Windows 7 multiboot in izbris particije

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.337
676
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
v roke sem dobil laptop na katerega je bilo potrebno ponovno naložiti OS. Vse lepo in prav, disk je razdeljen na 2 dela (2x100GB). OS win 7 inštaliram normalno na C particijo, ki jo prej sformatiram, medtem ko D pustim nedotaknjeno. Vse lepo in prav, ampak zdaj se mi pojavlja en problem - predhodni OS je bil očitno na drugi particiji in zdaj mi je v disk managementu ne pusti formatirat, ker je seveda to sistemska particija. Potem sem vklopil prikaz sistemskih datotek, kjer je razvidno da so vsi boot fajli na D disku in ne na C (čeprav je zdaj primarni OS na C disku). Zdaj pa ključno vprašanje - ali lahko kako pobrišem D disk brez da bi to vplivalo na normalni zagon primarnega OS-ja, ki je na C disku? Naj povem, da se mi ob zagonu pojavi opcija izbire različnih OS-jev in sicer 2x win7 in tudi Early version of windows, kar nakazije, da so celo na D disku ostanki nekoč naloženega XP-ja. Moja bojazen je samo to, da če v "dosu" pobrišem D disk, da mi potem ne bo bootalo novega OS-ja.
sprasujem se.gif
 

TUPLI

Fizikalc
12. jul 2010
4.703
0
36
All World
Kaj pa če zaženeš linux iz CD ali usb , pa si preneseš - shraniš , kaj imaš na D particiji , pa potem vse na novo narediš C in D particijo , pa nič ne bo ostalo , od prej na tem PC - ju ?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Stavim, da se boš zezal dlje časa kot z novo inštalacijo. V fazi inštalacije pobriši VSE particije in inštaliraj na prazen prostor.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Lahko probaš, ni pa sigurno da bo delovalo.

Briši particijo D (samo iz tabele, poskrbi, da jo boš lahko nazaj postavil, če eksperiment spodleti).
Nastavi C kot aktivno.
Bootaj (tu bo skoraj sigurno crknilo).
Nato daj Repair Windows DVD-jem. (in moli zraven)


Druga možnost je, da z D zbrišeš vse kar ne rabiš in potem particijo zmanjšaš na nek minimum, na novo sproščenem prostoru pa novo kreiraš. Se pa postavlja vprašanje, kaj dejansko želiš doseči? Zakaj bi D sploh brisal?
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.337
676
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Rad bi jo pobrisal enostavno zato ker mi mapa windows žre okoli 30GB D diska. Zraven je še Program files mapa, ki se je prav tako ne da pobrisat..Vse kar se je dalo sem že ročno pobrisal, da bi šel pa zdaj še ročno brisat fajle znotraj windows folderja, pa tak naredim doktorat...

mah qurc, sem se že odločil, bom naredil clean install in bom sformatiral obe particiji pa bo mir. Itak je dan samo za poležavanje al pa za viset pred škatlo.
wink-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Eh, a služba?
wink-1.gif


Sicer se da pobrisat mape, ampak če boš reinstaliral, tudi OK.