Stvarna napaka

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Sem v eni drugi temi v ekonomskem kotičku obljubil, da napišem nekaj o stvarni napaki. Glede na to, da nisem pravnik se mogoče kje motim, zato naj me popravi kdo, če stvar pozna bolje.

Citat:
KDAJ GRE ZA STVARNE NAPAKE



Napaka je stvarna:



· če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za njeno običajno rabo ali za promet;



· če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za posebno rabo, za katero jo kupec kupuje, ki pa je bila prodajalcu znana ali bi mu bila morala biti znana;



· če stvar nima lastnosti in odlik, ki so bile izrecno ali molče dogovorjene oziroma predpisane;



· če je prodajalec izročil stvar, ki se ne ujema z vzorcem ali modelom, razen če je bil vzorec ali model pokazan le zaradi obvestila.
vir: link

Iz tega citata je jasno razvidno, da stvar, če ime npr stvar poškodovano embaložo, da to ni stvarna napaka. Prav tako ne moreš prodajalcu reči, če ima npr v prodajalni izdelek, ki ima površinsko poškodbo, da ima izdelek stvarno napaka in ti ga mora dati po nižji ceni. Stvar ima vse lastnosti, ki so potrebne za uporabo, samo vizualno ne ustreza. To pomeni, da je stvar poškodovana, vendar pa nima stvarne napake. In je popolnoma v rokah prodajalca ali bo kupcu ponudil popust ali ne.

Mogoče se bo kdo vprašal, zakaj je tako pomembno ali je napaka stvarna ali kakšne druge vrste. Vsekakor je eden glavnih razlogov, da če potrošnik dokaže, da ima izdelek stvarno napako, da ima bistveno boljše možnosti za vračilo ali zamenjavo izdelka.

Zanima me kaj menite vi o stvarni napaki. Sploh mnenje kakšnega pravnika bi bilo dobrodošlo.

lp
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.948
1.260
113
Če je poškodovana embalaža, lahko prodajalec stvar umakne iz prodaje. Lahko pa ponudi popust, kar je običajno.
Če bi pa bil poškodovan nov izdelek, bi pa to že bila stvarna napaka.

Za embalažo dvomim da bi lahko uveljavljal stvarno napako, saj je embalaža primarno namenjena zaščiti in prodaji izdelka.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Poškodovana embalaža pri hrani je brez dvoma stvarna napaka, saj tako nastane dvom o neoporečnosti izdelka.

Odvisno je torej od izdelka - stvari kaj se lahko šteje za stvarno napako.

Zakon tudi posebej določa (OZ), da neznatna napaka ni stvarna napaka.

Sicer pa drugih napak niti ni v naših predpisih:

1.
Imamo stvarno napako (sem spada tudi skrita, ki se kasneje pokaže, ker ob nakupu prevzemu ni bila vidna, bila je skrita
smile-1.gif

To so napake na sami stvari, za katere so kriteriji zgoraj opisani.

2.
Imamo pravno napako. Stvar, ki se je prodala je obremenjena npr. s kakšno pravico, je npr. v lasti nekoga drugega.
Npr. kupiš nek predmet za katerega se izkaže da je ukraden. Pravi lastnik ga bo lahko zahteval nazaj, ti pa imaš na voljo druge zahtevke.

Nekaj čisto tretjega pa je garancija za brezhibno delovanje, to pa ne spada v ta kontekst.
 

MAKY_

Fizikalc
10. nov 2007
1.199
2
38
Obišči stran
po drugi strani pa je naprimer poškodba na laku novega vozila lahko tako stvarna kot tudi nestvarna napaka. stvara v smislu možnosti rjavenja, nestvarna pa ker ne vpliva na samo vožnjo in lastnosti vozila. vsekakor je to stvar interpretacije....

še tu lahko pride do konflikta:
če je prodajalec izročil stvar, ki se ne ujema z vzorcem ali modelom, razen če je bil vzorec ali model pokazan le zaradi obvestila.

če je poškodovana zunanjost, se ne ujema z vzorcem.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.948
1.260
113
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Poškodovana embalaža pri hrani je brez dvoma stvarna napaka, saj tako nastane dvom o neoporečnosti izdelka.

Odvisno je torej od izdelka - stvari kaj se lahko šteje za stvarno napako.

Zakon tudi posebej določa (OZ), da neznatna napaka ni stvarna napaka.

Sicer pa drugih napak niti ni v naših predpisih:

1.
Imamo stvarno napako (sem spada tudi skrita, ki se kasneje pokaže, ker ob nakupu prevzemu ni bila vidna, bila je skrita
smile-1.gif

To so napake na sami stvari, za katere so kriteriji zgoraj opisani.

2.
Imamo pravno napako. Stvar, ki se je prodala je obremenjena npr. s kakšno pravico, je npr. v lasti nekoga drugega.
Npr. kupiš nek predmet za katerega se izkaže da je ukraden. Pravi lastnik ga bo lahko zahteval nazaj, ti pa imaš na voljo druge zahtevke.

Nekaj čisto tretjega pa je garancija za brezhibno delovanje, to pa ne spada v ta kontekst.

Pisal sem na temo, ki je bila povod za to.

Pri hrani pa bi imela "zdravstvena inšpekcija" , kaj za povedat
wink-1.gif
.