Vprašanje za tarokaše;

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik BlackHole pravi:
Citat:
Uporabnik Blimpe pravi:
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:sem na trojki in "spustim" klopa, in takoj flek klopu še zraven, baje se to nesme, lastne igre flekat, samo kolko vem se to dela.

Od kje pa teb ideja da bi kdorkoli dal na klopa kontro??? Kontro čemu? Klop je klop, nimaš kej kontrirat...
Kontro čemu? Kontra polnemu ali pa kontra vsem pikam, ki jih prejmejo igralci. Nekdo je mogoče imel dobre karte, pa je mislil, da bo spustil igro in koga "za-j", na koncu pa nihce ne igra in se mi zdi prav, da je možno dat kontra klopu. Sicer ne more dat kontra tisti, ki je klopa napovedal, ampak kdo ta drug. Vsaj tako smo mi igrali in je bilo v redu.

Jaz igram z 2ma družbama, pri eni imamo "klop je automacki flek" pri tadrugi pa ga lahko sami flekamo...
 

Blimpe

Pripravnik
31. jul 2007
51
0
6
Pri našem klopu vsak, ki je pobral štih, piše dol kolikor je pač pobral, poln si, če imaš več kot 35. Klopa igramo po vsakem narjenem beraču ali če tisti ki ima obvezno reče dalje. Kontra bi bila edino logična od ostalih in ne od tistega ki je spustil igro...

Aja, pa edini barvni valat za moje pojme je z eno barvo in mi ga pišemo 250...

mond - škis - pagat v tem vrstnem redu, pobere štih pagat.

tko je pr nas
smile-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Mlacom, lahko bolj točno razložiš, kak to na dnar špilate? Kdo je poj komu dolžan, kdo dobi in kdo izgubi? Ker je bila ravno včeraj debata, kako bi šli za denar, pa noben ni točno vedel...

lp
 

BlackHole

Pripravnik
23. avg 2007
764
0
16
Mogoče da prej določijo dva para, ki igrata "skupaj". Recimo igrajo A, B, C in D pa prej določijo, da bo A dolžan B ali obratno, C pa bo dolžan D ali obratno. Samo ti ni v redu način, ker lahko pride do medsebojne pomoči (npr. pomagaš boljšemu kolegu). Igrat bi moral vsak samo zase. Bo MalcomX razložil.
 

Kinimod

Serpico
4. dec 2007
1.839
0
36
45
SV SI
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Kar je skoraj še bolj zajebano od pravega valata.
Primorci pa Notranjci tako igrajo.

Naša družba tudi tako igra, pa smo sami Štajerci
wink-1.gif


Drugač pa varianta na dnar - mi sicer ne igramo tega, ampak si predstavljam, da vsak zmagovalcu plača svoj zaostanek. Če popušiš za npr. 500 pik, je to 25€. Winner takes it all
roza.gif


Drugač pa sam taroka nikol nisem gledal kot igre pri kateri je potreben denarni vložek da bi blo zanimivo, ker to pač ni poker. Če je dobra družba, je špil že sam po sebi dovolj zanimiv, da ni nobene potrebe po tem, da bi ga še dodatno začinili.

Kar se pa tiče pobiranja monda soigralcu - vedno. On je tvoj soigralec samo pri tisti rundi, v osnovi pa je nasprotnik.
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Ja za dnar se igra tako, da je pika vredna nekaj centov (odvisno koliko ima družba denarja... 1, 5 ali 10 centov). Potem je pa stvar dogovor kdo bo kaj dobil. Mi smo igrali tako da je zadnji plačal prvemu razliko, tretji pa drugemu (tarok v 4) ali pa zadnja dva plačata prvemu (tarok v tri).

Npr. rezultat na koncu igranja:
1. 700 pik
2. 420 pik
3. -140 pik

pika=1 cent

drugi plača prvemu 280×1=280 centov ali 2,8€
tretji plača prvemu 840×1=840 centov ali 8,4€
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Mlacom, lahko bolj točno razložiš, kak to na dnar špilate? Kdo je poj komu dolžan, kdo dobi in kdo izgubi? Ker je bila ravno včeraj debata, kako bi šli za denar, pa noben ni točno vedel...

lp

Recimo za denar; pika = 1cent (pikacent mi tut rečemo v hecu)

Joža ma -500
Rudi ma -750
Anton ma -1000

Anton da Jožeju (-1000-500=-500)= 5€ (po domače; razlike sta 500 pik, tisti ki jih je zadaj more razliko doplačat)
Anton da Rudiju (spet po isti logiki)= 2,5€
Rudi da Jožeju = 2,5€

Torej tretji (zaden) plača prvemu in drugemu razliko. Drugi plača samo prvemu. Prvi ne plača nobenemu ampak samo kasira.

