ga maš. Mogoče ti manjkajo samo driverji za grafiko in deluje vse počas...
 

Success

Fizikalc
5. sep 2010
532
164
43
Lahko bi res bili driverji.. Sem pozabil na njih. Na osx-u ni treba tega nič urejati :)

Kako najti prave driverje? Je še vedno aktualen kakšen Gordian Knot, kot včasih?
 

Priponke

  • Screenshot 2020-10-25 101001.png
    Screenshot 2020-10-25 101001.png
    17,6 KB · Ogledi: 229

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.183
271
83
Al pa si na pašniku dobil zraven še free crypto miner. A ne bi legit inštalacijske winse za začetek na en usb dal, verjetno veš da se to da dobit na MS strani? Pol pa še drajverje poglwdta kot je rekel predhodnik, kaj ti fali v device managerju, pa si že skoraj zmagal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Success

Fizikalc
5. sep 2010
532
164
43
O hvala, res nisem vedel.

Ali obstaja kakšna "lažja" verzija Windowsev, brez vseh teh programov in ostalega "sranja"?
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63

Naredi reinstall preko tega linka. Tukaj dobis offical winse brez malware navlake, ki pride na pasnikih.

Ko imas enkrat to namesceno, namesti se vse driverje (device manager) in opcijsko izkjuci posodobitve.


Verjetno pa ni odvec omenit, ce nimas SSDja, je vseskup sizifovo delo, ker Windows 10 tut z vsem odstranjenim bloatom nebo delal ok na trdem disku.
 

Mirc4u2c

Pripravnik
19. okt 2019
101
20
18
Po mojem mnenju, če si izkušen si naložiš zadnjo (October?) verzijo, celo verzijo windowsa in potem vložiš par ur v optimizacijo s pomočjo Youtube-a , izkopiš vse service, ki veš, da jih neboš rabil, lahko se zelo pozna. Optimiziraš kolikor se da, izklopiš razne telefonske service ipd. Naložen imam ESET, saj mislim, da je pametno imet en antivirus, čeprav naj nebi bilo nujno, če ne obiskuješ čudnih strani in igraš večinoma samo igre, ampak ziher je ziher.

Verjetno govorite o Windows10Lite verziji, ki je prirejena za "gaming" in bolj hitro delovanje kot tudi PC-je z manj RAM-a.

Gonilniki so ključni za tekoče delovanje + mojajo biti točno določeni glede na tvoje komponente v PCju. Torej Chipset - matična (najdeš na uradni strani od modela matične). Najnovejše za vse naložiš, seveda grafična je najbolj očitno, potem pa še vsa ostala periferija, ki jo imaš priklopljeno. Sam včasih poskeniram pc z advanced system cleanerjem, ccleaner, malwarebytes, defrag diska ipd.

Preveri tudi Task Manager koliko CPU % ti določeni programi uporabljajo in koliko % RAM-a, če kaj izstopa v veliki porabi.

Celotno originalno verzijo windowsa pa priporočam zato, ker včasih kaj rabiš, ko je v Lite verziji odstranjeno , kot je recimo Backup, pomoč pri iskanju driverjev, razne funkcije. Izklopiš pa Cortana, iskanje preko spleta, vse za sledenje/reklame. Velika večina programov se da odstranit preko nastavitev windowsa kot tudi izklopit razne funkcije kot je Xbox game, obvezno daš iz Power Save na Ultimate performance.

Če pa se vseeno odločiš za Lite verzijo pa tudi ni slaba, verjetno je celo boljša, če le ne rabiš vseh funkcij, mislim, da večini bi bilo OK z Lite verzijo.

Ja, SSD je nujno obvezen danes, dejansko opazna precej velika razlika v odzivnosti.
 

OldSkul

gps navigator
20. jul 2007
1.866
12
38
Te razne predelane verzije Win10 so lahko problematične. Brišejo stvari, ki lahko pripeljejo do težav v prihodnosti. Verjamem pa da za razne hardcore gamerje to ne predstavlja problema. Ko pa enkrat začneš nalagati razne programe, se pa lahko prične zapletati. Tvoj računalnik je bolj na spodnji meji uporabnosti za Win10. Tudi SSD ga komajda reši. Če hočeš original okleščene windowse, poglej za "windows 10 LTSC": https://techcommunity.microsoft.com...-is-it-and-when-should-it-be-used/ba-p/293181
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mirc4u2c

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Te razne predelane verzije Win10 so lahko problematične. Brišejo stvari, ki lahko pripeljejo do težav v prihodnosti. Verjamem pa da za razne hardcore gamerje to ne predstavlja problema. Ko pa enkrat začneš nalagati razne programe, se pa lahko prične zapletati. Tvoj računalnik je bolj na spodnji meji uporabnosti za Win10. Tudi SSD ga komajda reši. Če hočeš original okleščene windowse, poglej za "windows 10 LTSC": https://techcommunity.microsoft.com...-is-it-and-when-should-it-be-used/ba-p/293181
i5 te generacije je se vec kot dovolj za poganjanje win10. Ce stvar dela ok na core2duo z ssdjem, bo tut na sandy bridge i5ki.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.890
5.452
113
Ne razumem ljudi ki rabijo star PC za osnovno brskanje po netu....da ne naložijo Linuxa

Vse kar je od W7 navzgor ima tolk blotewarea da rabiš en teden YT in googlanja da vse nepotrebno izklopis...

