Talno gretje - a se je majster mal zaje*u?

wabb

Pripravnik
6. dec 2008
270
0
16
Torej zadeva je sledeča:
Imamo pretočno plinsko peč 24kW, ki je nameščena v predprostoru medetaže, na kateri bo po končanem renoviranju stanovanja obešeno 11 radiatorjev (7 v medetaži in 4 v mansardi), talno gretje v mansardi cca. 5m2 (kopalnica+hodnik) in talno gretje v medetaži cca. 40m2 (kuhinja+jedilnica+dnevna soba). Vsak prostor ima svoj termostatski ventil za talno gretje - Oventrop Unibox E RTL. Trenutno je na sistem priključeno talno gretje v mansardi in medetaži ter radiatorji v mansardi. Vse deluje b.p. razen talno gretje v kuhinji in dnevni sobi. Majster pravi da bo potrebno naštelat pretoke na radiatorjih češ da črpalka na peči ni dovolj močna...Pismo zakaj pa tega nisi prej povedu predn si začeu delat
10.gif
! Zdej pa mene skrbi, da je tle še kej druzga narobe ne samo pretoki in če bo zadeva sploh kdaj delovala tko kot je treba? Majstorček pa se itak ne oglaša več na telefon...
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
ti je že res zajebo sistem
evil.gif

ti ventili se vgrajujejo v zelo majhne sisteme talnega ogrevanja in sicer za manjše kopalnice in hodnike,ne pa za večje sisteme ko so kuhinjain dnevna soba. nikoli ti ta sistem ne bo deloval. Tu nimaš kaj nastavljati pretokov saj nimaš niti ventilov zato.
- prvo : pri peči bi že moral vgraditi kretnico visikotemperaturni in nizkotemperaturni režim
-drugo: za 40 m/2 je porabil tam nekje 280m cevi za nornalno delovanje talnega se delajo kače dolžine največ 80 m
- tretje: moral bi ti vgraditi razdelilec za talno z možnostjo nastavitve pretokov kar pa po tvojem pisanju sodeč nimaš

tako da ta sistem ne bo deloval po mojih izkušnjah nikoli dobro
veš kako pravijo malo denarja malo muzike

pozdrav.gif
 
Nazadnje urejeno:

wabb

Pripravnik
6. dec 2008
270
0
16
Pismo ne me strašit...kar se tiče denarja ni bil noben problem. Js sm mu povedu kaj želim, ga vprašu če se da nardit in pričakoval optimalno varjanto, nism pa nek znalec za centralno ogrevanje...V teoriji se mi je zdelo da bi mogu tale sistem delovat brez večjih težav.
Kar se tiče kač ni nobena daljša od 80 m na posameznem uniboxu, če to kej pomeni...
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Prilepi slike ventilov, razdelilne omarice, kurilnice, pa se bomo lažje pogovarjali.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik wabb pravi:
Pismo ne me strašit...kar se tiče denarja ni bil noben problem. Js sm mu povedu kaj želim, ga vprašu če se da nardit in pričakoval optimalno varjanto, nism pa nek znalec za centralno ogrevanje...V teoriji se mi je zdelo da bi mogu tale sistem delovat brez večjih težav.
Kar se tiče kač ni nobena daljša od 80 m na posameznem uniboxu, če to kej pomeni...

največji problem so ti unibox-si saj so ti za zelo kratke veje in ne omogočajo mešanja vode v sistemu
ti ventili spuščajo vodo v cevi talnega 25-30 stopinj pol se pa zapirajo in ni stalnega kroženja vode po kačah
v kratkih vejah se bo cev grela skoraj enekomerno v dolgih pa ne saj ti je na koncu mrzla voda.
pretokov ne moreš nastavljati in to je največji problem teh ventilov ,vseeno bo če bi dal v sistem (peč) močnejšo črpalko
da bi pripiral radiatorje je po moji logiki brez veze saj ti unibox ne spusti več tople vode v talno kot je nastavljen in je tudi ne sme.
daj napopaj nekaj slik kot so napisali zgoraj pa da vidimo če se bo dalo kaj rešit,več idej bolje bo.

pozdrav.gif
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik wabb pravi:
Pismo ne me strašit...kar se tiče denarja ni bil noben problem. Js sm mu povedu kaj želim, ga vprašu če se da nardit in pričakoval optimalno varjanto, nism pa nek znalec za centralno ogrevanje...V teoriji se mi je zdelo da bi mogu tale sistem delovat brez večjih težav.
Kar se tiče kač ni nobena daljša od 80 m na posameznem uniboxu, če to kej pomeni...
Tisto, kar ti je Jurga napisal popolnoma drži.