Pol pa odvisno kako močno igrate, če radi igrate za orng denar da je igra strogo resna (da pride na dan pravi tarok)
pol vam svetujem pika 5 centov.

Ne pozabi neporabljeni radelci pišejo -50 (3 neizkoriščeni = -150 k končnemu rezultatu)
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik BlackHole pravi:
Mogoče da prej določijo dva para, ki igrata "skupaj". Recimo igrajo A, B, C in D pa prej določijo, da bo A dolžan B ali obratno, C pa bo dolžan D ali obratno. Samo ti ni v redu način, ker lahko pride do medsebojne pomoči (npr. pomagaš boljšemu kolegu). Igrat bi moral vsak samo zase. Bo MalcomX razložil.

Vsak igra zase, in ponavadi se razvije tak, da se ravno spravljaš na taboljšega kolega.
Vsaj mi ko igramo sma si z mojim naj. prijatlom vedno v laseh in se ganjama po tabeli kdo bo komu
kaj kontriral...
grin1.gif
 

Matrix

lawyer
20. jul 2007
238
0
16
Ptuj
Tarok v 4 je igra za otroke, kjer je bolj v ospredju sreča pri rufanju, kot pa znanje, ki se pokaže v 3
smile-1.gif


Pravila variirajo od "mize" do "mize". Nekateri upoštevajo tudi neutemeljen flek in se potem igralca, ki je neutemeljeno flekal kaznuje z minus pikami, če sam ne zbere dovolj točk.

Glede pobiranja monda soigralcu. Dovoljeno. Tudi jaz to počnem, če špekuliram s točkami. Sicer pa ni smiselno, ker sam sebi pljuneš v skledo.

Glede flekanja klopa. Načeloma res obstaja pravilo, da sam sebi ne moreš flekat, vendar je klopa dovoljeno flekat. Vsaj mi igramo tako.
 

Matrix

lawyer
20. jul 2007
238
0
16
Ptuj
Igrate tudi drugi pikolo? Berač z obveznim enim štihom, tistega, ki igra?

Barvni valat... samo ena barva pobira taroke ali vse? Kako igrate ostali...?



Za tiste, ki igrate v 4... upoštevate sploh mondfang? More biti pravilen vrstni red, ali je lahko vmes katera koli 4. karta?
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Barvni valat igramo tako, da ena barva (s katero prides prvo ven) je glavna, in pol "zategneš"

z barvo, pol z vlkimi taroki, nakoncu (ko več nimata tarokov) pa še lahko odigraš z drugo barvo.

Sicer pa ena barva je glavna. (drugač ja maš barvnega valata vsako 10to rundo napovedanega)



Mi tut igramo da kdo da klopa, ga lahko sam fleka, na drugi mizi pa igramo avtomacki flek,

tam pa flekat ni možno. Mi je sicer vseeno, ker ga vedno flekam. (razen če sem slabo špakuliral

kdo bi naj igral in sem v zasedi z trulo in 10imi taroki)
evil.gif




Se pa orng piše dol če si poln 70/140/280



Pa tut če zbereš "samo" 20 = 20/40/80



@others:



igrate pa tudi vrjetno da pade mond, škis (mondfang) pa pagat pobere oba? (ta vrsten red oz mondfang se

more zgodit)
 
Nazadnje urejeno:

Matrix

lawyer
20. jul 2007
238
0
16
Ptuj
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:
igrate pa tudi vrjetno da pade mond, škis (mondfang) pa pagat pobere oba? (ta vrsten red oz mondfang se
more zgodit)

Ja v 3 se igra normalno mondfang, po vrstnem redu, kot si ga napisal. V 4. se bi to moralo malce prilagoditi, ker strogo po pravilih v 4 ni mondfanga... nevem kako ste drugi dogovorjeni...