Tok, tok! Kdo je? Recesija

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.798
2.356
113
Pomurje
Magna ni nihče na zavodu - še. Do konca leta so na čakanju kot so bili že do marca letos eno leto cca. Imajo pa možnost prezaposlitve v Gradec, pa glej ga zlomka, raje so doma z 80% 80% plače (ker so delali skrajšan delovni čas), kot pa da gredo ob 5h od doma in se vrnejo ob 18h pa porabijo pol plače za prevoz.

So bili recimo delavci Hotela Habakuk dve leti na čakanju (so v bistvu še) pa se nihče ne pritožuje, delovna doba laufa, 80% plača, pa doma si. ;)
Hvala za popravek
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.985
5.406
113
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.880
3.399
113
40
Lj

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Zdajle gledali firmino položnico za elektriko... električna energija je šla cca. 8 x gor. Adijo pamet. (Da ne napišem koliko več imamo za plačat). Če se ne bo kmalu znormaliziralo bo tole katastrofa za gospodarstvo in bo šlo vse v ku...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Ne bo se znormaliziralo, še lep čas ne. Dobrodošli v novo realnost. Vse cenovne kapice, ki jih je in jih bo uvedla država bo pa tudi potrebno nekako vrniti. To bodo od nas pobrali pa z davki, tako ali drugače. S cenovno kapico se samo odlaga realne stroške na pozneje. Nas bo še fejst peklo v naslednjih mesecih in letih... :|
Počep gospodarstva pa je recesija.. to je to kar se je napovedovalo že lep čas, vojna v UA pa je samo katalizator, da se to odvija pospešeno. Prvi znaki se že kažejo na položnicah, sledi pa padec povpraševanja še na drugi strani zaradi višanja obrestnih mer.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.772
6.368
113
No samo tole z elektriko je cisto umetna zadeva ki ni vezana direktno na povecanje realnih stroskov. In tu se da z reformo marsikaj hitro resit
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.467
5.933
113
pri taščici
Ni vezana na povecanje stroskov, panika pomanjkanja energentov poganja spiralo cen. Ce prav razumem te sceno, resni dilerji za leta vnaprej zakupijo določene kolicine. Po bistvebo nizjih cenah kot so trenutne cene na borzi za trenutno dobavo .
Podjetja ze baje razmisljajo o agregatih, saj naj bi bilo ceneje kot pa po kablu.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.720
1.619
113
Vidim da se spoznaš...daj razloži nam, ki smo bolj počasne pameti, kako je to vse skupaj "umetno"?

Ker vem da se ti niti najmanj ne sanja o čem govoriš, sem ravno pri volji da razložim osnove.

Torej skoraj polovica elektrike v eu se proizvede iz fosilnih goriv. Nafta, plin, premog. Zdaj že vsak povprečni gledalec 24ur ve, da največ tega pride iz rusije. Ampak da mi grdo zayebemo ruse, smo rekli, nope, mi tega nočemo, ker ste vi bad guys.

In tukaj pride v igro geografija in ekonomija. Logika gre tako: če je nekaj blizu, je poceni. Če pride od daleč, je drago. Simpl ne?

No niti ne, ker večini to ne potegne. Kako je lahko plin iz usa in katarja dragi ko sam satan, tisti iz rorov iz rusije pa poceni? Koliko plina lahko te ladje nosijo? Je ladij dovolj?

Čisto isto velja za premog in nafto. Zdaj bomo to vlačili iz drugega konca sveta da zayebemo ruse. Da pa vlačimo iz druegag konca sveta prepakirano rusko robo v resnici nobenega ne zanima.
In potem pridemo do nukleark. Pospešeno se zapirajo, ker niso eko bio. Tega izpada se ne nadomesti z ničemer.

Potem so še tu zelenoteroristični lobiji, ki aktivno preprečujejo investicije v fosilna goriva, rafinerije zapirajo kot po tekočem traku ker niso eko,... ne grem več dalje ker vem da nima smisla razlagat.

Zdaj pa ti meni povej kako točno je vse to umetno in kake reforme bi ti točno uvedel?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Marxon, bizi in Rsk

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.110
3.420
113
No samo tole z elektriko je cisto umetna zadeva ki ni vezana direktno na povecanje realnih stroskov. In tu se da z reformo marsikaj hitro resit
Jup, to je posledica EU sistema načina določanja "tržne", borzne cene elektrike.
Glede na to, da je vsaj pri nas, 95% proizvodnje elektrike v državni lasti, sem jaz vseeno precej skeptičen, da se bo aktualna politika - posebej pri nas, ko so vsi apriori nastrojeni proti podjetnikom/gospodarstvu :bonk:- uspela upreti skušnjavi, da sama pobaše ves višek denarja zaradi norih cen elektrike in potem s subvencijam pomaga izbranim NAŠIM™ podjetjem...
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Višek denarja? :valjamse: Zakaj neki potem vsi prodajalci elektrike potrebujejo državna jamstva, ker bi sicer propadli?
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Vidim da se spoznaš...daj razloži nam, ki smo bolj počasne pameti, kako je to vse skupaj "umetno"?

