Študent in sp

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.653
7
38
Ljubljana- okolica
Pozdravljeni!

Najprej brez zamer če je taka ali podobna tema že obstajala, samo jaz je nisem našel. Ter sem jo odprl ker sem totalen novinec... po domače pojma nimam kam kako.. vem samo zakaj:)

Stvar je taka. Odprl bi popoldnski sp,sp ali doo(odvisno kar se bolj splača), gre za obdelavo izdelkov preko druge firme pri meni doma. Do sedaj sem to delal preko študentskega servisa samo ker se bo(če bo šlo tako naprej) denarja in dela malo več nakapljalo( tam okoli 10 tisoč € letno) sva s fotrom razmišljala da bi odprl firmo.
Sedaj me pa zanima, kam po informacije(upam da jih bom tukaj dobil čim več), kako je z vodenjem računov? Enkrat sem bral (se mi zdi da v žuranli) da je cena odprtja za študente okoli 50€.
Ter glavno vprašanje ... se mi za ta letni znesek sploh splača?
No toliko za enkrat vprašanje... jih bom pa zagotovo še zastavi.
lp x5x
 

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.254
269
83
38
Ljubljana
Kako je pa v primeru, da odpreš SP in ti firma nakazuje na tvojo firmo plačo, zdej je to šlo preko štud. servisa...?

Kako je z dohodnino potem?
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Za odprtje popoldanskega s.p.-ja maš tukaj temo.

O stroških pa naslednji izračun za študenta:

Odprtje pop. s.p.-ja:
-štampiljka 25€
-odprtje poslovnega računa zastonj

Redni stroški pop .s.p.-ja:
-vodenje poslovnega računa do 10€ (odvisno od št. transakcij)
-zdravstveno in pokojninsko zavarovanje skupaj malo pod 30€.
-enostavno knjigovodstvo si lahko vodiš sam (knjige te pridejo 50€)

Če boš imel na koncu leta (samo še pol leta) npr. 5k€ prihidkov:

5000€ - 25€ - (6×40) - 50€ = 4685€.

Davek: 4685×0,16=750€

Dobiš ven: 3935€

To je zgolj informativen izračun.
 
Nazadnje urejeno:

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.653
7
38
Ljubljana- okolica
Hvala ti..
me pa zanima tole glede dobička... to leto bo npr dobička... 5k€.
npr da si vsak mesec nakažem 500€(kakor sem takrat prebral v članku lahko prek študentskega servisa) to je 3k€. in pa 1.5€ b bo stroškov.. Tako da nakoncu ostane 500€ čistega.. Plačam torej davek od 500€ če sem prav razumel.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Citat:
Uporabnik x5x pravi:
npr da si vsak mesec nakažem 500€(kakor sem takrat prebral v članku lahko prek študentskega servisa)

confused-1.gif
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.653
7
38
Ljubljana- okolica
Kakor sem razumel tam v članku lahko jaz zaposlim folk preko študenta(npr ko imam veliko dela) ter tudi sebe plačujem(kot plača) preko njih...
Lahko da se motim
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Ne razumem kaj točno bi rad povedal. Malo bolj jasno. Pa probi poiskat tisti članek.

Če misliš to, da nekdo npr. od tvojih kolegov, ki je študent, kao pri tebi dela in ti čez njegovo napotnico spravljaš ven denar, ki ni obdavčen.
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.653
7
38
Ljubljana- okolica
ja no.. malo čudno sem napisal..
1. kako lahko pridem do denarja in ali se ta denar( ki si ga izplačam) šteje kot dobiček
2. ali ko preko napotnice zaposlim druge študente?
članek pa sem že iskal samo ga nažalst ne najdem..
 
Nazadnje urejeno:

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik x5x pravi:
ja no.. malo čudno sem napisal..
1. kako lahko pridem do denarja in ali se ta denar( ki si ga izplačam) šteje kot dobiček
2. ali ko preko napotnice zaposlim druge študente?
članek pa sem že iskal samo ga nažalst ne najdem..

Zaenkrat je tvoje razumevanje brez glave in repa.

Če veš, kaj bi rad dosegel, boš vprašanja znal postavljati. Najbrž te pa zanima samo denar, ki ga boš lahko pospravil v žep. Zatorej boš moral delati in izstavljati fakture (prihodki) ob tem pa boš imel stroške (odhodki). Če bo prvih več, boš dosegel dobiček, kajne? Od tega dobička boš plačal davek iz dejavnosti, ki ti ga bo odmerila država. Zato poznamo progresivno lestvico.

Država si bo vzela svoj delež, ti si boš svojega, vse gre po vnaprej predpisanih pravilih.

Skratka: Zrihtej si sestanek pri računovodji, da ti obrazloži pojme, ki so tebi deveta vas. Če boš pa še vedno potreboval kakšen konkreten odgovor, pa vprašaj.

