Stroški vozila v 2016

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Potem pa daj vseskupaj v amortizacijo, 20% letno od nakupne cene vozila in mirna bosna. Ampak saj je vsakemu jasno kaj je to:
govorimo o strošku obratovanja in vzdrževanja, ne o investicijskem strošku. Saj to ja menda vsak ločuje. Tudi Darsu je jasno, kaj je strošek gradnje nove avtoceste, kaj pa strošek njenega vzdrževanja in obratovanja
Res je, da tudi nakup vozila stane, ampak to so fiktivni stroški in izdatek nastane šele, ko bo novo vozilo. Jebiga, mogoče bom pa čez 5 let kupil nov avto za 35 jurjev, ali pa stara jajca za enega jurja, kaj pa vem, kako bom pri denarju in akj bom nujno rabil. Pa za starega bom dobil recimo 4 jurje ali pa čisto nič (če ga razbijem po svoji krivdi). Dejanski izdatek je samo, če že sedaj namensko šparaš na vozilu (recimo vsak mesec vržeš 200 € na račun za ta namen). Vendar je to vse investicija za neznano prihodnost.
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Potem pa daj vseskupaj v amortizacijo, 20% letno od nakupne cene vozila in mirna bosna. Ampak saj je vsakemu jasno kaj je to:
govorimo o strošku obratovanja in vzdrževanja, ne o investicijskem strošku. Saj to ja menda vsak ločuje. Tudi Darsu je jasno, kaj je strošek gradnje nove avtoceste, kaj pa strošek njenega vzdrževanja in obratovanja
Res je, da tudi nakup vozila stane, ampak to so fiktivni stroški in izdatek nastane šele, ko bo novo vozilo. Jebiga, mogoče bom pa čez 5 let kupil nov avto za 35 jurjev, ali pa stara jajca za enega jurja, kaj pa vem, kako bom pri denarju in akj bom nujno rabil. Pa za starega bom dobil recimo 4 jurje ali pa čisto nič (če ga razbijem po svoji krivdi). Dejanski izdatek je samo, če že sedaj namensko šparaš na vozilu (recimo vsak mesec vržeš 200 € na račun za ta namen). Vendar je to vse investicija za neznano prihodnost.



Če hočeš res izračunati strošek avta je nujno upoštevati izgubo vrednosti,...saj drugače bi naletel na absurde da si se s starim cliotom bencincem vozil dražje kot z čist novim BMW jem dizlom (ker je več pokuril in še opravil si en servis več ...
smile-1.gif
) seveda nisi upošteval da je BMW-ju padla cena v enem letu za kajpavem,...8.000 eur, cliotu pa za 300 eur,....Pravkar si tudi izvedel da je izguba vrednosti ključen podatek saj je pri novejših avtih ta postavka najvišja od vseh vključno z gorivom,...
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Isuse, a tukaj so res sami ekonomisti? A ko komu govoriš o stroških tvojega stanovanja ali hiše v enem mesecu/letu, tudi govoriš o izgubi vrednosti pa amortizaciji?
Gre se za stroške obratovanja in vzdrževanja in v to padec vrednosti ne sodi pa pika.
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Zakaj bi uposteval strosek nakupa? A ce ga zastonj dobis, si potlej v plusu? Pa mors tistega, ki ti ga je kupil obvestit, da je zaril ekonomsko pri stroskih svojega?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.843
113
pri taščici
Res so mi malo smešne te izračuni kjer upoštevajo žarnice, amortizacine pa ne. Pa je med njima lahko razlika za tretjo ali četrto potenco
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
ksz

Avto
Servis: 174€
Zavarovanje in registracija: 530€
Nafta 16.000km / 5.9 l/100km: 1.150€
------------------------------------
Skupaj: 1.854€

Motor
Servis: 812€
Zavarovanje in registracija: 240€
Vinjeta: 30€
Bencin 9.000km 5.2 l/100km: 610€
------------------------------------
Skupaj: 1.692€
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Res so mi malo smešne te izračuni kjer upoštevajo žarnice, amortizacine pa ne. Pa je med njima lahko razlika za tretjo ali četrto potenco

Pomoje je smiselno gledat na obe cifri:
-> obratovalni strošek, ki ti pove koliko te je stal prevoženi kilometer (kjer je cena, pri enakem tipu avta, primerljiva z ostalimi uporabniki, pa ali je tvoj avto nov ali 3 leta star v štartu)
-> celotni strošek avta na neko dolgo obdobje (kjer vidiš, koliko te je stal hec pod črto, na 5, 10 let, pa da vidiš razliko ali si imel nov ali 3 leta star avto v štartu)
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Citat:
Uporabnik tony pravi:
In zato se ga ne da čez palec oceniti? Ne štekam.

Težko cenjevat ker je izguba glede na starost različna. Tebi kot uporabniku bo znana točna letna izuga, ko ga boš prodal po X letih uporabe.

Kater podatek je bolj uporaben...da veš da si po prvem letu izubil 5 jurjev na vrednosti...veš pa, da ga planiraš imeti cca. 10 let kjer bo povprečna letna izguba 2 jurja letno?

grims-1.gif
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.335
760
113
Točno tako. Izgube vrednosti ni, dokler ga ne prodaš. Ali pa drugače: imel si recimo 20.000€, sedaj jih nimaš nič, imaš pa avto. Se pravi lahko rečeš tudi, da si izgubil 20.000€... Ker ga lahko recimo ukradejo... Ko enkrat avto prodaš, dobiš nekaj €€€ nazaj in lahko izračunaš izgubo vrednosti.
 

