Vprašanje za tarokaše;

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
In sicer, občasno igramo s kolegi tarok 3+1, pika 5 centov, da je malo bolj resno ampak še vedno prijateljsko.
In na problem naletimo (2 se niti slučajno ne strinjata, 2 pa sma "za");

- kolega igra 3, založi pa samo 2, seveda je to "padec" ampak ko reče "ležim" jaz takoj flekam igro/napoved/vse
- nekdo se "zatala" imam karto manj, napovem pagata, ki ga nimam, mi ga nekdo fleka, in povem da nimam dovolj
kart, delilec piše "dol"
- igralec ki je z mano, pride ven z mondom recimo na tarok nekoga ki igra 2/3, jaz pa mrtvohladno škisa gor (če je igra že
dobljena, štejem taroke in rezultat sproti, tako da tatretji zaradi tega ne naredi igre), baje to ni fer, jaz pa pravim da cel
hazard ni fer.
- nekdo je drugemu "dolžan" 500 pik, in igra trulpagata, meni je dolžan recimo 600 pik, jaz to neupravičeno flekam
(da ga rešim dvojenga pufa), in se baje to "ne dela", mislim da kar ni napisano v pravilih, lahko delaš, ali?
- sem na trojki in "spustim" klopa, in takoj flek klopu še zraven, baje se to nesme, lastne igre flekat, samo kolko vem
se to dela.

Pa če bi kak dober tarokaš to malo pokomentiral.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.905
3.026
113
-če se model narobe založi in ti to vidiš itak da mu daš takoj kontro na vse ker je ze itak spušu igro

-seveda če delilec narobe deli da on piše dol

- ni " pošteno" ampak kaj pa sploh je
grims-1.gif




kar se zadnjega klopa tiče sam seb ne moreš flakat sam izraze pa mate take da je treba dobr prebrat preden veš za kaj gre
 
Nazadnje urejeno:

BureKm

Fizikalc
27. avg 2007
1.219
0
36
www.pokerklub.si]www.pokerklub.si
- kontro mu daš...piše pa dol igro x 2(kontra), kar napove se mu ne piše dol. Zaje.bal je to igro, ne pa tega kar je zraven napovedal. (tako mi igramo - ne bom trdil, daje to pravilo).
- jap
- glede na situacijo ok. Itak igraš sam proti vsem , če gledaš celotno igro in ne le eno.
- Ni lih v duhu igre, ni pa prepovedano.
- Se strinjam s tem, da na lastno igro ne moreš dajati kontre. A je klop tvoja igra, ker si bil obvezen? Ne vem, napoveš jo ti, zato be rekle, da je.

Sicer pa še nisem srečal nekih univerzalnih pravil, ki bi se hkrati dotikala vseh možnih kombinacij do katerih pride. Tako da vsak igra malo po svoje. Važno je, da se prej dogovori kako se igra.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Kot prvo je tarok igra dogovorov. Pri nam velja za naslednje primere:

- renons -> -70 pik, s tem, da ga nekdo drug kliče. Lahko renonsa tudi ni, če se vsi strinjajo. Okoliščine pač ...
- načeloma bi moral vsak prešteti svoje karte, kenede?
grims-1.gif

- fer ni, prepovedano pa tudi ne.
- kaj je zdaj to "flekanje", kaj je zdaj to "dolžan"
confused-1.gif

- kaj zdaj napoveš tri ali napoveš klopa? Ker iz napovedane trojke na klopa ne gre.
ne-ne-1.gif
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
pravila tekmovalnega taroka najdeš tule:
http://www.tarok.net/
čeprav niti niso dodelana, sploh pa ne za tarok v 4.

