Talno gretje - a se je majster mal zaje*u?

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik Morphey pravi:
@wabb

Isti primer je bil pri meni. Majster naredil, ko sem centralno zalaufal ni grelo skoraj nič, majster se več ni oglašal, pomagali so (kot vedno) Alterjevci!
smile-1.gif


Sedaj dela.

to so ti majstri
evil.gif


pozdrav.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
monterji imajo za odzračevanje posebej pripravo za to početje...50 litorv kanister v kateri je voda in el. motor - pumpa, ki pospešeno tera vodo po sistemu in tako porine zračne mehurčke ven (običajno pupma na sistemu ni dovolj močna).

Lahko pa odzračiš tudi sam s pomočjo javnega vodovoda...rabiš dve cevi. Eno priklopiš na pipo vodovoda ter dovod v talno. Drugo pa daš v nek odtok (wc, lijak) ter priklopiš na hladni del (Odvodni) talnega. Zapreš vse veje razen ene...to ki jo boš predihal. Odpreš vodo na pipi na ful in pustiš teči par minut da grejo res vsi mehurčki ven (Vse bo letelo v odtok). Ko je ena veja odzračena jo zapreš in odpreš drugo....lepo da zadnje veje.

Torej je fino da sta šlavfa prozorna, da glredaš če je pretok res brez mehurčkov

Na tak način odzračiš in hkrati zamenjaš vodo v sistemu (a pri tebi je voda že itak sveža).
 

Morphey

Fizikalc
6. okt 2008
1.155
3
38
Maribor
Citat:
Uporabnik jurga pravi:
Citat:
Uporabnik Morphey pravi:
@wabb

Isti primer je bil pri meni. Majster naredil, ko sem centralno zalaufal ni grelo skoraj nič, majster se več ni oglašal, pomagali so (kot vedno) Alterjevci!
smile-1.gif


Sedaj dela.

to so ti majstri
evil.gif


pozdrav.gif

Ti si bil zraven z nasveti, kako zadevo spraviti v pogon.
smile-1.gif


@wabb

Je bil tvoj mojster slučajno iz okolice Ptuja?
 

wabb

Pripravnik
6. dec 2008
270
0
16
Obe strani sta mrzli oz mlačni. Tla pod ventilom in okoli njega so hladna, na drugi strani prostora pa topla, je pa vse na isti kači. Odzračeval sem tako kot si navedel zadnji primer. Polnil pri peči in spuščal na ventilu pri kači dokler ni bila voda tekoča brez mehurčkov. Bom poskusu vse zapret kot si reku in pustil kak dan.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik wabb pravi:
Jurga, dej mi pliz povej kako se naj pravilno lotim odzračevanja. Mogoče je tudi v tem point, da se nisem pravilno lotil dela...?

sem ti že napisal kako prezračiti
smile-1.gif

zdaj pa na delo vse bolj mrzlo bo
če bi bil kje doma na štajerskem bi ti sam stvar zrihtal

pozdrav.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
monterji imajo za odzračevanje posebej pripravo za to početje...50 litorv kanister v kateri je voda in el. motor - pumpa, ki pospešeno tera vodo po sistemu in tako porine zračne mehurčke ven (običajno pupma na sistemu ni dovolj močna).

Lahko pa odzračiš tudi sam s pomočjo javnega vodovoda...rabiš dve cevi. Eno priklopiš na pipo vodovoda ter dovod v talno. Drugo pa daš v nek odtok (wc, lijak) ter priklopiš na hladni del (Odvodni) talnega. Zapreš vse veje razen ene...to ki jo boš predihal. Odpreš vodo na pipi na ful in pustiš teči par minut da grejo res vsi mehurčki ven (Vse bo letelo v odtok). Ko je ena veja odzračena jo zapreš in odpreš drugo....lepo da zadnje veje.

Torej je fino da sta šlavfa prozorna, da glredaš če je pretok res brez mehurčkov

Na tak način odzračiš in hkrati zamenjaš vodo v sistemu (a pri tebi je voda že itak sveža).

ta drugi sistem zračenja je najbolj idealen in najbolj uporaben vsaj pri meni nikoli problemev z zrakom ,ko stvar zalaufam vse dela
smile-1.gif
samo čas si moraš vzeti za to delo .boljše ena ura dlje z zračenjem ko je sistem grobo natejen kot pa ko stvar zaženeš pa je zrak vsepovsod not.

pozdrav.gif
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.112
2.467
113
Meni je tako odzračeval kot je zapisal Vincent, eno cev na vodovod, drugo pa kar čez balkon, odpreš na polno in potem lepo vejo po vejo odzračiš, na koncu, ko je sistem poln vode pa se sistem še odzrači na odzračevalnih lončkih, seveda, če je prisoten razdelilec.

