"Viski"

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.089
113
www.adriamedia.si
Zelo na hitro, velja za škotske viskije: dela se jih iz ječmenovega sladu (kaljena ječmenova zrna). Single malt pomeni, da je to en, na ta način narejen viski, narejen v neki destilarni. Blended malt pomeni, da je namešan iz različnih single maltov. Če blended nima oznake malt, (torej je le blended), je narejen iz mešanice maltov in viskijev, ki niso iz sladu ječmena, ampak iz zrnn.
Skratka, tu je osnova ječnen oz ječmeno slad.

Pri amrih, recimo, je viski lahko iz rži, koriuze, ječmena, pšenice ipd.
Ampak: bourbon, recimo (ali pa Tennese viski, ki je tudi bourbon v resnici) mora biti iz vsaj polovice koruze (pa še druge zahteve so zanj, sodi, starnje ipd)
Malt mora biti iz vsaj polovice ječmenovega sladu, potem je tu še rženi malt (vsaj pol rženega sladu) ...
Potem oni ločijo še straight (kar je nekako ekvivalent single pri škotih, torej le en viski) in blended (isto kot pri škotih),

Irci imajo bolj ohlapne določbe, jasna je ločnica med single in blended ...


Aja, tudi japonski niso slabi, menda. SIcer sem probal le enega enkrat. Yoichi - ni slab, ampak nič presenetljivega, ker imajo isti japonci v lastii tudu Ben nevis, bi bilo še kakega za probat ...
 

zabar

fotograf
20. mar 2011
975
0
16
Meni je zanimivo, da ko je debata o pivu, vsi naštevajo, katere pire vse pijejo, seveda samo drage in uvožene, ko je debata o whiskey-u, so spet vsi znalci in pijejo le najboljše in najdražje...
rolleyes-1.gif

Bi vas prav rad spoznal v živo... Zdaj, a ste stari tolk, da alkota še povohat ne smete, če pa ste starejši, pa nabijate union ali laško in domač šnops! Obojim pa vam je skupno, da radi guglate, da sploh najdete drage vrste pirov in whiskey-ov in se potem hvalite, kaj vse pijete in kaj imate doma na lagerju....
bonk.gif

Sami znalci, ki imate vsi kar nekaj pod palcem za take zbirke!
smirk-1.gif


Vsa čast izjemam!!!
zmaga.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
redface-1.gif
zdej si me pa našel... Bi moral res pogledati na steklenički kaj piše, vem pa da je bila cena 12EUR/100 ml. Pa vse do 18EUR za identično količino...
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Citat:
Uporabnik zabar pravi:
... ko je debata o whiskey-u, so spet vsi znalci in pijejo le najboljše in najdražje...
rolleyes-1.gif

...Sami znalci, ki imate vsi kar nekaj pod palcem za take zbirke!
smirk-1.gif

Naslednje vprasanje. Ali ti slikam elotno zbirko alkohola in vina?
smile-1.gif

1553505-photo(5).JPG
 

Priponke

  • 1553505-photo(5).JPG
    1553505-photo(5).JPG
    118,5 KB · Ogledi: 338

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik zabar pravi:
Meni je zanimivo, da ko je debata o pivu, vsi naštevajo, katere pire vse pijejo, seveda samo drage in uvožene, ko je debata o whiskey-u, so spet vsi znalci in pijejo le najboljše in najdražje...
rolleyes-1.gif

Bi vas prav rad spoznal v živo... Zdaj, a ste stari tolk, da alkota še povohat ne smete, če pa ste starejši, pa nabijate union ali laško in domač šnops! Obojim pa vam je skupno, da radi guglate, da sploh najdete drage vrste pirov in whiskey-ov in se potem hvalite, kaj vse pijete in kaj imate doma na lagerju....
bonk.gif

Sami znalci, ki imate vsi kar nekaj pod palcem za take zbirke!
smirk-1.gif


Vsa čast izjemam!!!
zmaga.gif

To ma folk v naravi da se ven mece z nekimi tujimi piri in whiskeyi ,kako prisegam sam na to in ono (ta prisega je sama modrost in pamet), pa k zmanjka znacke se zacne z 10,15,25 year old, pa potem smo pri cikih, pa ko ciki zgubijo pomen in jih majo vsi, so kr naenkrat vsi pametni in pristanejo na tobaku v vrecki, (sam nevem kje so bili 15 zadnjih let ko je tobak v vrecki tudi obstajal pa nobenga nikjer ni bilo), pa kr neki. Vsak bi rad mel neko znamko zase in se preko tega ven metal.
Vse to se je lepo pokazal z tistimi bannerji k so bili neki casa tukaj na forumu v podpisih, user tega, user onega, ma kr neki.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.686
3.567
113
KSZ:

Za doma nazdravt je ponavadi Jameson, za usut se ga pa Jack Daniels (včasih Ballantines). Ampak to drugo pride samo še mogoče 1x ali 2x na leto.

