Veganski izziv

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.090
2.192
113
v lokalni ostariji
a sem kjerkoli ti vsiljeval da jej meso? ti jamral da rastline čutijo da bilko boli da ko plodove pobiraš pobiraš otroke rastlin?

še enkrat mučenja živali ne prenašam. vzreja živali in mučenje nista ravno povezani...
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.169
-8.269
113
Citat:
nako čutijo tudi druge živali. Vsem sesalcem - materam je priprojen poseben čut do rojenih potomcev, ki se jim odvzamejo že po nekaj tednih. Vprašaj ženo, kako bi se počutila, če bi vama odpeljali otroke po nekaj tednih.
Glede na to da imajo posamezne živali več kot 100x bolj razvite posamezne čute (vid sluh...) so lahko tudi do bolečine, mraz, strah ...
Razen redkih izjem živali v nekaj dneh pozabijo, da so imele mladiča.
Razvitost enih čutil nima nobene veze z drugimi čutili.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.404
4.502
113
V nevarne vode siliš...

Glede na to, da se imaš za zelo naprednega, sem prepričan, da si naštudiral raziskave o čutih in obnašanju rastlin. Tako, da verjetno veš, da se tudi rastline v mnogih pogledih obnašajo enako kot človek/žival. Znajo reagirat, pošiljajo signale o nevarnosti, itd.

Poznaš tisti fini vonj po sveže pokošeni travi? Veš, da trava (in mnoge druge rastline) ob zaznavi nevarnosti (košnja, napad insektov,...) pošljejo v zrak določeno snov, ki privablja druge insekte, ki napadajo travožerce? Torej se rastline tudi poizkušajo branit pred žrtjem.
Žal nimajo dlačic in ne proizvajajo glasov, da bi se smilile vegancem, ki jih pospešeno uničujejo.

Skratka tvoje zavedenje in rast v višjo vrsto pusti med svojimi štirimi stenami, ker si preveč omejen za širšo debato, ki jo lahko vodijo vsejedci.
 

ozze

Majstr
24. jul 2009
2.106
297
83
Citat:
Uporabnik Janez40 pravi:
V nevarne vode siliš...

Glede na to, da se imaš za zelo naprednega, sem prepričan, da si naštudiral raziskave o čutih in obnašanju rastlin. Tako, da verjetno veš, da se tudi rastline v mnogih pogledih obnašajo enako kot človek/žival. Znajo reagirat, pošiljajo signale o nevarnosti, itd.

Poznaš tisti fini vonj po sveže pokošeni travi? Veš, da trava (in mnoge druge rastline) ob zaznavi nevarnosti (košnja, napad insektov,...) pošljejo v zrak določeno snov, ki privablja druge insekte, ki napadajo travožerce? Torej se rastline tudi poizkušajo branit pred žrtjem.
Žal nimajo dlačic in ne proizvajajo glasov, da bi se smilile vegancem, ki jih pospešeno uničujejo.

Skratka tvoje zavedenje in rast v višjo vrsto pusti med svojimi štirimi stenami, ker si preveč omejen za širšo debato, ki jo lahko vodijo vsejedci.

Imaš prav. Se umikam
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.404
4.502
113
zmaga.gif
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Umaknu se ti je zaradi tvoje debilne primerjave. Ta mu pa še pritrjuje. Svašta.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.090
2.192
113
v lokalni ostariji
me zanima če ozzie ubije muho ali komarja... če se mu smilijo miši in podgane, ali jih ima v hiši da jih ne zebe in imajo za jest...

janez40 ima point drugače.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Janez nima nobenega pointa, kot tudi ti ne. Sem ti povedal že v eni drugi temi pa se te ni prijelo. SI mogu še v tej temi mal "požgečkat". Zgleda si cepljen na besedo veganstvo.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.404
4.502
113
Kot sem rekel, travoljubcem hudo manjka širine, da bi se lahko pogovarjali o tej temi na enakem nivoju kot vsejedci. Seveda sami tega ne zmorejo prepoznat, kar potrjuje osnovno trditev.