sicer pa, če se zatalaš ali narobe založiš, pa tega ne opaziš sam, moraš biti ali začetnik, ali pa že kar nabasan. no mi igramo, da če se zatalaš in sam to opaziš, še preden igralci pogledajo karte, se ponovno meša, če ne pa delilec piše -20 (naslednji -40, -80 itd). če se kdo narobe založi, piše dol polno igro+ vse napovedi (torej 35+igro+vse napovedi+kontra...)
pagata mislim da ne smeš napovedati, če ga nimaš v rokah, ker tudi teoretično ni možno, da bi ga naredil.
soigralcu monda lahko režeš s škisom, je pa spet odvisno, s kom igram in kako na nož igramo
flekati verjetno pomeni kontra, ampak lastni igri ne moreš dati kontra?
kaj pa pomeni, da ti je nekdo "dolžan" 500 pik?

osebno jaz raje igram v 4 kot v 3, ker je več špekuliranja, kdo je s kom in kdo ima kake karte. pri taroku v 3 se mi zdi, da je več odvisno od sreče in kart, ki jih dobiš na začetku, kot pa od špekuliranja in blefiranja.
zanima me pa tole: pri taroku v 4, če se zarufam in sta v talonu hkrati rufan kralj in mond, vendar ne skupaj. a če vzamem kralja in pustim monda v talonu, ali v vsakem primeru pišem -21, ali morda ne (če npr. speljem rufanega kralja naokoli in poberem preostanek talona).
 

Shando

Pripravnik
21. avg 2007
287
0
16
LJ
malcom, tako se igra! Pravi tarok je v 3 ...... v 4 je samo še ena vrsta tiste - človek ne jezi se
grin1.gif


Tud pravila in začetno ceno € si kar prav napisu.
write.gif


Res si pr takih pravilih in upoštevanju ena pi***
jezen.gif



Pa še to - kako igrate klopa? A čakajoči špila s talonom? Men je to brez veze in že na začetku predlagam delitev talona med 3 igralce. Tist k čaka naj čaka - niti radlca ne dobi! Tako se prepreči počepovčke ki računajo na rešitev zarad polnega talona
10.gif
 

BlackHole

Pripravnik
23. avg 2007
764
0
16
Citat:
Uporabnik sass pravi:

zanima me pa tole: pri taroku v 4, če se zarufam in sta v talonu hkrati rufan kralj in mond, vendar ne skupaj. a če vzamem kralja in pustim monda v talonu, ali v vsakem primeru pišem -21, ali morda ne (če npr. speljem rufanega kralja naokoli in poberem preostanek talona).




Ja, pišeš minus 20 (ali 21), čeprav ne vem če je to pisano pravilo, tako da se lahko dogovorite. Logično bi bilo, da če ga s kraljem dobiš nazaj, da ne pišeš. Na online taroku vem, da se piše -20.

Če grem pa na začetek. Napovedovanje pagata (ko ga sploh nimaš) v igri, ki tako veš, da se ne bo igrala, je rahlo neumno ali pa tud ne, spet stvar dogovora. Zakaj potem ne napoveš valata? Če prav razumem, se vse te napovedi piše delilcu v minus, ker se je zmotil pri deljenju. Za napačno deljenje smo mi imeli tak dogovor. Ko se prvič zmotiš, pišeš recimo -20 (in ponovno deljenje), vsako naslednje napačno deljenje pa se podvoji. Klopa ne moreš sam kontrirat, lahko pa daš RE, če da kdo drugi kontra.

Citat:
- nekdo je drugemu "dolžan" 500 pik, in igra trulpagata, meni je dolžan recimo 600 pik, jaz to neupravičeno flekam

(da ga rešim dvojenga pufa), in se baje to "ne dela", mislim da kar ni napisano v pravilih, lahko delaš, ali?


Če prav razumem, ti namerno kontriraš kolegu, ker veš da ima dobre karte, samo zato, da si nabere pike (čeprav ne igraš z njim). S tem ni po moje nič narobe, ampak samo v primeru, da ti pišeš tisto kar si kontriral v minus.

Torej če on igra 2 in se recimo porufa, ti mu daš kontra in mu imaš namen pomagat v igri. On naredi 10 razlike. On piše v plus (20+10)*2=60, ti pa pišeš v minus 20+10=30.



