sončna elektrarna

27. jan 2022
4.801
1.738
113
Tukaj notri: https://www.izs.si/assets/media/izsnovo/2021/MSE/IZS_PREGLED ZAKONODAJE STANDARDOV FOTONAPETOSTNIH SISTEMOV-april-2021.pdf
piše:
  1. Pri izbiri certificiranih sestavnih delov (fotonapetostnih modulov, razsmernikov, kablov ...) je zelo pomembno, da je izpolnjena zahteva o skladnosti s predpisi in standardi. Če je le mogoče, ne samo »Izjava ES o skladnosti« (angl. EC declaration of conformity; nem. EG-Konformitätserklärung) in »oznaka skladnosti CE« (angl. CE conformity marking; nem. CE-Konformitätskennzeichnung), ki sta zakonski zahtevi o skladnosti s predpisi, ampak tudi »certifikat o skladnosti« (angl. certificate of conformity; nem. Konfortmitätserklaerung), izdan po mednarodnem sistemu (IECEE PV certificati- on: PV Quality Mark) ali v posamezni državi, ki je preskušen po mednarodnih standardih in dovo- ljuje uporabo nacionalnega znaka (Avstrija: OVE; Nemčija: TÜV, VDE ...). Mednarodni sistem upo- rablja za »PV Quality Mark« naslednji logo:
page11image2514776992
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.941
1.098
113
www.adriamedia.si
To da se elektrika porablja ponoči, ko je cena polovična, oddaja pa podnevi ko je dražja, to smo zanemarili. Da se zmanjšajo izgube v distribucijskemu omrežju tudi. Da se vseeno plača cca od 150 eur letno tudi. Da večina elektrarn več proizvede kot odjemalec porabi tudi.
Samo nič, dajmo neke kurčeve baterije v bajte tišat. Z požari in ostalimi problemi se naj ostali ubadajo.
Baterija ne bo in ni upravičana nikjer in nikdar. Že želimo zelen prehod, če smo se odločili za SE, bo treba drugje balansirat porabo.
Ne bo večno tako s tarifami. Ko bomo fasali dinamične, v urnem (ali še krajšem) taktu, bo drugače, na žalost.
In ne verjamem, da bo šlo brez baterij, ali nekih centralnih, ali distribuiranih pri porabnikih.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.941
1.098
113
www.adriamedia.si
Glede SJTV1 pa je brezveze debatirat, ker je to pač avtonovinar, ki se je za €€€ prodal avto industriji in to na področje, o katerem nima blage veze. Zdaj pa prodaja naprej floskule, ki jih sliši na seminarjih, brez da bi imel osnovno znanje.
Hja, v medijih pač ni bilo €€€ in neke prihodnosti videt. A ti delaš zastonj? Pa kdaj sem že napisal, ampak evo, zate še 1x: AM in avto so bili manjši del mojega dela že prej ...
Na seminarjih pa večinoma predavam ...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.387
6.553
113
Zakaj pa bi bile dinamične? A nimamo vedno nižje potrošnje štroma? A++++++ aparati, ipd?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.420
113
No in zdaj naj clovek gre samovoljno dol z letnega netmeteringa... Se bodo našli, sigurno, Janez je vedno prepričan, da bo nadmudril sistem.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Zakaj pa bi bile dinamične? A nimamo vedno nižje potrošnje štroma? A++++++ aparati, ipd?
Nimamo čedalje nižje potrošnje...

1653895596543.png


Mogoče so aparati res čedalje bolj varčni, jih je pa zato čedalje več v gospodinjstvih...

Sicer pa dinamične tarife bodo zato, ker se vedno gleda kaj v tujini delajo... In z dinamičnimi cenami tarif se breme variablinih cen na trgu energije prestavi na porabnika.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.387
6.553
113
Hja, nja, ogrevanje in hlajenje je problem, ampak, IMO, je to problem zaradi energetsko potratnih bajt/stavb.

