Stvarna napaka - rok za odgovor

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
V glavnem 1.6. 2015 sem kupil nov avto. V ponedeljek sem opazil izpraznjeno pnevmatiko. Pri zamenjavi sem opazil da je pnevmatika popustila na robu, se pravi med platiščem in tekalno površino. Napumpana je bila pravilno, udarjena ni bila. Zamenjal sem z rezervo, pnevmatiko odpeljal k trgovcu vozila in uveljavlal stvarno napako. Trgovec me je najprej prepričeval, da je zadeva vdarjena in da je moja krivda, na mojo zahtevo je odprl servisni nalog, pnevmatiko snel ter rekel, da jo bo poslal k Continentalu na analizo. Pravi, da se take zadeve lahko vlečejo več mesecev. Pričakoval je, da bom pri njem kupil novo, vendar sem jo naročil drugje, kjer je cca 30 EUR cenejša. Zanima me kakšen rok je, da ugotovijo ali je napaka v materialu ali kje drugje. Več mesecev je nesprejemljivo. Rezerva nima senzorja tlaka, je druge dimenzije in ni za vožnjo na daljši rok. V avtu je pravi light show. Zanima me, kakšen je rok za ugotovitev napake in odgovor na reklamacijo. Ali je možno naknadno z računom uveljavljat strošek za novo pnevmatiko kupljeno pri drugem trgovcu. Kaj mi je narediti. Trgovec se izgovarja na proizvajalca gume, vendar avto je bil kupljen kompletno pri njem skupaj z serijsko vgrajenimi gumami. Kaj storiti, uveljavljati stvarno napako za celotno vozilo?
 
Nazadnje urejeno:

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Rok za odgovor je 8 dni. Za ugotovitev, ali gre za stvarno napako ali ne, če ti v 8 dneh odgovorijo, da ne priznajo, pa ni predpisanega roka.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
Tu nikakor ne gre za stvarno napako, ker potem nobena od preostalih gum ne sme biti OK. Torej garancija 45 dnevni rok, če bodo ugodili, dobite tam novo gumo, to, da STE SAMI KUPILI NOVO JE PA VAŠ PROBLEM.

Včasih je kaka smet vmes med platiščem in gumo, navadno se ponovno napolni in če drži .......
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Če spadajo gume na novem avtu med potrošni material, potem verjetno napaka ne gre skozi, drugače pa bi moralo iti, saj izdelek kot celota ne deluje, kot bi moral že od prvega dne nakupa, torej je prej stvarna kot garancijska.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Ma ne vem. Bil sem na morju, naredil 900 km. Ko se vrnem naslednji dan sedem v avto naredim 200 km. V tem času se ni prižgala nobena lučka za tlak ali kej podobnega. Avto parkiram ob 17.00. naslednje jutro žena vidi, da avto čudno visi in me pokliče. Guma prazna. Pumpam na ročno pumpo, nakar opazim ene 3 cm razpoko na bočnem delu gume približno na polovici med platiščem in tekalno površino. Po moji laični ocen izgleda kot nekak preperel material. Bom počakal 45 dni pa da vidimo. Drugo gumo sem enostavno moral naročiti. Pride nekje v torek, ker avto uporablja žena za v službo. Sicer je rezerva prava guma in ne tista pomožna, avto se lepo pelje. Ampak zakon je zakon dimenzija je druga. Verjetno je dovoljena vožnja do prvega vulkanizerja ob izrednem dogodku in ne za neko trajno vožnjo. Bomo vidli kaj bo, drugače bom strošek za novo poizkusil kompenzirati s kako menjavo olja, itd. Glede potrošnega materiala. Ne more guma po 3000 km razpasti. OK razumem če jo predreš. Jest vem da nisem vsekal z kolesom nikamor, žena prav da tudi ne. Bomo vidli kaj bo. Ni tolko za strošek gume kot za princip. ker pri teh gumah se vedno vsi zgovarjajo na uporabnika. Lastnik in vodja avto hiše je gumo samo od daleč pogledal in že govoru da ne gre skozi, da je guma vdarjena in dajal neka strokovne sodbe. Bolj se gre za princip, kot denar.
 
Nazadnje urejeno:

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.994
-1.289
113
Kaj pa, če ti jo je preluknjal kdo drug (zlonamerno dejanje tretjih oseb), z ostrim predmetom? Kasko imaš?
nahrung002.gif
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Mam kasko, se pa ne splača uveljavljat. 1 procent odbitne franšize pride za 1,5 gume. Ne zgleda kod rez bolj kot kak nacefran porozen material. Edina varianta ko sem študiraj je samo to da bi kako vejico ali kej takega povozil pa da jo privzdigne in bok razpara. Ampak takrat bi spustila momentalno in ne kasneje. Guma je definitivno spustila na parkirnem prostoru v mirovanju ker se vidi na gumiastem spoilerju na prednjem odbijaču. Avto je z desno stranjo z to gumo nasedel na robnik in je malekostno povita. Če bi se že z prazno pripeljal bi se na tej gumi videli sledovi drsanja v robnik, vendar le teh ni, guma je samo povita, ker je bil naslonjen na robnik. se pravi, zadeva je spustila v mirovanju.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ne vem, če spadajo gume v garancijo avtomobila, ker neke zadeve so izvzete (žarnice, akuji ipd.).
So pa take zadeve pod ločeno garancijo posameznega proizvajalca, gumarja.

Se ti ne zdi morebiti malo pretirano delati scene zaradi ene gume, ki pride par 10 eur?

Saj si pisal, da si pred tem vozil, naredil jurja, je vozila tudi žena in pozabila kaj povedati oziroma ni niti zaznala...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Poškodba je lahko nastala tudi med nakladanjem/razkladanjem novega vozila. Zajebana situacija, par 10eur, je pa žal tudi 100eur.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Guma je 122 EUR, to je najcenej. Pri pooblaščencu pa 150. Na to je potrebno dodati še stroške montaže. Sej pravim ni za denar, bolj za princip. Guma je naročena, montira se v torek, morda mi pa uspe kako kompenzacijo z menjavo olja li kej takega naredit. Bomo vidli.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Sej sem že bil tam, gumo je snel in jo poslal, jest bom montiral novo, ampak glede na to da je 3 jurje narejeno po dobrem mesecu, bom kmal tam, Olje bom menjaval na 15k km. Je pa najbolje zapravljenih 50 EUR v življenju. Doplačilo za normalno rezervno gumo. Tiste pumpice so za en k....c.
 
Nazadnje urejeno: