Talno gretje - reguliranje temperature

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.351
972
113
Vprašanja za tiste, ki že imate vgrajeno talno gretje:
grin1.gif


1. Kako regulirate temperaturo v prostoru?
2. Imate za vsako sobo svojo vejo in svoj sobni termostat / tipalo?
3. Ali se da regulirati temperaturo z ventilom za reguliranje pretoka v razdelilni omarici? Se pravi da v razdelilni omarici malo odpreš / pripreš in potem pustiš po občutku?
4. Ali je možno avtomatsko reguliranje treh vej talnega gretja z enim tipalom?

Za odgovore se že vnaprej zahvaljujem...
zmaga.gif
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Imam vremensko vodeno regulacijo ogrevalnega kroga za talno gretje - kar pomeni, bolj kot je zunaj hladno, višja je temperatura vode v talnem gretju. Ko sem polagal talno gretje, sem si zabeležil tudi dolžino posamičnih vej - to pomaga pri prvi nastavitvi; še posebej je dobro vedeti katera veja je najdaljša.
Pretoke vedno nastavljaš na dovodu (praviloma spodaj), kjer so tudi merilniki pretoka (če jih imaš). Odvod iz prostora (zgoraj) naj bo popolnoma odprt. Zelo dober približek lahko narediš že pri raztegovanju tlaka, takrat boš v talno spuščal vodo z višjo temperaturo, kot kdajkoli kasneje.
Najbolj odpri najdaljšo vejo, ker imaš tam največji padec tlaka, vse ostale veje pa dušiš na dovodu (spodaj), tako da voda teče skozi vse. Ko razteguješ tlak, je temperatura vode tako visoka, da lahko sistem približno uravnotežiš že s tem, da po občutku izenačiš temperature na povratku iz posamične veje (potipaš z roko)
Ko se začne ogrevalna sezona (zima) boš šele natančno vedel, pri čem si. Posamezen prostor bo morda pretopel, drugi prehladen - vse to boš čez zimo počasi spravil v red; zadeva se odziva sorazmerno počasi, zunanji pogoji se menjajo, zato je treba nekaj potrpljenja.. ampak se da brez težav. Vse te nastavitve delaš na dovodu (spodaj) odvod je še vedno zaprt.
Ko imaš enkrat sistem tako uravnotežen, da zadošča tvojim željam, se nastavitev na dovodu ne dotikaš več. Če želiš sedaj zaradi kakršnegakoli vzroka začasno zapreti posamično vejo (nezasedenost prostora ipd.) to narediš na odvodu iz veje
Na odvod iz veje se montira tudi conska regulacija. Ko sem pred leti gledal, sem našel nekaj zanimivih brezžičnih rešitev, jasno je eno termostat lahko regulital več vej oz. ventilov na vejah - sedajle ne najdem.
Ampak niti ni bistvo - pri dobro nastavljenem (uravnoteženem) talnem gretju potrebe po conski regulaciji ni - vse kar se zgodi, se zgodi itak šele po nekaj urah

1. z vremensko vodenim ogrevalnim krogom
2. ne
3. ja
4. ja
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik Yogi pravi:
Vprašanja za tiste, ki že imate vgrajeno talno gretje:
grin1.gif


1. Kako regulirate temperaturo v prostoru?
2. Imate za vsako sobo svojo vejo in svoj sobni termostat / tipalo?
3. Ali se da regulirati temperaturo z ventilom za reguliranje pretoka v razdelilni omarici? Se pravi da v razdelilni omarici malo odpreš / pripreš in potem pustiš po občutku?
4. Ali je možno avtomatsko reguliranje treh vej talnega gretja z enim tipalom?

Za odgovore se že vnaprej zahvaljujem...
zmaga.gif

s termostatom
da, vsaka splanica ima svoj termostat, dalje so po potrebi razporejeni
seveda se da, ampak sam povratni vod zapiraš
da. možno je več vejno reguliranje.

talno ogrevanje ima zakasnitev pri odzivnosti. to zakasnitev z malo spremljanja ujameš in potem primerno temu nastaviš termostate.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Talno gretje se običjno vgrajuje (no ja..lahjko načeloma koder želiš) v bolje izolirane objekte. Ima pa 'slabost' slabo odzivnost, ker je to nizko temperaturni sistem. Ker pa gre za dobro izoliran objekt, je posledica tega, da objekt ne izgublja dosti topote in temeprature ne nihajo, kar drugače pomeni, da je najbolje da je ogrevanje vklopljeno 24 ur dnevno, torej je odzivnost nepomembna, temp. v prostorih idelana (konstatna), poraba pa enaka kot da bi sistem stalno zaganjal.