Kar se tiče taroka, smo si mi naredili takšna pravil, da smo malo zavrli "šleparje". Tisti, ko je porufan, piše gor samo polovično. Dol pišeta oba enake in avtomatsko duplirano, če so krogci, 4x. Ne vem, zakaj bi bilo v 4 bedno igrat. Oboje se mi zdi po svoje zanimivo. V 3 ti bo šel praktično vsak kralj naokrog (pa še dama potem ponavadi), v 4 pa že morš malo kalkulirat, mogoče koga prej starokirat itd. Je pa res, da v 3 igraš vedno proti dvema, tako da je težavnost nekako podobna, saj v 4 moraš včasih igrat proti trem.
 
Nazadnje urejeno:

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Igraš po pravilih ampak mi mamo tud enga tazga v naših vrstah in noben noče več z njim igrat. Men je tarok bol zabava in ne grem tok na nož, da bi tistemu, ki sem skupaj z njim rezal monda s škisom.

Maš pa neka čudna dvojna merila. Onga ko si z njim režeš monda s škisom (ker je tko po pravilih in v končni fazi igraš sam proti drugim), drugemu daš pa kontra, ker veš, da ma dobre karte in da vama bo manj dolžan. Kaj bi sploh rad?
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:





Maš pa neka čudna dvojna merila. Onga ko si z njim režeš monda s škisom (ker je tko po pravilih in v končni fazi igraš sam proti drugim), drugemu daš pa kontra, ker veš, da ma dobre karte in da vama bo manj dolžan. Kaj bi sploh rad?




Itak monda spečem, ko je soigralec že padel igro.

Jaz gledam na to tako; Nekdo igra 2, in jaz nisem "skupaj" z onim ko ne igra, mi2 samo igrama " na to" da

bo drug čimmanj pisal, oz. da neboma plačevala. Nemoram biti "skupaj" z nekom ki mu nakoncu večera lahko plačam tudi do 200€ (se še ni zgodilo hvalabogu).



Malo sem neoseben, ampak kakorkoli ta primer (model se je skregal z mano tisti večer), "dol" je bil

500 pik, tadruga 2 pa sma bla jaz 120 in prvi 200 (al 210 se ne spomnim). In poraženec (škisrunda je bla)

dobi; škis mond, vezava do 14, eno celo barvo in eno kralj dama kaval (nekako tako), položen barvni valat,

model ma radelc, cel zmešan reče 2, tam še mu uleti nek mali tarok in platl ki mu je pasal. Model si zloži karte,

reče barvni valat, jaz rečem; "Ležiš?" "Ja" Rečem samo malo... Študiram.. Flek. Model gleda... nazaj... Ok, nebom mu

dal re... Pride ven s prvo karto in takole odmetava, ko nama zmanka kart še on veselo drži 2 taroka.
evil.gif




Igra 125 -> flek 250-> nazaj 500-> radelc 1000.
cry12bpy.gif




Model je popenil.



Mogli bi še odigrat eno rundo, samo ni melo več smisla igrat. Itak nisma hotela vzet denarja, ampak

model je odšel na bankomat ker mu je sfalilo nekje 100€ in zadevo plačal. Nasledn dan sma ga klicala pa ga skor prosla če mu lahko dama denar nazaj, pa ni hotel slišat, in se zaklel na mamo, da taroka za denar več ne igra.

V osnovi recimo je 5c na piko kr orng igra, samo skor vedno smo "skupaj" tam po 100-150 razlike, da je še vse na

prijateljskem nivoju + zmagovalec plača vso pijačo ki smo jo spili (in cigarete) pa še kakšno rundo počasti, tako da je

nakoncu mogoče 30-40€ v profitu....



Pri pika 5 centov je to blo veliko denarja za eno noč.



Zaj eni pravijo da sem svinja ker sem dal kontro, svinja bi bil če bi mu dal re, ko mi je dal kontro nazaj.

(če nebi mel radla bi mu itak dal re.)



Nemores bit svinja ko se bilokak močno igra in flekas do onemoglosti ko se nekdo zmoti...