Sicer se mi zdi, da te je tole talno stalo kar konkretno preveč, sam imam namreč 800 metrov cevi (valsir) na 95 m2 in v kleti Seltronov mešalni set z Alpha2 črpalko in regulacijo preko sobnega termostata, pa če potegnem skupaj mislim da je vse skupaj z vodovodom vred stalo okrog 4000 EUR.

Pri tvojem sistemu bo večna težava, ker ventil ne bo spuščal zadostne količine vode v sistem talnega gretja. Mislim, da bi bilo dosti bolje, če bi imel priklopljeno ravno kontra, da bi vodo jemal iz povratnega voda radiatorjev in z navadnim ventilom le po potrebi pripiral pretok (tako imajo nekateri narejeno talno gretje zraven radiatorja v kopalnici). Sedaj ko je estrih zalit je pa res vprašanje kaj se sploh še da storiti v tem primeru.
 
Nazadnje urejeno:

wabb

Pripravnik
6. dec 2008
270
0
16
Kolikor razumem, naj bi ta ventil reagiral na temperaturo povratnega voda ali se motim?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.112
2.467
113
Brisano na vrhu...

Edit: moram se popravit, vidim ,da ti res meri temperaturo na povratnem vodu, dokler nisem pogledal sheme za ventil sem predvideval, da je ravno obratno. V tem primeru je res največja verjetnost, da ti težave dela zrak v ceveh talnega gretja, kar lahko poskusiš je to, da daš črpalko na čimvečjo moč in zapreš radiatorje, da bo vsa sila črpalke usmerjena v talno gretje in odpreš ventil na povratku do konca. Upam, da imaš kje pri ventilu oddušek, da spustiš zrak, ki se bo nabral na najvišji točki ven.

Edit2: Predvidevam, da estrih ni pretirano hvaležen takemu načinu gretja glede na temperaturo, ki vstopa na začetku cevi a večjih problemov najbrž ni za pričakovati.
 
Nazadnje urejeno:

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik Daniel pravi:




Pri tvojem sistemu bo večna težava, ker ventil ne bo spuščal zadostne količine vode v sistem talnega gretja. Mislim, da bi bilo dosti bolje, če bi imel priklopljeno ravno kontra, da bi vodo jemal iz povratnega voda radiatorjev in z navadnim ventilom le po potrebi pripiral pretok (tako imajo nekateri narejeno talno gretje zraven radiatorja v kopalnici). Sedaj ko je estrih zalit je pa res vprašanje kaj se sploh še da storiti v tem primeru.

Tu si v veliki zmoti kar se tiče priklopa tega ventila zvezano ima vse prav
drugo je kako imaš ti narejeno drugo pa kako on
ti imaš talno komplet ločeno od radiarotskega z svojim mešalnim krogom on pa ne
vse ima vezano na en sistem .
on ima plinsko peč zato bi rabil spodaj po pečjo hidravlično kretnico se pravi visoko in nizko temperaturni režim ker pa ga pač nima je mojster to naredil z temi ventili ka pa ni najbolje. Problem se nahaja nekje drugje samo potruditi se bo treba in ugotovit napako .Ocenah pa ni bi tu debatirali
tongue-1.gif


pozdrav.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik Daniel pravi:
Brisano na vrhu...

Edit: moram se popravit, vidim ,da ti res meri temperaturo na povratnem vodu, dokler nisem pogledal sheme za ventil sem predvideval, da je ravno obratno. V tem primeru je res največja verjetnost, da ti težave dela zrak v ceveh talnega gretja, kar lahko poskusiš je to, da daš črpalko na čimvečjo moč in zapreš radiatorje, da bo vsa sila črpalke usmerjena v talno gretje in odpreš ventil na povratku do konca. Upam, da imaš kje pri ventilu oddušek, da spustiš zrak, ki se bo nabral na najvišji točki ven.

