Študent in sp

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Morda ima v mislim normirano obracunane prihodke, pri katerih ti res ostane vse tvoje, razen ce prodas kaj fizicni osebi in moras sam odvesti akontacijo dohodnine. Seveda je se vedno iz tega "tvojega" potrebno palcevati prispevke, itd.
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
Morda ima v mislim normirano obracunane prihodke, pri katerih ti res ostane vse tvoje, razen ce prodas kaj fizicni osebi in moras sam odvesti akontacijo dohodnine. Seveda je se vedno iz tega "tvojega" potrebno palcevati prispevke, itd.

Normirani prihodki?!?!?!?! Dej mi mal objasni te tvoje normirane prihodke.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Mislil je normirane stroške in ne normirane prihodke.
Če s.p. zadovoljuje določene pogoje (nima zaposlenih, ima promet pod ???€, mu ni potrebno voditi knjih) lahko posluje na osnovi t.i. normiranih odhodkov - podjetniku se priznajo normirani stroški v višini 25% prihodkov.

Za podrobnosti pa bo kdo drugi...
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Mislil je normirane stroške in ne normirane prihodke.
Če s.p. zadovoljuje določene pogoje (nima zaposlenih, ima promet pod ???€, mu ni potrebno voditi knjih) lahko posluje na osnovi t.i. normiranih odhodkov - podjetniku se priznajo normirani stroški v višini 25% prihodkov.

Za podrobnosti pa bo kdo drugi...

Vem, da je to mislil.
wink-1.gif
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
kokr sm se je zanimal za te stvari so do normiranih stroškov upravičeni samo novinarji in kulturniki. če imaš katerokoli drugo "dejavnost" , normiranih stroškov ne morš met.

prav tako so normirani stroški pri avtorskih pogodbah, kjer so mislim da 25%. se pravi da se ti davčna osnova avtomatično zmanjša za 25% stroškov brez kakršnih koli računov s katerimi bi stroške dokazoval. saj tko je blo 5 let nazaj.

lp
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Sorry, lapsus z moje strani (ironicno je, da imam sam tak s.p.), bilo je cisto prevec piva, ni bil edini zatipk v tistem sporocilu
frown-1.gif
Hotel dobro, napisal traparijo.

25% imas lahko na katerokoli dejavnost (jaz imam recimo razvoj elektronike in podobno).
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
to pa nism vedu. se pravi da za samostojni sp ali za redno zaposleitev + sp velja naslednje:

1. osnova za dohodnino = prihodki zmanjšani za 25% normiranih stroškov
10.000 - 2500 = 7500
2.
16% od 6800E = 1088E
27% od 700€ = 189E
Skupaj za dohodnino: 1277E

3. Suma sumarum: 10000E(prihodek) - 1277E(dohodnina) = 8723E v žep (2500normiranih + 6223(po poplačilu dohodnine)

A je to ok al sm kej zamešal?

lp

Zdej pa men neki ni jasn. A tistih 2500 pa si lahko brez slabe vesti prenakažeš na
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Pri meni je takole:

hipoteticen racun: 100 enot
normirani stroski: 25 enot
akontacija dohodnine 18.75 enote (odlocno izda DURS po vsakem kvartalu, zacuda se evdno nisem prejel odloce za prvi kvartal 2008, pa sem oddal papir v zacetku aprila)
---
takoj mi ostane 100 - 18.75 enote, s katerimi lahko naredim, kar me je volja (vkljucno s tem, da placam prispevke ...)

Naslednje leto se obracuna dohodnina in od visine vseh prihodkov je odvisno, koliko jo dejansko imam. Ce je prevec placano (to je tista akontacija zgoraj), ti vrnejo, ce ne, pa se doplacas.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
kako pa lahko zahtevaš poračun na podlagi normiranih stroškov? a to lahko vsak? ker kork sm mel jst občutek lahko to zahtevajo kakšni umetniki in novinarji.

lp
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Na zacetku izberes ali bos vodil knjige ali ne. Reces, da jih ne bos, potem moras izpolnjevati dolocene pogoje (kolicina prihodkov), sicer te avtomatsko prestavijo na vodenje knjig. Izdajo ti odlocbo in s to odlocbo zi za eno leto dober.

Enkrat letno (proti koncu leta - mislim da do konca novembra) moras ponovno oddati vlogo za anslednje leto, da naj ti se naprej dovolijo tako obracunavati stroske. Lahko tudi zavestno preides na vodenje knjig, ce se ti to bolj splaca, tudi ce izpolnjujes pogoje za normirca.

Za umetnike in novinarje to ocitno tudi obstaja, ker v formularju, katerega oddas vsak kvartal, obstajajo tudi opcije za se visje priznane stroske za tovrstne parazite (kako hudica ima umetnik 40% stroskov, ce proda sliko za 1000 EUR, platno, barva in penzl pa stane nekaj EUR, nekdo ki dela zaresne stvari, naj bi imel pa samo 25% ?!?). Formular je torej za vse enak, samo vsak ima drugo stopnjo - mi imamo najmanj ugodno.