VARJENJE LAGER PIVA

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Nickolikokrat sem ze rekel, da si bom nabavil konus fermentor, potem pa prespim in imam v glavi ze kasno drugo stvar ki jo bi bilo dobro nabavit
smile-1.gif
V glavnem v nedeljo bom varil prvi lager samo s savinjskim goldingom:

OG 1.047
FG 1.010
IBU 18
ABV 4.9 %

Pilsner 8,5 kg 95.5%
Munich 0.4kg 4.5%

Savinjski golding 80min 25g
50min 20g
20min 40g
Kvas mangrove jacks bavarian lager M76 5 paketkov, 31 litrov pivine. Pitch na 9 stopinj.

Stil naj bi bil munich helles. Je smash s savinjskim goldingom ok? Naj bi bil bolj hmelj za aromo... Na voljo imam se cascade, citra, chinook
smile-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
Golding je čisto dober univerzalen hmelj za aromo. Za SMASH je pa malo problematičen ker ima zelo nizek AA, za grenkobo ga je potrebno dodat torej precej.

Glede stila imaš preveč hmelja. Sam dajem v nemške lagerje (malty) cca. 10g hmelja na 10l pa še to ponavadi na 60min, that's it! Za pilsnerje oz. bolj hoppy lagerje pa 2-3x toliko. Če že uporabiš golding ga daj vsega na začetek (oz. na 60min) do izbranega IBUja, tako bo manj arome in bo pivo ustrezalo stilu.
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Ok, hvala. Sem našel še nekaj Dane na zalogi in jo bom uporabil za grenčino, ker goldinga pride preveč... 80min dana 15g in 60 min golding 20g
 
Nazadnje urejeno:

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Evo sedaj je lager teden dni na lager temperaturi. Iz 1.045 mi je povrel na 1.011 s kvasom mangrove jacks M76. Pitchal sem pri 10 stopinjah, hladilnik sem imel pa nastvaljen na 9. Naredil sem še diacetil rest na 18 stopinj za dva dni. Kvasa je bilo pomoje dovolj, ker ne zaznam nobenih priokusov. Me pa zanima koliko zdrži lager. Sod nameravam odpret 21 aprila. Je ok, če ga imam do takrat na lager temperaturi?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Seveda!
Če nimaš kake počasno napredujoče okužbe (brett), ga komot lageriraš več kot leto...
Sploh pa je na lager temperaturah skot nemogoče da bi se v pivu kaj razvil
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
Ti ga samo pazi (da ga kdo ne ukrade) pa imej na hladnem pa bo ravno pravi do aprila!
zmaga.gif
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
19 litrov imam v enem sodu, 11 litrov pa v drugem ( no zdej je že precej manj). Ta drugi je za tiste, ki mi pivo kradajo
smile-1.gif


Upam, da ni bretta. Kdaj se pa ze zazna in kaksen je okus, vonj?
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
ksz

Ali je kdo poskusil že napraviti lager/pilsner v kombinaciji pilsner sladu (~95%) in Melanoidin (~5%). Zanimajo me izkušnje, če jih imate. Po teoriji naj bi bil efekt podoben kot ga napravi dekokcija. Je pa zanimiva rešitev ker ni časovno tako zamudno (Tudi dekokcijo bi enkrat poskusil, samo to bo tema enkrat v prihodnjosti).
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Kaj se da naredit?

Sem delal lager, kateri je bil cca 3 tedne v primarnem fermentorju, od tega zadnji teden na d-restu (cca 18 stC). Potem sem dodal ustrezno cukra in flaširal, kjer sem v enem dnevu prišel iz 18 na 2 stC. Zdaj sem po dveh tednih probal prvo flašo in opažam naslednje:
- okus je odličen
- čistost (bistrost) je kul
- karbonaizacija .... skoraj nič??!!

Ali lahko karkoli glede karbonizacije rešil, če bi flaše npr. segrel nazaj na 10-14 stC, jih malo predrmal in potem počasi ohladil nazaj na 2 stC? Če da, kako hitro naj gre ohlajanje? ....

