Windows encrypted files - problem

scream

Zelenc'
28. okt 2020
6
0
1
Ok, kot totalni računalniški laik bom opisal svojo nerodno situacijo in apeliram na računalniške znalce, da mi pomagajo iz zagate....če je še možnost

Najprej bom opisal redosledje:

Tekom let, sem v določen folder, na osebnem PCju, ki je bil skrit nekje v dokumentih shranjeval različen material, ki se ga običajno deli v temi "bitka med spoloma"

Ko sem opazil da ta folder ni več tok skrit kot bi mogu bit, aka, žena je začela brskat po kompu sem v paniki kliknil na folder in dal encrypted filles - torej sem na windowsu "zaklenil" datoteke - v neki bedni (laični) fori, da bo to pomagalo zaščititi datoteke, v primeru slučajnega odkritja.

Ker se je brskanje nadaljevalo sem že kodirane fajle shranil na zunanji disk in le tega prikladno skril....kokerkol

No in ker sem že na začetku omenil da sem laik, sem lepo te datoteke mel na disku, ki je bil pač lepo varovan, v nekem upanju da bom lahko to enkrat v prihodnsoti še kdaj pogledal / posheral


Zadeva je stagnirala neki časa in potem sledeče:

nabavil sem nov PC z namenom igranja igrc in obstoječi PC, kjer se je vse dogajalo je pač ratal sčasoma počasen in sem ga zato formatiral, na novo naložil windowse iz 7 na 10 in smo obtorej imeli dva PCja....obstoječi, ki je bil za maile, youtube in podobne stvari ter nov moj osebni PC dejansko za igrce.

Nato se odločim da bi jaz priklopil omenjeni prenosni disk in poskušam odpret ta folder z rumeno ključavnico in valda nisem imel nobenega "dovoljenja"....vse je bilo zakljenjeno....prebral sem kar nekaj google strani kako v lastnostnih mape spremenit dovoljenja itd in ni nič pomagalo ker to ni bil originalen račun, kjer so bile datoteke encryptane......nato sem spet usposobil "stari PC", ki je bil sicer formatiran iz w7 na w10, sem dal disk notri in šel na omenjene datoteke, vendar jih ravno tako nisem mogel "de-encryptat"

Tko da sem na točki, ko obupujem, če je sploh še možno mojo "novo mapo" velko 6 Gb rešit, kjer so notri razni privatni in internetni spomini

Še enkrat....pač totalno laično in iščem profesionalno pomoč :)
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.411
5.395
113
Ko vklopiš enkripcijo te vpraša, kam naj shrani kodirni ključ. Si ga morda kam shranil, na USB, ...?
 

scream

Zelenc'
28. okt 2020
6
0
1
žal ne....

sem pa pol še fomratiral računalnik po nekaj časa.....nekje na google sem bral, da se ti podatki kljub fomratu nekje shranijo, any ideas?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
Disk iz starega compa ven, priklopit na drug pc in začet reševat podatke in upat da se mesto na disku ni prepisalo. Večinoma dolgotrajen proces skeniranja. Zdaj če se ključ napiše na kako posebno mesto diaka ne vem, za običajne datoteke je pa tako, da če narediš samo format, ostanejo gor dokler se ne prepiše.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in igi

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Naredil si prav vse, da se podatki, ne bodo dali restavrirati, sedaj, ja lahko poskusiš, z kakim programom reševati itak k
kriptirane baze, samo, tudi če kaj rešiš, bodo še vedno zaklenjene..... hm hm, poskusi, pa na glas moli zraven....
 
  • Všeč mi je
Reactions: KarEn in jekleni

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Vsi uporabniki Windows Encryption (EFS) si želijo, da bi OP izgubil svoje datoteke trajno in nepovratno.

To rekši, EFS je imel težave v Windows 2000 - administrator je lahko odklenil vse datoteke. Nisem slišal, da bi kdo to uporabil za datoteke na novejših sistemih, in kar verjetno je, da so to luknjo zakrpali s kako nezdružljivostjo za nazaj. Je pa to edino, kar se spomnim.

Varianta b, naj OP vpraša na kakem bolj izpostavljenem forumu (Reddit, Quora), vendar naj namigne, da gre za načrte izdelave umazane bombe/napada na prireditve ob praznovanju 4. julija ipd. CIA bo odklenila datoteke zastonj.
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: KarEn in BojanP

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Disk iz starega compa ven, priklopit na drug pc in začet reševat podatke in upat da se mesto na disku ni prepisalo. Večinoma dolgotrajen proces skeniranja. Zdaj če se ključ napiše na kako posebno mesto diaka ne vem, za običajne datoteke je pa tako, da če narediš samo format, ostanejo gor dokler se ne prepiše.
Kaj bo reševal podatke, ko so vendar tam kot na dlani. Njegova težava je, da vsebine ne razume, ker je zakodirana. Premetavanje diska v drug sistem ne bo delovalo.

Če bi bilo enostavno oz. na dosegu samoocenjenega računalniškega laika, bi ne bilo smisla kodirati datoteke.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: MrDaco

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Veliko sreče s tem. Ta ključ ne leži kar nekje.
Sej naj ne bi reševal podatkov ampak ključ za odkodiranje teh podatkov.
In kako predlagate, da to naredi?

Certifikati so menda na \Users\<user>\AppData\Roaming\Microsoft\SystemCertificates\My. Kaj pa sedaj?

Lahko poiskusi. Ampak laik zanesljivo ne bo uspel. Če pa stvar sploh funkcionira, pa ni jasno.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Js nič ne predlagam. Samo pojasnil sem MrDaco-tov post kot sem ga sam razumel.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Nič, če so kake gole privat fotke od žene/bejbe/bivše zašifrirane lahko vpraša v temi "Nalimajte gole Slovenke", rukne zakljenen fajl gor, tam je vedno polno potrebnih juncev ki nimajo lajfa in bodo za džaba odklenili karkoli in no time da pridejo do teh fotk. Na koncu bomo vsi imeli nekaj od tega. :evil:
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Potem je moral pa stiskati recovery key ali ga shraniti na usb ključ..