Stavka zaposlenih - prenizka božičnica

gr69

Guru
15. dec 2009
11.343
2.426
113
še v SLO - ampak komaj
Kdo mu pa prvi mesec* plača bolniško?
17758-icon_confused.gif


Se mi zdi, da lih ne veš kako določene stvari laufajo.

*edit: prvih 30 delovnih dni
 
Nazadnje urejeno:

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.566
691
113
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Če pa smo že pri tem... Nimam plačanega nedela, nimam plačanega dopusta, nimam plačane bolniške,... Plačano imam le in samo, ko delam. Sem s.p.
No, za prvi mesec, pač si sam sebi delodajalec, pol imaš enako kot vsi ostali, ven dobiš tok kot plače prikazuješ. Jeba, vem, s.p. ji ste itak v svojem poslu mal bol z jajci kot kvazimanaherji.

nekdo je zamudil odlično priložnost, da bi ostal tiho.
Ali drugače povedano:" Pojma nimaš"
evil.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.661
8.960
113
No, pa me razsvetli.... za.jebal sem in je cca mesec in pol. Ne vem pač, še nikoli koristil več kot 5 dni v kosu. Kaj sem pa drugega narobe napisal?
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.661
8.960
113
Ja, on sam, ker je sam sebi delodajalec. Ja jeba, vem in se zavedam sploh če gre za one man band, kar sem tudi napisal, očitno sem bil narobe razumljen. Mislil sem po teh 30 dneh da ima podobno kot ostali.
 
Nazadnje urejeno:

gr69

Guru
15. dec 2009
11.343
2.426
113
še v SLO - ampak komaj
Sorry - narobe prebral/razumel tvoj komentar.

Ti bo pa mogoče zdaj pot3gnilo zakaj so za delodajalce “bolniške” problem. In zakaj delodajalci nimajo preveč radi delavcev, ki so “bolani”.
Sicer jih večina vkalkulira bolniško odsotnost (jaz sem ponavadi izhajal iz 10 dni bolniške na zaposlenega na leto) - seveda je pa dodatni jajc, da ko se zboli, zbolijo naenkrat vsi.
In bolniška “dvojno” boli - plačuješ nekoga za “nič” in še nekoga, ki oddelka tisto kar bolani ni.

In ja - bil sem tudi jaz na dolgi bolniški (5 mesecev) in se bojim, da sem še prehitro pričel nazaj z delom.

Pa še glede nagrade / božičnice za “ne bit na bolniški”: ta je sicer čisto legalna, vsaj dokler ta nagrada ne predstavlja bistvenega dela letnega prihodka. Sam sicer imam pomisleke v tak sistem nagrajevanja, ker lahko vodi do dela res bolanih, ki ti potem celo okužijo cel oddelek. Ampak bo pač moral vsak delodajalec sam pri sebi razčistiti kaj mu prinese tak način.

Bi pa vsem predlagal, da malo zmanjšate emocije in Wolfu prisluhnite - ima, žal, kar precej prav.
Žal so naše plače preveč obremenjene, žal imam bolan sistem s plačano malico in prevozom. Pa da ne bo kdo skočil - poiščite moje poste v drugih temah, kjer sem že nekajkrat zapisal, da je zadnji cajt, da država ukine plačano malico in za enak (primerljiv) znesek dvigne neobdavčen del plače (delavec dobi pod črto isto), zakonsko sprejme 37,5 urni delovni teden*, prevozne stroške pa nadomesti z davčno olajšavo pri dohodnini in s tem skine vso možno manipulacijo pri delodajalcih, delavci pa imaj(m)o vsi enake pogoje.