Ker vem da se ti niti najmanj ne sanja o čem govoriš, sem ravno pri volji da razložim osnove.

Torej skoraj polovica elektrike v eu se proizvede iz fosilnih goriv. Nafta, plin, premog. Zdaj že vsak povprečni gledalec 24ur ve, da največ tega pride iz rusije. Ampak da mi grdo zayebemo ruse, smo rekli, nope, mi tega nočemo, ker ste vi bad guys.

In tukaj pride v igro geografija in ekonomija. Logika gre tako: če je nekaj blizu, je poceni. Če pride od daleč, je drago. Simpl ne?

No niti ne, ker večini to ne potegne. Kako je lahko plin iz usa in katarja dragi ko sam satan, tisti iz rorov iz rusije pa poceni? Koliko plina lahko te ladje nosijo? Je ladij dovolj?

Čisto isto velja za premog in nafto. Zdaj bomo to vlačili iz drugega konca sveta da zayebemo ruse. Da pa vlačimo iz druegag konca sveta prepakirano rusko robo v resnici nobenega ne zanima.
In potem pridemo do nukleark. Pospešeno se zapirajo, ker niso eko bio. Tega izpada se ne nadomesti z ničemer.

Potem so še tu zelenoteroristični lobiji, ki aktivno preprečujejo investicije v fosilna goriva, rafinerije zapirajo kot po tekočem traku ker niso eko,... ne grem več dalje ker vem da nima smisla razlagat.

Zdaj pa ti meni povej kako točno je vse to umetno in kake reforme bi ti točno uvedel?
Grejo se bio eko šita . Da se je tole zgidili čez 10 let bi verjetno pri nas še nuklearko zaprli ker ni eko.

Tako.kot se sedaj forsira da se v evropi zmanjša govedo za 30 do 50 procentov ala toplogredni plini.
Tak isto da bi se gnojilo pol.manj in tudi prepovedalo ffs.
Aja kar nam bo primanjkovalo hrane bomompač uvozl. Verjetno.po sistemu kot plin.


Umetno? Tole kar jim ni uspelo z covid zapiranjem bo sedaj z dragimi energenti. Kako naj laufa ekonomija če tudi če hočeš ne dobis cementa strešnikov keramike železja...novega avta kombija ....
Ali kako se bo končalo ko gredo delavci enkrat na čakanje ?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.772
6.368
113
Vidim da se spoznaš...daj razloži nam, ki smo bolj počasne pameti, kako je to vse skupaj "umetno"?

Ker vem da se ti niti najmanj ne sanja o čem govoriš, sem ravno pri volji da razložim osnove.

Torej skoraj polovica elektrike v eu se proizvede iz fosilnih goriv. Nafta, plin, premog. Zdaj že vsak povprečni gledalec 24ur ve, da največ tega pride iz rusije. Ampak da mi grdo zayebemo ruse, smo rekli, nope, mi tega nočemo, ker ste vi bad guys.

In tukaj pride v igro geografija in ekonomija. Logika gre tako: če je nekaj blizu, je poceni. Če pride od daleč, je drago. Simpl ne?

No niti ne, ker večini to ne potegne. Kako je lahko plin iz usa in katarja dragi ko sam satan, tisti iz rorov iz rusije pa poceni? Koliko plina lahko te ladje nosijo? Je ladij dovolj?

Čisto isto velja za premog in nafto. Zdaj bomo to vlačili iz drugega konca sveta da zayebemo ruse. Da pa vlačimo iz druegag konca sveta prepakirano rusko robo v resnici nobenega ne zanima.
In potem pridemo do nukleark. Pospešeno se zapirajo, ker niso eko bio. Tega izpada se ne nadomesti z ničemer.

Potem so še tu zelenoteroristični lobiji, ki aktivno preprečujejo investicije v fosilna goriva, rafinerije zapirajo kot po tekočem traku ker niso eko,... ne grem več dalje ker vem da nima smisla razlagat.

Zdaj pa ti meni povej kako točno je vse to umetno in kake reforme bi ti točno uvedel?
Premog v sloveniji vecinoma prihaja iz velenja in indonezije.
ne vem koliko imamo plinskih turbin ampak prav veliko ne (vsaj ne kaj tako velikega da bi vedel - sedaj se gradijo nove v te-tol)
Imamo pa termoelektrarne (velenje, indonezija, ne vem kok je bilo rusije prej)
Imamo nuklearko
Imamo hidroelektrarne.

torej voda za hidroelektrarne se ni podrazila.
A se je gorivo za nuklearko podrazilo?
A je indonezijski premog drazji? Ne vem lahko da je. Ce je iz velenja drazji pol me zanima kok so delavcem place zrasle al kaj vpliva na visjo ceno.

