Vandalizem, prevaliti stroške na najemnike

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Pridem na obisk k otrokom in zagledam v dvigalu viseti takle dopis:
ZADEVA: POJAV VANDALIZMA V STAVBAH

Spoštovani!
Obveščamo vas, da smo v zadnjem času zaznali, da se v vaših stanovanjskih
stavbah povzroča škodo na skupnih delih stavb - poškodovana dvigala,
poškodovana vhodna vrata, vdrti, uničeni in zažgani domofoni, vdrte stene,
polomljena lesena vrata komunikacijskih prostorov, polomljena stikala,
poškodovana ter porisana fasada itd..
V imenu lastnikov stavb Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine
Ljubljana in Stanovanjskega sklada Republike Slovenije vam sporočamo, da
bomo ob ponovnem pojavu vandalizma na skupnih delih stavb, v bodoče
stroške popravil in sanacije nastale škode uvrščali v mesečne obračune stroškov
za stanovanjske obveznosti najemnikom stanovanj na naslovih ***.
Obenem vam sporočamo, da je ob vsakem_ pojavu vandalizma o tem
obveščena policija. Ce bo ugotovljeno, da vandalizem povzročajo
najemniki, gre y tem primeru za kršitev najemne pogodbe in razlog za
odpoved najemnega razmerja
V pričakovanju vašega sodelovanja, dobrih med sosedskih odnosov in urejenega
bivalnega okolja vas lepo pozdravljamo!

Pustimo ob strani ton besedila (ki se mi sicer pri komunikaciji s 150 odraslimi najemniki in še kdo ve koliko odraslimi družinskimi člani zdi zelo neprimeren - še za v šolo danes ni več). Ideja, da bi najemniki plačevali za stroške vandalizma, se mi zdi kot bi mi nekdo s ključem ali žebljem porisal avto, pa bi šel po ulici in od stanovalcev zahteval denar, da popravim poškodbe.

Ker sem plačnih teh računov, imam seveda ves namen zavračati take postavke. Ali ima upravnik (iin za njim lastnika, ki sta do sedaj bila razumna) sploh kak temelj, da tako postavko vtakne v razdelilnik?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Sprijazni se, da živiš/živijo v objektu z nevzgojenimi uporabniki.
Edino pravilno je, da se taki stroški zaračunajo uporabnikom - saj gre za redna vzdrževalna dela, ki spadajo pod postavko "obratovanja objekta".

Dejstvo je tudi, da uporabniki precej dobro vedo kdo povzroča škodo in lahko samo oni naredijo red!

Ton pisanja pa je primeren populaciji, ki tam živi.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.184
3.178
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Komu pa naj upravnik zaračuna take stroške? Meni se zdi logično, da stanovalcem.
Prej, ko smo bili v bloku, se je to plačevalo iz rezervnega sklada. Vhod je bil zaklenjen, torej so not lahko šli samo stanovalci in njihovi obiskovalci.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Nič od tega seveda ni res.
Če bi šlo za normalno uporabo, bi upravnik in lastnika ne prijavljali dogodkov policiji. So dogodki, za katere je težko reči, ali gre za posledico normalne uporabe ali vandalizma. Večinoma pa se ve. Poškodbe na fasadi niso stvar normalne uporabe. Zažgane stari niso stvar normalne uporabe. Ker policija še ni identificirala storilcev, je narobe za to okriviti kateregakoli stanovalca, kaj šele vse stanovalce.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Komu pa naj upravnik zaračuna take stroške? Meni se zdi logično, da stanovalcem.
Prej, ko smo bili v bloku, se je to plačevalo iz rezervnega sklada. Vhod je bil zaklenjen, torej so not lahko šli samo stanovalci in njihovi obiskovalci.
Po mojem so to stroški lastnika, kot siceršnje vzdrževanje objekta. Neljubi, neplanirani, neprimerni, vse to in še kaj, ampak s samo uporabo pa res nimajo zveze. Zaračuati je potrebno povzročitelju, in tega nekako iščejo.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.184
3.178
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Po mojem so to stroški lastnika, kot siceršnje vzdrževanje objekta. Neljubi, neplanirani, neprimerni, vse to in še kaj, ampak s samo uporabo pa res nimajo zveze. Zaračuati je potrebno povzročitelju, in tega nekako iščejo.

