Švica

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik zakon pravi:
Plače, pa za primerjavo 5x večje.
kolk je napisal un zgoraj za minimalno zajamčeno plačo v Švici.... je 10x večja od naše !!
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.148
953
113
Emona / Carnium
KSZ
Za povprečnega "slovenceljna" je življenje v Švici prevelik miselni preskok. Od tu je zelo lepo brati in poslušati o njihovih plačah. Tam pa se dela precej več in plačuje precej več. Lastništvo nepremičnine in premičnine nista osnovna pogoja za preživetje. Javni prevoz predstavlja za naše pojme visok strošek, vendar pa se z njim pripelješ kamorkoli želiš. Cene nepremičnin so zelo visoke in Švicarjem najemnina ni noben bau bau. Tudi kredite poznajo in "koristijo". Po principu: koliko potrebuješ? Toliko dobiš. Odplačuješ ti, tvoji otroci, vnuki....če želiš biti lastnik nepremičnine, ni problema.
Tako mi je pravil znanec, ki je šel gor za nekaj let. Za prevoz do službe uporablja letno karto za vlak, ki ga stane 1500CHF. Mesečna najemnina za cca. 50m2 je vsak mesec 1300CHF. Živi sicer v mestu, vendar se vozi v "fabrko", ki je na podeželju, kjer ni uspel dobiti stanovanja (za sprejemljiv denar). Model je strokovnjak na področju elektronike in je tam dobil službo tudi zato, ker je predstavljal cenejšo delovno silo.
 
Nazadnje urejeno:

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
Ne vem zakaj bi se iz Nemčije vračal nazaj. Ok, če si brez izobrazbe ali da ti ne paše folk, klima, vreme štekam, sicer pa ne vem zakaj bi se vračal. Če bi moral danes firmo zapret vem, da bi šel severno probat. Vem, da se ne cedita med in mleko, ampak če zaslužiš več, stroški pa več ali manj ostanejo enaki ne vidim problema, temu se reče višji standard.
 

turbox

Pripravnik
29. dec 2011
529
0
16
Zurich je eno najdražjih mest na svetu...Ampak cigareti so pa 5CHF,samo 10% dražji kot v Ljubljani...Ampak plača pa ni samo 10% višja.
 

turbox

Pripravnik
29. dec 2011
529
0
16
Je veliko dela na črno tudi v Švici...,samo tam inšpektorji delajo...,ko vidijo sumljive tuje tablice pred podjetji je hitro kontrola...
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik Schumi pravi:
Ne vem zakaj bi se iz Nemčije vračal nazaj. Ok, če si brez izobrazbe ali da ti ne paše folk, klima, vreme štekam, sicer pa ne vem zakaj bi se vračal. Če bi moral danes firmo zapret vem, da bi šel severno probat. Vem, da se ne cedita med in mleko, ampak če zaslužiš več, stroški pa več ali manj ostanejo enaki ne vidim problema, temu se reče višji standard.
ne vem, če sma se razumela in tudi jaz sem prejšnji post malo nerodno napisal. Se opravičujem.
Mislil sem napisati, da poznam nekaj ljudi, ki so se vrnili iz Nemčije v SLO, odprli posel, ugotovili, da tukaj če ti nekdo kaj ne plača, da mu ne moreš nič in še marsikej drugega, tako da so se potem raje vrnili nazaj v Nemčijo.
Zakaj so eni vračajo v SLO so pač osebni razlogi... ne vem.... raje so tukaj.... jim tam ne paše klima, mesto... so v pokoju.... bla bla...
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83

ja... tisti, ki so gor lepo povedo, naši pa klobasajo..
kolk sem videl, en bi šel delat za 150 frankov na dan, od tega odšteti 50 frankov za hostel in hrano....
Tukaj dela pa menda za 80€ na dan....... (matr... kje je ta služba) ... Zdej pa ne vem, al sem jaz nor, al folk ne misli resno

Kar se pa šipcev tiče.... so šli po svet, pa domov ne najdejo ;P
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.838
113
na temni strani lune
Citat:
Uporabnik bigMIKE pravi:
Nej pride trojica EU uradnikov k nam in proba pr nas naredit vsaj pol tolk dober standard kokr je tam... Ni čudn da so Švicarji hard nacionalisti, tud jest bi bil če bi mogu branit tak standard...

Jap v vseh državah v katerih direktira evropska trojka BDP strmo rase, plače in standard ljudi prav tako. Šolski primer je grčija.
 

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
iz prve roke
- brend meneđer ugledne firme iz Bazla (zadolžen za balkan in rusijo) ima 12500 bruto - potem je še 2500 za zavarovanje. Žena dela po 4 ure v založništvu in dobi 5000 bruto - zavarovanje 1400.
- voznik hruške-betona z 250 urami/mesec dobi (začasno zaposlen) 8500 - zavarovanje 1800 - najemnina v Cirihu za 1,5 sobno stanovanje je 800+stroški=cca1200 + hrana (kuha sam) cca 600.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.391
5.898
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik zakon pravi:
Plače, pa za primerjavo 5x večje.
Misliš 10x
Sploh če primerjas žito mb adecco steklarna hrastnik.....
Predvidevam da je švicarska plača navedena v brutto. Koliko topride po naše netto. No pr nas moraš iak potem še pzz in rtv placat, pa si še ob 45 evrov pri 320 brutto. Edit: swype slovnica in visim da so že navedeni zneski zavarovanja. Kaj pa dohodnina?
Vprašaj pri nas koliko je dobil voznik hruške.
 
