sončna elektrarna

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.416
113
Pravijo, da:
- placas omrezbino za vso prejeto energijo iz omrežja
- placas prekomerne kwh
- nekaj jenbilo govora, da pa ne bo treba placevati opte+ ne vem kaj, ki je tam okoli 9€, kar zdaj plačujemo

- ne bi se placevalo omreznine na kwh ki so oddani v omrežje

Tako so meni tolmacili, kar je so sedaj napisanega, ampak po moje se sami je vedo tocno, kaj se bo obracunavalo pa kaj ne
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej in ales85

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.964
812
113
Pravijo, da:
- placas omrezbino za vso prejeto energijo iz omrežja
- placas prekomerne kwh
- nekaj jenbilo govora, da pa ne bo treba placevati opte+ ne vem kaj, ki je tam okoli 9€, kar zdaj plačujemo

- ne bi se placevalo omreznine na kwh ki so oddani v omrežje

Tako so meni tolmacili, kar je so sedaj napisanega, ampak po moje se sami je vedo tocno, kaj se bo obracunavalo pa kaj ne
Pa sej ce tole drzi - je to dobr.. ni?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.416
113
Kdor se ogreva na tc bo celo zimo orakticno placeval omreznino. Avto se mora filati cez dan (najraje poleti). Vse masine se bo moralo nastimati, da bido na polnondelale podnevi, da bi cimvec ostaki v hisi in cimmanj slonv omrezje in bo v casu, ko SE ne dela, cim manjsa poraba. Omreznina se lahko spreminja, cena ni fix. Ipt itn... Sicer pravijo o nekih aktivnih rabah, katera bo oa zahtevala se primerne aparate in lastno angaziranost. Racunajo seveda na to, da teh (na zacetku najbrz lregresno dragih) aparatov ne bo nihce kupoval in da se nurmalnemu ne bo dalo s tem ukvarjati preko dneva. Zna biti oa na zacetku zadeva skrajno na prvi uc ugodna, da se jih cim vec prestavi... Jaz bom ostala zafovoljna s trenutnim netemeteringom, kjer mi je prakticno vseeno, kako se telovadi s cenami na kwh.

Kot receno, to je bilo enonod tolmacenj, kaj si spesnili. Kako tocno bo 1.1.2024, pa ne upam dati roke v ogenj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
Da ti bo tc pozimi nagnala v tlake podnevi visjo temperaturo vode kot ponoci.
Da bos pral podnevi in ne vec ponoci.
Da bos timer na bojlerju prestavil iz nočnega gretja na opoldansko....
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Da ti bo tc pozimi nagnala v tlake podnevi visjo temperaturo vode kot ponoci.
Da bos pral podnevi in ne vec ponoci.
Da bos timer na bojlerju prestavil iz nočnega gretja na opoldansko....
In kakšne posebne naprave rabiš za to? Vse to lahko dosežeš ze sedaj. Za TČ s termostatom, če ne drugače, za pralni stroj pa s timerjem, če ne že kar ročno daš prat podnevi.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Pametna naprava bo "čitala" omrežje in delala takrat ko bo to optimalno - ja se strinjam dodatni tisoči evrov za prihranek nekaj evrov.
Ok, to je pa recimo da kolikor toliko "jasno" :D Ampak še vedno, tudi v tem primeru je lažje, če ti omrežje čita "pametna hiša" in nato "pametna hiša" upravlja z "neumnimi", "poceni" napravami :D
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.416
113
Poleg tega naj bi tudi lahko skakal od enega donavitelja do drugega on-the-go, kateri bo cenejsi tisto uro, ko bos ti laufal pralca ipd... V glavenm en kup enega dela, da bo vse skupaj drazje kot netmetering, kjer jenedina skrb, da ne porabis vec kot pridelas na letni ravni
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Poleg tega naj bi tudi lahko skakal od enega donavitelja do drugega on-the-go, kateri bo cenejsi tisto uro, ko bos ti laufal pralca ipd... V glavenm en kup enega dela, da bo vse skupaj drazje kot netmetering, kjer jenedina skrb, da ne porabis vec kot pridelas na letni ravni
Ne znam si predstavljati kakšne bi morale biti cene, da bi se to izplačalo... Vsa ta kompleksnost in težave, ki pridejo s tem (poleg finančnih).
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Glede na to da je tale tema vsebinsko precej na široko zašla dajem tale link do posnetka, ki se ga res splača poslušat:

Kar se pa baterij tiče, pa cene padajo ponudba se pa veča.
Npr 5kWh za 1500$ in jih lahko vežeš več skupaj za večjo kapaciteto:


Pa še ponudba v evropi:
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.419
9.165
113
da boš na mesec prišparal 10 € letno 120€.......samo ena od teh naprav se bo kdaj za ciklala, obisk serviserje ponastatevitve, menjava itd...pa si bo 200 , 300 plus, pa je šlo šparanje.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
da boš na mesec prišparal 10 € letno 120€.......samo ena od teh naprav se bo kdaj za ciklala, obisk serviserje ponastatevitve, menjava itd...pa si bo 200 , 300 plus, pa je šlo šparanje.
Na zgornjem linku Mervar pravi, da so nakupne (veleprodajne) cene elektrike za 2023 tako zrasle, da bodo položnice za elektriko v 2023 za 3 do 4x višje.
(Razen če ne bo država kaj ukrenila, stem da tudi tukaj ni ravno veliko maneverskega prostora, ker pri takih cenah elektrike bo kup industrije crknilo in potem bodo ljudje brez služb.)

Sicer pa jaz si nič ne želim tega, da bi moral odcolat še 10k€ za baterijo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
17
18
2 v Ulici dala gor sončke ostali pa se lahko jebemo, ker kao trafo je prešvoh za dodatne priklope.

Še dobro da vsaj 3 mesece ne rabimo placevati omrežnine.
Ker denar od omrežnine so Golob&Co pobasali naredili pa dolgo nič.
A res? od kje podatki, da so to pobasali ti ali drugi ljudje?Omrežnina je namenjena samo za širitev in posodobitev.
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
17
18
Bistveno vprasanje koliko celic?
Eno celico si lahko vsak omisli.
V Avstriji je dovoljeno, da imaš na balkonu do dva panela, ki imata v sebi že razsmernik za direkten priklop v vtičnico. Torej priklopiš panel v vtičnico, brez problemov. Podnevi ti zmanjša odjem iz omrežja. Malo draga investicija, vendar se dolgoročno izplača stranki in sistemu. Mali izvir elektrike na mestu potrošnje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
KSZ.

Paše v to temo pa mogoče še v temu v Golobu in njegovih idejah, samo nebi mešal se v politiko:
Požari v nestanovanjskih stavbah - 25.05.2022 11:59
ŠKOFJA LOKA
Ob 11.59 je prišlo do eksplozije in požara na panelu sončne elektrarne na strehi osnovne šole v Podlubniku v Škofji Loki. Gasilci PGD Škofja Loka so ogenj pogasili in obvestili pristojnega serviserja.

... glede na to da vemo da ob vsakem neurju prvo odnese streho šole/vrtca/telovadnice/ipd. javnih objektov je ideja "nove" vlade da se na vse javne opbjekte montira sončne elektrarne malo "tricky". Ideja kot ideja je ok, samo bo treba vse strehe na novo naredit in to ne s pogoji javnih naročil (najcenejši ponudnik dobi izvedbo, potem pa šparajo na vijakih, plehu za pokrivanje in še čemu).
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Ideja, da ima vsak javni objekt sončno elektrarno, je nastala v EU komisiji. Če jo bodoča vlada propagira (ne vem, ne sledim raznih obljub), samo vključuje tisto, kar bomo čez nekaj let morali delati ali pa bomo plačevali neke kazni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85