Sicer pa sta od žganih stalno na zalogi samo pelinkovec in jameson, drug alkohol pa bolj priložnostno (poleg absinta, beherovke, raznih borovničk in domačih šnopsev, konjakov in podobnega sranja, ki že 10 let čaka da se ga zabriše v smeti).
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.740
2.098
113
sory uniona in laškota sem nazadnje kupil pred parimi leti (verjento več kot pet) pa ne zase ampak za fešto, ker nisem glih ljubitelj piva ampak, če ga pa že popijem hočem pa dobro pivo in to so mi recimo staropramenm budweiser al pa zlatopramen, slednji mi je sicer najbolj pri srcu

no hočem rečt, da je cena teh pirov ob pravem času nižja kot union in laško tako, da lahko tudi za piknike širši množici privoščim per ne pa scavnico...
 

HEPAN

Majstr
5. sep 2007
2.888
155
63
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
Iz cistega firbca - kaj pijete?

Jaz sem sicer po dusi Johnnie Walkerjevec (edino Platinum - ker nisem bil v Aziji zadnje cajte - in Blue George V edition mi manjka v zbirki, Swinga mi je pa zmanjkalo...), ampak me pa zanima kaj imate ostali tako, za "sproti".

Osebno sem naceloma na JW Black ali Famous Grouse, ampak bi se kaksno idejo za popestritev... Samo FYI, Ballantines, JW Red in podobni mixerji apriori odpadejo.

Zadnje case mi sede samo glenmorangi klasika in glenlivet nadurra 16 cask strength (ta je ponavadi premocen)...za nezahtevne goste pa mam se ostale konfekcijske wiskije (tulamore, long john, teachers)
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.409
9.158
113
single malt so žganice enega destilata in ne mešanice tipa vse destilatov vsega živega kot v komercialnih wiskijih v stilu ballantinesa itd.

Meni je tudi talisker zelo všeč, ima dober vonj in okus.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.639
6.480
113
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
Citat:
Uporabnik zabar pravi:
... ko je debata o whiskey-u, so spet vsi znalci in pijejo le najboljše in najdražje...
rolleyes-1.gif

...Sami znalci, ki imate vsi kar nekaj pod palcem za take zbirke!
smirk-1.gif

Naslednje vprasanje. Ali ti slikam elotno zbirko alkohola in vina?
smile-1.gif

A si te flaše iz kakšnega kontejnerja pobral, ker so skoraj vse prazne?
evil.gif
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Konec meseca se seliva, pa pridno praznim da bo treba manj selit... Pol pa znova v shopping - Metro, watch out!
smile-1.gif


Zaenkrat moram it po:
- Famous Grouse x2 (kaj cmo, tega najvec sesekam)
- Aadrberg 15
- Balvenie Doublewood 12 in Portwood 21
- Caol Ila/Ardberg/Glenlivet, ce bojo kaj meli...
- Kaj iz spiska v tej temi, ce bo na zalogi
smile-1.gif


Ampak so plani ze v teku - dva Zelenca me cakata pri kolegu, sveze iz Dutyja, Gold bo naslednjic ko grem jaz mimo Duty Freeja, sam se nekoga da gre v Azijo rabim, da Platinum pride
smile-1.gif


Plavega je pa se pol flase, tko da bo pa se par let zdrzal, mi ga je skor skoda :D
 
Nazadnje urejeno:

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Za lazje razumevanje:

Vec kot pol tega je odprtega, in ne bo slo z nama, ko se seliva... Alcohol time!
smile-1.gif

1554051-photo.JPG
 

Priponke

  • 1554051-photo.JPG
    1554051-photo.JPG
    112,6 KB · Ogledi: 369

ghibli

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
18. sep 2007
2.132
1
38
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
Iz cistega firbca - kaj pijete?

Jaz sem sicer po dusi Johnnie Walkerjevec (edino Platinum - ker nisem bil v Aziji zadnje cajte - in Blue George V edition mi manjka v zbirki, Swinga mi je pa zmanjkalo...), ampak me pa zanima kaj imate ostali tako, za "sproti".

Osebno sem naceloma na JW Black ali Famous Grouse, ampak bi se kaksno idejo za popestritev... Samo FYI, Ballantines, JW Red in podobni mixerji apriori odpadejo.

V časih Yugo DutyFree shopov Famous Grouse potem pa nekaj časa izključno Jacka. Kar se žestic tiče pa najraje dobro vodko npr Smirnoff ali Finlandia. Vodka dobro, viski za en qrc
smirk-1.gif

nahrung002.gif
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Stari, to je samo "alkohol", kje so se omare vina
smile-1.gif
Klinc, pri nas doma je vino na "Vi", ma celo svoj hladilnik...

Kaj naj recem, obicna pijandura.press
smile-1.gif
Definitivno nisem alkoholik, ker alkoholiki hodijo na sestanke...