Toplotna črpalka zrak/voda za celo hišo

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.312
5.836
113
pri taščici
Pri bojlerjih izrabljene magnezijeve anode menjajte, pa bodo nekaj let dlje zdrzali.
Koliko pa se izrabljajo oa je odvisno od vec faktorjev. Moja je po petih letih se skoraj cela
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.312
6.528
113
Jaz razmišljam o montaži nekega "mehčalca" vode na glavnem dovodu...pa še zraven kak filter trdih delcev...
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.676
581
113
darjan mora bit obvezno kemično mehanski, kre če boš dal ta dobre magnetke se ti bomo lohk naprej vsi smejali.
Sem zadnjič, ko so mi na vsak način prodajali magmetke za vodo, da nau kamna pa mahali z enimi lakmusi sam smejal, pol pa uni modro meni a ne verjamete, sem rekel da ne pa me debelo gleda. Sem mu rekel, naj spusti skozi vode kolikor če pa magnetke gor pusti pa naj mi dokaže, da je pol voda bolj mehka in oh in sploh. In stric res telovadi pa drug lakmus in se kakor ni obarval. Vodo, od prej in od kasnej pa je lepo puščal v kozarčkih, da me bo prepričal. No slučajno se mi doma valja elekrtonski merilec trdote vode in sem ga potegnil iz škatle. Najprej je stric debelo pogledal, potem pa je začel menjat farbe kot kameleon.
Spokal z dolgim nosom.
Voda pri nas priteče iz pip približno z 500-600 enotami. Destilirana ima med 0-6 enot.
Ta kamen se tako ali drugače delno odloži, naši bojlerji in cevi so mesto
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.312
6.528
113
Se predlaga kak mehanski filter, ker osmoza mi je malo predraga....

A to je bilo v europarku, ker mislim da sem videl čez vikend neko podrobno promocijo :)
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.375
9.112
113
bom preveril...prvo mi je res ponudil nekega winklemann vf200 za 600 €, ampak potem te ni mogel hitro dobavit in imam neke bolgarske... napišem ko preverim.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.312
6.528
113
Dvojna spirala, je kaj prilagojen za TČ uporabo? ali nič tega fancy šmensy :)
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
darjan Čemu bi pa “mehčal” vodo? Za filtre ne rečem - pa še tu ne vidim na naših (pri meni doma) področjih zaenkrat neke hude potrebe. Sem pa res že malo pozabil koliko je “šodrasta” voda v Maribor. Od sploh je? Z “bregov” (Pohorja) ali iz Drave?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.375
9.112
113
Dvojna spirala, je kaj prilagojen za TČ uporabo? ali nič tega fancy šmensy :)

dvojna spirala je lahko tricki, ena je daljša ena krajša, jaz sam hotel imet dvojen ker imam prepripravo za solar (verjetno ga nikol ne bom montiral ker ni ekonomske računice). Predlagam 200 litrskga, ali še bolje 300 z eno spiralo, in si rešen tudi za polnjenje bane. Temp pa na 43. gotova mica.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.312
5.836
113
pri taščici
Saj če imaš dvojni izmenjevalec, ga še vedno lahko povežeš. Če pa imaš enojnega, pa težje narediš dva.

SIcer pa za tč obstajajo posebni (dražji) bojlerji, ker imajo večje izmenjevalce zaradi nižje deltaT vode. Pri drveh in olju si spustil v izmenjevalec 80C in je hitro grelo vodo na 40. pri TČ spustiš 45 in trajaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa da ti vodo segreješ na 40.

Bolgarskega sunsystem al kaj je že imam tudi sam. 300l z dvojnim izmenjevalcem. Kako hitro požre anodo je odvisno od (mešanja) instalacije. Najhitreje je požrlo inox bojlerje. krivec je bil kao kitajski inox. Pa to baje ni res.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.312
6.528
113
Ne vem točno :) Zgleda pa kar šodrnata ja, sicer me ne moti, ampak recimo mrežica v kuhinji se zamaši vsake nekaj mesecev.

Mehčanje...da bi tudi ostali stroji delovali bolje, dlje? Recimo pomivalni rabi doziranje "sijaja", ki mehča vodo. Pralni stroj potrebuje mehčalec...če bi bila voda mehka, potem se tega ne bi potrebovalo?

