sončna elektrarna

masevc

Guru
2. sep 2007
3.427
858
113
Nek znan monter črpalk je napisal da je za TC bolj zajebano okolje med 0 in 5C in visoko vlago kot pa -5 in suh zrak.
Je pa res da ponoči običajno ni "nizke" relativne vlage. Absolutna je pa seveda pri -5 bistveno nižja kot pa pri 5
To je jasno. Vlaga ali megla in okoli 2-5 stopinj temperatura lufta. To je jeba za TČ
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
Ce mene vprasas je tole vse skupaj en pljunek v morje in mašilo za eko fane. To enostavno ni vzdrzno.

Kar se pa tice obremenitve trafotov in SE. Zamislite si padec/skok proizvodnje na enem trafotu. Recimo, da je priklopljenih gor za 500 kW SE in se v istem trenutku prekine proizvodnja. In to parkrat na dan ali uro? In potem na vec trafotih ponavljaj to.

Ze nato niso distribucije pripravljene, kaj sele drugi sunki.
Kaj pa ti klanfaš?

SE se ne vklaplja in izklaplja sunkovito, ni zagonskih tokov ipd, kar hočeš ti predstavit. So pa nihanja glede na oblačnost. In če je trafo dimenzioniran da zdrži vseh 500kw sončnih elektrarn, je trafotu povsem vseeno kako se sprehajao oblački po nebu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Ce mene vprasas je tole vse skupaj en pljunek v morje in mašilo za eko fane. To enostavno ni vzdrzno.

Kar se pa tice obremenitve trafotov in SE. Zamislite si padec/skok proizvodnje na enem trafotu. Recimo, da je priklopljenih gor za 500 kW SE in se v istem trenutku prekine proizvodnja. In to parkrat na dan ali uro? In potem na vec trafotih ponavljaj to.

Ze nato niso distribucije pripravljene, kaj sele drugi sunki.
Zakaj bi se pa v trenutku prekinila.proizvodnja 500kw SE?
SE po moji logiki niso noben lokalni problem. Lahko nastane "globalni" problem če je njihova proizvodnja previsoka, odjema pa ni. Zato se ob takih trenutkih dobi plačano če elektriko porabis.
Lokalni problem bodo omrežja pozimi, ker niso pripravljena na porabo TC in EV. Pa od SE ne bo nič(ali pa samo četrtina poletne proizvodnje) takrat da bi pomagala omrezju.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Ali je možen priklop SE na mojem območju moram preveriti pri lokalnem distributerju?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Ali je možen priklop SE na mojem območju moram preveriti pri lokalnem distributerju?
Jest sm izbral izvajalca - in potem so oni vodili vse postopke.. placal sem neko “aro”, ce priklop ne bi bil mozen - bi jo dobil v celoti nazaj (vsaj tko so mi rekl). Ce je priklop mozen - potem dobis ze takoj tudi soglasje in gre zadeva naprej…
Komplicira/ustavlo se mi je zarad tega Sodo - drgac bi bil v dobrem mescu/dveh fertik
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Jest sm izbral izvajalca - in potem so oni vodili vse postopke.. placal sem neko “aro”, ce priklop ne bi bil mozen - bi jo dobil v celoti nazaj (vsaj tko so mi rekl). Ce je priklop mozen - potem dobis ze takoj tudi soglasje in gre zadeva naprej…
Komplicira/ustavlo se mi je zarad tega Sodo - drgac bi bil v dobrem mescu/dveh fertik
Koliko kW elektrarno pa si vzel?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Ena “gorenjska”…
Ali na solaredge appu pod production kdaj vidite max kW enako kot je instalirano na strehi? Pride do razlike? Kolk %/kW?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Ena “gorenjska”…
Ali na solaredge appu pod production kdaj vidite max kW enako kot je instalirano na strehi? Pride do razlike? Kolk %/kW?
Nimam SE sem pa precej naštudiral stvari ker je v planu 10kW.
Mislim, da pri nas tudi ob idelalni postavitvi panelov in sonca ne moreš iz panelov dobiti nazivne moči.

Namreč poleti ko je sonce visoko je hkrati tudi vroče in to znižuje moč panela. Pozimi je pa sonce nizko in ne osvetli panelov tako močno...

Npr tale panel LG Neon R Prime 425W, ki naj bi bil eden najboljših na trgu...

STC vrednosti se uporabljajo za oglaševanje (dosegljive samo pri 1000W/m2 kar pri nas ni nikoli):
1625465311121.png


NMOT(800W/m2) so pa bolj realne vrednosti (322W Pmax):
1625465339995.png

Poleg tega visoke poletne temperature znižujejo Pmax:
1625465175029.png

Tale podatek pove kako moč pada s temperaturo. Če se poleti segrejejo paneli na 60*C (kar ni nič nenavadnega, sem večkrat meril streho in gre tudi na 65*C) je potem delta 40*C in bo panel imel še 40*0,29=11,6% nižjo moč od Pmax (NMOT).