Igras tarok ne črnega petra, bodi pozoren, 2x preveri če si se založil, sproti štej taroke, in če gre

naknap še točke, sicer pa ne igraj za denar ampak igraj v 4 na kenig-ruf.
 
Nazadnje urejeno:

Blimpe

Pripravnik
31. jul 2007
51
0
6
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:sem na trojki in "spustim" klopa, in takoj flek klopu še zraven, baje se to nesme, lastne igre flekat, samo kolko vem se to dela.

Od kje pa teb ideja da bi kdorkoli dal na klopa kontro??? Kontro čemu? Klop je klop, nimaš kej kontrirat...
 

Shando

Pripravnik
21. avg 2007
287
0
16
LJ
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:
Pr nas igra talon zraven.
MONE - a je tko sploh kdo kdaj poln??? Talon "pripada" aktualnim igralcem in ne nekomu ki počiva in ni počepnu. Kazen mora bit vzgojna!
grin1.gif


Citat:
Uporabnik Blimpe pravi:Od kje pa teb ideja da bi kdorkoli dal na klopa kontro??? Kontro čemu? Klop je klop, nimaš kej kontrirat...
Zakaj pa ne? Če je kdo poln piše -140 ..... če pa ni pa pišeš sam
evil.gif
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik Blimpe pravi:
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:sem na trojki in "spustim" klopa, in takoj flek klopu še zraven, baje se to nesme, lastne igre flekat, samo kolko vem se to dela.

Od kje pa teb ideja da bi kdorkoli dal na klopa kontro??? Kontro čemu? Klop je klop, nimaš kej kontrirat...

Ja vidiš, pr nas cela družba tak igra, že ko sem se to učil kot otrok.

V vsaki vasi drugače igrajo.

Vem da sem ze igral z modeli, ki niso poznali barvnega vlata, niso ga igrali...
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:
Vem da sem ze igral z modeli, ki niso poznali barvnega vlata, niso ga igrali...

Barvni valat je itak cela znanost. Se spomnim, kako sem debelo gledal, ko sem farbiča v drugi družbi igral na čisto drug meni neznan način (no in izgubil, se razume).

Na klopu kontra je pa itak samo nagajanje, pa ravno ne prakticiramo. Sicer pa "za dva je zmeraj".
cheer.gif
 

BlackHole

Pripravnik
23. avg 2007
764
0
16
Citat:
Uporabnik Blimpe pravi:
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:sem na trojki in "spustim" klopa, in takoj flek klopu še zraven, baje se to nesme, lastne igre flekat, samo kolko vem se to dela.

Od kje pa teb ideja da bi kdorkoli dal na klopa kontro??? Kontro čemu? Klop je klop, nimaš kej kontrirat...
Kontro čemu? Kontra polnemu ali pa kontra vsem pikam, ki jih prejmejo igralci. Nekdo je mogoče imel dobre karte, pa je mislil, da bo spustil igro in koga "za-j", na koncu pa nihce ne igra in se mi zdi prav, da je možno dat kontra klopu. Sicer ne more dat kontra tisti, ki je klopa napovedal, ampak kdo ta drug. Vsaj tako smo mi igrali in je bilo v redu.
 

BlackHole

Pripravnik
23. avg 2007
764
0
16
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:
Vem da sem ze igral z modeli, ki niso poznali barvnega vlata, niso ga igrali...

Barvni valat je itak cela znanost. Se spomnim, kako sem debelo gledal, ko sem farbiča v drugi družbi igral na čisto drug meni neznan način (no in izgubil, se razume).
Kakšna znanost pa je barvni? Pač barva je več kot tarok in to je vsa razlika med barvnim in navadnim valatom.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Odvisno, ali je več od taroka samo ena barva, ali pa jih je več (torej vse). Način igranja je zato precej različen.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
točno tako. eni namreč igrajo barvnega valata v neki barvi, kar pomeni, da je samo licitirana barva vredna več od tarokov, ostale tri pa ne.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Kar je skoraj še bolj zajebano od pravega valata.
Primorci pa Notranjci tako igrajo.