Toplotna črpalka zrak/voda za celo hišo

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Super, hvala.

Edino zdaj razmišljam, da bi šel v ogrevanje SV kar preko navadnega bojlerja za 50€, 80L. Ker bojler 200L za TČ me stane 600 eur (plus montaža), razlike v porabi pa ne dobim not v ohoho letih, bo verjetno prej TČ crknila...
PS, trenutna poraba plina za SV je 70kWh mesečno.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
Maribor, talno gretje, ravna streha, brez kleti, 2 etaži, 75 neto vsaka, severna stena prve etaže "v zemlji".
25cm plošča, 8cm izolacije + 5cm estrih, 30cm cigl, 15cm stiropora fasade (ali volne če bi se splačalo?),
prva etaža 285cm višine stropa
18cm plošča, 8cm izolacije + 5.5cm etris, 250cm višina stropa
16cm plošča, 20cm izolacije, folija, brez prodca
oken za 30 kvadratov, od tega cca polovica fiksna zasteklitev, senčila zunanje žaluzije.
odprta proti jugu, samo na severna strani je "hrib", ostalo vse brez ovir od ranega dopoldneva do poznega popoldneva.

Glede na tole: https://www.dnevnik.si/1042635291 bi naj bilo cca 50W/m2, projektant za TČ pa je predvidel 35.
TČ torej nekje med 6 in 9kW bi naj bila ok, sicer komot vzamem 9, če bi bil faktor le razlika v ceni, ampak eni pravijo da ni dobro da je TČ predimenzionirana, ker ima preveč vklopov/izklopov in je bolje če laufa "nonstop".

Prezračevanje bo preko centralne rekuperacije, firma Paul, nuvos 300 model.

Jabe, verjamem da je kul ja, samo ne potrebujem tako natančno :)


darjan, to imaš nekje specifikacije naše kolibe, tudi lokacija. do 8kw, daikin za 4,5 kilo€ z montažo vred po odšteti subvenciji - prav v mbju je ne boš dobil,ker je plin prioriteta), je deloval odlično,,,poraba čez grelno sezono (okt do apr) skupaj s sanitarno vodo cca 300€ stroška. tempreatura znotraj med 22 in 23 stopinj. aja, el grelci sedejansko niso vklopili,razen včasih ko morahitro dvignit temp. V celem letu za 180kwh energije za el. grelce.

SV voda? čudno, mene sta stala dva tkašna z dvjno kačo z montažo pod 1000 € (skupaj v zgornji ceni)
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Dva bojlerja si dal? No, gledal sem nek austria model, mogoče obstaja kaj ceneje ja...

Imaš mogoče podatek kolikšna je bila peak poraba tega daikina? To si imel altherma LT model?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
ja LT, mislim da imajo letošnji modeli še Wi fi modul..ceprav roko na srce, sem se z nastavitavmi igral prva dva meseca, potem pa zadevo pozabiš.

ja dva imam, ker imam idejo gretja dveh različnih vod. eno vodovod, eno deževnica za tuš in bano. NE vpraš zakaj itak se to ne splača, ampak taka je bila ideja, in ce si pravi ded jo moraš potem izpeljat :D aja, naša bojlerja sta neka vzhodna..nisem kompliciral, dokler drži. :)

Kako misliš peak porabe? na dan? to je bil tisti trdi teden letos. številka je absolutna količina porabe, tako da je potrebno odštet. ta mala številka je poraba el. grelcev, prva velika številka je pa TČ. Kot boš videl cca 3 € na dan oziroma do 35kwh, temp je bila nižja, jaz sem pač ven pogledal popoldne oziroma proti večeru... najnižje temp so bile seveda nižje.

3092/117 24.2.2018 19:00 -3,5
3121/119 25.2.2018 18:33 -7
3153/121,4 26.2.2018 20:22 -8,3
3180/124,2 27.2.2018 -8,5
3208/127 28.2.2018 18:49 -8,1
3235/129 1.3.2018 18:34 -8,6
3262/131,1 2.3.2018 17:42 -5
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Ne, mislim pač koliko je kadarkoli "vlekla" max štroma pač v nekem trenutku. torej da bi se videlo če je kdaj prišla blizu 8kw, oz verjetn je to 2kw električne moči? ne mislim enote kwh, ampak kw :)
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
nikoli ni prišlo do 8kw verjetno, TČ je na eni fazi. torej max 3,8 kw teoretično na 16A varovalki. el grelci pa so na 3 fazah. da bi kje to videl, pa ne vem.realno res verjetno do 2kW.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.382
5.415
113
darjan, ne pozabi, da se grelec kdaj zraven vklopi. meni je moja 5kw s 3kw grelcem max rabila 4,66kW. sama TČ pa 2,1kW. je pa zadeva enofazna in tudi grelec je na isti fazi. tako je tovarniško pa ni bilo potrebe do sedaj tega spreminjati.
 
Nazadnje urejeno:

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Skoraj na vsaki lahko el. grelce prek menijev izklopiš. Če pa ne, jih pa enostavno ne priklopiš :D
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.382
5.415
113
pa je res pa ni. za določene "samoohranitvene" lastnosti bo pač moja vedno prižgala grelce in jih ne morem izklopiti. ne bo pa dogrevala z njimi, če tako želim. možnost bi bila samo poseg v TČ in fizično odklopit grelec. Ni mi pa jasno zakaj bi to hotel? če se iz nekega razloga TČ odloči, da jih bo vklopila, naj jih pa. po mojih izkušnjah bi bilo včasih bolje, če bi jih prej, še predolgo čaka...

kakorkoli, darjan lahko dobi vsaj teoretični maximum, le pogleda v specifikacije koliko je maximalna moč TČ in potem prišteje še grelec na tisti fazi zraven. bo pa to redko in po pravilu sredi noči, ko druge stvari ne laufajo. oziroma pač PS, SS in pomivalec pač ne bodo na isti fazi, če to ponavadi laufajo ponoči.
 
