Šum slike in ISO vrednost

Katunga

Fizikalc
1. sep 2007
1.068
0
36
Koper
Ogledoval sem si Canona S 5 in povsod omenjajo pojav šuma na sliki nad 200 ISO. Me zanima kako se rešiš tega šuma, oziroma zakaj potem sploh je ISO 200 +, če pa so nad to vrednostjo vidne pike, šum...?
confused-1.gif
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.709
140
63
Citat:
Uporabnik Katunga pravi:
Ogledoval sem si Canona S 5 in povsod omenjajo pojav šuma na sliki nad 200 ISO. Me zanima kako se rešiš tega šuma, oziroma zakaj potem sploh je ISO 200 +, če pa so nad to vrednostjo vidne pike, šum...?
confused-1.gif

Šuma se ne moreš rešit - obstaja sicer photoshop, ampak kaj dosti ne moreš narest.
Visoki ISO podatki so zgolj marketinška poteza. Bolj kot ta podatek, ti o količini šuma povesta podatka o fizičnih dimenzijah senzorja ter količina pikslov na tej površini = gostota pikslov.

ček diz aut:
http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/

lp




lp
 

Lecter

Pripravnik
26. jul 2007
598
0
16
Vcasih (vedno) je bolje imeti nekaj pik kakor cisto razmazano sliko. Z ISO200 bos v ze ne tako temnem prostoru rabil dolge case.

Cist odpravit se ne da, se pa lahko malo popravi s programi kot je npr noise ninja.
 

Katunga

Fizikalc
1. sep 2007
1.068
0
36
Koper
...a lahko še kaj na kratko poveš o velikosti senzorja v praksi, ker nisem siguren, da bom kaj razumel, če se spravim zdej brat dolge angleške razlage...
bonk.gif
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Tukaj imaš lepo razloženo kakšne so velikosti.
Šum je v bistvu odvisen od pixel pitch (velikost posameznega pixla). Torej večji je pixel, boljše je. To pa lahko dosežeš na dva načina: večji senzor ali manj megapixlov.
Ampak ker pri kompaktih nekako ne dajejo večjih senzorjev not, pixle pa navijajo v višave, je potem rezultat v visokem šumu pri že dokaj nizkem ISO.