osebno sem itak za jedrsko energijo, za slovenijo bi bilo najbolje da bi zgradila se tri bloke in viske ponudila sosedom.

in ne ni sla cena jedrske energije gor zard nafte. In nafti je vmes cena padla, cena elektrike pa temu ni sledila. In ker se spoznas, jaz pa pojma nimam, mi prosim razlozi kako raste cena jedrske energije zarad embarga na ruske energente. Pa cena energije iz hidroelektrarn.

ekoteroristi so teroristi. Ampak k si ravno rusijo omenil…sej to ves da je glavni financer raznih eko gibanj ki so zelela zapiranje nemskih nukleark ravno rusija… in tik pred ruskim napadom sosednje drzave so zlobirali da je plin ekoloska energija.

kake reforme bi uvedel? Prodaja elektrike za domaco oskrbo po proizvodni ceni + 15% viske pa zarad mene na borzo. Ce pa to naredis na nivoju EU pa se bolje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.175
2.273
113

Bravo, gospodarstvo pa zapira. Pič*ka jim materna.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.494
1.272
113
Iskajoč brata

Bravo, gospodarstvo pa zapira. Pič*ka jim materna.
Penziti in javni sektor - največja volilna telesa.... Zato se v Sloveniji ne bo nič zgodilo... Če bi kdorkoli kaj omeni manjšanje JS-ja bo imel kolesarje cel teden pred parlamentom....
 
  • Haha
  • Žalosti me
Reactions: jonny77 in Mr_Wolf

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.175
2.273
113
Penziti in javni sektor - največja volilna telesa.... Zato se v Sloveniji ne bo nič zgodilo... Če bi kdorkoli kaj omeni manjšanje JS-ja bo imel kolesarje cel teden pred parlamentom....

Zakaj pa imamo vodne topove? Že prejšnjo rundo bi jih morali v kali odplakniti in mir. Pa nisem nobenemu fauš denarja ampak res mi gre na jetra to izsiljevanje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: guardy in Kamele0N

kajn

Guru
5. okt 2007
2.494
1.272
113
Iskajoč brata
Žal smo v lose lose situaciji. Kaj boš pa naredil? Bolnice brez zdravnikov, otroci doma, ker bodo učitelji stavkali....
In na koncu, politični samomor vsakega, ki bo drezal v to. Zato pa nobeden ne naredi nič. Isto kot zdravstvo: vsi vedo kaj narediti, nobeden se ne upa, ker je zadaj preveč denarja za razdeliti.

Kam bo to peljalo pa vidimo: Stroški življenja rastejo, plače zaostajajo. Vsako leto si lahko malo manj privoščimo.... Kakšen bo pa konec te svetovne politike si pa ne predstavljam.... Ko bo ves ta sposojen denar prišel potrkat nazaj..... Žal sem premalo razgledan, da bi zastopil kako si države sposojajo in sposojajo... Kaj se zgodi na koncu? Če vsako leto več zapravimo kot imamo? Ali bo na koncu neka banka lastnica države?
Žal sem ravno toliko kmeta, da vem koliko dobim in koliko lahko zapravim...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.076
1.281
113
Ce zelijo malo vec dati tistim z nizjimi placamu, je procentualni dvig plac bedarija. Dam primer, stevilke izmisljene. Svez ucitelj dobi 9% povisnico, bo to 150€ bruto. Statejsi ucitelji, ki so za casa debelih krav napredovali "sto krat", bo dobil 400€ bruto zraven. Kaj si s tem naredil? En si bo z neto lahko placal elektriko mogoce, drug pa elektriko, internet, komunalo pa se ostalo bo.

Procentualni dvig da tistim, ki imajo vec, se vec. Bolnicarju das 90 bruto zraven, diplomirani pa 200. Pa to naredis na nekaj let enkrat in totalno razvrednotis bolnicarja in tehnika.

Solniki se pa nimajo kaj za bunit. Ce razumem zdravstvo, da zelijo vecje place, ok. Naj deluje trg in ponudba/povprasevanje. Ce delavcev ni, jebto tako. V solstvu pa temu ni tako, poznam v mojih krogih kar nekaj uciteljev, ki ne pridejo v sistem in delajo druga dela. Ker jih je prevec. Pa otroke vozim v vrtec v neposredni blizini sole in dobro vidim, kdaj gredo v solo in iz nje. Moj profesor iz srednje sole je vsako jutro v nasi lokalni gostilni na kavi, malo pred 8 odide v solo. In ko grem ob 14h po defo, je avto spet tam. Velika vecina jih dela samo dopoldne (v zdravstvu ni tako), vikende fraj (v zdravstvu ni tako), praznike fraj (v zdravstvu ni tako), pocitnic miljon (zdravstvo pozabi).

Se to: ce dvignejo place vsem v JS, to dejansko pomeni, da v JS ni vec osebe, ki bi dobil minimalca?