UTP kabel trije porabniki

yyyeb

Pripravnik
20. dec 2008
231
5
18
Živjo. Do televizije imam pripeljan en UTP kabel. Na kak način bi lahko priklopil 3 stvari? Televizijo LAN, komunikator od T2 in Android Box. Je to možno, če imam samo en kabel?
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.174
267
83
En switch (stikalo) obesiš gor, če je UTP kabel kategorije vsaj 5e in če imaš osnovni router gigabitni pa stikalo gigabitno boš imel gbit povezavo. Če rabiš za TV internet potem ni problem, če rabiš za STB (škatlica od tvojega providerja od koder gre signal v TV) potem se boš moral poigrat ali s tem da parice razdeliš na 4+4 na obeh straneh in imaš 2x 100mbit ali (bolje) da to zrihtaš z vLAN-i - za slednje rabiš pravi router in pravo stikalo na tej strani, pa enega ki ve kaj dela (glede na to kaj sprašuješ domnevam da o tem ne veš prav ničesar, se pravi za oboje rabiš nekoga).
Namesto stikala lahko kupiš katerikoli rabljen router (10-20eur), pa imaš še wifi v tem prostoru (običajno imajo 4 LAN vtiče, enega rabiš za vhod, trije so pa ravno za ven), ali pa mesh wifi če to rabiš/veš kaj je to (samo potem rabiš router ki je mesh ob pogoju da je osnovni router ki ga imaš tudi mesh in po možnosti iste firme da sploh dela v mesh načinu kot je treba). Pač na tem routerju izključiš funkcijo routinga pa ostane stikalo in AP (wifi dostopna točka - ki jo nastaviš na isto ime kot osnovni wifi in drug kanal za začetek)
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Tudi za STB ne bi smelo biti problema, vsaj pri Telekomu. Imam 3 STB + 1x IPTV box, od tega je samo en STB direkt na roiuterju. Ostalo preko switchev. Je pa res, da je vse gigabitno.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
Vse (brez heca... čisto vse) je odvisno od tega, katerega operaterja ima, preko katerega omrežja je povezan in kaj je na drugi strani kabla (modem, ali kaj drugega). Vedno obstaja rešitev... ampak lahko variira od enostavne (en navaden switch), preko kmečke (deljenje kabla na 2x100Mbit) do komplicirane (managed switchi in VLAN-i).
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.688
134
63
Živjo. Do televizije imam pripeljan en UTP kabel. Na kak način bi lahko priklopil 3 stvari? Televizijo LAN, komunikator od T2 in Android Box. Je to možno, če imam samo en kabel?

Kupis ethernet stikalo. Danes je fino kupit Gigabit varianto. Kupis 5 ali 8 portnega. Skupaj bos verjetno porabil 4 porte. Morda nekoc dodas se kak internet radio, access point tako, da od viska glava ne boli. Potreboval bos pa se prosto 230VAC vticnico in se 3 kratke UTP kable.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
Zato, ker televizija in internet nista vedno na istem kablu. Včasih sta, včasih ne... odvisno od tipa povezave (in včasih tudi lokacije).
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Kar običajno njihov box za live TV uporablja multicast in je priklopljen v drug subnet kot tvoje ostale naprave (razen na določenih priključkih, kjer nimajo multicasta). Se da seveda rešit z ustrezno opremo in konfiguracijo, ampak moraš za začetek vedet kaj delaš. Kar z nekim dumb stikalom v tem primeru pač ne bo šlo.

Sicer pa tudi na Telekomu, kjer lahko teoretično priklopiš "neumno" stikalo na trunk port (ki ima skonfiguriran netagiran DATA VLAN in tagiran VIDEO VLAN) in potem naprej tako novejše boxe (ki rabijo obe omrežji, starejši ki uproabljajo samo untagged VIDEO vlan, v tem primeru itak ne bodo delovali) kot ostale naprave (ki bodo pač tagiran VIDEO VLAN ignorirale) ter upaš da vse skupaj dela (garancije ravno ni), jaz tega ne bi počel na ta način. Najmanj kar je, bo multicast brez IGMP snoopinga šprical okrog, pa tudi kak broadcast (če ne še kaj drugega) zna preko stikala, ki ne pozna VLANov, priletet kam kamor ne bi smel. Še na kakšnih cenejših kao managed switchih so kdaj problemi s tem (konkretno sem imel problem na poceni TP-Linku, da je broadcast iz drugih VLANov letel tudi na defualt VLAN, ki se ga ni delo spremenit....).
 

yyyeb

Pripravnik
20. dec 2008
231
5
18
Nisem razumel niti en stavek. Pa sem dokaj dobro podkovan v računalnistvu.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
A imaš na TV vmesniku opcijo “Uporabi preskakovanje”, kot je prikazano na tej sliki?
preskakovanje_vklop_2.png
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Kar običajno njihov box za live TV uporablja multicast in je priklopljen v drug subnet kot tvoje ostale naprave (razen na določenih priključkih, kjer nimajo multicasta). Se da seveda rešit z ustrezno opremo in konfiguracijo, ampak moraš za začetek vedet kaj delaš. Kar z nekim dumb stikalom v tem primeru pač ne bo šlo.

Sicer pa tudi na Telekomu, kjer lahko teoretično priklopiš "neumno" stikalo na trunk port (ki ima skonfiguriran netagiran DATA VLAN in tagiran VIDEO VLAN) in potem naprej tako novejše boxe (ki rabijo obe omrežji, starejši ki uproabljajo samo untagged VIDEO vlan, v tem primeru itak ne bodo delovali) kot ostale naprave (ki bodo pač tagiran VIDEO VLAN ignorirale) ter upaš da vse skupaj dela (garancije ravno ni), jaz tega ne bi počel na ta način. Najmanj kar je, bo multicast brez IGMP snoopinga šprical okrog, pa tudi kak broadcast (če ne še kaj drugega) zna preko stikala, ki ne pozna VLANov, priletet kam kamor ne bi smel. Še na kakšnih cenejših kao managed switchih so kdaj problemi s tem (konkretno sem imel problem na poceni TP-Linku, da je broadcast iz drugih VLANov letel tudi na defualt VLAN, ki se ga ni delo spremenit....).
No ja, poceni TP Link z IGMP snoopingom se dobi za celih 17 evrov.
In dela s poceni TP linkom tudi prastar Box...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
No ja, poceni TP Link z IGMP snoopingom se dobi za celih 17 evrov.
In dela s poceni TP linkom tudi prastar Box...
Kater model? Na unmagned stikalu hkrati prastar box in novejši ter ostale naprave sigurno ne. Pa na T-2 tam kjer imajo multicast, skupaj PC in box tudi ne. Na ustrezno nastavljenem managed pa brez problema, samo ne vem če bo ravno 17€ (tam za enih 30-40 pa že dobiš gigabitne). Ampak za T-2 konfiguracijo boš verjetno še na drugi strani rabil kaj drugega kot samo njihov “modem”.

Sej ni problem dobit cenovno ugodne opreme in jo pravilno skonfigurirat, če veš kaj delaš. Sem vozil IPTV različnih ponudnikov na vsem živem od poceni TP-Linkov z alternativnim fw, do raznih Mikrotikov kot tudi proper datacenter switchev (rabljeni se dobijo poceni, samo poraba elektroke ponavadi ni glih majhna). Če bo pa kar kupil nek dumb switch in priklopil gor vse skupaj, pa pač ni nujno, da bo delalo, tako kot je bilo že 100x razloženo. To je edino kar smo želeli opozoriti.

