Univerzalni Temeljni Dohodek - UTD

kibu

Pripravnik
16. sep 2016
30
0
6
Razumem da se nihče noče izpostaviti, ker bi mogoče dobil v kakšni drugi temi nazaj v obraz svoj prispevek, vendar kljub temu pogrešam kakšen odgovor v smislu: ''zdj sva s sosedom lihkar pir ruknla pred blokom/hišo pa sva se mal pogovarjala in mi pravi, da sta oba na minimalcu/povp. plači/ona nezaposlena, ipd., za froca plačujeta 250eur vrtca na mesec (x12 mesecev), na mesec dobita XYeur otroških dokladov (x12 mesecev), na koncu leta pa dobita še XYeur dohodnine.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.155
113
če sta na minimalcih plačujeta vrtec pod 100 €
wink-1.gif
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Če sta dva na minimalcu
Če se bi plačeval višji vrtec je eden doma z otrokom ali dvema trema in "zasluži" plačo skuha kosilo za vse ...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Ta teorija ima to napako, da tistemu doma ne teče zavarovalna doba (ZPIZ). Zelo nerodno. Da država plača prispevke, je potrebno več kot en ali dva otroka.
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Kdaj lahko pričakujem svoj UTD, tistih 300€ se dobro sliši?

tudi meni, še ene 400 sfušam, pa sploh ne rabm več v službo hodit
smile-1.gif
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
namesto socialne pa še malenkost več.. pomoje je ene 350€ realen UTD. vsaj za naše razmere.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ja, raje UTD, kot socialna, ki jo moraš vrnit, ker to ni socialna, ampak kredit.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Vendar bi z UTD imeli revni precej manj kot sedaj. Smisel UTD-ja je, da se ukinejo ostali socialni transferji (denimo subvencionirane vozovnice za dijake, tudi 15 % cene vrtca, ki ga vsakemu plača občina, socialna stanovanja, itd...). Študija predvideva, da se za ljudi z dohodki znesek UTD-ja dobi tako, da izplačevalec dohodka znesek UTD nakaže državi, ta pa osebi. Torej plače, pokojnine, se zmanjšajo za višino UTD in zaposleni imajo enako, oziroma običajno manj, ker bi kje kako storitev države plačevali več.
Mislim, da bi resnična uvedba UTD ljudi precej negativno presenetila. Mi nismo navajeni, da za javne stvari plačujemo realne zneske.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Saj sem že napisala, če sta dva na minimalcu, je eden doma in skrbi za otroke. Še vedno dobi denar in otroci tudi.
Problem je v raznih sp jih ki si prikažejo minimalce da plačuje vrtca kot družina na minimalni plači.

Bi pa uvedla da se ta denar lahko porabi samo v slo.
 

kibu

Pripravnik
16. sep 2016
30
0
6
Pepe od kje ti podatek, da se plače/pokojnine zmanjšajo za višino UTD?
Jst predvidevam, da je tle mišljen zdajšnji bruto (ki gre zdj za pokojnino) znesek plače in delavec še vedno dobi isti neto kot sedaj.
 

kibu

Pripravnik
16. sep 2016
30
0
6
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
Saj sem že napisala, če sta dva na minimalcu, je eden doma in skrbi za otroke. Še vedno dobi denar in otroci tudi.
Problem je v raznih sp jih ki si prikažejo minimalce da plačuje vrtca kot družina na minimalni plači.

Bi pa uvedla da se ta denar lahko porabi samo v slo.

Se strinjam. Namesto vavčarjev za neko izobrazbo, mogoče bon. oz. 'državna maestro' kartica, znesek porabiti v 12ih mesecih, v slovenskih trgovinah drugače propade. S tem bi bili prisiljeni, da bi denar krožil. Če bi imel toliko da lahko varčuješ za prihodnost, bi bilo to iz zneska plače/pokojnine.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Citat:
Uporabnik kibu pravi:Pepe od kje ti podatek, da se plače/pokojnine zmanjšajo za višino UTD?
Iz študije do katere je v tej temi nekdo navedel link. Od tam ven sem pobral tudi ta citat, ki ga ponavljam:
Citat:
Zaposleni in upokojeni bi si 'sami' financirali UTD v višini 300 evrov (kar bi naj načeloma plače in pokojnine omogočale), tako da bi od svojih dohodkov prenakazali glavarino v višini UTD DURS-u, ta pa bi jim sredstva v višini UTD nakazoval na njihov transakcijski račun.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
To so potem spet zgrešili smisel UTD in tipično slovenceljsko kaznujejo tiste, ki delajo.

Vsakemu +350, pa če dela ali ne.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Samo tako je UTD povsem realno možno uvesti tudi v Sloveniji. Ne gre pričakovati, da bi šel kompleten letni proračun države za UTD, notri pa ne bi to nikjer priteklo.
Z UTD na ta realni način (ostalo so pač sanje sanjačev) bo srednji in nižji razred imel manj. Tega se je treba zavedati. Mi imamo v vsaki sferi nek "socialni" transfer (npr. pri registraciji vozila, pri prehrani v šoli itd...) in to ne gre samo preko CSD-ja. Če se to vse ukine in uvede UTD, bo najrevnejših 20 % imelo krepko manj.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
Uporabnik kibu pravi:Pepe od kje ti podatek, da se plače/pokojnine zmanjšajo za višino UTD?
Iz študije do katere je v tej temi nekdo navedel link. Od tam ven sem pobral tudi ta citat, ki ga ponavljam:
Citat:
Zaposleni in upokojeni bi si 'sami' financirali UTD v višini 300 evrov (kar bi naj načeloma plače in pokojnine omogočale), tako da bi od svojih dohodkov prenakazali glavarino v višini UTD DURS-u, ta pa bi jim sredstva v višini UTD nakazoval na njihov transakcijski račun.
Ker pa ta stvar ne bo šla avtomatsko bo potrebno DURS dodatno kadrovsko okrepiti. Torej neka tisoč dodatnih delovnih mest v javnem sektorju.

PS- delovna mesta na CSD se pa ob tem ne bodo zmanjšal, ampak jih bodo morali dodatno zaposliti nekaj tisoč, saj bodo morali delati na zaščiti otrok, ugotavljnaju dejstev, preventivi, analizah...ob fizičnem ali psihičnem kaznovanju, zalezovanju.... otrok, katere prepoveduje na novo sprejet zakon.
 

kibu

Pripravnik
16. sep 2016
30
0
6
Za zaposlene in upokojence bi bila namreč na novo vpeljana glavarina. Zaposleni in upokojeni bi si 'sami'
financirali UTD v višini 300 evrov... (sami v narekovanjih). Če bi si sami plačeval, pol nebi država rabla 3 miljarde za zaposlene in upokojene.
Res pa da je napisano tako, kot da si bi mogli sami plačevat. Torej minimalna plača namesto cca 570eur neto, 270eur.

Pepe prepričaj me z argumenti v številkah za teh 20% najrevnejših.
Kolk eur socialnih transferjev 'dobi' ta družina, na mesečni al pa letni ravni.