In v takemrp imeru je termostata v vsaki sobi popolnoma nepotreben ker ga enostavno ne rabi. Prostore reguliraš z zaprianjem zank posamezne zanke (sobe)..najprej je malo igranja (kak teden..ker so spremebe male in počasne), a ko je stvar enkrat nastavlejna, je potem to to.


Samo temp. dvižnega voda pa krmiliš z vremensko regulacijo..torej v odvisnosti od. zunanje temeprature.

In to je v grobem to.

Nekateri si dajo dodatno v prosotor (npr. dnevno) še dodaten upravljalnik, ki ti, primer: lahko izklopi celoten sistem, v kolikor temp. v prostoru prebije nastavljeno temperaturo - npr. zaradi sončnega obsevanja.+

Po točkah pa:
- Vremenska regulacija
- tipalo ni potrebno
- da
- ne
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Zakaj pri 4. točki ne?

Ko sem sam gledal te zadeve, je bilo možno pruključiti več pogonov za ventile na isti izhod regulatorja - torej vse veje, ki so v dotičnem prostoru
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Narobe sem se izrazil..ni mišljeno, da ni možno, temveč nepotrebno. Dviguješ si sroške za regulacijo, ki jo na koncu ne potrebuješ.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
saj toje to..ob dobro izolirani hiši nimaš kaj ugašat ker ne bo prišlo do spremebe...kvečjemu nastavljaš nižjo temperaturo - to narediš s pretokom.

Izolacija + talno = ni nihanj temeprature. Torej čemu ugašat za 8 ur če se bo spremeba poznala šele čez 12 ur (segretost estriha + male izgube) ter nato nazaj prižigat, da bo efekt spet čez 8 ur (da se cel estrih segreje nazaj in se to odrazi na temp. v prostoru).

Ni logike.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
ne.. pri meni reagira prej, segreje. ohladi se postopno. ampak glej..ko pripreš pretok, pozabiš okno..recimo..se zadeva dolgo ogreva..termostat pa odpre na full

jaz imam burgerjeve tlake (kle mal lažem), talno po svoji metodologiji, 16 volne..50 stropa..pa se zadeva odziva in pozna..sicer govorimo o 1 stopinji čez cel dan..ali 1,5 ampak se pozna.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Ob dobri izolaciji se sploh ne splača izklapljat ogrevanje..ker pri porabi sepraktično ne pozna. Torej če nekje želiš 21 stopinj..jih vzdruješ stalno. Saj praviš...cel dan (12 ur) za 1 stopinjo, pa pol dneva da prideš nazaj (12 ur)...in kaj si naredil ko si izklopil. ..v drugipolovici moraš dovesti 2 x več, da si na koncu na istem...

Včasih, na neizoliranih hišah si izklopil prek noči, ap je padla temp. za 5 stopinj, zjutraj si poslal 80 - 90 stopinj v radiatroje da si do popoldneva spravil tja do 20 stopinj, več ali manj pa je vsa toplota sproti šla na plano.

Danes ob dobri izolaciji pa praktično preko cele zime zgolj ohranjaš temepraturo - podobno kot pri avtu..najmanj porabi na relacijo, vsako pospeševanje in ustavljanje zgolj povečuje porabo ...v hiši pa zmanjšuje udobje - na koncu si praktičnona istem (s stroškovnega vidika).
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
recimo ena soba

ob 18 na 21..ob 6 dovoli padec na 20. ob 12 gre nazaj na 21. ob 15 na 20

vikend..od 18-7 na 21 potem gre na 20

in tisti 21 dam tut na 21.5

dnevna
ob 7 na 23..do 18..pol na 20...in to lovim..iz 20 na 23 mi ogreje do 9, 10..recimo...

dvižni vod omejen na 35. povrani ustavi črpalke na 23
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.351
972
113
Fantje hvala za nasvete... Sem potalal *****
zmaga.gif


