utrgalo mikrojermen alternatorja/kompresorja klime na pezoju

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
nimam racuna, delal popoldanec.

za nasvet kako se to dela brez specialnega orodja (desetak ali dva bi za kaksno kitajsko orodje sicer tudi dal) pa so me sama usesa, tudi za kaksno finto kako se gor spravi jermen, ki izgleda minimalno prekratek. saj je ja iz aviona jasno, da nimam nobene izobrazbe iz motoroznanstva?
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Jermen je v resnici 1 mm predolg. Poišči napenjalec in boš videl. Če ne pa v štacuno pogledat kako pa kaj. Samo še vedno nisi odpravil vzroka.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Vzrok za strgan jermen je bila premajhna napetost jermena. Ker je nosilec šponarja počen, bom menjal nosilec in rolico šponarja. Z golimi rokami več kot nastaviti kot navaja založba z milijonsko naklado DIY bukel ne morem. Lahko pa poveš kaj več, kaj je nujno narediti, in če bo treba, sestavljen avto odpeljem k mehaniku (vsaj 50% jih orodja nima, še vsaj 30% pa ga ne uporablja, tudi če ga imajo) in naj nastavi napenjalec.

Se milimetra razlike v dolžini jermena ne da skompenzirati z ročno nastavljivim nap.?

Kako naj vidim, kakšna je prava dolžina jermena iz starega napenjalca, so me pa spet sama ušesa. Napisal sem že, da 1225 jermen ne gre gor tudi, ko je cel napenjalec (s svojo rolico) odstranjen iz sistema jermena. In upam da ti je, tvojemu tonu ustrezno, kristalno jasno, da se tega napenjalca ne odtegne vstran z račno.

V štacuni ne znajo pomagati, po VINu: VF33CNFUB82071255 so našli 1225 jermen, ki se zdi prekratek. S pajserjem npr. bi se ga dalo spraviti gor na silo, pa je to normalno?
 
Nazadnje urejeno:

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.878
8.900
113
EU
Pri dolžini jermena je ponavadi še ena črka, katera označuje , notranji srednji (tekalni), ali zunanji premer jermena.
Poglej to črko na starem jermenu, in potem poglej na novem. Razlika v dolžini jermena je lahko do tri centimetre.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Tony kje so casi starih bmwjev in mojstrov. Imel si erjavca za elektriko v podutiku, mihelaca v dravljah za menjalnike in kokalja za tuning in vse ostalo. Enostavno in vedno narejeno kot treba. Hehe
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Pri dolžini jermena je ponavadi še ena črka, katera označuje , notranji srednji (tekalni), ali zunanji premer jermena.
Poglej to črko na starem jermenu, in potem poglej na novem. Razlika v dolžini jermena je lahko do tri centimetre.
Bi z veseljem, pa je jermen utrgalo žlahti na cesti in sem ga zvečer iskal, pa ga nisem več dobil.

V štacuni so mi poiskali 6PK1125...
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Jermen je v resnici 1 mm predolg. Poišči napenjalec in boš videl. Če ne pa v štacuno pogledat kako pa kaj. Samo še vedno nisi odpravil vzroka.
Se pa zdi, da Autodocov katalog (ki omenja 1125 jermen za alternatorje 70-90A in 1145 za 120 A alt. - tega avto zagotovo nima, ni ne avtomatik in ne dizel, ga bom pa za štos vseeno še snel in preveril) ni slab:

Kljub temu, da menda nimam pojma o ničemer, lahko zatrdim, da sem v ETKjih še kar doma. Poiskal sem Belorusko stran z originalnim Pežo katalogom, kjer sta navedeni enaki dolžini kot v Autodocu:

Drugi viri mi niso dostopni.

Da skrajšam, je normalno, da je treba mikro jermen (ki verjetno ni novejšega "stretch" tipa jermenov, ki sploh nimajo nap. v sistemu jermenskega pogona, saj ga ta avto ima) spraviti gor na silo?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.878
8.900
113
EU
Poglej, če je jermenica štancana iz dveh polovičk. Mogoče je sestavljena skup z vijaki, pa jo lahko daš na razen.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Te reči izgleda danes vedno bolj skrivajo... Poleg oznake 6PK1245 je na jermenu iz štacune samo še oznaka na sliki:
Oznaka na Contitech 6PK1245 jermenu.jpg

Še slika razpoke na nosilcu napenjalne rolice, pri konici vijaka:
razpoka na 20 let starem nosilcu napenjalne rolice.jpg
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Brezvezna, nedorasla replika. (A tega ne veš?)

Zrihtal bom sam, prvič zato, ker gre za bližnjo žlahto in ker si veselja z je6o, ki je nastala zaradi (dobro plačanega) polovičarskega dela ne pustim vzeti.

Čakaj, da grem menjat še en zobati jermen (še dobro, da ne šmerglam novih bemflov, tam bi me čakala fuč ketna), kakšna tema bo šele to :fredi::fredi:
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Točno. Z jermeni me do smrti ne bo več nihče peljal scat. :zmaga:

Tole postaja zanimivo. Našel sem YT video, kjer človek 6PK1125 menja s 6PK1123, in tukaj je slika z odtegnjenim vijakom napenjalca, vidnega je še ogromno lufta v jermenu:

To kaže na to, da je bila na avtu ob menjavi jermenice pred 4imi leti vgrajena drugačna velikost jermenice (kako to vpliva na vrtenje jermana bi znal povedati kak strojnik) ali pa rolice.
 
Nazadnje urejeno:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.841
5.085
113
Fak ej kolko enega pametovanja glede jermena. Staro dol novo gor. Noben aumetnost. Če negre skup pelji nekomu ki ve kaj dela in bo dal skupaj.
Mislim tu pa res ni nobena umetnost mikrojermena gor dobit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Konec

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Tisti bo pa videl, da nekaj ne štima in bo nekaj na pol sestavil, toliko, da se bo jermen vrtel. Čez 30k km pa bo jermen spet odletel sredi vožnje. Nein danke.

Tole ni nobena višja matematika, in vsakdo, ki je dvakrat z avta dol pobral kolesa, bo en mikrojermen zrihtal. In bom tudi jaz pospravil drek, ki so ga za sabo pustili profiji, ni se jim dalo pa niti na listek napisati: jermen ta in ta, 6PKŽŽŽŽ.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.755
5.384
113
Fak ej kolko enega pametovanja glede jermena. Staro dol novo gor. Noben aumetnost. Če negre skup pelji nekomu ki ve kaj dela in bo dal skupaj.
Mislim tu pa res ni nobena umetnost mikrojermena gor dobit.
Etak da ni umetnost....ampak tud ti nisi tolk umetnika da bi podal pravilen odgovor....

Isti zajeb imel sam....isti letnik...isti motor...kupil mikrojermen za 6gang......avto pa 5gang...

Isti problem lot pri tony ......hotu polomt vse da bi pridobil tista 2mm pa ga gor spravil.... :D
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.841
5.085
113
Kak naj dam praviln odgovor če avta vido nisn. Ogovore na daljavo (pametovanje) pri takih stvareh dajejo samo teoretiki. Kak naj zaj tu vem kaj narobe dela.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Konec