Nazadnje urejeno:

B81

22. jul 2007
34.607
9.034
113
Pred leti sta šla dva para v tujino (en v Nemčijo, drug v Švico), oba sta v 20-ih letih kupila večje parcele, zgradila normalno velike hiše, imela dobre ali boljše avte, ostale "igračke", dobre obleke itd itd...in včasih je enako šlo pri nas.
Danes pa to v tujini še vedno gre, pri nas pa več ne.
Plače so res 4-5000 frankov, ampak stanovanja pa ne kupiš, vedno si najemnik (govorim za povprečnega človeka, stric bil ko nek majster v eni tovarni), ko greš v penzijo, te dajo v manjše stanovanje. No danes imajo lepe penzije pri nas, okoli 1k eur + ko je prišel nazaj v Slo, je prejel večji kup denarja. Švica odvaja od plače v nek fond, katerega potem dobiš kot penzijo ali pa ga vzameš ven. Za par iz Nemčije pa nisem prepričan, penzijo pa ima nekje enako, je pa bila (soseda) v eni tovarni za trakom.

Švica je glede tega malo boljša, Slovenec je v Nemčiji kot šiptar pri nas.
Tak da mi smo balkan pa si dajte dopovedat
grin1.gif
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.759
2.044
113
za šankom
Citat:
Uporabnik bigMIKE pravi:
Nej pride trojica EU uradnikov k nam in proba pr nas naredit vsaj pol tolk dober standard kokr je tam... Ni čudn da so Švicarji hard nacionalisti, tud jest bi bil če bi mogu branit tak standard...

če bi bila trojka sposobna narediti red bi ga že delala(grčija,španija,portugalska).tale trojka je kot tito ali hitler nek bavbav
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.759
2.044
113
za šankom
Citat:
Uporabnik rajko0028 pravi:
iz prve roke
- brend meneđer ugledne firme iz Bazla (zadolžen za balkan in rusijo) ima 12500 bruto - potem je še 2500 za zavarovanje. Žena dela po 4 ure v založništvu in dobi 5000 bruto - zavarovanje 1400.
- voznik hruške-betona z 250 urami/mesec dobi (začasno zaposlen) 8500 - zavarovanje 1800 - najemnina v Cirihu za 1,5 sobno stanovanje je 800+stroški=cca1200 + hrana (kuha sam) cca 600.

tam ko plačaš najemnino,zavarovanje in potne stroške ter hrano ti ostane še vedno 50% plače.koliko pa pri nas.ene 20%.če pogledamo povprečno plačo.če pogledamo minimalno pa si v -
 

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.955
2.430
113
Lublana
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Čist za golo primerjavo. Cene v Meku v Zurichu so še enkrat višje (v evrih) kot pa v Ljubljani. Za identičen menu z identičnimi količinami.

Pa kaj ima to sploh veze? Vedno se dela neke blesave primerjave kako je povsod kjer zaslužijo več, kot v Sloveniji vse nenormalno drago in komaj shajajo iz meseca v mesec
bonk.gif
. Pa kaj želite dokazati, da so Švicarji v resnici reveži pri nas pa živimo, ko lordi?? Al kaj?? Stopite ven in poglejte kje živite! Ljubljana prestolnica RS zgleda proti Švicarskim, Nemškim, Nizozemskim, Avstrijskim...mestom, kot cigansko barakarsko naselje kjer vse propada. Daj zbudite se že in dojemite, da je slovenija totalna revščina! V Švici imajo višji standard zato so cene storitev, stanovanj...pač višje! Tako tudi plače in nasplošno je višji osebni standard in kvaliteta življenja.
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Hja, tudi je razlika če ti recimo od naše plače ostane 10% (recimo, meni ne ostane nič že 10 dni po plači
smile-1.gif
) ali pa 10% švicarske. V našem primeru si lahko kupiš mogoče še ene hlače pa majco, v švicarskem pa lahko greš na dopust all inclusive pa še ostane....

Delat sem pa itak navajen cele dneve, dosegljiv 24/7 na telefon, po potrebi delam tudi čez noč, remote.... pa glede na to da je v švici marsikaj bolje organizirano, bi bil lahko pri svojem delu še bolj učinkovit.

Sem pred leti v Tržiču srečal enga muskontarja ki je gor špilal mislim da naradnozabavne.... je bil navdušen nad delom, sicer njegova Toyota Supra je bila ena stara ampak qrc, pri nas je še vedno ne moreš futrat z našo plačo....
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Jaoj, kakšni imate eni prioritete... Avto, pa dopust all inclusive...
Za sixpacka... Včasih je bila cena MC hamburgerja v posamezni državi referenca oz. nek index (tako kot borzni index)... Tako da STFU, mlečnezobi omladinac, pojma nimaš
hysterical-1.gif

V času, katerega sem preživel v švici, sem čisto dovolj videl za sliko ustvarit... In key point je, da tam brezdelna mladina ne poseda po kafičih, tako kot večina Alter populacije tule... Predvsem ne sredi dneva.