Ok?
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Ne razumem kaj točno bi rad povedal. Malo bolj jasno. Pa probi poiskat tisti članek.

Če misliš to, da nekdo npr. od tvojih kolegov, ki je študent, kao pri tebi dela in ti čez njegovo napotnico spravljaš ven denar, ki ni obdavčen.

Od kdaj pa denar preko napotnice ni obdavčen?
smile-1.gif
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.653
7
38
Ljubljana- okolica
Citat:
Zatorej boš moral delati in izstavljati fakture (prihodki) ob tem pa boš imel stroške (odhodki). Če bo prvih več, boš dosegel dobiček, kajne? Od tega dobička boš plačal davek iz dejavnosti, ki ti ga bo odmerila država.
to sem hotel zvedt..
se bom pa še prej pozanimal pri kakem računovodstvu preden se spravim odpirati karkoli..
lp x5x
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik Narodnjak pravi:
Kako je pa v primeru, da odpreš SP in ti firma nakazuje na tvojo firmo plačo, zdej je to šlo preko štud. servisa...?

Kako je z dohodnino potem?

Na hitro: ne gre, poišči pojem odvisnega ramerja.
Teoretično to lahko delaš vendar lahko davčna ob morebitni inšpekciji od podjetja (ali tebe?) zahteva plačilo vseh prispevkov ali davkov za nazaj (kot, da bi bil redno zaposlen).
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Sej če maš s.p. si prispevke plačuješ sam. Ne razumem zakaj ne bi blo legalno. Pač kot s.p. za to podjetje opravljaš storitve in jim izdajaš račune za te opravljene storitve.
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Hja, če se da zakomplicirat, se pa res potrudite.
smile-1.gif


Narodnjak: Če delaš za neko podjetje preko študentskega servisa, delaš preko študentske napotnice. Če pa delaš za njih s svojim s.p.-jem jim izstavljaš fakture. Tukaj ni NOBENE plače v pravem pomenu besede.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
da si sposodim temo....

sp ima prihodke npr. 10000EUR/letno. Odhodkov ni. kako se obračuna davek od dobička in dohodnina?

moj izračun:

1. Davek na dobiček je 20%
20% od 10000E = 2000E
se pravi nam trenutno ostane 8000E, 2000E pa bomo dali za davek od dobička.

2. Na teh osem tisoč pa te udari še dohodnina. Izračun:

16% od 6800E = 1088E
27% od 1200€ = 324E
Skupaj za dohodnino: 1412E

3. Suma sumarum: od 10000E(prihodek) - 2000E(davek od dobička) - 1412E = 6588E v žep.


LP
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Pri s.p. ni davka od dobička.
Pravilen izračun je: (Dobiček - Olajšave) * Obračun dohodnine po razredih = v žep
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
hm, a ni tko, da pac ce mas sp je vse tvoje. kar imas dobicek je na tvojem racunu in tako pac lahko razpolagas sz dnarjam, ne da bi blo komu treba vedt kaj in kako. je pa davek visji. pr doo pa more bit vse vodeno kam gre denar, zakaj gre tja in kako...

lp
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik pek007 pravi:
hm, a ni tko, da pac ce mas sp je vse tvoje. kar imas dobicek je na tvojem racunu in tako pac lahko razpolagas sz dnarjam, ne da bi blo komu treba vedt kaj in kako. je pa davek visji. pr doo pa more bit vse vodeno kam gre denar, zakaj gre tja in kako...

lp

Pri S.P. izdajaš račune za svoje storitve (Poslovni prihodki). Na drugi strani imaš določene izdatke za kar prejemaš račune (nekaj od tega so stroški, kaj pa tudi ni priznano kot strošek). Konec leta ti računovodja naredi bilanco, ki tako kot pri d.o.o. prikaže dobiček podjetja (prihodki - stroški). Ta dobiček je za s.p. osnova za dohodnino, ki se zmanjša za splošno olajšavo ter morebitne ostale olajšave (vzdrževani dr.člani, invalidnost, ...) ter se ostanek obdavči po dohodninski lestvici.

To pomeni, da v kolikor želiš uveljavljati stroške moraš tudi pri s.p. voditi kam gre denar, zakaj gre tja denar ipd. Za vse za kar tega ne vodiš pač ni priznano kot strošek in ti na koncu povečuje osnovo za obdavčitev.

Glede tega, da je pa obdavčitev s.p. viška od obdavčitve d.o.o. pa to velja le v primeru, da je dobiček na s.p. res zelo visok.
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
ja, sam pr sp ce hoces dnar pac vzet vn, ne rabis pojasnil (predopstavim, da kupujes travo pr dilerju), ce pa mas doo, pa mores vse racun met in vse... ne mores pa kr tko odnest dnara vn.

lp