Univerzalni Temeljni Dohodek - UTD

jest5

Guru
18. avg 2007
25.163
-8.273
113
Vsekakor pa ni za spregledati:
da so prvi prejemniki temeljnega dohodka v Evropi poročali "o boljšem počutju v vseh pogledih".
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.954
113
ni, meni bi tudi pasalo dodatnih recimo 500€ taxfree, zagotovo. Tebi?
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.244
1.887
113
A ste res taki optimisti, da pričakujete nekaj v dar od države?
Tudi če bi bil UTD bi ti ga pri nas nekako 8* obdavčili. Da bi dobil recimo 300€ na mesec ti jih država nekje drugje spili 450...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.954
113
itak, sej to je jasno. mi ne zivimo v oblakih. Jaz sem imelidejo da bi nas recmo 500 ljudi tako razveselili "naključno" kot kulturnike.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.954
113
kulturnike fojtra država, pa če delajo kaj koristnega ali ne. Samo status si moraš pridobit. Zdaj so celo še neke ideje, da bi jim država plačevala zdrastveno zavarovanje posebej?? kaj še sledi? Koliko jih je ne vem. Je pa imho vsak preveč, ki se cuza na naš račun.

Verjamem pa, da tega koncepta poštenega dela,ki ga nekdo mora plačat ne razumeš.Tako da so podrobne nadaljnje debate povsem odveč.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
kulturnike fojtra država, pa če delajo kaj koristnega ali ne. Samo status si moraš pridobit. Zdaj so celo še neke ideje, da bi jim država plačevala zdrastveno zavarovanje posebej?? kaj še sledi? Koliko jih je ne vem. Je pa imho vsak preveč, ki se cuza na naš račun.

Verjamem pa, da tega koncepta poštenega dela,ki ga nekdo mora plačat ne razumeš.Tako da so podrobne nadaljnje debate povsem odveč.
Kdo dobi status, pod kakšnimi pogoji in v kakšnem znesku so financirani s strani dežave?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Obstaja študija, kako bi UTD uvedli v Sloveniji. Kdor dela ali prejema pokojnino, bi izplačevalec del njegovega prihodka v višini UTD nakazal državi. Torej plača, pokojnina bi se znižala za višino UTD, ki bi ga "prejel" od države.
Kdor takih prilivov nima, bi pa prejel UTD v celoti iz proračuna. Na koncu zaradi UTD ne bi mogli ukiniti ne sociale, niti ukiniti socialnih transferjev, ker bi nek invalid zelo bedno živel od UTD ob nezmožnosti dodatnega zaslužka in dodatnih potrebah, ki jih ima zaradi svoje invalidnosti.
UTD bi bil kvečjemu dober deal za nekoga, ki tukaj dela, pripelje ženo in otroke iz tujine, potem jih prijavi, potem pa bolj ali manj živijo v prvotni domovini. Sedaj odrasle osebe za prejemanje CSD gnjavijo, da morajo biti prijavljeni na ZRSZ, kar prinese določene probleme.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.917
3.736
113
Ljubljana
hmpg.net

Ne dvomim, da SM dobiva izjemno pokojnino, ki jo država dodeljuje po veljavni zakonodaji. Ta ji je pripadla zaradi velikega prispevka k slovenski kulturi. Nedvomno njena višina ni sorazmerna z njenimi vplačili. Dvomim pa, da v vseh svojih letih ni plačevala ničesar.
Nočem biti nepriljubljen, vendar imaš kakšen vir za svojo trditev?
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.244
1.887
113
Kultura je posel in bi morala biti tudi tretirana tako. Naj preživijo na trgu ali crknejo tako kot vsi ostali ki moramo delat.
Od nekih kretenskih "performansov", razstav in podobnih bedarij jaz nimam nič.
Plačevati pa moram za take bedarije.
Enako bi rekel za šport
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Res ne razumem, kako lahko nekdo iz Slovenije ravno Svetlani Makarovič pri vsem njenem opusu očita pokojnino.

In še glede očitkov o nevplačanih prispevkih. To seveda ne drži. Preden se je leta 1970 odločila za svobodnjakinjo, se je preživljala kot tajnica in vzgojiteljica otrok s posebnimi potrebami. Ima končano srednjo vzgojiteljsko šolo in diplomo na AGRFT, poleg tega je zagotovo tudi kasneje plačevala tako davke, kot prispevke.
 
Res ne razumem, kako lahko nekdo iz Slovenije ravno Svetlani Makarovič pri vsem njenem opusu očita pokojnino.

In še glede očitkov o nevplačanih prispevkih. To seveda ne drži. Preden se je leta 1970 odločila za svobodnjakinjo, se je preživljala kot tajnica in vzgojiteljica otrok s posebnimi potrebami. Ima končano srednjo vzgojiteljsko šolo in diplomo na AGRFT, poleg tega je zagotovo tudi kasneje plačevala tako davke, kot prispevke.


potemtakem ima tudi Kajetan Kovič izjemno pokojnino že v žepu, saj ima tudi on izjemen opsu. Sploh recimo že zaradi Mačka Murija, ki je precej bolj priljubljen, prepoznaven kot marsikateri lik iz Svetlaninega opusa. Pa me res zanima ali jo bo imel (ima, če je že v pokoju), saj je omenjeni lik, praktično povsod, pa tudi kot maskota se ga precej uporablja.

no da ne bo pomote, davke plačujemo vi, nimamo pa vsi izjemih pokojnin...isto prispevke, čeprav ne vem ali jih je dotična kaj vplačevala.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
potemtakem ima tudi Kajetan Kovič izjemno pokojnino že v žepu, saj ima tudi on izjemen opsu. Sploh recimo že zaradi Mačka Murija, ki je precej bolj priljubljen, prepoznaven kot marsikateri lik iz Svetlaninega opusa. Pa me res zanima ali jo bo imel (ima, če je že v pokoju), saj je omenjeni lik, praktično povsod, pa tudi kot maskota se ga precej uporablja.

no da ne bo pomote, davke plačujemo vi, nimamo pa vsi izjemih pokojnin...isto prispevke, čeprav ne vem ali jih je dotična kaj vplačevala.
Kajetan Kovič je umrl leta 2014, je pa celo delovno dobo do upokojitve urednikoval na DZS, dolga leta mislim da je bil celo glavni urednik za leposlovje.
Z vsem spoštovanjem do g. Koviča, ampak ga. Makarovič ima mnogo večji in raznolik opus od njega.
In kot sem že pisala, ja, Svetlana je v mladosti čisto lepo hodila v službo, bila je vzgojiteljica otrok s posebnimi potrebami (v tistem času so bile posebne potrebe res posebne potrebe).
 
Nazadnje urejeno:

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.917
3.736
113
Ljubljana
hmpg.net
visek_izobrazbe
Primeren naziv.
Kajetanu bi dal pokojnino. Cankarju pa Prešernovo nagrado?
Čeprav sem vprašal kje je dokaz o neplačevanju prispevkov, Klepčev Peter dal razlog, da to res ni res, še kar ponavljaš staro fakenews.
Čeprav priznam, tudi meni je Maček Muri ljubši kot kosovirji.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.719
2.086
113
Res ne razumem, kako lahko nekdo iz Slovenije ravno Svetlani Makarovič pri vsem njenem opusu očita pokojnino.

In še glede očitkov o nevplačanih prispevkih. To seveda ne drži. Preden se je leta 1970 odločila za svobodnjakinjo, se je preživljala kot tajnica in vzgojiteljica otrok s posebnimi potrebami. Ima končano srednjo vzgojiteljsko šolo in diplomo na AGRFT, poleg tega je zagotovo tudi kasneje plačevala tako davke, kot prispevke.
Vir?