Na Lipcah porušili nezakonito gostišče

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.016
5.725
113
blizu močvirne prestolnice
Na Lipcah porušili nezakonito gostišče ob gorenjski avtocesti

V podobnem položaju tudi druga manjša počivališča?

19. oktober 2011 ob 16:42
Jesenice - MMC RTV SLO/STA

Ob gorenjski avtocesti so po odločbi inšpektorata za okolje in prostor na počivališču Lipce ob Jesenicah porušili gostinski objekt Bistro Lev, ki je bil nezakonito zgrajen leta 1994.

Rušitev objekta na desni strani avtoceste proti Karavankam se je začela v sredo zjutraj ob prisotnosti policistov in inšpektorjev. Gostišče Lev, ki je zadnja leta večkrat prejelo nagrado za najlepše urejeno počivališče v državi, je imel v najemu samostojni podjetnik Janez Tičar, ki pa ni lastnik tamkajšnjega zemljišča.

Najemnik objekta tako ni mogel legalizirati, grozi pa mu rušitev tudi preostalih treh njegovih gostišč ob gorenjski avtocesti.

Tičar: Opozarjal sem na problem
Družba RS za avtoceste naj bi vodila postopke za legalizacijo, a je podjetniku po njegovih besedah le podaljševala pogodbo za gostinsko dejavnost, čeprav je sam dlje časa opozarjal na problem.

Na Darsu pa so pojasnili, da ne le, da najemnik ni lastnik zemljišč, tudi prostorski akti ne dovoljujejo gradnje nobenih trajnih objektov na Lipcah. Dars tako ni nikoli vodil postopkov za legalizacijo (niti jih ni začel). Poudarili so še, da so najemnika še posebej opozorili, da postopkov ne bodo vodili, ker za to nimajo nobene osnove, in da naj pristojnih organov ne zavaja, da bo mogoče te objekte legalizirati.

Dodali so še, da so pogodbo o najemu počivališča Lipce na obeh straneh avtoceste s Tičarjem podpisali v letu 2002, in sicer do konca leta 2004 z možnostjo podaljšanja najemnega razmerja. V skladu z zakonodajo pa je tovrstno počivališče mogoče oddati za največ tri leta.

"Obstoječe objekte je razširil brez soglasji"
Na podlagi razpisa in pogodbe je tako Tičar lahko postavil začasen gostinski objekt. Na Darsu pa pojasnjujejo, da je Tičar med trajanjem pogodbe namesto začasnega objekta brez ustreznih soglasij in dovoljenj razširil obstoječe objekte in zgradil nove, ki niso v skladu z najemno pogodbo in za katere ni podlage v prostorskih aktih.

Inšpektorat za okolje in prostor mu je zato že leta 2005 izdal odločbo o odstranitvi objektov, ki pa jih najemnik sam ni odstranil, ravno tako jih na njegove stroške ni odstranil inšpektorat. Inšpektorat je nato leta 2009 izdal še sklep o dovolitvi izvršbe, vendar v vsem tem času inšpektorat objektov ni zapečatil.

Ob gorenjski avtocesti ima Tičar še tri druga gostišča. Objekt na levi strani na Lipcah naj bi tako še danes rušili, če se Tičar ne bo odločil, da ga bo podrl sam. Ima pa tudi dva objekta na Povodju.

Glede zadnjih dveh so na Darsu pojasnili, da je na zahodni strani na Povodju že od leta 2009 zapečaten objekt, na vzhodni letos še obratuje. Inšpektorat za okolje in prostor ga je zapečatil leta 2009, zato Tičarju Dars od zapečatenja najemnega razmerja ni več podaljševal. Kljub sklepu o dovolitvi izvršbe odločbe o odstranitvi teh objektov ne najemnik ne inšpekcija do danes nista odstranila, počivališče pa zaradi tega že tri leta ne obratuje, so zapisali.

Napovedal, da bo tožil Dars
Tičar je napovedal, da razmišlja o tožbi Darsa za povzročeno škodo. Problem, s katerim se spopada, pa ni omejen le na gorenjsko avtocesto. V podobnem položaju so tudi nekatera druga manjša počivališča na slovenskem avtocestnem omrežju.

Na Darsu pa so zatrdili, da nobeno drugo manjše počivališče v Sloveniji nima podobnih problemov, ker so najemniki postavili objekte v skladu z najemno pogodbo in prostorskimi akti, Tičar pa je na vseh štirih lokacijah deloval v nasprotju tako s pogodbo kot s predpisi.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.427
5.416
113
Citat:
Uporabnik 8888 pravi:
Gostišče Lev, ki je zadnja leta večkrat prejelo nagrado za najlepše urejeno počivališče v državi, ...
Kaj dela fovšarija ...
frown-1.gif
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.016
5.725
113
blizu močvirne prestolnice
Problem je da bo 22 ljudi zaradi tega brezposelnih, kljub temu da je plačeval najemnino DARSu! Če bi še drugje inšpekcije delovale tako striktno!
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.427
5.416
113
Nekdo iz DARS-a bo vsekakor odgovarjal za to neupravičeno pobiranje najemnine, saj smo v pravni državi.
crazy1.gif
 

cbb

Chef
6. avg 2007
3.337
2
38
50
Nč več u Jesenicama... Zdej Horjul
Citat:
Uporabnik erikson pravi:
Citat:
Uporabnik 8888 pravi:
Gostišče Lev, ki je zadnja leta večkrat prejelo nagrado za najlepše urejeno počivališče v državi, ...
Kaj dela fovšarija ...
frown-1.gif