* čeprav se bojim, da bo kakšen biser na ZPIZu v znižanju na 37,5 ur/teden videl razlog za zmanjšanje osnove za pokojnino in to ne glede na to, da se zneski vplačil ne bi spreminjali.
crazy1.gif


Aja - pa zadnji čas je, da se ukine samodejno uveljavljanje posebne davčne/dohodninske olajšave na mesečni ravni.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.661
8.960
113
Niti ene nisem napisal okol bolniške, greš lahko pogledat, se zavedam, da je "bolniškar" problem. Jih mamo nekaj v oddelku pa še najglasnejši so. Tud za mulce sva z ženo gledala, da sva delila in tako čim manj obremenjevala proces dela v najinih firmah. Wolf pa noče debatirat in sploh ne da priložnosti, da bi mu lahko dal kaj prav.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.661
8.960
113
Je pa res, da je v primeru nege otroka tud odvisno od narave dela. Jest lahko marsikaj postorim po telefonu in računalniku od doma, če pa enga šoferja ni za volanom je pač drugače.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.343
2.426
113
še v SLO - ampak komaj
Drži - nisi nad bolniškami. Si (no, ne samo ti) pa vseeno precej “skočil” na nekaj njegovih izjav, ki so sicer povsem korektne.

To, da pravi, da “Made in Slovenia” ne prinese nič k višji prodajni ceni in da so skupni stroški dela tisti, ki bremenijo prodajno ceno izdelka, je pač kruta resnica. In kruta resnica je tudi, da bo “šlaker” delal za precej manj kot kak “kravatar” in da slednji dostikrat oddela bistveno več “ur”, ki pa se niti ne vidijo, ker pač ne “štempla”.

Pa da ne bo nesporazuma - “šlakerske” plače morajo omogočiti dostojno življenje. Socialni transferji pa zgolj preživetje. Dohodninski in davčni sistem pa smiselno delitev na slabo, dobro in predobro plačane (gledano na “efektivni” zaslužek). Nikakor pa uravnilovko, kakor jo imamo trenutno, kjer se dejansko bolj splača mutiti, kot pa težiti k boljše plačanemu delu.

* nič nimam od tega, da zaslužim nekaj več, pod črto mi pa ostane enako ali manj, kot nekomu, ki zaradi “nizke” plače in “manipulacije” dobi vse socialne transferje.
In ne - tisti, ki zasluži “jurja pa pul ni noben bogataš, kot ga vidi FURS in mu zaradi tega ni treba še gat dol potegniti.

Aja - BMK koliko si lastnik in vodstvo izplačuje, dokler na rok dobim plačo za katero sem se dogovoril - če pa pade kaj še dodatnega pa tudi ni slabo. So pa naši letos uspeli skombinirati” božicnico in regres - in spet se bo FURS na moj račun veselil.
crazy1.gif


Pa še za konec - na naslednjih volitvah dobi moj glas tisti, ki bo spremenil razmerje obremenitve plače v korist socialnih prispevkov (le te povečal in dohodnino zmanjšal) in uredil “malico in prevoz”, ter delovni teden, kot sem že zgoraj omenil.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.661
8.960
113
Kaj pa kravatar, ki samo muti in zaje.bava in v bistvu seje razdor. Žal je Wolfova retorika sprožila ravno asociacijo na par takih, ki jih poznam. Jih ni malo.

Ti in še par v tej temi več kot očitno ne spadate v zgoraj omenjene.
 
Nazadnje urejeno:

capl

sranjeslojaš
2. feb 2009
8.604
53
48
na podnu
ksz

pa tega tudi nisem nikoli razumel, zakaj so delodajalci proti potnim stroškom in denarju za malico, če je pa to popolnoma neobdavčeno, v isti sapi pa se derejo, da so plače preveč obdavčene in da bi bili vsi problemi nizkih plač takoj rešeni z nižjo obdavčitvijo.
Davki so krivi, edini neobdavčeni del delavske plače bi pa ukinili..?????..a so retardirani al samo lažejo in čisto upravičeno besede kot so privatnik, menedžer.....uporabljamo kot kletvice in je rek ,,laže kot menedžer,, čist upravičen? ,,je požrešen ko kak privatnik,, čisto upravičena žaljivka ?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.343
2.426
113
še v SLO - ampak komaj
Proti s(m)o, ker so “dobrovoljni mus” in jih ne moreš smiselno planirati (no - malico še nekako) in dajejo možnost mahinacij.

