vrt 2016

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Ali že kaj sadik delate, kaj sejete? JAz bom dal čebulo zdaj v zemljo, me zanima ali naj kopreno za pokrivanje dvignem ali kar pri tleh pokrijem? Zadnja leta nisem imel čebulne muhe lansko leto pa katastrofa, tako da bom letos kar pokril
smile-1.gif


LP vsem vrtičkarjem
smile-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.202
4.672
113
Sedaj še ne bi dvigoval koprene. To storiš pozneje, ko zraste. Spremljaš pa denimo http://www.kmetijski-zavod.si/, kjer bodo pisali, kdaj je nalet muhe in si pozoren, da imaš dovolj dolgo pokrito in da koprena nima lukenj.
Ena stara gospa pa mi je lani svetovala naslednje: čebulo sadiš, ko češnje odcvetijo in te čebule muha ne bo napadla. Ker je očitno, ko zraste naravnega cikla že konec. Čebula bi naj normalno zrasla. Jaz bom letos polovico sigurno naredil tako.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.071
301
83
Čebula neha delat, ko temperatura zraste nad tridest. Zdaj pa oceni kdaj boš vtaknil v zemljo. Oz. ali ti je ogibanje čebulni muhi dovolj dober razlog za drobno čebulo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.202
4.672
113
Ta gospa res živi na obronkih Pohorja na nadmorski višini okrog 500 metrov in je kako stopinjo hladneje kot po nižinah. Mogoče je tudi njen vrt bolj senčen.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.202
4.672
113
Seveda da zrase. 500 metrov še ni tako visoko. Malo na pamet bi rekel, da na 300 metrov višinske razlike pade temperatura za dve stopinji v običajnih vremenskih pogojih.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.071
301
83
Če mene vprašaš; zdaj, pod kopreno. Niti ni treba dvigovat koprene, lepo jo zakoplješ po robovih, pa si zmagal. Ko bo čebula zrasla toliko, da bo kopreno dvignila (enkrat sredi/konec maja), pa jo odstraniš in nastaviš lepljive plošče za muho. Kakšna čebula ti zna it, ampak boš menda preživel ...

Aja; mačku okoli bajte nastavi kartonaste škatle (recimo tista od pira iz hoferja ..) Ne moreš verjet kako jim to paše. Pa drug teden zamenjaš (radi imajo spremembo, ne me vprašat zakaj). Potem kar naenkrat koprena ne bo več zanimiva
cheer.gif
 
Nazadnje urejeno:

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.071
301
83
Dvignjena mora bit samo, če jo misliš imet položeno do konca. Kar pa jaz ne bi...
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
Pomagajte odgnati čebulno muho z rastlinami oz, vrtninami ki jo preganjajo oz, odganjajo.Moja žena kopreno toliko dvigne da je b rasti ohlapna in pusti rasti čebuli, jo je pa že posadila in prekrila z kopreno.
Za ostale vrtnine pa je še čas.Sicer pa imamo za ta namen rastlinjak.
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
Že sejal, solato feb. v rastlinjak, paradjaz, paprika prejšnji mesec, že tud presajal v večje 0,5l lončke (imam v hiši na okenski polici). Čebulo bom sadil enkrat proti koncu aprila, kr precej globok, tok da sm mal ven gleda. Čebulo za celo leto dost. Ponavadi ene 4 paklce.
Pr men ne pride v upoštev karkoli prej sejat, sadit, če ne bo v rastlinjaku doraslo.
Danes smo mel še snežne plohe, tem. le 3 stopinje nad.