Vožnja CR dizla

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.277
38
48
Imam Škodo Superb Combi in 2.0 170KM dizel motor. V štirih mesecih sem naredil dobrih 10.000km. Zanima me kako naj bi se takle dizel vozil, saj večkrat poslušam, da to ni več tak dizel kot so bili PD ali starejši, ko si imel v čim višji prestavi in čim manj obratov. Novejši dizli naj bi se vozili podobno kot bencin motorji, torej tudi redno priganjanje v obrate in podobno. Obratno naj bi jim celo bolj škodilo kot ne.

Jaz vozim po občutku in malo gledam kaj mi svetuje avto (ima nek prikazovalnik s priporočeno prestavo) in dejansko imam raje v prestavi višje kot nižje in tako manj obratov, saj motorju vsaj po hrupu in odzivnosti to bolj godi.

Kakšne ideje ali priporočila? Je pa to moj prvi dizel.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.169
2.266
113
No to ti lahko pamet kaže da ga boš vozil v območju obratov ki bo najugodeneje vplivalo na porabo vozila ter da bo hkrati motor kar se da najbolj tih. Ne vidim smisla vozit v višjih obratih oz. nižji prestavi... Kar ti govoriš je najbrž mišljeno da ko si v fazi pospeševanja da ne rabiš v vsaki prestavi iti le do 1850 obratov in bog ne daj čez... Seveda ga lahko nažgeš če je primerno ogret..
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.208
1.827
113
avto kot avto - voziš.

Kak je motor noter nima veze. Če ti paše priganjanje ga priganjaj (pa računaj na višjo porabo) če ti ne paše, ga vozi umirjeno.

Saj ni otrok, da po vožnji ne bo hotel juhice pojest ker si to in to naredil.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.545
9.228
113
Mrzlega božaj, ko je segret pa delaj z njim kar hočeš. Če orenk tiščiš pred ugašanjem par km naredi nežno ali pa počakaj nekaj časa preden ga ugasneš.