Koliko dobiš za malico? Koliko imajo priznano “malico” “naši”, ki delajo v Avstriji?

Bedarija je namreč ta, da zakone pišejo tisti, ki prihajajo iz javne uprave in poskušajo z zakoni urediti neumnosti, ki jih tam počno. In recimo potni stroški in “polna” malica so bili en lep “korektivni” faktor pri plačah.

@ kalbo - ne mi laskat - raje poskušaj še enkrat prebrat, kar je napisal Wolf in to brez “emocij” in brez, da boš v njemu (Wolfu) videl katerega od tvojih “ljubljenih” šefov
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.661
8.960
113
Wolfa sem zgolj vprašal, če dela za minimalca, pa je popenil, omenil blagajničarko in viličarista in tukaj sva zanj zaključila. Po tem je pobedal marsikaj s čimer se strinjam, sam pač, noče debatirat. Pa daleč od tega, da ti laskam.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.343
2.426
113
še v SLO - ampak komaj
Jup - na 9 strani. In ti je odgovoril, da ne dela za minimalca - potem je pa šla debata u [cenzura], ker sta se začela, tudi s Carjevo in Robertotovo pomočjo, vžigati. Zato pa pravim, da še enkrat brez emocij preberi.

Edino kar je mene pri njemu “dvignilo” je način poudarjanja, da brez njega “50 drugih” ne bi imelo dela - sicer je nekaj resnice v tem, ampak jaz se zaradi tega ne tolčeš po prsih, ampak dostikrat nemirno ali pa sploh ne spim. Pa tudi delam “samo za plačo”.

Pa še glede laskanja - upam, da veš, da vem, da ni bilo laskanje.
tongue-1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Da si ne boš kaj naredil, kapitalistek...

Glede bolnišk pa je itak znano in dokazano da so zadnje orožje izgorelih preobremenjenih delavcev... Kot izhod v sili... Velika večina je fasala tako stanje ravno na delovnem mestu. Ko ga je bilo potrebno izkoriščati preko vseh meja je cool, ko pa pridejo posledice pa naj crkne in hop po novega...
Ja kapitalistki no, sužnjelastništva ni več!
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Citat:
Uporabnik capl pravi:
ksz

pa tega tudi nisem nikoli razumel, zakaj so delodajalci proti potnim stroškom in denarju za malico, če je pa to popolnoma neobdavčeno, v isti sapi pa se derejo, da so plače preveč obdavčene in da bi bili vsi problemi nizkih plač takoj rešeni z nižjo obdavčitvijo.
Davki so krivi, edini neobdavčeni del delavske plače bi pa ukinili..?????..a so retardirani al samo lažejo in čisto upravičeno besede kot so privatnik, menedžer.....uporabljamo kot kletvice in je rek ,,laže kot menedžer,, čist upravičen? ,,je požrešen ko kak privatnik,, čisto upravičena žaljivka ?

Jaz nisem proti temu. Stroški prihoda na delo in malice so za delavca v resnici stroški, zame kot delodajalca pa edini vzvod, da mu vsaj umetno dvignem (pre)nizko izplačano plačo. Problem se bo pa pokazal, ko bo šel delavec v bolniško ali penzijo ...

Pa so tudi ti stroški limitirani, da se ne bi preveč izkoriščalo tega - prihod na delo ima 0,18 Eja / km in to že okoli 15 let (kljub dokazani inflaciji
rolleyes-1.gif
), malica pa prav tako, le da cifre ne vem iz glave. Vse kar je višje, je že obdavčeno, s prispevki in dohodnino.

