Stroški ogrevanja stanovanja

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
Pod plin in vodo je mišljeno vse, končen znesek na položnici (z DDV-jem).

Sicer pa me bolj zanima sama poraba energije oziroma energetska učinkovitost, kot primerjava energentov. Toplotno črpalko imam v hiši in dela dobro. Kje je logika, da zino porabi enako energije za ogrevanje skoraj dvakrat večjega stanovanja? Pa pazi to - Kamnik je Sibirija v primerjavi z Novo Gorico.

iz tega se tudi meni za Gorico zdi veliko.
s tem da mi imamo radi toplo, pozimi okoli 23, 23,5...
bom še pogledal koliko vode rabimo, ogrevanje je skoraj na € enako.
smo pa noter sedaj glih 14 mesecev.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
evo, sem pogledal vodo za zadnja 2 meseca. 12 in 14 kubikov je šlo. smo tam tam.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.317
5.355
113
če stočijo 16m3 vode, pa da je večina skoz na vročo, ti noben blok iz prihodnosti ne pomaga. ker si obedve stvari nista v soodvisnosti. 300-400 evrov je kamot samo za toplo vodo, omrežnino in pavšalne stroške tamle. preden sploh radiator odpreš.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
ljubljana. 60kvadratov, ogrevanje kopalnica, malo dnevne, na 14 dni čez vikend spalnica in še ena soba. zima, 120€, je bilo pa samo tople vode po 40€, če se ne motim.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
Prejšnjih stanovalcev ni. So prvi, stanovanje so kupili novo. Zato pa sprašujem tukaj za nasvete, ker se mi zdi poraba nenavadno visoka glede na okoliščine in glede na starost bloka. Se pa seveda to lahko meni sami zdi in nimam prav ...

saj ni tako fejst hudo, saj imava cene podobne, nekaj m2 več in ena oseba več. mene zmoti le malo lokacija, ker Kamnik in Gorica je pa precej različna klima. Recimo jeseni tudi po mesec dni ni sonca do popoldneva na spregled, nekaj km ven pa sonček od jutra.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.301
5.835
113
pri taščici
Ko slišiš kako kreativni so izvajalci pri izoliranju, se ne bi čudil če imaš približno toliko.izolirano kot objekt v originalnem stanju in 80 tih.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
če stočijo 16m3 vode, pa da je večina skoz na vročo, ti noben blok iz prihodnosti ne pomaga. ker si obedve stvari nista v soodvisnosti. 300-400 evrov je kamot samo za toplo vodo, omrežnino in pavšalne stroške tamle. preden sploh radiator odpreš.

Od 16m3 vode je nemogoče, da bi bila večina vroče, vsaj meni se tako zdi. Sploh poleti.

Pa omenila si tudi pavšalne stroške oz. gretje skupnih prostorov. Pri tem bloku tega ni. Vsako stanovanje ima svoj števec za plin in plačaš samo to. Imam tudi položnico od upravitelja in na njej ni postavke za ogrevanje skupnih prostorov. Je pa recimo elektrika za skupne prostore, ampak to je čisto druga zadeva ...
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Aja, pa še glede fiksnih stroškov pri plinu. Prilagam položnico za januar 2019. Razvidno je, da sta fiksna stroška samo 2: "distribucija - pavšal" ter "izvajanje meritev". Gre za zneske v višini 4,4€+DDV ter 0,5€+DDV, torej zanemarljivo malo. Prav vse ostale postavke so vezane na porabo, pa naj bo to strošek samega plina, distribucije ali okoljskih dajatev ...



attachment.php
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.394
963
113
Obišči stran
Meni se zdi ogromno... Tole je moje, talno ogrevanje, mestni plin, pozimi med 22-23 stopinj konstantno. 3 in pol zunanje stene, sem pa v sredini, zgoraj stanovanje, spodaj poslovni prostor, kjer ne kurijo glih nekej... Plus tega je ogromno steklene površine. Tudi vsa voda se greje na plin. Lokacija zraven Lj:
 

Priponke

  • plin.png
    plin.png
    42,6 KB · Ogledi: 198

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Zanimivo, zelo zanimivo ... Leto izgradnje bloka oz adaptacije? Sanitarno vodo ogrevaš s plinom? EDIT: Sem spregledal, da si že potrdil tole.