In verjamem, da nisi naročil varčevanja, ampak nekateri "mojstri" ne znajo drugače, kot na najcenejši način z najcenejšimi materiali.
 

wabb

Pripravnik
6. dec 2008
270
0
16
Očitno sem se premalo informiral glede zadeve, tip me je samo vprašal kje bo pohištvo in reku da tam ni potrebno cevi...
confused-1.gif
 

wabb

Pripravnik
6. dec 2008
270
0
16
Glede denarja je blo tole kar je na slikah dobrih 3000k EUR. Kok se vam zdi cena?
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Kaj je bilo 3k€?
Samo talno ogrevanje 40+5 m2, kar vključuje sistemske plošče, cevi (dobavo, montažo)... ali celotno ogrevanje z radiatorji?

Estrih v 3k€ verjetno ni vključen.
 

wabb

Pripravnik
6. dec 2008
270
0
16
V ceno je bilo vključeno talno gretje 40m2 (cevi, sistemske plošče, 3x unibox, neakj ventilov, potrošni material dobava in montaža) in bakrene cevi (glavni dovodi do radiatorjev) brez samih radiatorjev in estriha. Ker hišo renoviram po etažah, je bilo talno gretje 5m2 že zajeto v investiciji mansarde spomladi lansko leto.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik wabb pravi:
Evo nekaj slikic, ampak estrih je žal že narjen
bonk.gif








po slikah sodeč je ventil prav zvezen kot je skica po prospektih ki sem jih pogledal
daj še napiši točen tip ventila ki ga imaš vgrajenega
možno je da imaš slabo prezračen sistem talnega kar bi jz dal na prvo mesto saj ga pri taki vezavi težko prezračiš
probaj zapreti vse radiatorje ki jih imaš povezane na peč zmanjšaj temperaturo peči na 50 stopinj in počakaj nekaj časa pa boš videl kaj se dogaja z talnim ogrevanjem.
jaz položim vse cevi po celem prostoru neglede kje stoji pohištvo razen v kuhinji saj kuhinje stranke ne premikajo na drugo stran pohišto pa .
kaj se pa cene tiče ne bom kaj dosti komentiral saj ne vem točno koliko materiala je bilo vgrajenega pa kakšna kvaliteta je materiala
vem pa da se gibljejo cene za m/2 talnega z materialom vred 35€ povprečna cena odvisno od cene cevi za talno saj ijh imaš oa0,75-4€ za meter.


pozdrav.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.187
1.797
113
Sicer kaj so to 'uni boxi' ne vem a pri talnem se vgradi razdelilno omarico - torej vanjo glavni dovod iz nje pa potem prek razdelilca v posamezne veje kateri dolžina cevi naj bi bila med 80 in 120 metri. Seveda se da potem vsaka veja posebej regulirati in nastavljati pretoke ter s tem želeno temperaturo po prostorih.

Glede izbire termostatov v posameznih sobah za talno gretje...so deljena mnenja. Moje je da so popolnoma nepotrebni.

A kot kaže - glede na to da ti ni dajal talnega tam kjer je pohištvo, da tale mojster žal (zate) nima pojma o pojmu.


O cenah pa takole: povprečna cena polaganja talnega gretja, z računom, torej uradno stane 35 EUR po kvadratnem metru...vključene so cevi, sistemske plošče na katere se polaga z izolacijo ter razdelilne omarice ter seveda delo (estrih je seveda zadeva zase).

Glavni vod od kurilnice do razdelilne omarice ni (običajno ) vštet v to ceno ..... vsaj po teh cenah sem jaz plačeval (če je kdo cenejše še toliko boljše).

Pumpo bi moral seveda on ustrezno pritrogat. Jaz imam npr. (kot je že jurga omenjal) za talno svoj mešalno enoto (S pumpo in termostatom...preko katerega nastavljaš želeno vstopno temp. v talno, ter posebej mešalno enoto za radiatorje).
Tako da...razen da te je pokasiral ti je kar zanimivo zadevo pustil za sabo.

Mešalna enosta:
http://www.podsvojostreho.net/vsebina/sites/all/files/imagecache/bigpicture/vincent/SDC16252.JPG
http://www.podsvojostreho.net/vsebina/sites/all/files/imagecache/bigpicture/vincent/SDC16165.JPG
Razdelilna omarica:
http://www.podsvojostreho.net/vsebina/sites/all/files/imagecache/bigpicture/vincent/SDC16408.JPG
 

Morphey

Fizikalc
6. okt 2008
1.155
3
38
Maribor
@wabb

Isti primer je bil pri meni. Majster naredil, ko sem centralno zalaufal ni grelo skoraj nič, majster se več ni oglašal, pomagali so (kot vedno) Alterjevci!
smile-1.gif


Sedaj dela.
 