IGMP snooping je še najmanjši problem, čeprav včasih srečaš tudi kakšno zanimivo implementacijo, ki naredi več sranja kot koristi. Ampak saj pravim, mene recimo ravno na cheap TP-Linku motilo, da je broadcast iz interne mreže uhajal tudi na porte kamor ne bi smel. Samo to nikjer ne piše in ne veš, če se gor ne priklopiš in pogledaš prometa. No pa default VLANa se ni dalo vržt iz porta, znan problem in za moj use-case no-go. Sem samo vrnil. Mogoče so pa že zrihtali z novim FW ali revizijo.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Vidim, da se tudi pri nas za nekih 22€ sedaj celo dobi TP-Link TL-SG105E, ki je vrjetno ena izmed najcenejših opciji za ta namen, če zadostuje 5 portov. Sicer gre ravno za stikalo iz serije, s katerim sem imel prej omenjene probleme (imel sicer 8 portno verzijo), ampak naj bi jim sodeč po temle threadu po parih letih celo uspelo rešit, da lahko iz porta odstraniš default VLAN 1, zaradi katerega izolacija med porti ni delovala pravilno. Če prav vidim, pa še vedno managment dela kar iz vseh VLANov (posledično tudi na tistem zunanjem od ponudnika, če ga gor pripelješ), ne glede na to, kaj nastaviš, pa vrjetno še kakšna glupost, zaradi katere jaz tem jajcom ne zaupam. Načeloma bi raje za par € več gledal nekaj ala Ubiquiti USW Flex Mini, ampak potem pa vidiš da stvar nima IGMP snoopinga, kar spet ni glih idealno. Podobno tamalmu managed Mikrotik manjka IGMP snooping (če pustimo ob strani njihove quirke).

Avtor teme, bo pa moral najprej sploh ugotovit kakšen tip priključka ima, tako kot mu je svetoval Mikrohard. Jaz bi mogoče predlagal, da preveri še, če slučajno za njegov TV obstaja T-2 TV aplikacija, kar se v tem primeru lahko znebi boxa in vse skupaj precej poenostavi.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Vidim, da se tudi pri nas za nekih 22€ sedaj celo dobi TP-Link TL-SG105E, ki je vrjetno ena izmed najcenejših opciji za ta namen, če zadostuje 5 portov. Sicer gre ravno za stikalo iz serije, s katerim sem imel prej omenjene probleme (imel sicer 8 portno verzijo), ampak naj bi jim sodeč po temle threadu po parih letih celo uspelo rešit, da lahko iz porta odstraniš default VLAN 1, zaradi katerega izolacija med porti ni delovala pravilno. Če prav vidim, pa še vedno managment dela kar iz vseh VLANov (posledično tudi na tistem zunanjem od ponudnika, če ga gor pripelješ), ne glede na to, kaj nastaviš, pa vrjetno še kakšna glupost, zaradi katere jaz tem jajcom ne zaupam. Načeloma bi raje za par € več gledal nekaj ala Ubiquiti USW Flex Mini, ampak potem pa vidiš da stvar nima IGMP snoopinga, kar spet ni glih idealno. Podobno tamalmu managed Mikrotik manjka IGMP snooping (če pustimo ob strani njihove quirke).

Avtor teme, bo pa moral najprej sploh ugotovit kakšen tip priključka ima, tako kot mu je svetoval Mikrohard. Jaz bi mogoče predlagal, da preveri še, če slučajno za njegov TV obstaja T-2 TV aplikacija, kar se v tem primeru lahko znebi boxa in vse skupaj precej poenostavi.
Ker sem bolj radovedne sorte (in se marsičesa lotim, tako se najlažje naučiš): kaj je tpoblem s temi VLANIi oz uhajanjem multicasta nekam (kam?)? Kaj lahko povzroči?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.032
2.353
113
Multicast poplavi vse porte na stikalu in tako imaš na vseh priklopljenih napravah prikazan fiktiven promet nekaj Mb, čeprav na določenem računalniku npr. sploh ne gledaš multicasta.