V svojih besedah o trpljenju in čaščenju živali ste namreč bolj papežki od papeža. Sklepam, da v svoji goreči veri proti mučenju in ubijanju VSEH živali narediti harakiri, če pohodite deževnika? Komarju nastavite še drugo roko, namesto, da ga spacate po steni? Muha je sendvič (BREZ salame in sira seveda!) skupaj z vami...? Z avtom seveda ne zadanete nobenega insekta, kaj šele ptiča,...Nimate usnjenih čevljev, pasov, paškov za uro,...? Ne jeste sladkarij (večina ima notri snovi živalskega izvora),...?

Ali potegnete črto pri kravah, pujsih in piščancih, vse kar je nižje pa niso več živali? Ker potem je vseeno, če črte sploh ne vlečete kjerkoli in nehate težit. Ali pa mi pokaži normativ, kje črta poteka? Je različna glede na državo, vero, kulturo,...? Kje je meja, katere se mora držat novopečeni vegan? Ali se tudi med sabo ne znate zmenit tega? Važno, da vpijete o svoji nadrasi ko se omeni zrezek.

In, če si že tako načelen, da se vsega gornjega držiš (vsaka ti čast, ampak imaš hudo zateženo življenje, s katerim ne boš rešil ničesar oz. ti grem brez težav dokazat, da kaj živalskega še vedno ješ/uporabljaš, celo ubijaš), veselo pa žvečiš po svojem prepričanju mrtvo hrano kot so rastline, semena, itd.....in trdiš, da so dokazi o živosti rastlin bedarija...kdo je [cenzura]? Ker tebi ne ustreza, so dokazi debilni? Podobno, kot je debilno, ker me zanima kje je meja med živalmi?

Kot vsaka vera (kar v bistvu veganstvo je), se tudi ta začne rušiti pod težo čisto jasnih vprašanj in dokazov na katere nimate odgovora. In ker nimate nobene širine, da bi se o tem znali neprizadeto pogovarjat, so ostali debili, vi pa seveda ne. Kako znano.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Cel spis, pa spet same bedarije. Tebi gre na [cenzura], da je model omenil, da je vegan zaradi moralnega vidika poleg drugih stvari. Kak [cenzura] moraš bit, da mu to mečeš naprej. Dejansko je večji človek od tebe in mene. Tebe pa peče, če ne se ne bi tako doživeto odzval na to.

Če bi te to res zanimalo kar se sprašuješ bi že zdavnaj poguglal. Si en navaden provokatorček.
 
Nazadnje urejeno:

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.404
4.502
113
Tip moralizira o temi, o kateri nima pojma. To mi gre na živce. Tema kot taka nima dosti veze, le da o njej mogoče vem več kot on in ti skupaj.
Spis je zato, ker je tema obširna in želim konkretne odgovore od mešalcev megle. Odgovorov seveda ni, razen kratkih žaljivk. Ker jaz odgovore iz svojega vidika seveda poznam, želim odgovore od njega, ki predstavlja to vero in sem prepričan, da pozna zakonitosti po katerih se ravnajo in jih lahko jasno razloži. Ali mogoče tudi ne?

Zanimivo, da ti sam nimaš enega odgovora na vprašanja, znaš pa žaljiv oz. se čutiš osebno prizadet. Se bosta že potolažila kasneje, če se poznata.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Aha, gozdar je povedal, da drevesa čutijo. Ok. Kake neumnosti pa so v mojem linku? Kr po vrsti pojdi.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik ozze pravi:
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
jaz sem se tudi pridružil veganskemu izzivu

izziv mi je, da pojem čimveč mesa in se izogibam veganstvu
smile-1.gif

Zanimivo. Vsi jamrate kako smo vegani vsiljivi, sami ste pa 100x slabši. Antivegani ste čist zasmetil temo, da o vaših agresijah (v komentarjih do veganov) ne govorim.
In koliko vam vegani smetimo po vaših temah? Tatarski biftek, Pečenje na pokritih žarih, divji losos, pršut, ....