Nazadnje urejeno:

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Ker TČ bo vedno imela COP več kot ima el. grelec. Za hitrejše ogrevanje tako ni potrebe, ker tistih 2kW ni veliko (razen če ima dva ali tri grelce in potem zmore 6 ali 8kW prek njih). Poleg tega ponavadi 7kW do 9kW TČ več kot dovolj zmore od sebe dajati tistih 150m2*35W/m2=5kW. Če bi imel 6kW potem pa ne bo šlo in potem vkljuiš grelce. Prekalkulirat pa je treba ali je 6kW model toliko cenejši, da ti skozi življensko dobo ravno pokrije porabo el. energije z grelci, da te stane enako kot močenjši model, in pa seveda problematika cikliranja, mogoče je boljš če se motor nonstop vrti, mogoče pa ne. Vsak ima svojo idejo, ki je lahko prav ali pa ne.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
To je to, kar me najbolj bega, problematika cikliranja in pa potem življenjska doba.

"načeloma" ni problem kupiti močnejšo in pa tudi dražjo, ampak če mi crkne po 10 letih, me pride ceneje, če vzamem nek low budget, ki crkne po 5 letih, recimo :)

Ker nič mi ne pomaga super duper COP, če je začetna investicija neupravičljiva. Podobno kot kupiti not EV, ni ekonomike :)
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
To je tudi mene begalo, saj sem imel v glavi, da so tudi ti daikini , mitsubishiji pač konfekcija dragi. No pa niso, so pol cenejši od Atlasa ali Kakšnih nemških mercedesov, katere sem imel predračune. Tako da je potem to prevagalo in sem nabavil daikina. rešeno, ker je razširjen, bom verjetno ob kakšni okvari tudi kakšen del dobil itd. 5let plus bo pa že držal.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.382
5.415
113
če imaš kaj zemlje okoli, ki je kolikor tolk primerna pa da te ne moti če ne bo golf travca gor, potem imaš še možnost zemlja/voda. ceneje kot premium zrak/voda, ni nobenih zunanjih škatel in hrupa, so cenejša opcija in dolgotrajnejša najbrž tudi. govorim za dražje zrak/voda. budget inverterji so pa najcenejša opcija z vidika seštevka investicije in porabe.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
To je to, kar me najbolj bega, problematika cikliranja in pa potem življenjska doba.

"načeloma" ni problem kupiti močnejšo in pa tudi dražjo, ampak če mi crkne po 10 letih, me pride ceneje, če vzamem nek low budget, ki crkne po 5 letih, recimo :)

Ker nič mi ne pomaga super duper COP, če je začetna investicija neupravičljiva. Podobno kot kupiti not EV, ni ekonomike :)

Nekomu je pač izjemno pomembno, da za ogrevanej porabi recimo 10% manj kot ti, ampak je zadevo preplačal za 100%. Po 10 letih, ko bo noter prinesel investicijo, greš ti kupit nov poceni TČ, ki bo verjetno 20% učinkovitejša, kot njegova dražja TČ, ki zaradi poroznosti materiala izgublja plin, ki ga bo moral nadomestit in plačat, imel bo verjetno tudi kakšen drugi problem, ki ga bo treba rešit in plačat, saj naprava ni več pod garancijo itd.. Bo pa še vedno lastnik v davnini nekoč najboljše TČ naprave. Nekomu pač tudi to nekaj pomeni. Meni osebno pa ne, zato sem vzel poceni TČ, brez elektro in ostalih tehnoloških bonbončkov, ki so pomembni samo za postavljanje in jih dejansko ne potrebuješ, saj je smisel TČ pred ostalimi napravami ravno komoditeta. To pa zame pomeni to, da jo okobra prestavim samo iz gretja STV na ogrevanje + STV, po potrebi korigiram TV v talno (čeprav ga nisem nikoli) in pozabim na zadevo za naslednjih 5 mesecev, ko zopet preklopim iz STV + ogrevanje na samo STV. To je smisel teh naprav.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Ja jaz tudi tako razmišljam ja, katero pa si vzel?

Jabe, ne grem spet v novo GD...mogoče čez nekaj let, ko zrak-voda crkne ;)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.382
5.415
113
kaj ima kurilnica z GD? Če bi imel pa pzi narejen, pa tega pogovora ne bi bilo...

drugače pa, konkretno za tvoj primer. močno dvomim, da bi se ti povrnila investicija v dražjo opcijo, torej 9kw namesto 6kw, sploh če bi šlo za 3fazno varianto, na račun morebiti nekoliko večje porabe pri 6kw, ker bi kdaj vklopila grelce. ne pozabi na hlajenje. Klima TČ to dobro znajo...
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Zaenkrat je plan hlajenje preko talnega + prezračevanje oz by pass ponoči. Eni pravijo da bi naj zadostovalo. Bomo pa vseeno naredili predinštalacije za klimo, da se ne bo potem rovalo. Aja hvala, sem čisto pozabil da rabim tudi za odvod kondenza preboj plate :)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.382
5.415
113
bypass rekuperatorja (najbrž imaš to v mislih) ne deluje. odpiranje oken pogojno. kadar je absolutna vlaga zunaj manjša. talno hlajenje dela ok, vendar ne odvaja vlage. v tej kombinaciji potrebuješ nujno nekaj za razvlaževanje. v glavnem samo shladiti hiše takole ni problem, ampak vlago boš še vseeno moral nekje ven potegniti.