Toplotna črpalka zrak/voda za celo hišo

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
Nisem našel kakšne novejše teme, pa odpiram novo...

Skoraj sem se že odločil za ogrevanje na pelete (slabih 140m2, od tega okoli 45m2 talnega, radiatorjev še ni, letos pride še 15cm fasade, 20cm kamene na dilah, stene so 55cm), zdaj pa opažam, da je cenovno ugodno ogrevanje tudi s TČ zrak/voda.

Npr.:
http://www.termoshop.si/default.asp?mid=sl&pid=ogrevalne-toplotne-crpalke-zrak-voda
http://www.bolha.com/toplotne-...oglas1272487158
http://www.elter.si/toplotne_crpalke.php?page=36

Radiatorji so mi zanimivi konvektorski pasivni, tipa:

http://varcevanje-energije.si/talno-stensko-ogrevanje/novost-konvektorski-radiator-thermofon.html


Investicija je kar nižja od primeljivo močne peletne rešitve, uporaba je še bolj komot, nimam pa praktičnih izkušenj...
 

jmarkoos

Pripravnik
21. apr 2011
98
0
6
kupto.si
Tudi mene zanima tak način ogrevanja. Prebiram o tem kar dosti- ker smo doma vsi ekološko naravnani :)
So pa ta sistem naredili pri naših prijateljih v vasi in se kar pohvalijo. Za družinsko hišo so porabili npr v mesecu februarju letos za 160 eur elektrike ( celotna poraba elektrike vključeno z gospodinjstvom ) , s tem, da so morali radiatorje zapirat - menda jim je vse skupaj grelo kar na 25 C. Njihova invisticaija za črpalko - skratka za sistem pa je bila če se ne motim cca 13 K eur.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Na uč kak Mitsubishijev Zubadan (11 kW), ali Daikinova Altherma (tudi 11 kw ali malček čez - 14 kw).

To so zadeve ki špilajo. Imam potem še opcijoFujitsu Wastegate, ali Toshiba Estia...(tdui to seveda špila
wink-1.gif
)

ni d abikar ruknil..se pa splača dobiti enega nevtralnega, ki ti rpedlaga res optimum za tvoe potrebe..ne pa samod ati proda nekaj.

(npr. jaz bom dal Toshibo Estio, 8 kW....cca 180 kvadratov v 3 etažah, 2 etaži talno, ena radiorsko (delno tudi talno), 15 cm izoalcije v tleh, 20 na stenah, 3 slojna zasteklitev, ter v stropu cca. 20 cm (kar bo treba še nabildat)....nekako imam računske izgube čez ovoj cca. 3,5 kW. Nekaj prezračevanja (izgub)...pa zaokrožitev...in je realno nekje 6 kW pri - 13 stopinjah. Bomo pa zraven vezali še navadno peč na drva..malo iz sigurnosti, malo pa zato ker je vedno dovolj lesenih odpadkov...pa da jih ne zavržemo, jih pokurimo.
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
Zubadan in Estio tudi sam gledam. Estia je tudi subvencionirana iz strani Ekosklada, kar je dodaten plus. Mitsubishi in Daikin niso, kar me zelo čudi.

Tudi sam razmišljam še o dodatnem backup gretju, verjetno kar plin iz bombe, a prvo zimo bo le TČ, da vidimo kje smo - upam, da ne bo zeblo.
smile-1.gif


@ovca

Za Ochsnerja pa prvič slišim, bom pobrskal. Imaš kakšne izkušnje?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Mislim, da je pogoj ekosklada tudi COP, ki ga TČ dosega (nisem preveč na tekočem)...Zubadan mislim da ima 1.000 EUR subvencije, edino Estia mislim da ima 1.500 EUR.