Leta 2018 si porabil za 195,53 EUR plina oziroma 2816 kWh.
V "mojem" stanovanju so porabili za 537,35 EUR plina oziroma 8505 kWh.

Tvoje stanovanje je večje in v bistveno hladnejši Ljubljani, z bistveno manj sonca pozimi (sem živel tudi v LJ, tako da znam primerjat). Poraba je pa, pazi to, 3x manjša! 3x! Tako po denarnem znesku (skoraj), kot po kilovatnih urah (popolnoma). Kdo je tu nor?! Pa meni se zdi tvoja poraba v redu oz. tako bi pričakoval, pustim odstopanje recimo za 30-40% navzgor, ampak 3x je pa občutno preveč ...
 
Nazadnje urejeno:

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
Zanimivo, zelo zanimivo ... Leto izgradnje bloka oz adaptacije? Sanitarno vodo ogrevaš s plinom?

Leta 2018 si porabil za 195,53 EUR plina oziroma 2816 kWh.
V "mojem" stanovanju so porabili za 537,35 EUR plina oziroma 8505 kWh.

Tvoje stanovanje je večje in v bistveno hladnejši Ljubljani, z bistveno manj sonca pozimi (sem živel tudi v LJ, tako da znam primerjat). Poraba je pa, pazi to, 3x manjša! 3x! Tako po denarnem znesku (skoraj), kot po kilovatnih urah (popolnoma). Kdo je tu nor?! Pa meni se zdi tvoja poraba v redu oz. tako bi pričakoval, pustim odstopanje recimo za 30-40% navzgor, ampak 3x je pa občutno preveč ...

meni pa se zdi njegovo malo nizko, hvala bogu za lastnika...
januar in december za plin 21 in 25 je Wau... kot da bi imel toplotno namontirano.
je mogoče, da je toliko nižje zaradi talnega gretja in ne radiatorskega
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
meni pa se zdi njegovo malo nizko, hvala bogu za lastnika...
januar in december za plin 21 in 25 je Wau... kot da bi imel toplotno namontirano.
je mogoče, da je toliko nižje zaradi talnega gretja in ne radiatorskega

Definitivno je talno gretje velik razlog za nizko porabo. Toda vseeno, faktor porabe med "mojim" in njegovim stanovanjem je nenormalen.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
se strinjam. za moje ne bom rekel da imam veliko, ker imam 45m2 več in eno osebo več, in se mi zame zdi ok. če bi bilo 70m2 in 3 osebe, bi se mi zdelo malo visoko.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.394
963
113
Obišči stran
Zanimivo, zelo zanimivo ... Leto izgradnje bloka oz adaptacije? Sanitarno vodo ogrevaš s plinom? EDIT: Sem spregledal, da si že potrdil tole.

Leta 2018 si porabil za 195,53 EUR plina oziroma 2816 kWh.
V "mojem" stanovanju so porabili za 537,35 EUR plina oziroma 8505 kWh.

Tvoje stanovanje je večje in v bistveno hladnejši Ljubljani, z bistveno manj sonca pozimi (sem živel tudi v LJ, tako da znam primerjat). Poraba je pa, pazi to, 3x manjša! 3x! Tako po denarnem znesku (skoraj), kot po kilovatnih urah (popolnoma). Kdo je tu nor?! Pa meni se zdi tvoja poraba v redu oz. tako bi pričakoval, pustim odstopanje recimo za 30-40% navzgor, ampak 3x je pa občutno preveč ...

Leto izgradnje 2009, kupljeno 2010, grajeno iz cegla, 16cm demit fasade, troslojna okna.

Poraba je res super nizka. Ko sem bil recimo sam notri prvo zimo, sem pa imel 2x višjo. ampak je imelo prazno stanovanje nad mano med 17/18.

AJA: poleti pa se bajta tako segreje, da brez klime ni za žvet. Letos sem dobesedno ko sem ugasnil ogrevanje prižgal klimo za hlajenje. Dns recimo imam notri prek 25 in prižigam klimo...