Stockholm

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Hm, Stockholm, bil 3x, še bom šel. Nazadnje sem bil 2,5 leta nazaj, tako da so opisane cene od takrat.

Glede prenočevanja ti žal ne morem svetovati (mam žlahto tam, se razume kje sem spal).

Že samo mesto je precej zanimivo, drugače pa mislim, da so obvezne točke:
- Skansen (etnološki muzej na prostem) z živalskim vrtom
- muzej Vaasa
- botanični vrt ter naravoslovni muzej (sta blizu skupaj)
- en dan reskiraj za lunapark Grona lund
cheer.gif

- staro mestno jedro okoli Gamla stan
- kraljeve palače in vrtovi (recimo en krasen je na Drotingholmu)
(kje vse to je, si poišči na Googlu, vse pa je dostopno tudi z javnim prevozom)

Z lokacijami sem bolj na švoh, ker so me bolj ali manj vedno vodili/peljali drugi. Prevozi, kot se za Skandinavijo spodobi, so mala šala, saj je mestni promet zelo razvejan, in načeloma še kar poceni (v primerjavi s čim drugim).
spletna stran stockholmskega prevoza, če se boš dosti prevažal, vzemi večdnevno karto. Pregledujejo precej pogosto, kazni pa so velike, zato ne priporočam švercanja. Večdnevna karta velja tako za primestno in podzemno železnico kot za buse.
http://www.sl.se/Templates/SubStart.aspx?id=1906

Glede prehrane imaš itak milijon McDonaldsov, Burgerkingov, 7-11, potem pa še razne ostale đinice, ki jih je polno na vseh metro postajah, pa tudi na ulicah je ogromno vozičkov z vsemi sortami klobasic. Je sicer nekoliko dražje kot pri nam, ampak ni hudega. So pa tudi razne restavracije vsepovsod, meni se cene niso zdele vesoljske, je pa obrok mimogrede 10 evrov. V trgovinah (ki imajo malenkost višje cene kot pri nam) imaš tudi izjemno izbiro že pripravljene hrane, da jo samo pogreješ, če boš imel to možnost. Lačen ne boš. Kar je videti tudi na Švedih in Švedinjah ter njihovih oblinah.
evil.gif


Če si boš zaželel pivo na vrtičku, boš omejen na brezalkoholnega, saj je pravih lokalov izjemno malo, največ v neki ulici na Söderalmu.

Nočna zabava je lahko precej drag šport (pivo po 6-7 evrov, vstopnine okoli 10), čisto odvisno od kluba, v centru jih imaš kar nekaj. Itak pa Švedi svoj pivski pohod začnejo najprej v najbližji poslovalnici Systembolaget (kjer edino, razen omenjenih lokalov in restavracij, lahko kupiš pijačo z več kot 3% alkohola)

Če bi rad vedel kaj bolj konkretnega, pa še vprašaj.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Če misliš na letališče Arlando, potem imaš direkten vlak do centralne postaje Arlanda Express, ki vozi pogosto in zelo hitro.
http://www.arlandaexpress.com/

Če si kje drugje (recimo Nyköping), pa tudi ni problema, vprašaš na informacijah letališča, javni prevoz na Švedskem je res odlično zrihtan, no, vsaj napram našemu. Švedi imajo namreč precej pripomb (k nam naj pridejo
evil.gif
)

Tako ali tako velika večina Švedov zna kar dobro angleško, tudi klošarji (katerih začetna tarifa je 10 kron). Če smem vprašati, kdaj pa imaš namen iti?
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Aha, RyanAir torej
smile-1.gif


Avtobusi z letališča pogosto vozijo v Nyköping, od tam pa greš z vlakom v Stockholm. Malo je problem, če prideš bolj pozno (vsaj RyanAir ima zadnji avion bolj pozno zvečer), bo treba počakati par ur.
Koristni linki, pa malo prebrskaj po urnikih in cenah (itak so vse strani tudi v angleščini):
Skavsta Airport - kako priti tja/od tam
Flygbussarna - direktni avtobusi od letališč do večjih mest
Švedske železnice

