Spajkanje električnih žic

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
Zadnjič sem pri kolegu z njegovim poceni kitom za spajkanje hotel spajkati skupaj dve žici (12v). Pač normalna žica v avtomobilu, sestavljena iz kupa malih žičk (baker?). Najprej namazal s pasto za spajkanje, da se je očistilo, potem sem hotel gor dati spajkalno kovino, ki pa se ni nikakor ni hotela prijeti gor. Nastale so le male kroglice, ki so potem zdrsnile dol. Kakšen je bil razlog za to? Z mojim spalkalnikom in kovino se mi še nikoli ni to zgodilo. Morebitna rešitev?
lakiran drat?
to je treba z višjo temperatura najprej požgat (vžigalnik recmo) in očistit packarijo, pol pa prime
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Je sploh možno spraviti oksidacijo dol z žice? Zakaj sploh oksidira žica recimo tudi v novem kablu, ki dalj časa stoji? Ravno zadnjič sem na en stroj montiral LED luči in sem vzel kos starejšega kabla, ki mi je ostal od prejšnjih projektov. Praktično vse žice so bile iz ene strani skorajda črne, na drugi strani pa nič. Sicer sem nekako zamotal skupaj več žic in gor dodal cin, za porabo LED luči bo ok, je pa zanimivo, zakaj do tega pride.
Oksidiran baker se spajka s fluksom ali, če hočeš na star način, z ugašeno klorovodikovo kislino t.j. v njo daš cink in počakaš da ga razje.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Se čutim kredibilnega, da dodam še jaz malo info ker lotam že cca 30 let.

Imam doma enih 6 različnih spajkalnikov + hot air. Enega (z mikrokontrolerjem) sem celo sam naredil iz nule.

Dobri in poceni spajkalniki so tile (segrejejo se v 10sec na 300*C, opensource firmware):

Miniware TS100, cca 50€ (težko dobavljiv ker je že star model)
1695971374567.png


Miniware TS101, cca 70€ (novi model zgornjega) https://eleshop.eu/ts101-soldering-iron.html
1695971441825.png


Pinecil V2, cca 26$, https://pine64.com/product/pinecil-smart-mini-portable-soldering-iron/
(100% daleč najboljši price/performance)
1695971489384.png



Vsi našteti brez težav segrejejo tudi debele kable, ki imajo veliko majhnih žičk:
1695970975674.png

EDIT: Vsi trije spajkalniki pridejo brez napajalnika. Imajo "barrel" konektor, TS101 in Pinecil pa imata še USB-C.
Za USB-C je fajn da imaš zmogljiv napajalnik (65W) ali powerbank. Jaz raje uporabljam lidlove in hoferejeve 20V baterije, za katere sem si naredil kable, ki imajo na eni strani ta barrel konektor na drugi pa nastavek za na baterijo...

Poleg spajkalnika res nujno rabiš še tako posodico za čiščenje spajkalnika, ki ima noter ostre medeninaste trakce.
(Ne uporabljati mokre krpice, ker ohladi spajkalnik.)
1695971152659.png

Po vsakem narejenem spoju/lotu, očistiš konico ostankov cina.

Zelo priporočam še tako bakreno pletenico za čiščenje odvečnega cina, iz lukenj ali pa med nogicami čipov:
1695971292177.png


Konico rabi začetnik samo 1 in sicer cca 3mm široko dleto:
1695971653818.png

Ali pa tole ki je "postrani odrezana":
1695990524097.png

S tako lahko zalotaš in odlotaš praktično vse, tudi čipe (pri čipih naknadno s pletenico odstraniš mostičke).

PRO TIP: Če imaš neko debelo žico ali konektor ki ima zelo veliko termo maso, potem stopiš malo cina na konico spajkalnika preden jo prisloniš na žico in posledično se bo toplota lažje prenesla, ker bo se stopljen cin prilagodi obliki žice in tako hitreje prenese več toplote iz spajkalnika na žico.

Za manjše žice ali elemente pa ni potrebno dodajati cin na spajkalnik, ampak s spajkalnikom segreješ žico/element do te mere, da ko se ga dotakneš s cinom se le-ta razlije in ga vroča žica posrka vase.

Če poskušaš spajkat oksidiran baker imaš več opcij:

Prva je, da uporabljaš cin, ki ima v sredini enega ali več kanalčkov ki vsebujejo antikorozivno sredstvo (flux). Itak nima smisla kupovat drugačnega:
1695972218889.png

Priporočam "Fluitin 1532". (Vsebuje flux in svinec, zato se lepše in lažje lota)

Če dovolj segreješ žico, da cin steče sam od sebe, potem bo tak cin spucal vso korozijo dol, brez neki dodatnih pripomočkov.