Seveda bi bilo najbolj pravično zaračunati povročitelju. In če ga ne najdejo?...
Čigavi stroški pa to so, ali lastnika stavbe ali lastnika/najemnika stanovanja, pa je (naj bi bilo) navedeno v pogodbi o nakupu/najemu stanovanja. Če ni, je seveda problem, ker si vsak razlaga po svoje in vali krivdo stran od sebe. Najbolj seveda tisti, ki so to škodo povzročili (ali pa so krivci njihovi otroci)...
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.567
684
113
toti Maribor
Se pravi udari po liniji najmanjšega upora? Me prav zanima zakaj se potem plačuje zavarovanje? Na skupnem parkirišču mi poškodujejo avto, ker policija ne najde krivca to zavarovalnica zaračuna vsem etažnim lastnikom, po vaši logiki.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
To z zavarovalnico je pomojem ravno tako kot če ti dokažajo da si imel očitno odprt avto in so ti ga odpeljali ne dobiš nič. Pač nisi poskrbel za osnovne samovarovalne ukrepe. Tudi za hišo če jo imaš na stežaj odprto pa ti odnesejo 100k EUR vredno umetnino si sam kriv, zavarovalnica (če lahko dokaže) da nisi poskrbel za ustrezne ukrepe ne bo krila nobene škode.

Če delajo škodo interni se pa tudi ne krije škode. Če ti avto podrajsa s ključem sin ker mu ne kupiš plejstejšna to ni vandalizem oz. vsaj zavarovalnica (če dokaže) tega ne bo krila.

1 + 1 =

Pri bloku ki ima elektronsko ključavnico mislim da zavarovalnici ni težko dokazovat da so vandali interni ali pa so prišli na povabilo internega in ti ne krijejo škode. Lahko gre tudi za majhne škodne zahtevke, recimo izpraznjen gasilni aparat, kjer nima smisla težit zavarovalnici. Upravnik skratka ne dobi nič od zavarovalnice in potem mora stroške krit iz tistega kar je na voljo, torej skupnega sklada ki je namenjen "skupnim prostorom".
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Glede zavarovalnice in podobno je jasno, ampak tukaj je vprašanje - ali lastnik ali najemniki?
Moje mnenje - to je v osnovi strošek lastnikov nepremičnine, razen če je v najemni pogodbi drugače določeno (da lastnik lahko te stroške prevali na najemnika).
Bodo pa v bodoče malo gledali, komu bodo dali stanovanje v najem ...
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Bodo pa v bodoče malo gledali, komu bodo dali stanovanje v najem ...
Dajejo v najem po razpisnih pogojih. Ki preferirajo ljudi s socialnega dna. Na kaj točno pa bi po tvojem lahko/morali gledarti?

Kjer sedaj živim, je oddajanje stanovanj resen in utečen posel in ja, pri najemu igra vlogo, kje si živel do sedaj (preverjajo, če smejo - če ne smejo, pa vso srečo), če si (ali si bil) v zadnjem času kaj dolžan, zakaj menjaš ipd. Ampak, pri nas niti nima te možnosti (zakonske) niti ni lastnik tega izvedel, najemniki sedaj so, kot so. Vem, da je iskanje krivcev mukotrpno, ampak taka bližnjica ni sprejemljiva. Čudi me, da so jo sploh potegnili iz rokava - med 150 najemniki je zanesljivo kak, ki se spozna na pravo, in jih je par gajstnih (če pogledam vozni park, parkiran v garaži, se mi zdi, da ste sami Alteraši tam).

Sem pa našel Pravilnik o standardih vzdrževanja večstanovanjskih stavb. Ker seveda v pogodbi ni (in ne more biti) zapisano, da se stroški vandalizma prevalijo na najemnika - sicer bi to naredili že ob prejšnjih pojavih - bodo te akrobacije še toliko težje upravičili.

(Lahko jih seveda skrijejo in vse stroške pač povečajo za recimo 5% - ampak to je očitna poslovna goljufija, tako daleč menda nihče ne bo šel.)
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Kdo je te poškodbe okaraktiriziral kot vandalizem? To je obraba!
Eletronska ključavnica NI zagotovilo, da vstopajo samo stanovalci. So tudi obiskovalci sanvalcev.
Čuvajte svojo lastnino! Ne kamere pa ne. Ni po zakonu, je rekel stanovalec, ki z balkona izvaja video nadzor svojega vozila na parkingu.
Vandalizem krije lastnik! Poškodovana fasada ni problrm naemnikov!
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
torej blok, v njem 150 najemnikov, fasado poškoduje mularija iz sosednje ulice. mularije nikoli ne odkrijejo, sanacija 5000€. to se zgodi 5 krat. kdo plača?
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Ja, video nadzor. Pred leti smo stanovalci sami predlagali video nadzor skupnih prostorov (pisanja po fasadi to ne bi rešilo - verjetno ne bi rešilo veliko na noben način, razen kot preventivna grožnja, ki bi ji kdo nasedel) predvsem zaradi dogajanj v kleti in kolesarnici (vlomi v kleti, kraje koles), pa se je lastnik strinjal - pod pogoji:
  1. Sami plačamo vzpostavitev sistema
  2. Plačujemo delovanje sistema
  3. Ker bo po tem blok opremljen z video nadzorom, se bo povečalo število točk (višja najemnina)
Seveda nismo šli v to.

Ne vidim pa veliko zadržkov, da lastnik pokrije 1 in 2, najemniki pa 3 (iz česar bi se morala financirati 1 in 2)