S samo TČ vas sigurno ne bo zeblo..to se ne bat. Ker tudi če je čez noč - 20 stopinj in so izgube večje od moči, ki jih je pri tej tepm. sposobna dat od sebe TČ....bo čez dan prišlo na okoli ničle, kjer izgube padejo in moč TČ naraste..pa še to je ob današnjih izolacijah tak tak...v kaki neizolirani hiši biše imel mogoče malo probleme preko noči, z izoliranim objektom pa sigurno ne. (hkrati imajo Tč v bojlerjih montirane še el. grelce..takod alahko dogrevaš oz. se greješ če Tč crkne).
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Zakaj?

Pri dobri izolaciji (varčna, pasivna hiša) je vrtina stran vržen denar.
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
Ja, to je prednost, da še nimam nobene izolacije, radiatorjev, ogrevanja, grem čisto iz nule (do jeseni bo pa treba to vse uredit). Zato zdaj iščem neko optimalno rešitev. Žal nisem položil talnega po celi bajti, ker sem se bal kombinacije talno gretje-parket.

Zanimiv se mi zdi tudi Fujitsu Waterstage, Ekosklad ga pokriva. Sicer pa v tej višji klasi po moje niti ni nekih hudih razlik v končnem produktu.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Če še nimaš izolacije bi ti priporočal večji ovoj (razmišljej o 20 cm...jaz bom dal toliko grafitnega).

Za kombinacijo radiatorji + talno se (menda) najboje odnese ravno Estia, ker ima ločeno regulacijo za oba tokogroga...ni pa 'power' model, kar pomeni da ji moč bolj pada z nižanjem temp. zraka kot npr. Zubadan & Co.

Glee Fujitsuja sem slišal par pikrih od možakarja, ki bo meni delal talno+ kotlovnico,...da ima problem z minimalno močjo (kije..mislimd a izhodna 2 kW..kar je hudo preveč pri dobri izolaciji in temp. nad ničlo....kar privede do veliko vklopov in izklopov TČ (zaganjanje)..kar pani ravno najboj optimalno (samo tega ti ponudnik, ki ponuja samo tegaproizvajalca ne bo povedal..verjetno en tudi priznal).
Glee termotehnike pa...jih je povozil čas (žal).
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.688
134
63
Citat:
Uporabnik jmarkoos pravi:
Tudi mene zanima tak način ogrevanja. Prebiram o tem kar dosti- ker smo doma vsi ekološko naravnani :)
So pa ta sistem naredili pri naših prijateljih v vasi in se kar pohvalijo. Za družinsko hišo so porabili npr v mesecu februarju letos za 160 eur elektrike ( celotna poraba elektrike vključeno z gospodinjstvom ) , s tem, da so morali radiatorje zapirat - menda jim je vse skupaj grelo kar na 25 C. Njihova invisticaija za črpalko - skratka za sistem pa je bila če se ne motim cca 13 K eur.


13k je pa dosti. jaz imam ponudbo za 8,5k. Ampak je še vedno predrago, ker plin dobim za 5k.
Glede EKO subvencije glej spisek potrjenih topl. črpalk. Zubadan recimo ni, pa čeprav je kao najjača. 1000eur ti v tem primeru "subvencionira" Termotehnika.

lp
 

jmarkoos

Pripravnik
21. apr 2011
98
0
6
kupto.si
Citat:
Uporabnik merdzo pravi:

13k je pa dosti. jaz imam ponudbo za 8,5k. Ampak je še vedno predrago, ker plin dobim za 5k.
Glede EKO subvencije glej spisek potrjenih topl. črpalk. Zubadan recimo ni, pa čeprav je kao najjača. 1000eur ti v tem primeru "subvencionira" Termotehnika.

Ja , prav zato pa so dobri taki forumi, kjer si lahko izmenjamo in krešemo mnenja - novice
smile-1.gif
Z osnovnim poznavanjem teme tudi lažje potem sklepaš posel s ponudniki.

lp
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
No ja, no ja...za pravilno tehtanej ponudb mi moral vsak napisat kaj vključujeponudba..realno so cene tam tam..samo zavisi..ali je govora o prenovi kotlovnice (Mogoče še napeljavi talnega)..potem je 13 kilo povsem realna..ali gre zgolj zaponudbo TČ kot take.