krentip

Pripravnik
26. dec 2010
440
0
16
Predlagam, da tule ne govorimo o ceni, ki jo je plačal za napeljavo saj to ni bistven del problema. Sistem je res precej čudno postavljen - ampak vseeno menim da je najverjetneje problem v zraku, ki se nahaja v tem sistemu. Tole je res težko prezračiti. Če se postavim v kožo tvojega "mojstra" - verjetno je mislil, da je kuhinja in dnevna soba tako ali tako prostoj, ki se ogreva tudi ob kuhanju, TV, račiunalnik... in zato ni šel napeljevati sistema, ki bi zahteval več dela. Termostatski ventili za vsak prostor so zame pri talnem gretju popolna stran vržen denar. Sam imam napeljano talno gretje s 16 vejami in sem na začetku načrtoval termostatske ventile - sedaj vidim, da sem naredil prav ker jih nisem nabavil. Določeni prostori v hiši imajo takšno lego da sem za le-te ročno priprl posamezne veje in od kar sem to naredil se razdelilnih omaric nisem več dotaknil. Pred enim letom mi je otrok zlomil ključ, ki je bil v eni od razdelilnih omaric - del ključa je osta v ključavnici. Od takrat sploh ne vidim potrebe da bi jo odpiral...
smile-1.gif
Res pa je da imam novo bajto v kateri imam samo nizkotemperaturni način.
Zato ti predlagam podobno kot ti je predlagal jurga - torej zapri radiatorje in počakaj kaj se bo dogajalo s talnim gretjem. Druga stvar na katero pa bi pomislil pa so termostatski ventili - ali so res brezhibni ali pa so morda že po defautlu priprti...?
 

wabb

Pripravnik
6. dec 2008
270
0
16
Ventili so: http://www.oventrop.de/article.asp?art=1022631&sprache=DE
Obstaja možnost da je še kje zrak v sistemu, če prav sem spustil skozi zelo veliko vode in ni bilo sledi o zraku. Čudno se mi zdi, da veja, ki pokriva predprostor in kuhinjo cca. 12m2 greje normalno na koncu, blizu ventila pa ne
confused-1.gif


Vincent
Tudi jaz imam položeno gretje povsod razen pod kuhinjskimi elementi in vgradno omaro.
 
Nazadnje urejeno:

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
"unibox " to ti je ventil za talno ogrevanje za manjše površine recimo kopalnica,wc, hodnik nekje za 5 m/2 za večje površine jih ne vgrajujem ker se ne obnesejo čeprav proizvajlci trdijo drugače. Izkušnje pa pravijo drugače vsaj pri meni.
pred nedavnim sem naredil dodatno talno sami 20 m/2 pa sem raje vgradil omaro z razdelilcem in dve veji pa vse lepo špila malo je prišlo več ,vendar stranka pravi vi že veste kako se dela . Meni pa je cilj narediti kvalitetno in da nimam dodatnih stroškov se voziti k strankam in tam prečepeti cele dneve ker sem pač naredil z poceni materialom, pol pa mena vse je** pa si delam stroške brez veze. talo se dela tako : NAREDI IN POZABI !!!

pozdrav.gif
 
Nazadnje urejeno:

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik wabb pravi:
Ventili so: http://www.oventrop.de/article.asp?art=1022631&sprache=DE
Obstaja možnost da je še kje zrak v sistemu, če prav sem spustil skozi zelo veliko vode in ni bilo sledi o zraku. Čudno se mi zdi, da veja, ki pokriva predprostor in kuhinjo cca. 12m2 greje normalno na koncu, blizu ventila pa ne
confused-1.gif


Vincent
Tudi jaz imam položeno gretje povsod razen pod kuhinjskimi elementi in vgradno omaro.

pogledal skico vezave -vredu zvezano
zdaj pa reci kje na koncu je cev mrzla ?
ko ti voda po kači pride v ventil ali na povratku se pravi desna stran če gledaš proti ventilu
zraka ni tako lahko spraviti ven pri teh ventilih to ti lahko traja zelo dolgo
nabolje je da zapreš vse kar se da pri tvoji kurjavi in pustiš samo tisto odprto kaj ti ne greje ,da ti zrak potisne v peč tam kjer je zračnik seveda če je peč višja od prostora vkaterem imaš talno.
drugo pa je da ventil odklopiš od kače pa na eni strani filaš vodo na drugi strani pa ti voda teče vstran kot pri navadnem " šlaufu " ali pa sistem " šlauf vage " je malo komplicirano gre pa
zadnji način in majbolj preprost pri peli polniš vodo v sistem tam pri pipci na ventilu pa spuščaš ven samo skozi kačo .

pozdrav.gif
 

wabb

Pripravnik
6. dec 2008
270
0
16
Jurga, dej mi pliz povej kako se naj pravilno lotim odzračevanja. Mogoče je tudi v tem point, da se nisem pravilno lotil dela...?