Če pa res ne gre imaš pa (vsaj) dve opciji.

"Flux pen"
1695972453378.png

Z njim zmočiš žico, da odstraniš korozijo.

Ali pa domača varianta, ki je cenejša in učinkovita.
Torej malo kolofonije v prahu (kmetijske zadruge) stopiš v izopropanolu, da take gostote, da je kot olje in potem konec žice namočiš v to raztopino pred lotanjem. (Ali pa s čopičem napacaš na noge elementa.)

Večino teh stvari lahko nabavite v štacunah, HTE, IC elektronika, Delko, kjer vam bodo (ponekod) znali tudi svetovati.
(Predvsem v HTE LJ so res super. V IC elektroniki so pa običajno izjemno neprijazni...)
 
Nazadnje urejeno:
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Se čutim kredibilnega, da dodam še jaz malo info ker lotam že cca 30 let.

Imam doma enih 6 različnih spajkalnikov + hot air. Enega (z mikrokontrolerjem) sem celo sam naredil iz nule.

Dobri in poceni spajkalniki so tile (segrejejo se v 10sec na 300*C, opensource firmware):

Miniware TS100, cca 50€ (težko dobavljiv ker je že star model)
Poglej priponko 72720

Miniware TS101, cca 70€ (novi model zgornjega) https://eleshop.eu/ts101-soldering-iron.html
Poglej priponko 72721

Pinecil V2, cca 26$, https://pine64.com/product/pinecil-smart-mini-portable-soldering-iron/
(100% daleč najboljši price/performance)
Poglej priponko 72722


Vsi našteti brez težav segrejejo tudi debele kable, ki imajo veliko majhnih žičk:
Poglej priponko 72714

Poleg spajkalnika res nujno rabiš še tako posodico za čiščenje spajkalnika.
Poglej priponko 72716
Po vsakem narejenem spoju/lotu, očistiš konico ostankov cina.

Zelo priporočam še tako bakreno pletenico za čiščenje odvečnega cina, iz lukenj ali pa med nogicami čipov:
Poglej priponko 72718

Konico rabil začetnik samo 1 in sicer cca 3mm široko dleto:
Poglej priponko 72723
Z njo lahko zalotaš in odlotaš praktično vse, tudi čipe (pri čipih naknadno s pletenico odstraniš mostičke).

PRO TIP: Če imaš neko debelo žico ali konektor ki ima zelo veliko termo maso, potem stopiš malo cina na konico spajkalnika preden jo prisloniš na žico in posledično se bo toplota lažje prenesla, ker bo se stopljen cin prilagodi obliki žice in tako hitreje prenese več toplote iz spajkalnika na žico.

Za manjše žice ali elemente pa ni potrebno dodajati cin na spajkalnik, ampak s spajkalnikom segreješ žico/element do te mere, da ko se ga dotakneš s cinom se le-ta razlije in ga vroča žica posrka vase.

Če poskušaš spajkat oksidiran baker imaš več opcij:

Prva je, da uporabljaš cin, ki ima v sredini enega ali več kanalčkov ki vsebujejo antikorozivno sredstvo. Itak nima smisla kupovat drugačnega:
Poglej priponko 72724
Priporočam "Fluitin 1532". (Vsebuje flux in svinec, zato se lepše in lažje lota)

Če dovolj segreješ žico, da cin steče sam od sebe, potem bo tak cin spucal vso korozijo dol, brez neki dodatnih pripomočkov.

Če pa res ne gre imaš pa (vsaj) dve opciji.

"Flux pen" Poglej priponko 72725
Z njim zmočiš žico, da odstraniš korozijo.

Ali pa domača varianta, ki je cenejša in učinkovita.
Torej malo kolofonije v prahu (kmetijske zadruge) stopiš v izopropanolu, da take gostote, da je kot olje in potem konec žice namočiš v to raztopino pred lotanjem.

Večino steh stvari lahko nabavite v štacunah, HTE, IC elektronika, Delko, kjer vam bodo (ponekod) znali tudi svetovati.
(Predvsem v HTE LJ so res super. V IC elektroniki so pa običajno izjemno neprijazni...)
Tole si je za sprintat in zraven "lotkolna" shranit - za nas občasne amaterje. HVALA!:aplauz:
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Zadnjič sem pri kolegu z njegovim poceni kitom za spajkanje hotel spajkati skupaj dve žici (12v). Pač normalna žica v avtomobilu, sestavljena iz kupa malih žičk (baker?). Najprej namazal s pasto za spajkanje, da se je očistilo, potem sem hotel gor dati spajkalno kovino, ki pa se ni nikakor ni hotela prijeti gor. Nastale so le male kroglice, ki so potem zdrsnile dol. Kakšen je bil razlog za to? Z mojim spalkalnikom in kovino se mi še nikoli ni to zgodilo. Morebitna rešitev?

ponavadi se na originalnem zivcevju v avtomobilih zadeva krimpa.


uporabis pa tako votlico oz tulec ...

 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Se čutim kredibilnega, da dodam še jaz malo info ker lotam že cca 30 let.

Imam doma enih 6 različnih spajkalnikov + hot air. Enega (z mikrokontrolerjem) sem celo sam naredil iz nule.

Dobri in poceni spajkalniki so tile (segrejejo se v 10sec na 300*C, opensource firmware):

Miniware TS100, cca 50€ (težko dobavljiv ker je že star model)
Poglej priponko 72720

Miniware TS101, cca 70€ (novi model zgornjega) https://eleshop.eu/ts101-soldering-iron.html
Poglej priponko 72721

Pinecil V2, cca 26$, https://pine64.com/product/pinecil-smart-mini-portable-soldering-iron/
(100% daleč najboljši price/performance)
Poglej priponko 72722


Vsi našteti brez težav segrejejo tudi debele kable, ki imajo veliko majhnih žičk:
Poglej priponko 72714
EDIT: Vsi trije spajkalniki pridejo brez napajalnika. Imajo "barrel" konektor, TS101 in Pinecil pa imata še USB-C.
Za USB-C je fajn da imaš zmogljiv napajalnik (65W). Jaz raje uporabljam lidlove in hoferejeve 20V baterije, za katere sem si naredil kable, ki imajo na eni strani ta barrel konektor na drugi pa nastavek za na baterijo...

Poleg spajkalnika res nujno rabiš še tako posodico za čiščenje spajkalnika, ki ima noter ostre medeninaste trakce.
(Ne uporabljati mokre krpice, ker ohladi spajkalnik.)
Poglej priponko 72716
Po vsakem narejenem spoju/lotu, očistiš konico ostankov cina.

Zelo priporočam še tako bakreno pletenico za čiščenje odvečnega cina, iz lukenj ali pa med nogicami čipov:
Poglej priponko 72718

Konico rabi začetnik samo 1 in sicer cca 3mm široko dleto:
Poglej priponko 72723
Z njo lahko zalotaš in odlotaš praktično vse, tudi čipe (pri čipih naknadno s pletenico odstraniš mostičke).

PRO TIP: Če imaš neko debelo žico ali konektor ki ima zelo veliko termo maso, potem stopiš malo cina na konico spajkalnika preden jo prisloniš na žico in posledično se bo toplota lažje prenesla, ker bo se stopljen cin prilagodi obliki žice in tako hitreje prenese več toplote iz spajkalnika na žico.

Za manjše žice ali elemente pa ni potrebno dodajati cin na spajkalnik, ampak s spajkalnikom segreješ žico/element do te mere, da ko se ga dotakneš s cinom se le-ta razlije in ga vroča žica posrka vase.

Če poskušaš spajkat oksidiran baker imaš več opcij:

Prva je, da uporabljaš cin, ki ima v sredini enega ali več kanalčkov ki vsebujejo antikorozivno sredstvo (flux). Itak nima smisla kupovat drugačnega:
Poglej priponko 72724
Priporočam "Fluitin 1532". (Vsebuje flux in svinec, zato se lepše in lažje lota)

Če dovolj segreješ žico, da cin steče sam od sebe, potem bo tak cin spucal vso korozijo dol, brez neki dodatnih pripomočkov.

Če pa res ne gre imaš pa (vsaj) dve opciji.

"Flux pen" Poglej priponko 72725
Z njim zmočiš žico, da odstraniš korozijo.

Ali pa domača varianta, ki je cenejša in učinkovita.
Torej malo kolofonije v prahu (kmetijske zadruge) stopiš v izopropanolu, da take gostote, da je kot olje in potem konec žice namočiš v to raztopino pred lotanjem. (Ali pa s čopičem napacaš na noge elementa.)

Večino teh stvari lahko nabavite v štacunah, HTE, IC elektronika, Delko, kjer vam bodo (ponekod) znali tudi svetovati.
(Predvsem v HTE LJ so res super. V IC elektroniki so pa običajno izjemno neprijazni...)

Hvala za tole. Meni je sicer Fnirsov bolj všeč, sploh ker je ravno tako el-cheapo ranga 30€. Ampak roko na srce, za te spajkalnike težko rečeš, da so baterijski, čeprav jih lahko s takim in drugačnim adapterjem priklopiš na katero od baterij za ročna električna orodja... Ampak to lako potem kateregakoli, tudi tistega za 220V priklopiš tako ali drugače na baterijo.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Hvala za tole. Meni je sicer Fnirsov bolj všeč, sploh ker je ravno tako el-cheapo ranga 30€. Ampak roko na srce, za te spajkalnike težko rečeš, da so baterijski, čeprav jih lahko s takim in drugačnim adapterjem priklopiš na katero od baterij za ročna električna orodja... Ampak to lako potem kateregakoli, tudi tistega za 220V priklopiš tako ali drugače na baterijo.
Sicer jaz nisem nič omenjal, da so baterijski (ker niso), jih pa tako uporabljam.
Običajno preko powerbanka na USB-C ali z baterijo za ročno orodje.

Ima pa Miniware tudi enega, ki ima vgrajeno baterijo ampak nimam izkušenj z njim...

 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Hja, bi vzel nazaj, ampak ne morem, sem si namreč zmotoma zapomnil, da je OP omenjal baterijski spajkalnik, pa ni. Baterijski spajkalniki so prišli na vrsto bolj na koncu prve strani. Drugače pa Miniware TS1C sem videl tudi sam že, ampak najmanj kar sem videl je bila cena 180€, kar ni več tako malo. Fnirsi hs-01 za 30€ dobiš zraven spajkalnika še USB-C PD napajalnik in 6 konic, tako da je spajkalnik sam skoraj zastonj :) so pa vsi ti zelo močni, 60W+, Fnirsi celo več kot 90W.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Hja, bi vzel nazaj, ampak ne morem, sem si namreč zmotoma zapomnil, da je OP omenjal baterijski spajkalnik, pa ni. Baterijski spajkalniki so prišli na vrsto bolj na koncu prve strani. Drugače pa Miniware TS1C sem videl tudi sam že, ampak najmanj kar sem videl je bila cena 180€, kar ni več tako malo. Fnirsi hs-01 za 30€ dobiš zraven spajkalnika še USB-C PD napajalnik in 6 konic, tako da je spajkalnik sam skoraj zastonj :) so pa vsi ti zelo močni, 60W+, Fnirsi celo več kot 90W.
Več glav več ve... Če imaš kak link za to ceno, ga objavi, ker to bi bila res dobra cena.

Jaz sem našel samo tole:

75€ za spajkalnik + 5 špic + napajalnik ozr 29€ če vzameš s samo eno špico in brez napajalnika...
Pa če ti naša pošta ne zaračuna še ddv in stroške obdelave...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Več glav več ve... Če imaš kak link za to ceno, ga objavi, ker to bi bila res dobra cena.

Jaz sem našel samo tole:

75€ za spajkalnik + 5 špic + napajalnik ozr 29€ če vzameš s samo eno špico in brez napajalnika...
Pa če ti naša pošta ne zaračuna še ddv in stroške obdelave...

Bangood ga je imel, flash deal, pa promo koda za dodatnih -22%. Vidim da sem zamudil, ampak tudi še sedaj ko imam kodo za -15€ je vreden teh 50€.

Iz Aliexpressa po novem pošiljajo v EU preko Madžarske. Paket ti preforwardirajo v SLO, tako da gre mimo carine. Ne vem pa kako to da na Madržarskem paketov ne ocarinjajo.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Drugač pa za lotanje žic v avtu (al pa bilokje drugje izven delovne mize) pride prav tudi plinski. Ni nekega kablovja, ki bi te oviralo v 325 čudnih položajih, pa z vročim zrakom še bužirko usput stisneš.
Jaz sem delal s tema največ (oziroma z dremlom še vedno, ker je doma). in glede na bolano ceno wellerja nekak nisem bil zadovoljen. Oziroma je bil Dremel bolj zanesljiv. Je pa s plinskimi tak, da če te v roke zebe tudi lotal ne boš, ker bo spajkalnik zmrznil :D
1696014709175.jpeg


1696014750140.jpeg