Še dve vprašanji:

1. Glede dodatne lojtrice v kopalnici in WCju - potreboval bi ju samo za brisače sušit. Temperatura talnega (pod 30 stopinj) bo verjetno premalo? Imam sicer možnost, da se priklopim na spodnji štuk, kjer so radiatorji, vendar se mi zdi nesmselno imeti dva sistema, saj bi že sama lojtrica pogrela kopalnico in WC. Električnih ne bi imel, mogoče bi res lojtrico povezal na spodnji štuk in da lelktronski termostat, ki bi se recimo zvečer vklopil za dve uri, toliko da posuši brisače do jutra... Ali je slučajno temperatura talnega v lojtrici dovolj za sušenje brisač?

2. Je treba kaj ekstra paziti, če imaš raven tuš z kanaleto in talno gretje napelješ še v tuš?
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Če imaš kolikor toliko izolirano hišo, boš imel v talnem 30 šele pri -10; običajnih 25-28 je pa skoraj premalo. Jaz sem dal svoj ogrevalni krog, če bi delal pa še enkrat bi verjetno v radiator kar elektični vložek.

@vincent: talno reagira precej hitreje kot v 12 urah - in tudi dviganje in spuščanje temperature je smiselno.

PS: sploh je ločeno ogrevanje lojtr v redu, ko je že tako toplo, da imaš talno izključeno, v kopalnici pa vseeno paše malo pogreti
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Z mešanimi sistemi so v povprečju same težave (in višji stroški). Če boš imel vse na talnem, potem imej brez lojtre oz. jo montiraj z vidika estetike, pa spusti noter vodo talnega..brisača se bo posušila. Pri nas je samo talno, pa se brisače prav tako posušijo - seveda jih moraš nekam obesiti.

.......................

Splošno glede dviganja in spuščanja temperature v prostoru je pa stvar presoje in prepričanja ...jaz sem pristaš vzdrževanja temperature, ker z nihanjem isstema ničesar ne dosežeš (niti ne prihraniš). Hiša ima 150 ton in to maso nima smisla segrevat in ohlajat na majhne časovne intervale.
Pri meni, se za celotno hišo (3 etaže po 60 kvadratov, prevedno na klasično izolacijo: 24 cm na stenah, 17 v tleh, 30 na stropu, 3 slojna zasteklitev), če spustim temperaturo za 1 st. cenzija pozna pri izgubah za 0,1 kW. Torej v pol dneva, ko naj bi imel manj je to 1,2 kWh dnevno višje porabe, preračunanao na elektriko (ob uporabi TČ in COP 3) 0,4 kWh el. energije ali v stroških 4 cente dnevno....če računam da traja zima 120 dni, me na celo sezono stane 5 EUR več, da imam 24 ur dnevno konstatno temepraturo v celi hiši.

V 30-ih letih 150 EUR. Torej, zakaj bi ugašal sistem? In koliko stane ta regulacija, da lahko v vsaki sobi korigiraš temperaturo?

Tako da..moj nasvet: Dobro izolirana hiša in ogrevanje na konstatni temperaturi = idelano počutje (če si dal povdarek na prvi del stavka -> ob minimalnih stroških za ogrevanje).
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
no..zdej daš pa to na plin, pa na 330 kvadratov, pa na mal več izgub..pa je to mal dražje.

seveda je vse skupaj v fiziki, ki je enostavna, samo čas si moraš vzet.

v tvojem primeru je skrajno neumno spreminjat karkoli, kupovat termostate itd...
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Ogrevane lojtre v kopalnici znaš ceniti izven kurilne sezone, ko so lojtre hladne - hladne in bolj vlažne so tudi brisače. Poleg tega bi za enako temperaturo v kopalnici kot sedaj potreboval bolj na gosto položeno talno v kopalnici in/ali višjo temperaturo dvižnega voda in posledično več dušenja na ostalih vejah. Višja temperatura dvižnega voda samodejno pomeni več izgub - tudi če izračun pokaže, nekoliko višje stroške za vgradnjo lojtr, se temu udobju ne bi želel odpovedati.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
pa lojtra je fina za prehode, ko ogrevaš samo kopalnice..pač poženeš črpalke lojtre, talnega pa ne..in pa če pride do potreb po večji temperaturi..