Pa .... moj prvi lager je, pa še nisem čisto zverziran ...
smile-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
Jah če si dodal sladkor in potem takoj ohadil pivo ne pričakuj da bo kaj karbonacije. Moral bi pustit da sladkor prefermentirat, najbolje kar na sobni temperaturi par dni. Potem pa dat na 2C. Alternativno bi (ker gre za lager kvas) lahko počasi spuščal temperaturo v roku enega tedna, ampak tu je vprašanje kako bi se kvas odzval.

Rešitev je trenutno jasn osamo to da daš steklenice na sobno temperaturo ali še malo več in počakaš da kvas naredi svoje, ko bo opravljeno daš nazaj na lagering. Zna pa sedaj namesto par dni trajat par tednov, odvisno od kondicije kvasa.
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
No tako izgleda lager po treh mesecih lageringa. Sem zadnjič spraševal, če lahko stoji tako dolgo na lager temperaturi
smile-1.gif

2568001-munihhelles.jpg
 

Priponke

  • 2568001-munihhelles.jpg
    2568001-munihhelles.jpg
    100,3 KB · Ogledi: 469

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Eeee, do tega pridemo vsi, ki damo februarja delat doma lager in glih, ko ugotoviš, da je SUPERRRR, mine hladno obdobje... In če nimaš frižiderja/skrinje ... lahko čakaš na zimo 2017/18 ...
tongue-1.gif


Drugače pa čestitke, izgleda krasno ... samo malo žejnega me dela
wink-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Mmmmm, cedijo se mi sline
smile-1.gif
Še dobro, da je petek. Me veseli, da se je tudi tebi kvas dobro obnesel in to pri svetlem lagerju.
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
V nedeljo sem naredil dva batcha (iz pivopis.si strani, Dunajc, Vienna lager in Uležanec, PIlsner). V vsakega sem dodal 3 vrečke m76 kvasa na 26-28l (ne vem točno koliko je). En je imel 16 stopinj, drug pa 14. Dal sem ju v hladilnik ohlajen na 8 stopinj za en dan, da se je ohladilo, saj bi rad fermentiral na 12. Včeraj sem potem dvignil hladilnik na 11 in toliko ima danes pivina stopinj. Se pa mi zdi da ni znakov fermentacije (ko sem hladilnik odprl za slabo minuto ni vrelka nič skakala). Je to normalno ali sem kaj zaj****?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
Delal si nekaj vmes med warm in cold pitchingom ...

Če delaš warm pitching dodaš kvas na višji temperaturi od fermentacijske, POČAKAŠ da se pojavi aktivnost in znižaš temperaturo na fermentacijsko.

Če delaš cold pitching, ohladiš pivo na pitching temperaturo (2-3C pod fermentacijsko) in šele NATO dodaš kvas. Počakaš na začetek aktivnosti in temperaturo dvigneš.

3 vrečke kvasa na 26l so primerne za silo samo za warm pitching, za cold pitching bi jih rabil še 1x več. Tako da glavna napaka je bila da nisi pustil da je kvas začel delat.

Koliko se ti je pivo ohladilo v tem dnevu na 8C? Če je šlo tja do 8C potem je problem ker si kvas iz 16 stopinj ohlajal na 8C in je 90% kvasa padlo na dno ter šlo v hibernacijo. Če je šlo samo do 12C potem ni neke sile, si zgubil samo del kvasa! Vsekakor si kvasu otežkočil delo. Če 100% n bo aktivnosti po 72h odp itchinga daj pivo na toplo oz. počakaj da se ogreje na 14C in premešaj/pretresi fermnetor da dvigneš kvas iz usedline. Potem počakaj na začetek aktivnosti in šele nato ohladi spet na 12C.
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Nimam pojma na koliko se je v ponedeljek ohladilo, ker nisem meril
frown-1.gif
. Bom jutri dal fermentorja ven skozi noč da se segrejeta, ju zjutraj pretresel in dal nazaj v hladilnik na 14c do večera, pol pa znižal temperaturo na 12. Bo to ok?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
Sej pravim da si šokiral kvas ki je padel na dno. Da ga zbudiš moraš dvignit temperaturo in premešat usedlino (ko je temperatura dovolj visoka) ... potem počakaš da začne aktivnost (veha). Dokler se to ne zgodi ga ne ohlajaj ker bo ponovno isto kot prej!
 

Podobne teme