Ne, ne, fant, to tako ne gre. Jaz sem se drkal eno leto, da sem dobil gradbenega za hišo. Če pa se greš biznis, pol pa je logično, da papirje moraš imet. To velja za vse.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.016
5.725
113
blizu močvirne prestolnice
Kaj bi to. 22 delovnih mest manj in en ne kriv ne dolžan skrušeni podjetnik. Pomembno, da vsem rušitvenim odločbam navkljub, stoji veleposestvo s pločevinasto streho in bazenom pred njim, vsajen v sredino samotnih polhograjskih gozdov.
Aja... kdo je lastnik? Oh un lekarnar... od Zokija prjatu.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
Petrolu hodi v zelje očitno.
Pa nebi nič rekel če bi bili povsod tako striktni ampak je očitno da samo tam kjer je volja.
Svaka čast, še ena zmaga za sLOVEnijo.
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Tocn tko...nekdo drug bi rd tm mel biznis in so sli na tole noto, nimas papirjev, porust. DARSu se pa itak jebe, dnar so pobasal. Opice.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

V ozadju je biznis, nekaj jaæega prihaja namesto tistega pajzla in večje vsote.
Pa ker zadeva ni legalizirana, so se jih hinavsko rešili na "fini" način.

Je pa res, da se to tako ne dela, ampak se da nek rok in zadeve normalno odstranijo, razen če sta solastnika pametovala v nedogled.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Vseeno: kako pa da se v 17 letih ni dalo zadeve legalizirati? In pri tem ne legalizirati še tri preostale stavbe? Za moj pojem ta zgodba ni samo črno-bela, niti približno.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.636
6.470
113
Največja neumnost je to, da je tip plačeval najemnino, davek, prispevke, sedaj bo pa plačeval kuratz... Če mu niso podrli in ga sterali v 3pm že na začetku, bi mu sedaj morali dati možnost legaliziranja. S tem ravnanjem sedaj zgubijo vsi! Lastnika dobiček, delavci službe, država pa denar od dajatev... Verjetno so zadaj večji interesi in so se jih rešili na podel način, kar pa je v SLO stalna praksa. Točno se ve kdo je podpisal najemno pogodbo na DARS-u in točno se ve kdo je odgovoren da so te brunarice sploh stale. Vendar tako kot vedno, nasrkali bodo jajari in sitne ribe. Govnarji v Ljubljani bodo pa harali naprej...Čudim se, da se enkrat res nekomu ne odpelje in kakšnega smrada ne pospravi!
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
A se samo meni zdi malo čudna logika delovanja teh "podjetnikov". Najprej nekaj zgradijo na črno, brez dokumentov in ostalih potrebnih papirjev, ves čas jasno vedo da so objekti (ne eden, ampak več) nelegalni in da pač vedno lahko sledi kazen in posledično rušenje. Ko se to zgodi, se jim pa godi največja krivica? Mogoče sem jaz čuden, ampak meni je tak princip delovanja pač nenormalen. In po kakšni logiki bi se morala vsaka črna gradnja dati legalizirati?

Sicer pa koliko je bila najemnina? 1.000€ mesečno kot so rekli po TV? Meni se zdi to malo, glede na to da je lokacija dobra in so se morali obračati ne tako majhni zneski. Tako da kakšna zguba v 20 letih že ni

Pa pustimo ob strani to, da taka zadeva lahko deluje skoraj 20 let brez dovoljenj in se hkrati še pobira najemnina...
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Axi pravi:
A se samo meni zdi malo čudna logika delovanja teh "podjetnikov". Najprej nekaj zgradijo na črno, brez dokumentov in ostalih potrebnih papirjev, ves čas jasno vedo da so objekti (ne eden, ampak več) nelegalni in da pač vedno lahko sledi kazen in posledično rušenje. Ko se to zgodi, se jim pa godi največja krivica? Mogoče sem jaz čuden, ampak meni je tak princip delovanja pač nenormalen. In po kakšni logiki bi se morala vsaka črna gradnja dati legalizirati?

Sicer pa koliko je bila najemnina? 1.000€ mesečno kot so rekli po TV? Meni se zdi to malo, glede na to da je lokacija dobra in so se morali obračati ne tako majhni zneski. Tako da kakšna zguba v 20 letih že ni

Pa pustimo ob strani to, da taka zadeva lahko deluje skoraj 20 let brez dovoljenj in se hkrati še pobira najemnina...

no moram priznat da ne vem, kako je zgledalo to z gradbenimi dovoljenji pred 20 leti oz. v porodnih krčih naše države, vem pa, da verjetno takrat ni bilo vse tako črno belo, glede na to kako je še zdaj komplicirano.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.636
6.470
113
Osebno sem 100% za red v državi in naj porušijo, oglobijo, kaznujejo vse črne gradnje v SLO! Ampak VSE in ne samo nekaterim. Tudi ljubljanskim vikendašem v Bohinju, Cigam na Dolenjskem itd... VSEM enako, ali naj se pa jebejo s pravno državo!