Zaenkrat še ideja, v fazi razmišljanja
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
hmm...

tč ne bo ogrevala SV z 55 stopinjami večino leta. ponavadi se računa koliko kwh je potrebno, da (volumen) vode se iz ene temperature segreješ na drugo T (delta T) in potem glede na to, koliko moči da TČ od sebe pri določeni zunanji T (pač zelo pomembno pri zrak/voda) lahko izračunaš koliko časa bo porabila. ter, tu pride izmenjvalec v igro - ali je dovolj velik, da je najšibkejši in najpočasnejši člen TČ, ali je tako mali, da bo morala delati TČ z manjšo jakostjo, ker je površina kače premala.

torej važno je ali si ravnokar napolnil bojler z vodo iz vodovoda ali samo dogreva malo, ker si si roke umil (karikiram). ali je to pozimi ali poleti., ko sta različni tako temperatura vode iz vodovoda kot moč TČ. In seveda ali bojler sledi zmogljivostim TČ ozioroma jo prekaša in je dejansko odvisno vse samo od TČ.

na ta vprašanja odgovori, pa ti povem koliko časa boš vodo grel. ;) torej:
- volumen vode ki se segreva
- delta T
- moč TČ
- bojler recimo ni faktor, boš dal 300l s kačo 3,4m2+
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.312
6.528
113
V glavnem, navaden boljer stane 400 eur, takšen za TČ prilagojen pa 1000+

ekonomično se slednji ne splača, edino če je nekomu pomemben čas dogrevanja, ki pa vprašanje če je sploh tako pomemben kot je videt?

Bi me pa vseeno zanimal čas gretja pri navadnem ali prilagojenem, v urah recimo :) če je razlika 1h vs 3h, potem ni pomembno, če pa je razlika 3h vs 30h, pa je za razmislit...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
- bojler ni po nesreči na zadnjem mestu - igra najmanjšo vlogo pri vsej stvari, dasiravno lahko malo vpliva
- da boš vedel kaj je za tč prilagojen bojler - veliki volumen (200-300L) in velika kača. torej kot zgoraj napisano - 300l z 3,4m2 kačo pa je to to. poleg avstrijskega emajla je še kaj drugega za komaj kaj več kot 400€. eni imajo neke poljske Galmet ali kaj, bliže tvoji ta mali ceni. varianta je tudi TČ z integriranim bojlerjem
- ene cene so fouš. ne gre pač primerjati avstrijski emajl pa eno piksno prbližno enako veliko. je še marsikaj vmes.

kot rečeno pa največ je odvisno od porabe vode. pri 70kwh niste baš neki uporabniki. Mi s 5kw toplotno sredi največje zime porabimo za vodo 220kwh s TČ, COP je takrat res bolj bogi kot ne, torej recimo da je mesečna poraba 300kwh pri nas. pozimi za to 5kw TČ porabi tudi po 6h/dan, poleti pa 2h. če vi porabite 70kwh za SV pa so vsi ostali parametri enaki, potem boste vodo greli 4x manj časa.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
Sunsystem 200L z 1,8m2 kačo segreje (dogreje) z 8kW TČ iz 38st na 48st v ca 45minutah.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
Ja jaz tudi tako razmišljam ja, katero pa si vzel?

Jabe, ne grem spet v novo GD...mogoče čez nekaj let, ko zrak-voda crkne ;)


Jaz sem vzel DeDietrich Alesio 8Kw model, prevagalo je pa to, da je zunanja enota Mitsubishi in notranja sestavljena dovolj kvalitetno, ter s krmiljem, ki ni preveč elektronsko in softwaresko, ker zna delat štalo, hkrati pa omogoča priklop več senzorjev. Na goriškem je zanjo na voljo več majstrov in ker je precej enostavna, nima kaj crknit, če pa že, je poceni popravilo.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
Čas sem udaril na blef, sem samo na hitrco ocenil graf. Poleg tega nekaj časa traja preklop v gretje vode, nekaj zagon, nekaj pa potem zaključni proces, ko se sistem ohlaja. Sem zdaj pogledal in je okoli 40min vse skupaj, gretje vode dejansko manj kot 30min, s polno močjo pa samo nekih 5-10 minut, ko je temp vode že dosegla 45st, mora pa dogreti še na 48st. Za ta volumen vode in takšen delta T je potrebnih okoli 2,3kWh, se pravi moč 4,6kW če to opravi to v pol ure. TČ vode ne greje s polno močjo cel čas, verjetno tudi tvoja ne, tako da težko rečeš, da je kje omejitev, ker je verjetno omejitev v programu same TČ.