varnostni ventil na bojlerju...

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
A si ziher?
Ker sem gledal in na vrhu ni nobenega čepa. Lahko pa še slikam za vsak slučaj, ampak slep še nisem ;).
eni imajo eni ne za praznjenje pa ga nikoli nisem uporabljal ,pa sem menjal na stotine bojljerjev -če je bojljer tesno pod stropom ni šans da ga odviješ še ko imaš bojljer na tleh ga težko odviješ -za mene kot da ga ni - razen pride v poštev ko naredim kak valjar za travo
 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.592
57
48
Kako pa prazniš 400 ali 500L bojler ? Čakaš 4 ure, da izteče voda, ali odviješ ta čep in je v pol ure rešeno ?

Sicer pa nisem napisal, da se pogosto uporablja za lažje praznjenje pri 80L bojlerjih (mimogrede - nisem še videl takega brez čepa, so pa na veliki večini pod pokrovčkom), sem pa videl že veliko takšnih, kjer tesnilo tega čepa puščalo, posledice pa so bile popolnoma enake, kot je opisal OP.


LP
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Kako pa prazniš 400 ali 500L bojler ? Čakaš 4 ure, da izteče voda, ali odviješ ta čep in je v pol ure rešeno ?

Sicer pa nisem napisal, da se pogosto uporablja za lažje praznjenje pri 80L bojlerjih (mimogrede - nisem še videl takega brez čepa, so pa na veliki večini pod pokrovčkom), sem pa videl že veliko takšnih, kjer tesnilo tega čepa puščalo, posledice pa so bile popolnoma enake, kot je opisal OP.


LP[/QUOT

čistil sem že in še tudi 1000l pa je šlo enostavno in hitro -izkušnje prijatelj !! delo si naredim enostavno brez kakšnih odvijanja čepov. Moja praksa je že ko montiram stvari jih naredim tako da je praznjenje enostavno kot pasulj samo šlauf rabim in nič druga. Tudi če dodatno montiram ekspanzijske posode na obstoječe bojljerje ne praznim nikoli bojljerja vse pod vodo
 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.592
57
48
jurga, ti si car.

Imam en 6kW grelec na 400L bojlerju za menjat.
Lahko to tudi pod vodo ?

LP
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.355
222
63
Kras
www.mtl.si
Odločil sem se, da bom šel kar v menjavo bojlerja, saj odpiranje in potencialno iskanje napake ne pride ravno v poštev, ker bomo brez tople vode takrat.
Hkrati bom še povečal kapaciteto za 20 litrov, tako da gledam bojlerje od Tiki: https://www.gorenje.si/izdelki/ogre...tilacija/grelniki-vode/modeli/srednjelitrazni
Predvidevam, da so bojlerji z indirektnim grelci (brez stika z vodo) boljši kot tisti z grelcem v vodi. Ali se motim? Predvsem me zanima z vidika vzdržljivosti.
Potem se pa nekako izgubim in nimam pojma kakšne so razlike med meni enakimi bojlerji, cena pa je recimo 100EUR višja. Recimo dva med njimi:
https://www.gorenje.si/primerjava?p1=492359&p2=492478
Jaz vidim samo razliko v teži in ceni, ostalo je skoraj identično za oba.
In pa še ena zadeva: kako ti "pol elektronski" bojlerji reagirajo na odklop elektrike. Namreč le ta polno digitalni bojler (https://www.gorenje.si/izdelki/ogre...i-vode/modeli/srednjelitrazni/ogb120sm/342258) ima možnost timerja, to pa rabim. Na trenutnem analognem bojlerju sem lepo zadevo rešil s timerjem, ki izklopi elektriko. A se ti delno digitalni bojlerji ob ponovnem vklopu elektrike "poberejo" in grejejo na nastavljeno vrednost ali se vse skupaj morda resetira?
Pa še eno vprašanje: v navodilih teh bojlerjev ni fotke, kako se ti namestijo na steno. Trenutni bojler je obešen proti vrhu na "obešalniku", fotkam kasneje in točno zmerim obešalnik. Top bi bilo, če bi zadeva direkt pasala gor.
Hvala vsem za nasvete.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.871
8.894
113
EU
Zračni grelec v gorenjevem 120 literskem boilerju sem menjal do sedaj (osem let) samo enkrat. Tako da je vzdržljivost OK. Menjava je enostavna kot rižev narastek, ker ni treba vode točiti iz boilerja. Stikalna ura ki jo imaš zunaj boilerja (jaz tudi) ima svojo baterijo, tako ni težav zaradi izpada elektrike.
Preveri v navodilih, ali ima boiler vgrajeno baterijo za elektroniko.
Ko kupuješ, vzemi boiler z večjo litražo vode, ker zaradi večje zaloge lahko imaš nižjo temperaturo vode in nižje toplotne izgube. Pa vodni kamen se manj nabira..
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.355
222
63
Kras
www.mtl.si
Zračni grelec v gorenjevem 120 literskem boilerju sem menjal do sedaj (osem let) samo enkrat. Tako da je vzdržljivost OK. Menjava je enostavna kot rižev narastek, ker ni treba vode točiti iz boilerja. Stikalna ura ki jo imaš zunaj boilerja (jaz tudi) ima svojo baterijo, tako ni težav zaradi izpada elektrike.
Preveri v navodilih, ali ima boiler vgrajeno baterijo za elektroniko.
Ko kupuješ, vzemi boiler z večjo litražo vode, ker zaradi večje zaloge lahko imaš nižjo temperaturo vode in nižje toplotne izgube. Pa vodni kamen se manj nabira..
Hvala za odgovor. Ravno zato bom šel na 120 litrškega (iz 100), več pa kolikor sem gledal niti ne moreš dobiti. Dodaten razlog je še to, da mladina odrašča in bo tistih 20 litrov vode še prav prišlo ;)...
Kateri bojler pa imaš ti? Lahko pogledaš, kako je obešen gor. Moj je na dveh kljukah, ki ta 30cm narazen, nekje 20cm pod vrhom bojlerja.
20180909190037037ios.jpg

Elektronika na zunanjem timerju ni panike. Zanima me, kako se odziva srednje pametna elektronika na samem bojlerju. Ali torej, ko bojler dobi elektriko (stikalna ura jo sproži) začne greti na prej nastavljeno vrednost ali se vse skupaj ''ustavi''. Recimo tale bojler:
https://www.gorenje.si/izdelki/ogre...-vode/modeli/srednjelitrazni/otgs120sm/514552
Ker klasičnega z analognim termostatom ampak z zračnim grelcem pa ni :(.

PS: Ne vem zakaj je shrani.si obrnil sliko...