Video format MKV

bws615a

Pripravnik
17. sep 2014
43
0
6
Živjo vsem skupaj imam eno vprašanje.

Najprej moram povedati, da se na video formate ne spoznam čisto nič in niti ne želim doštudirati iz tega ampak me zanima nekaj glede MKV-ja.

Ok zadeva je sledeče. Sam sem pred časom začel vleči full HD filme in sem opazil da je film, ki ima končnico MKV izredno kvalitete no vsaj slika je zelo zelo dobra. zdaj me zanima za kaj gre pri MKV-ju ali je to res dobra zadeva (pa prosim ne mi lepiti nekih linkov v angleškem jeziku kjer je polno nekih izrazov, ki jih še v slovenščini ne poznam, ampak mi raje povejte tako po domače). Pa če bi mi še kdo lahko na hitro razložil recimo MPEG-4 (ker sem bral da imajo filmi s tem formatom najboljšo sliko in tudi datoteke so do 45 GB) in če bi mi nekdo ki zastopi te zadeve razložil razliko med MKV in MPEG-4 in predvsem kateri format ima boljšo sliko?

Hvala vam za odgovore in LP
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
MKV je container, MPEG-4 pa je skupina kodekov in še drugih zadev (tudi recimo MP4 container). Container rabiš v vsakem primeru, saj moraš skupaj zapakirati video (navadno x264 kodek), audio (navadno AAC, MP3 ali AC3) in morebiti še podnapise.
 

bws615a

Pripravnik
17. sep 2014
43
0
6
Bolje da bi mi v kitajščini napisal
grin1.gif
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.348
379
83
Med drugim ti je povedal, da.mkv ni video format, ampak zgolj škatlica (t.i. container), v katero lahko zapakiraš karkoli želiš - video datoteko, zvočni zapis, podnapise, wordov dokument itd. V njem se torej lahko skriva hudo kvaliteten video ali pa totalen krš z nizko resolucijo.

Za razlike med različnimi formati pa počakaj na koga drugega.
 

iMM

Fizikalc
9. okt 2010
1.240
0
36
Zvok, video in podnapisi so "zapakirani" v paket, da jih ti dobiš skupaj in so sinhronizirani (da ni zvok 2 sekundi za videom). V tem paketu je lahko tudi več zvočnih zapisov (več jezikov) ter več podnapisov med katerimi potem izbira gledalec.
Predstavljaj si, da naročiš LG dvd player, Samsung lcd tv in Boss zvočnike na Amazonu. Vse posebej je zapakirano v svoji embalaži, Amazon pa ti jih pošlje v ENI veliki Amazon (MKV) škatli, da ti dostavijo vse skupaj.
 

bws615a

Pripravnik
17. sep 2014
43
0
6
Aha zdaj pa razumem, resnično zanimivo. Kaj pa je potem MPEG-4? In zakaj filmi z MPEG-4 zavzamejo največ prostora??
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Recimo MPEG-2 kodek je slabši kodek od MPEG-4. DVD-ji so v MPEG-2 in so ranga 4GB za en film, medtem ko dobiš v MPEG-4 pri podobni velikosti 720p vrhunskega bitrata in zvoka.

Sam kodek ne vpliva na velikost filma. To vpliva od bitrata. Večji bitrate pomeni boljšo kvaliteto. Ful HD film lahko zakodiraš z MPEG-4 in MP3 in ga zmanjšaš na 1.5 GB (YIFY), lahko pa daš malo višji bitrate in DTS zvok in bo karnaenkrat velik 6 GB.

Itak pa so vsi novejši filmi v MPEG-4 (x264) kodeku, kontainer pa načeloma ne vpliva signifikantno na velikost. Pač vedno se uporablja najboljši kodek, ki je trenutno na voljo. Zaenkrat je to x264, je pa zunaj že x265, ki je še boljši, ampak precej manj razširjen.
 

bws615a

Pripravnik
17. sep 2014
43
0
6
Se pravi da če hočem filme z najboljšo sliko potem moram gledati predvsem tole x264??
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
Ni nujno, bitrate je važen, včasih piše v opisu kakšen je. Dosti pove tudi razmerje velikosti datoteke glede na dolžino posnetka.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik bws615a pravi:
Se pravi da če hočem filme z najboljšo sliko potem moram gledati predvsem tole x264??