Edit2: Predvidevam, da estrih ni pretirano hvaležen takemu načinu gretja glede na temperaturo, ki vstopa na začetku cevi a večjih problemov najbrž ni za pričakovati.

prehitro si popravil post .Res ta ventil meri tem. na povratku in da še je notri zrak ,problem pa je še da se voda hitro hladi ker je kača dolga in ni pravega kroženja vode . Sem že napisal da so ti ventili po mojih izkušnjah za kratke kače. Zdaj pa kaj je je da se pa to nekako regulirati spraviri zrak iz cevi in mora delati
smile-1.gif


pozdrav.gif
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.112
2.467
113
No, tista varianta priklopa, kot sem jo omenil (iz povratka) sem ga morda res pihnil mimo ker 100 % ne upam trditi, da nima morda moj sorodnik, ki tako greje tla v kopalnici vezano isto kot je tukaj, ampak tam je kratka kača in greje brez problema.

Edit: spet napaka... ima odzračevalnik
http://www.stern.si/files/01_ponudba/oventrop/oventro_unibox.pdf

@jurga Če ima splakovalni ventil, a to potem pomeni, da lahko tukaj gor privije vrtno cev, pri peči odpre vodo in dodobra odzrači cel sistem talnega?

Sicer piše, da je za veje do 100 metrov dolžine a tukaj je efekt najbrž vprašljiv.
 

impre

Pripravnik
19. apr 2008
330
7
18
Imam vprašanje ki ravno ne sodi sem, samo ko je že debata o odzračevanju in menjavanju vode me zanima vsake koliko časa se menja voda v talnem?
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik impre pravi:
Imam vprašanje ki ravno ne sodi sem, samo ko je že debata o odzračevanju in menjavanju vode me zanima vsake koliko časa se menja voda v talnem?

nikoli se voda ne menja saj ni potrebe da se bi
smile-1.gif


pozdrav.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik Daniel pravi:
No, tista varianta priklopa, kot sem jo omenil (iz povratka) sem ga morda res pihnil mimo ker 100 % ne upam trditi, da nima morda moj sorodnik, ki tako greje tla v kopalnici vezano isto kot je tukaj, ampak tam je kratka kača in greje brez problema.

Edit: spet napaka... ima odzračevalnik
http://www.stern.si/files/01_ponudba/oventrop/oventro_unibox.pdf

@jurga Če ima splakovalni ventil, a to potem pomeni, da lahko tukaj gor privije vrtno cev, pri peči odpre vodo in dodobra odzrači cel sistem talnega?

Sicer piše, da je za veje do 100 metrov dolžine a tukaj je efekt najbrž vprašljiv.

ker tega ventila točno ne poznam ti ne bi vedel razložiti kar si me vprašal -na žalost si ga pa bom ob prvi priliki ogledal v "živo " saj vem kje jih prodajajo pa ti poročam, sam namreč vgrajujem vse ventile od daffusa .
tisto kar pa piše 100m zanke-kače pa je zelo zelo vprašljivo ,jaz osebno rega ne bi delal. če že delam zanke 100-120m redko ,vidim ko nastavljam pretoke posameznih vej da mora biti ventil za pretok kar dosti bolj odprt če želim nekako nastaviti pretoke kolktolko enako pri dolgih vejah spraviš včasih komaj 0,5l komaj skupaj kar je pa premalo za tako dolge veje.

pozdrav.gif
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Jaz sem bral neko nemško literaturo kjer so priporočali največ 80m oz. izjemoma 100m.

Raje malo krajše zanke, pa čeprav na račun večje (dražje) razdelilne omare - če se načrtuje tam okoli 65 m se s 200 m kolutom odlično izide. Kaj ti pomagajo krajše veje v manjših prostorih, če imaš v velikem vejo 100+m? Vse veje bo treba zadušiti, kot da je tudi tam taka dolžina. Raje več pretoka ob nižji temperaturi dotoka...
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Jaz sem bral neko nemško literaturo kjer so priporočali največ 80m oz. izjemoma 100m.

Raje malo krajše zanke, pa čeprav na račun večje (dražje) razdelilne omare - če se načrtuje tam okoli 65 m se s 200 m kolutom odlično izide. Kaj ti pomagajo krajše veje v manjših prostorih, če imaš v velikem vejo 100+m? Vse veje bo treba zadušiti, kot da je tudi tam taka dolžina. Raje več pretoka ob nižji temperaturi dotoka...

to se popolnoma strinjam kar si napisal
smile-1.gif

pozdrav.gif