Recimo neka novogradnja, pa ne rabi biti pasivna, poleti skoraj ne rabi klime, pozimi pa tudi v rangu nekaj 100€ za TČ.

Problem so pač te stare bajte, brez fasade, poleg pa 5 klim + 16kw TČ. Drugo pa gre vse dol, kar se tiče porabe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.943
5.024
113
Tudi hišam se vedno več menjavajo fasade in se bodo še bolj v kolikor se bo ogrevanje poviševalo. Nekaj bo ostalo izjem, veliko se jih pa bo obnovilo. Slej kot prej.
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Hja, nja, ogrevanje in hlajenje je problem, ampak, IMO, je to problem zaradi energetsko potratnih bajt/stavb.

Recimo neka novogradnja, pa ne rabi biti pasivna, poleti skoraj ne rabi klime, pozimi pa tudi v rangu nekaj 100€ za TČ.

Problem so pač te stare bajte, brez fasade, poleg pa 5 klim + 16kw TČ. Drugo pa gre vse dol, kar se tiče porabe.
Moraš vedet da v slo se tudi veliko gradi in novogranje niso zanemarljive... Npr jaz imam novo hišo, dobro izolirano pa vseeno porabim letno cca 8MWh...
Sem seštel zgornjo tabelo in poraba v gospodinjstvih je v 10letih šla gor za cca 13%.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.420
113
Hja, nja, ogrevanje in hlajenje je problem, ampak, IMO, je to problem zaradi energetsko potratnih bajt/stavb.

Recimo neka novogradnja, pa ne rabi biti pasivna, poleti skoraj ne rabi klime, pozimi pa tudi v rangu nekaj 100€ za TČ.

Problem so pač te stare bajte, brez fasade, poleg pa 5 klim + 16kw TČ. Drugo pa gre vse dol, kar se tiče porabe.

hja, sej veš... imamo bistveno več hladilnikov, skrinj, vitrin, televizij, računalnikov in še nekaj stvari, ki jih prej sploh nisva imela v stanovanju. nekaj zaradi placa, nekaj zaradi številčnosti, nekaj zaradi komoditete. danes imamo stvari v štrom priklopljene, ki 10-15-20 let nazaj sploh obstajale niso in so porabile točno 0kwh in je bilo to bolj "varčno" kot katerakoli A6+ naprava.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.420
9.165
113
ja folk ima po 5 TVjev, , ki so sicer mal bolj varčne posamezno,,,,..ampak če jih imaš 5 je to to...pa računalnikov 7 in podobna šara. poleti furamo brez gretja sanitarne vode med cca 200 in 250 kwh elektrike. in to je to...na več ne gremo, manj pa je tudi težko. torej če bi kurili drvva , bi porabili na letni ravni cca 2500 kwh. (to je tudi realna slika zadnjih 4 let) -- tč pa nam letno skuri cca 3500kwh ...tako da smo na cca 6Mwh letno.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.387
6.553
113
To bo že folk prisiljen optimzirat/izklapljat, ko bo postala elektrika primerno draga.

Point, ki sem ga želel izpostaviti, da lahko zelo znižamo poraba, ampak je pač ne, ker smo komot, imamo na voljo vse možnosti, da smo eko, pa pač nismo, ker se nam ne da. Ko bo pa vdarilo po žepu, pa bomo, če pa ne, pa bo pač denar krožil, kar tudi ni slabo.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.588
288
83
www.kacnje.eu
Po mojem je več stanovanj, hiš in poslovnih prostorov kot pred leti. Veliko več se hladi s klimami kot pred leti. Veliko več se ogreva z elektriko (TČ so še relativno zmerne pri tem, potem pa mnogi ogrevajo z elektriko neposredno ...). Strežniki in računalniki so menda tudi že kar konkretni porabniki. Električni avti se pogosteje pojavljajo. In še marsikaj je takšnega.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.387
6.553
113
Ampak električni avto se bo, v veliki večini primerov, polnil ponoči, ko pa so itak viški v omrežju.