V glavnem, javni prevoz res štima, itak pa vse karte lahko kupiš kar prek interneta (pri naših prevoznikih je to še vedno neznan pojem)
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Število trgovskih centrov je ogromno, tako da ni da ni. Je le dva milijona ljudi tam naokrog, pa še družba je zelo potrošniško usmerjena, precej bolj kot pri nam.
- v centru je polno trgovin z vsem sortam rečmi, cene so pa različne, veliko je dosti ceneje kot pri nam, marsikaj dosti dražje. Sem bil pa v enem outlet shopu, pravzaprav kar mali center nekje na severu Stockholma, samo se mi zdele ne sanja kje, samo gledaš in se čudiš. Izbira znamk in robe je neverjetna, cene pa tudi pol nižje kot pri nam. Pač outlet v pravem pomenu besede, ne pa kot pri nam, kjer znižajo ceno za 10% (če sploh) in to je "ogromen popust".
- elektronike nisem kaj dosti gledal, je pa recimo izbira DVD-jev precej boljša kot pri nam in cenejša. Načeloma so cene elektronike podobne našim.
- kar se špecerije tiče, pa lahko rečeš, da si prišel v Ameriko. Se spomnim akcije v enem Coop-u 24x0,33 Coca-cole 2,5 evra.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.329
113
Vseeno si vzami čas za obisk nočnega življenja, ne bo ti žal, še posebej, če star več kot 23.
wink-1.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Se strinjam, mislim, da je kar nekaj zanimivih lokalov na ulici Kungsgatan (če se prav spomnim), cca 1 km od Centralne železniške postaje, sem bil v enem, kjer je bil minimum za vstop 25 let, bend igral v živo. Pa to ne kak garažni, ampak res kvaliteta. Nasekavat se ga ni treba, ker boš bankrotiral. Tako kot vsak Šved prej par pirčkov kupiš v Systembolaget (sobote popoldne in nedeljo zaprto, v centralnem Stockholmu jih je kar nekaj, naokoli je pa bolj revščina, marsikatera komuna ga sploh nima) potem pa Poleg tega imajo tudi Ice bar v Nordic Sea hotelu (tudi nedaleč stran), če te bo zafirbcalo. -5 stopinj, za 45 minut, postrežba v ledu, (link) , pa dobiš nekaj od Absolut vodke v kozarcu iz ledu, samo rezervacije so verjetno kar nujne. Je pa kar drago, zihr pa cenejše in dostopneje kot da greš v Ice bar v Dubaj.
evil.gif

Slika:
363620-PB114279.JPG
 

Priponke

  • 363620-PB114279.JPG
    363620-PB114279.JPG
    75,4 KB · Ogledi: 352

Anzee

Pripravnik
24. sep 2007
679
0
16
41
Ljubljana - Siska
www.facebook.com
Mi smo bili lani z Ryanairom, mislim da je bil prihod okoli 21h, vendar ni bilo s prevozom v mesto nobene panike. Okoli 30min po pristanku smo ze bili na avtobusu, ki pelje okoli 60min in te pripelje v center. Ko menjas denar pazi, ker imajo na letaliscu (verjetno tudi drugje) visoko provizijo, mi bedaki smo pa vsak posebaj menjali
grin1.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Zato je dobro že pri nam kake tisoč kron nabavit. Itak grejo ko vroče žemljice.
nahrung002.gif
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Hvala za informacije, jaz grem gor v sredo z Ryanom, bom preizkušal nočne povezave
smile-1.gif

Imaš kakšne nasvete glede nočnega življenja, predvsem clubbing scene? Poznaš kakšno solidno restavracijo kjer se da pojest kakšno lokalno jed?

Jurij
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Kot sem rekel, imaš nekaj klubov na ulici Kungsgatan. Imenov žal ne vem, so mi pa bili všeč. Mislim, da je tam celo eden, kjer je minimum za vstop 28 let. Ampak ni pa to Berlin ali London. Ko sem si zaželel pravo pivo (ne pa vodene piksne), je bilo treba z metrojem 20 min. stran čez pol mesta, da si prišel do lokala s pravim pivom, takega, kot ga ima v Sloveniji vsaka malo večja vas.

Glede hrane, sam sem bil edino v mehiški restavraciji, imaš pa čez cel Gamlastan polno manjših restavracij, pa bi se gotovo kaj pametnega našlo. Preveč pa ne pričakovati, jaz doslej še nisem imel možnosti jesti kako pravo švedsko hrano, Stockholm je že preveč, kako bi rekel, metropolitanski in ni tista tipična Švedska.
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Se bom malo sprehodil, se bom razgledal še po Södermalmu itd.
Po Gamlastanu je bilo nazadnje ko sem bil povsod vrsta pred vrati restavracij, ma nekaj bom že našel, nazadnje sem jedel italijansko hrano gor, pa sem rekel da enkrat moram jest kaj drugače kot doma
smile-1.gif
Potem pa grem še na Norveško, bomo kakšne ribice jedli...

Še enkrat hvala za info!