SHTF

Fizikalc
6. jan 2017
355
44
28
Za devetimi gorami
www.binance.com
Hec je, ko greš računat, da bi brez prihrankov kupil nov avtomobil... s slovensko, minimalno plačo. Še eno Dacio si težko privoščiš v 10 letih, kje je še vzdrževanje, pa bencin, aja, pa živet je treba tudi, položnice plačat... Svinja sanja kukuruz, a kokuruza nema...
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.335
760
113
Razložil sem princip, izračun izgube... Kot pri delnicah: kupiš 1000 delnic po 10€ in izgubijo na vrednosti 10%. Koliko imaš izgube? Odgovor: nič, dokler delnic ne prodaš. Ker jih imaš še vedno 1000, ne 900.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Torej če ga nikoli ne prodaš, nisi nič izgubil
smile-1.gif
? Pa, če se ti kdo zaleti v avto tudi nimaš nobene škode, dokler avta ne prodaš, ker imaš še vedno 1 avto (sicer razbit ampak nima veze).

Nevem no, kar se mene tiče ni isto, če imaš 1000 delnic, ki so vredne 1€ ali pa 1000€, ne glede na to ali jih dejansko prodaš ali ne.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.843
113
pri taščici
Tisti ki imate leasing, kar obrok prištejte se zraven. Tisti drobiž vrednosti po placanem leasinga boste imeli za polog za nov avto.
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.335
760
113
Citat:
Uporabnik XSIDE pravi:
Torej če ga nikoli ne prodaš, nisi nič izgubil
smile-1.gif
? Pa, če se ti kdo zaleti v avto tudi nimaš nobene škode, dokler avta ne prodaš, ker imaš še vedno 1 avto (sicer razbit ampak nima veze).

Nevem no, kar se mene tiče ni isto, če imaš 1000 delnic, ki so vredne 1€ ali pa 1000€, ne glede na to ali jih dejansko prodaš ali ne.

Imam 1000€, pa je recimo € izgubil 10% vrednosti proti US$... Koliko sem na izgubi?

Za avto sem pa napisal, ko ga kupiš, odpišeš ta denar. Lahko ti ga tudi ukradejo. Ko ga pa prodaš, pa potegneš črto.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.819
638
113
Jah primerjava z delnicami ni najbolj primerna, ker tam še lahko pričakuješ dvig. Pri avtu je proces izgube vrednosti ireverzibilen (vsaj za večino). Je pa to temo o stroških vozila v letu 2016. In izgubo vrednosti ne moreš štet kot strošek. Vsaj po mojem ne. Razen, če si avto kupil v letu 2016. Potem si imel strošek nabave.
smile-1.gif


Moja bilanca pa je sledeča

Redni servis: 235€
Izredni servis: 112€
Ostali stroški: 233€
Zavarovanje in registracija: 990€
Poraba: 15kkm / 6,3l/100km / 1020€
------------------------------------
Skupaj: 2.590€
 
Nazadnje urejeno:

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.335
760
113
Ok. Kupiš avto, čez en mesec pa predraga Slovenija uvede nov DMV pa davek na luxus, pa davek na štiri kolesa, pa davek... Kar podraži avte za 50%... Kje smo sedaj z izgubo?
Če kdo ne ve odgovora, še vedno nikjer, ker avta nismo prodali. Ali na 100%, ker denarja nimamo več...
Avto na začetku prinaša strošek nabave in to je to. Ne morem poleg tega začetnega stroška potem vsako leto računati še dodatno izgubo vrednosti.
 
Nazadnje urejeno:

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Nevem kaj imajo dolarji tu zraven, razen če živiš v US in vse plačuješ z US$.

Jasno, da točno izgubo vrednosti lahko določiš šele ko avto dejansko prodaš, to pa še vedno ne pomeni, da je prej ne moreš vsaj oceniti. Vprašanje je samo, kaj te zanima. Če te zanimajo direktni stroški, ki si jih imel v enem letu z avtom, pač to sešteješ. Če ta pa zanima, koliko te stane lastništvo avta, se mi pa zdi izguba vrednosti oziroma sam nakup avta ne ravno zaenamarljiv strošek, sploh če kupiš novega.
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.335
760
113
Če sem kupil nov avto za 20.000€ sem imel z njim 20.000€ stroškov. In ne bom tu zraven prištel še izgubo vrednosti na koncu prvega leta v višini recimo 5000€. Bolj razločno pa res ne morem napisati. Če ne bo smole, če ga ne bodo ukradli, bom nekaj od teh 20.000€ dobil nazaj ob prodaji, ki bo čez XY časa. In takrat bom lahko ocenil izgubo vrednosti.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.843
113
pri taščici
Takrat jo bos izračunal. Oceniti jo moraš pa danes.

Furs ti tudi ne prizna 20 jurjev stroška za avto v enem letu. Je postavil nek zgornji limit (%) ki ti ga prizna kot strošek.