sončna elektrarna

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.158
3.087
113
V Avstriji je dovoljeno, da imaš na balkonu do dva panela, ki imata v sebi že razsmernik za direkten priklop v vtičnico. Torej priklopiš panel v vtičnico, brez problemov. Podnevi ti zmanjša odjem iz omrežja. Malo draga investicija, vendar se dolgoročno izplača stranki in sistemu. Mali izvir elektrike na mestu potrošnje.
Kateri so ti paneli in kakšen je odziv nanje?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.922
4.977
113
Zakaj pa za dobavitelja ee ne bi bile vzdržne, če ima kolikor toliko normalno poslovno politiko? On ima lahko letni zakup količin, in pri tebi, ki imaš netmetering, pač ve, da boš letno imel samo X razlike, torej mora samo toliko "zate" kupit (ali pa ne). OK, nekaj je še razlike znotraj krajših intervalov, če se to grejo, ampak ni tako hudo.
Bistvo tega, zakaj bodo netmetering ukinili, je omrežnina in regulacija omrežja. Zdaj netmetering uporabnikom omrežje zastonj služi kot baterija, saj ne plačaš praktično nič za to., operater omrežja ima pa resne stroške. V resnici pa bi moral plačat omrežnino in za oddano in za sprejeto energijo, pa še kaj zraven zato, ker je treba uravnavat omrežje, kadar oddajaš ali sprejemaš v "napačnem času".
Ko bo tega konec, bo pa nujen xEMS in baterija (in pametna polnilnica za avto , malo prilagodljivosti pri TČ ipd).
To da se elektrika porablja ponoči, ko je cena polovična, oddaja pa podnevi ko je dražja, to smo zanemarili. Da se zmanjšajo izgube v distribucijskemu omrežju tudi. Da se vseeno plača cca od 150 eur letno tudi. Da večina elektrarn več proizvede kot odjemalec porabi tudi.
Samo nič, dajmo neke kurčeve baterije v bajte tišat. Z požari in ostalimi problemi se naj ostali ubadajo.
Baterija ne bo in ni upravičana nikjer in nikdar. Že želimo zelen prehod, če smo se odločili za SE, bo treba drugje balansirat porabo.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej in ales85

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.922
4.977
113
Jaz imam zalogovnik, sicer bolj majhnega, ker sem na radiatorjih. Za kak konkretni učinek je potrebna kaka kibik ali 2 vode. To pa je no-go. Ampak potem da čez dan zagreješ tak zalogovnik pa bo delala TČ cel čas na 100%, razen če imaš mnogo predimenzionirano TČ, kar nas večina nima. TČ so narejene da delajo v režimu 24ur. Karkoli drugega te bo ali zeblo, ali pa boš življensko dobo TČ razpolovil. Tudi poraba elektrike takrat ni ugodna. Jaz sem na začetku zamenjave ogrevanja iz olja na TČ imel nastavljen režim enak kot prej ko smo kurili olje, se pravi od 7 do 20.00. Pa vem da je zjutraj 2 uri TČ brnela tako kot helikopter, da sem mislil, "kaki strel v koleno sem si zadal". No dokler nisem nastavil vremenske krivulje na minimum in nastavil 24urni režim gretja. No takrat se je zgodba spremenila.
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov in CLIO15
I

Izbrisan uporabnik 474

Jaz imam zalogovnik, sicer bolj majhnega, ker sem na radiatorjih. Za kak konkretni učinek je potrebna kaka kibik ali 2 vode. To pa je no-go. Ampak potem da čez dan zagreješ tak zalogovnik pa bo delala TČ cel čas na 100%, razen če imaš mnogo predimenzionirano TČ, kar nas večina nima. TČ so narejene da delajo v režimu 24ur. Karkoli drugega te bo ali zeblo, ali pa boš življensko dobo TČ razpolovil. Tudi poraba elektrike takrat ni ugodna. Jaz sem na začetku zamenjave ogrevanja iz olja na TČ imel nastavljen režim enak kot prej ko smo kurili olje, se pravi od 7 do 20.00. Pa vem da je zjutraj 2 uri TČ brnela tako kot helikopter, da sem mislil, "kaki strel v koleno sem si zadal". No dokler nisem nastavil vremenske krivulje na minimum in nastavil 24urni režim gretja. No takrat se je zgodba spremenila.

Jaz pa sem bil v drugi temi (pametni dom) kregan, ker sem sodelavcu predelal zalogovnik tople vode, da se lahko ogreva preko TČ in preko el. grelca in to tako, da čez dan, ko proizvaja višek, le tega porabi za ogrevanje sanitarne vode, tako da ima zvečer TČ manj dela. Če je voda že dovolj segreta in je še vedno višek iz SE, potem začne ogrevati (ali hladiti) bazen preko TČ. Po enem mesecu sodelavec pravi, da je bila absolutno pravilna poteza.

Glede SJTV1 pa je brezveze debatirat, ker je to pač avtonovinar, ki se je za €€€ prodal avto industriji in to na področje, o katerem nima blage veze. Zdaj pa prodaja naprej floskule, ki jih sliši na seminarjih, brez da bi imel osnovno znanje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeOnBreak
27. jan 2022
4.801
1.737
113
A ste lahko tako dobri in napišete katere modele inverterjev imate na svojih sončnih elektrarnah - recimo tisti, ki ste montirali v zadnjih dveh letih.
Zakaj? Trenutno je totalno pomanjkanje "dobre volje" = časa pri vseh ponudnikih sončnih elektrarn in noben mi ne da od sebe niti osnovne ponudbe, en mi je rekel, da je dobava inverterjev 3-4 mesece minimalno, če pa sam kje kakega zrihtam pa mi pride zmontirat v enem mesecu.