Gre za to, da država skozi prispevke in dohodnino enostavno preveč odere in firmi nič ne ostane!
Kaj mi nuca plačevati 13% od bruta za zdravstveno zavarovanje, ko pa moram obvezno doplačevati še dodatno zavarovanje, sicer me ne bodo niti obravnavali razen če mi noga stran visi
rolleyes-1.gif


Če gre delavec v malce daljšo bolniško, ga moram plačevati naslednjih 30 delovnih dni ! , dohodninske lestvice so kakršne so in nič ne kaže da bi jih znižali, čeprav kao krize ni več itd ...
tongue-1.gif
.

Če imam ob vsem tem neznosen občutek, da me država na vsakem koraku nateguje, imam pravzaprav zelo malo instrumentov, da bi jo nategnil nazaj
tongue-1.gif
. Pa bi morala država samo lestvice spremeniti in prilagoditi, pa bi se spet videli v sistemu in bi vsi imeli dosti več od tega, z državo vred. Tako te pa že vnaprej zaduši.

Pri nas nam država že vnaprej daje jasen signal, da se ne splača delat. Kdor je pa proti izplačevanju potnih stroškov in malic, je pa - ali sindikalist, ali kak uslužbenec iz FURSa, ali bi pa rad malce kopiral Avstrijo ali Nemčijo. Ne bi pa kopiral tudi njihovih davčnih lestvic
rolleyes-1.gif
.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.343
2.426
113
še v SLO - ampak komaj
Če je slučajno letelo name - daj še enkrat preberi kaj sem napisal.

In ne nisem za ukinitev potnih stroškov in malice - le za premik "plačevanje" teh stroškov tam kamor spadajo - k državi in ne k delodajalcu, ki potem pride (tudi državni delodajalci - da ne bo pomote) do idej, da so to instrumenti za:
Citat:
edini vzvod, da mu vsaj umetno dvignem (pre)nizko izplačano plačo. Problem se bo pa pokazal, ko bo šel delavec v bolniško ali penzijo ...
,
kar prevedeno ("za une na FURSu" - da ne bo meni za vrat skočil, in žal precej delojemalcev) pomeni, da vsi delodajalci samo "mutite".

In zaradi tega bi morali vsi - tako delodajalci, kot tudi zaposleni / delavci - skupaj zahtevati ustrezne spremembe.

Dokler si pa bomo skakali v lase, bodo pa "oni tam v Lublani" mešetarili po svoje - in to celo s podporo največjih "sindikalistov".

Edit:
Pa še tole - s dohodnino država ne odere firme - ampak zaposlenega, ki potem "odira" firma (zahteva višjo plačo). Zato pa pravim, da je treba razmerje "socialni prispevki / dohodnina" ob enaki obremenitvi* spremeniti v korist socialnih prispevkov. Samo kaj ko državi to ni v interesu, ker bi bili ti prihodki proračuna določeni "socialo"** - za "ostalo" (kar se pokriva iz DDV in ostalih davščin) pa bi ostalo "premalo".

* - sam bi bil celo pripravljen požreti še malenkost višjo obremenitev - seveda pod pogojem, da dobim ustrezni servis države (primerno zdravstvo brez čakalnih, zagotovljeni penzjon in ne miloščino ...)

** socialni prispevki = Prispevki za socialno varnost:
  • Prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje
  • Prispevek za zdravstveno zavarovanje
  • Prispevek za zaposlovanje
  • Prispevek za starševsko varstvo
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, tako je to. Namesto da bi vkup stopili, pametujemo eden čez drugega, bolj papeški od papeža.

In ni nate letelo, namenjeno je bilo Caplu in ostalim, ki ne razumejo, da je od strani države domala "zločinsko" obdavčiti delo tako, da nikomur nič ne ostane. Niti državi, da se razumemo, saj bi lahko bil promet mnogo večji, ko bi bila davkarija manj požrešna.

Še enkrat : če ima delavec konec meseca okoli 850 Ejev neto plače, pomeni da je dobil delovno uro plačano okoli 4,80 Eja, delodajalca je pa koštal 12 Ejev.
uf-1.gif