.....v tem času ko potweakaš Windowse za silo da delajo že osvojiš Linux Mint al pa Lite :)
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
.... in potem ugotoviš, da tvoj star PC nima gonilnikov za linux (ali ti niso vkjučeni v kernel ali pa so pa sploh depreciated) in pol je ena velika telovadba, kako to usposobit, da bo delal. Nekaj, kar tipičen non nerd nebo počel. Na windows, pa dokler je hardware mel gonilnike vsaj za visto, nebo tezav, razn redkih izjem (recimo hybrid grafike na sandy bridge ali starejšem, kjer switcanje ne dela recimo)...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.890
5.452
113
Gonilniki pri Linuxu so problem samo pri obrobnih distribucijah.....Mint & Ubuntu derivati špilajo bp

Recimo pri Asus x553ma sem imel blem z WiFi gonilnikom pri Linux Mint

Naložim....vidim da ni neta....priklopim na takratek kabel direkt na ruter...

Driver center....klik....resolve problem...in mi naloži 3rd party realtek wifi gonilnik in dela.... 5min in 2 klika...
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Naloži poljuben distro na kakšen atom 3 ali 4 generacije in poročaj o rezultatih :)
Že 32 biten UEFI ti bo delal dost težav, kaj šele gonilniki.

Pa se kaksne take cvetke se najdejo; recimo kaksne res stare nvidije ali intel grafike, ki enostavno nimajo vec delujocih driverjov v sodobnih linux distribucjah...
 
Nazadnje urejeno:

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.890
5.452
113
Sem imel Acer Aspire One d250 z Atom procesorjem....razen da je bil pocasen z cimerkoli kot sistemom (linux&Win) ....ni bilo problema z wifi...oz z gonilniki

Mi je še zdaj sicer žal da sem ga dal naprej....bi ga zrihtal z SSDjem...
 

Success

Fizikalc
5. sep 2010
532
164
43
Hvala vsem za pomoč. V kratkem bom vgradil SSD disk in potem naložil Winse iz uradne strani. Hvala.

KameleON, morda malo smešno, ampak Windows računalnik sem kupil le zaradi tega, ker eSpremnica Pošte Slovenije (program za pošiljanje paketov - pogodbeno) ne deluje na OSX, na iMacu pa ne želim imeti Windowsev. Zato sem kupil rabljen računalnik za 200€ (par let nazaj) in to je to :)

Če bi program od Pošte deloval tudi na Macu, mi ta računalnik ne bi bil niti potreben.

Še enkrat hvala vsem za pomoč!

Lp, SSS
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Sem imel Acer Aspire One d250 z Atom procesorjem....razen da je bil pocasen z cimerkoli kot sistemom (linux&Win) ....ni bilo problema z wifi...oz z gonilniki

Mi je še zdaj sicer žal da sem ga dal naprej....bi ga zrihtal z SSDjem...
to je bila prva generacija atomov, s katero res ni tezav. poskusi namestit linux na kaksen z3735, ki je bil zelo popularen v tablicah in poceni mini prenosnikih...
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.224
5.789
113
tudi v prvi generacijev atomov se najdejo limone, npr. atom z520 z integrirano gma 500 grafiko (rebrandan powervr čip iz telefonov)

s tem čudom lahko na kako pospešeno grafiko v linuxu kar pozabiš (že pospešen je ekstra počasen), za windowse novejše od xp pa rabiš ekstra nadure (če slučajno kdo sploh vidi kak smisel v tem početju)

drugače pa z nobenim računalnikom pri bajti težav z driverji v linuxu, edino zgoraj omenjeni atom in grafiko

no imeli smo še nek skener, ki je bil windows only, ampak nimamo več.
 

Success

Fizikalc
5. sep 2010
532
164
43
Zdaj sem pol urce gledal za SSD diski, ampak resno razmišljam, da bi kupil kar nov prenostnik, ki bi bil ok vsaj še za kakšnih 5 let ali več. Mogoče se je bv ubadati s tem računalnikom, če pa za dokaj mali denar dobiš že marsikaj. Mi lepo prosim kdo na hitro razloži, na kaj moram biti najbolj pozoren?

Potrebujem ga zgolj za PhotoShop in internet, ostalo delam na Macu. Rad bi le 15" zaslon ali več, ker je računalnik 99% doma.

Budget? - Ne vem, toliko, da se za denar dobi najboljše kar potrebujem, da ne preplačujem preveč za močen PC, ki ga ne potrebujem.