Še enkrat: 99% filmov je v x264 kodeku. Uploadani filmi, starejši od kodeka samega, so seveda v enem drugem kodeku.
 

bws615a

Pripravnik
17. sep 2014
43
0
6
Citat:
Uporabnik ThorZEN pravi:
Ni nujno, bitrate je važen, včasih piše v opisu kakšen je. Dosti pove tudi razmerje velikosti datoteke glede na dolžino posnetka.

Aha sem našel pri enem filmu piše takole gre pa za full HD

Total Bitrate: 21,64 Mbps

Zdaj pa me zanima koliko je to je to veliko je to dobro kje so meje...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Glej rajši velikosti filmov, bo lažje predstavljivo (itak jih je večinoma dolgih ~2 uri). Recimo čez palec bi lahko rekel takole:

Za slabo kvaliteto se smatra YIFI, kjer imaš pri 720p velikost filma ~800 MB in ~1400 MB za full HD (1080p). Se pa kockanje in MPEG artefakti že precej poznajo; pa tudi zvok je navadni stereo.

Tisti "pravi" (beri: kvalitetni) 720p filmi so veliki 4-5 GB, 1080p filmi pa so okrog 10 GB. Imajo velik bitrate in DTS ali pa vsaj AC3 zvok (surround).

Če pa ne opaziš razlike med kvaliteto, pa je itak vseeno kaj gledaš
grin1.gif
 

bws615a

Pripravnik
17. sep 2014
43
0
6
Aha dobro. Še tole če morda veš kako porihtati. Ko vlečem full hd filme dol in jih potem predvajam v VLC playerju mi če dam na 200-5 glasnosti začne šumeti ob kakšni sceni s pokol ali pa če se streljajo pa me zanima če se da to odpraviti oziroma če obstaja še kakšen drug player ki podpira tako velike datoteke...

Hvala
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
se mi zdi, da vlc vse kar je nad 100%, je umetno povečana glasnost.
Torej moreš najprej drugje dat vse na full (desno spodaj pri uri, na zvočnikih...) tako potem v vlc-ju kontrolraš samo do 100%
 

bws615a

Pripravnik
17. sep 2014
43
0
6
Fusion sam imam na 100% pa kljub temu VLC daje možnost 200%, res bi rad odpravil to težavo ker ko je kakšna akcijska scena začne hreščati...
 

bws615a

Pripravnik
17. sep 2014
43
0
6
Če zna kdo povedati, kateri program je najboljši za predvajanje blu ray-ev in full HD filmov. Ali morda kdo uporablja PowerDVD 11?' Je za kej??
 

japke

Fizikalc
13. avg 2007
1.349
12
38
43
skoz okol
mene pa zanima, kako predvajati .ISO (blueray) film velik 45gb preko DLNA?
Serviio mi ga ne prepozna,

Tako velikega USB ključka nimam, TV panasonic pa mi 500gb HDD ne zažene...

Imam tudi PS3 (neodklenjen) ki pa ne podpira NTFC formata (FAT32 pa ne omogoče tako velikih fajlov)..

torej, začaran krog..
smile-1.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
iso se mi zdi, da se da z winrarom odpret pa po delčkih predvajaš, predvidevam, da nimaš to filma?
 

bws615a

Pripravnik
17. sep 2014
43
0
6
Mi zna kdo povedati kako pri VLC-ju odmakniti tisti črn prostor zgoraj in spodaj. Kljub temu da sem dol stegnil torrent kjer piše 1920:1080 mi na obeh straneh prikaže tisti črn prosto? Kako to sprmenim da je celoten zaslov slika? To zares sovražim in to kljub temu da imajo nekateri torrenti 1080 pa potem k oga stegnem dol vidim da to ni to. Zakaj je tako malo torrentov z 1080? In zakaj je več tistih z 800??