Bi bilo pa vsekakor fajn slišat iz prve roke koliko imate inštalirane moči in koliko jo max dobite ven in ob kakšnih vremenskih pogojih.

EDIT: Sem popravil izračun, ker očitno ne znam več računat...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
ne dobiš ven 100%, jaz pri 16kW SE dobivam maximume okoli 12kW,.. res je pa da imam 1/3 na jug, 1/3 zahod in 1/3 vzhod - drugače ni šlo. Najbolj jezi, da pa sem moral iti z močjo varovalk navzgor, da sem dobil odobritev za 16kW moči.. maximum pa je pri 12 (in seveda so fiksni stroški večji)... in seveda, ne moreš dodati še kakega modula zraven, ker se nazivna moč spremeni...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Obstaja druga opcija ki bi pri tebi lepo pila vodo. Ti lahko montiras močnejšo elektrarno od dovoljene, samo oddajati ne smeš več od dovoljenja.
To pa lahko omejis na inverterjy. Poleg tega z neko dodatno opremo lahko dolocis da inverter tudi upošteva sprotno porabo elektrike v hiši.
Torej
Dovoljenje imaš za 10.
SE proizvaja 12.
Inverter bo za 2kw omejil oddano moč(izgube) . Če imaš dodatno opremo, in imaš recimo porabo 3kw, bo "oddal" vsej 12kw. Dejansko samo 9.
Vsaj tako je bilo meni razloženo ko sem iskal opcije za montažo večje elektrarne zaradi večje porabe elektrike.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
a če solaredge app/portal doživi "mrk" - potem podatkov za čas mrka ni (niso recimo zapisani v razsmerniku - pa se naknadno sinhronizirajo)?
konkretno - danes imam zadnji zapis proizvodnje 8:30 zjutraj... potem pa kljub soncu - mrk
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
Nimam SE sem pa precej naštudiral stvari ker je v planu 10kW.
Mislim, da pri nas tudi ob idelalni postavitvi panelov in sonca ne moreš iz panelov dobiti nazivne moči.

Namreč poleti ko je sonce visoko je hkrati tudi vroče in to znižuje moč panela. Pozimi je pa sonce nizko in ne osvetli panelov tako močno...

Npr tale panel LG Neon R Prime 425W, ki naj bi bil eden najboljših na trgu...

STC vrednosti se uporabljajo za oglaševanje (dosegljive samo pri 1000W/m2 kar pri nas ni nikoli):
Poglej priponko 46718

NMOT(800W/m2) so pa bolj realne vrednosti (322W Pmax):
Poglej priponko 46719
Poleg tega visoke poletne temperature znižujejo Pmax:
Poglej priponko 46717
Tale podatek pove kako moč pada s temperaturo. Če se poleti segrejejo paneli na 60*C (kar ni nič nenavadnega, sem večkrat meril streho in gre tudi na 65*C) je potem delta 40*C in bo panel imel še 40*0,29=11,6% nižjo moč od Pmax (NMOT).

Bi bilo pa vsekakor fajn slišat iz prve roke koliko imate inštalirane moči in koliko jo max dobite ven in ob kakšnih vremenskih pogojih.

To je jasno, da nazivna moč pomeni moč pod idelanimi pogoji. Se pravi idealna temperatura, ter vpad žarkov točno pod 90 stopinjskim kotom. To je pa v praksi skoraj neizvedljivo. Je pa moja ruknila že 10% čez maksimum. Vzrok je bil precej čisti zrak, pomlad, in odboj sonca od bližnjih oblakov. Se pravi mora jasno sijat sonce, v bližini pa kak oblak od katerga se žarki odbijajo.
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
871
19
18
Ljubljana
ne dobiš ven 100%, jaz pri 16kW SE dobivam maximume okoli 12kW,.. res je pa da imam 1/3 na jug, 1/3 zahod in 1/3 vzhod - drugače ni šlo. Najbolj jezi, da pa sem moral iti z močjo varovalk navzgor, da sem dobil odobritev za 16kW moči.. maximum pa je pri 12 (in seveda so fiksni stroški večji)... in seveda, ne moreš dodati še kakega modula zraven, ker se nazivna moč spremeni...

Meni je na 10.8kW kazalo tudi cez 11kW potem je vrgel ven stevec ker je soglasje za 10.8kW
Je pa to problem ponavadi aprila ko je sonce ze dovolj visoko ampak se dovolj mrzlo ozracje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi