Spajkanje električnih žic

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Zadnjič sem pri kolegu z njegovim poceni kitom za spajkanje hotel spajkati skupaj dve žici (12v). Pač normalna žica v avtomobilu, sestavljena iz kupa malih žičk (baker?). Najprej namazal s pasto za spajkanje, da se je očistilo, potem sem hotel gor dati spajkalno kovino, ki pa se ni nikakor ni hotela prijeti gor. Nastale so le male kroglice, ki so potem zdrsnile dol. Kakšen je bil razlog za to? Z mojim spalkalnikom in kovino se mi še nikoli ni to zgodilo. Morebitna rešitev?
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.819
113
Zadnjič sem pri kolegu z njegovim poceni kitom za spajkanje hotel spajkati skupaj dve žici (12v). Pač normalna žica v avtomobilu, sestavljena iz kupa malih žičk (baker?). Najprej namazal s pasto za spajkanje, da se je očistilo, potem sem hotel gor dati spajkalno kovino, ki pa se ni nikakor ni hotela prijeti gor. Nastale so le male kroglice, ki so potem zdrsnile dol. Kakšen je bil razlog za to? Z mojim spalkalnikom in kovino se mi še nikoli ni to zgodilo. Morebitna rešitev?
Ugibam, ampak po mojem prenizka temperatura konice in se žica ni dovolj segrela, da bi se cin gor prijel?
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Šestdeset bi moralo biti za vsakogar zadosti. Tako je povedal tudi Bill Gates. :)
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Original žice v evropskem vozilu. Ali so bile narejene na Kitajskem pa ne vem.

Huh, nikoli nisem kaj ekstra žic grel, da bi se prijelo, pač potapkaš in se je prijelo.
Pa si prišel do rešitve problema. Na tvoj način so mrzli spoji. Ti morš segret žico, da potem stopiš cin in lepo zalije, ne pa da cin tapkaš po mrzli žici.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Seveda. Sej ko smo elemente v vezje spajkal si prislonil konico na plato in še čisto malo na žičko elementa (da ga nisi prekuril) in potem si se dotaknil s cinom v nasprotni kot in je zalilo. Enako je pa z žicami, sam kle ni nevarnosti, da bi skuril kaj. Na konico mal cina, da nardiš boljši prenos toplote, pol na eni strani segreješ žico, z druge strani prisloniš cin in lepo zalije.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Samo temperatura.
Sem spajkal z 30 let starim, pa ni šlo.
Žico 'zaviješ'!
Na spajkalnik daš malo paste da se očisti. Dodaš lot.
Žico, ki jo lotaš, z spajkalnikom segrevaš 'od spodaj'. Na vrhu - na žici - dodaš lot.
Ko je dovolj segret a žica, sama potegne lot v žičke.

p.s. za pramenasto žico!
ja kalbo, repliciral sem te. Si bil prvi!! Sva prjatla?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Če je žica brez oksidacije nerabiš nobene paste. Torej če je lepe bakrene barve.
Če se vidi, da je oksidirana je pa treba najprej oksidacijo dol spravit, da se lepo razlije. Drugače se ti ne prime gor.
Pa tako kot je Kalbo napisal.

Pa ne pozabi bužirke dat gor preden zlotaš :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.114
2.460
113
Če je žica brez oksidacije nerabiš nobene paste. Torej če je lepe bakrene barve.
Če se vidi, da je oksidirana je pa treba najprej oksidacijo dol spravit, da se lepo razlije. Drugače se ti ne prime gor.
Pa tako kot je Kalbo napisal.

Pa ne pozabi bužirke dat gor preden zlotaš :D
Je sploh možno spraviti oksidacijo dol z žice? Zakaj sploh oksidira žica recimo tudi v novem kablu, ki dalj časa stoji? Ravno zadnjič sem na en stroj montiral LED luči in sem vzel kos starejšega kabla, ki mi je ostal od prejšnjih projektov. Praktično vse žice so bile iz ene strani skorajda črne, na drugi strani pa nič. Sicer sem nekako zamotal skupaj več žic in gor dodal cin, za porabo LED luči bo ok, je pa zanimivo, zakaj do tega pride.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Imam podobnega od wellerja. Je tam 5-6w kar je ok za kake tanke žičke, recimo do 0.5mm2, kar je več recimo do 0.75mm2 je bolj tako.