Torej...napišite kaj vam vsebuje ponudba, za katero Tč gre, njenomoč + kar je zraven (pa bo verjetno tam tam na koncu)
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Imam(va) montažno hišo, zelo dobro izolirano, bivalne površina slabih 140m2. Za ogrevanje hiše sva v zadnjih 6 mesecih porabila slabih 50€. To je strošek samo za ogrevanje, temperatura v prostorih 19 stopinj ( saj smo bili še v zadnji fazi ).

Imam zubadanko 11kw, nisem pa bil dosedaj 100% zadovoljen uporabnik. Sistem se mi je nonstop obešal, se čudno obnašal in crkoval na obroke. Nazadnje mi ni več segrel vode nad 35 stopinj. Koda napake; P6. Je pa na nate kar nekaj takih in podobnih primerov.
Nazadnje so le zrihtali, težava(e) so ospravljene. So pa v tem času menjali ogromno nekih zadev.

Bi se odločil še enkrat za tak sistem? Odgovor je pritrdilen ! Sistem je ekonommičen, deluje tudi pri nizkih temperaturak bp. Sam sem imel samo smolo.
Če te še kaj zanima, vprašaj.
smile-1.gif
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
Tole z štromom ti žal ne verjamem, sam imam valiantovogeo voda voda 10kw... porabu čez zimo za cca 200 kvadratov bivalne (nimam še fasade) 300 eurou.....

Je pa tudi men crknila črpalka, so vso elektronko zamenal... to je pa tud vse zakaj niso povedali... Se pa baje te stvari kr kvarjo, kar me zelo skrbi, ko bo garancija mim...

podtalnico pa imamo 10,5 stopinj..... izkoristek naj bi bil pa večji kot pri voda zrak poraba pa manjša (baje)...

Tko da je 50 eurou mal pretiravanja...
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.688
134
63
Hm, sem zdele gledal pa nimam pisne ponudbe, samo ustno.
Je pa cena 8,5k za komplet kurilnico in mislim, da celo z vrtino. Eno vodo imam na 15m globine drugo pa na 9m se mi zdi.
Ponudba vključuje tudi avtomatiko za solarne kolektorje in bojler ter povezavo vsega skupaj. Je pa TČ od Termotehnike se mi zdi.

lp
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
reality; resno, povprečje je slabih 50€. Poudarim še enkrat, temperatura je bila 19 stopinj, kar je odlično za delat, saj je bila hiša takrat še v zadnji fazi ( malarija, polaganje ploščic/laminata...).
Če bi imel temperaturo 21, bi imel za dobrih 20 ( po nekaterih izračunih 30 % ) večji račun. Kar je še vedno zelo dober rezultat.
Imam pa talno gretje po vsej hiši ( nobenega radijatorje ) in sončni kolektor ( zima je bila kar sončna ).
smile-1.gif
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
čak mal... a položnico 50 na mesec misliš...... to pa ja...

Drgač mam tud jest povsod talno, razen 2 lojtr v kopalnicah... to me je baba naštimala, da sem na koncu meu jurja dražje investicijo ker sem mogu posebej inštalacijo in toplotni razdellnik kupit (zaradi dveh lojtr)... čist vseeno če bi ble na štrom - za brisačo obest.

Za sončne kolektorje se še nism odloču imam napeljavo do strehe... bom vidu kok se sploh splača. Drgač pa kot rečeno voda voda + 500 literski zalogovnik..

trenuna letna poraba kaže nekej čez 6000 kilovatov, sam zdej bo verjetno manj, ker bo letna sezona... Tam okol 500 eur na letnem nivoju računam..

podn mam pa ves v ploščicah imitacija parketa, pa se je zaenkrat dobr obnesl...