Sicer mi je pa najboljši občutek konec dneva, ko se zavem, da zaradi mene ni bilo potrebno trpeti nobeni živali.
Da živali čutijo si že sam opazil v enem od videov, kjer tepejo psa, vsaj mislim da je šlo za psa, ker sem takoj zapr, ker nisem mogel gledat. Enako čutijo tudi druge živali. Vsem sesalcem - materam je priprojen poseben čut do rojenih potomcev, ki se jim odvzamejo že po nekaj tednih. Vprašaj ženo, kako bi se počutila, če bi vama odpeljali otroke po nekaj tednih.
Glede na to da imajo posamezne živali več kot 100x bolj razvite posamezne čute (vid sluh...) so lahko tudi do bolečine, mraz, strah ...

Skratka v današnjem času ko je znaje o prehrani že tako napredovalo, se da prav lepo preživeti tudi brez mesa.

Ja kot otrok sem bil tudi prisoten tudi pri kolinah, tudi krave sem vodil na pašo (pri devtih letih), tako da nisem čisto 'mestni sonček'.
potem veš kako krava trpi če je ne pomolzeš
grims-1.gif

PS: saj rasline imajo tudi iste gene, kot to. zakaj ješ svoje sorodnike? samo zato ker nimajo živčnega sistema še ne pomeni da ne trpijo na drugačen način
grims-1.gif
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.223
9.462
113
kod Džej-Zija
Recimo, da rastline niso hurting sentient individuals. Rastline lahko prav tako "čutijo" bolečino na svoj način. Tudi ni res, da rastline na grožnjo ne odreagirajo. Oddajajo feromone, ki opozarjajo ostale na vsiljivca, na tak način privabijo naravne sovražnike vsiljivca (lubadarja itd), da jih začnejo preganjati. Potem sprostijo snovi, zaradi katerih je njihovo rastje za vsiljivca manj privlačno (listi manj užitni za gosenice itd). In za zaključek še, če vzreja živali zahteva določeno količino rastlinske krme, da je bolj moralno jesti rastline, ker je zato skupna poraba rastlin manjša. Če je uporaba rastlin moralna, količina ni pomembna, če je nemoralna tudi ne. Kakor ni bistvene razlike v teži krivde pri umoru 10 proti umori 100 ljudi.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Seveda je pomembna količina, sej se vam gre za uboge čuteče rastlinice (ki čutijo malo drugače lol). A si resno primeral ljudi z rastlinami?
Bolj slabe argumente daješ.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.223
9.462
113
kod Džej-Zija
Kje si pa ti že dal kakšnega, razen sarkazma?
Tu imaš še malo materiala in virov za preštudirat:
https://en.wikipedia.org/wiki/Plant_perception_(physiology)#Comparison_to_neurobiology

P.s. Ob humani vzreji in izrabi nimam nič tako proti uporabi rastlin kot živali. Motijo me pa dvojna merila proti uporabi živali iz "etičnih razlogov". Ker se ljudem živalice, ki žalostno gledajo, smilijo, nimajo pa prav nič proti pogromu nad živalmi, ki niso tako ljubke kot pujski iz risank.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Moji argumenti so v linku zgoraj. Z malo zdrave pameti se da razumeti. Lahko pa iščeš sto in en razlog proti, če tako želiš. Vsakemu svoje.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.223
9.462
113
kod Džej-Zija
Argumenti na tvojem linku zanikajo vse, kar je danes znanega o čutečih rastlinah. Dokazano znanstveno, ne tipa "voda s spominom". Težko bi zato tvojemu linku rekel, da karkoli argumentira.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.