sončna elektrarna

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
vprašanje
jaz nimam pojma o tem.

koliko kvadratov panelov bi rabil za dvo nadstropno hišo 260 kvadratov,ponavadi vse razsvetljeno....elektrike porabim 80€ stanovanje in okrog100€ delavnica(3 faze)....grejem na drva in porabim za vse okrog 40 metrov...hiša je stara 40 let...izolacija slaba.

razmišljam tudi o toplotni črpalki za gretje ampak me muči izolacija hiše.

predlogi bodo izredno dobrodošli.
Svojo letno porabo daj v kWh (in ne €). Ce me spomin ne vara je “letni donos” 1kW na strehi za Slovenijo 1.1 MW.
torej ce imas 700kWh na mesec porabe je to cca 8MWh na leto.. rabis cca 8kWh elektrarno.. paneli sedaj so pa nekje 400-450W.. torej jih rabis 20.. tile 450W paneli so nekje 2m x 0.5m?

Edit: mejckn sm zgleda mesal jabolka pa hruske.. ampak se zmer je bil dobr kompot :p

“Osončenost sega med 1181 kWh/m2 za Savinjsko regijo pa vse do 1342 za kWh/m2 za Obalno-kraško regijo.”
Vir
 
Nazadnje urejeno:

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Sonce energija daje zadnje čase Logi 455W ki je 210x104, Geni pa od Jinko solar 395W ki so 186x103cm.
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
17
18
Prvo je izolacija, in izolacija. To ti prihrani kupljeno energijo in ti bo prihranila tvojo energijo iz SE.
V kolikor bo TČ, kar je pri slabo izolirani hiši, "slaba" rešitev. Sam imam slabo izolirno hišo in samo 100 m2 površine in porabim letno 4800 kWh.
Toliko v premislek.
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.828
616
113
EU
To se čist strinjam, če je dobra izolacija si takoj prihranil vsaj 50% denarja, ki jih sedaj plačuješ za ogrevanje, ne glede na vrsto ogrevanja; tud če ogrevaš na drago kurilno olje, boš potem plačal vsaj pol manj za, ker boš porabil/kupil toliko manj olja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
vprašanje
jaz nimam pojma o tem.

koliko kvadratov panelov bi rabil za dvo nadstropno hišo 260 kvadratov,ponavadi vse razsvetljeno....elektrike porabim 80€ stanovanje in okrog100€ delavnica(3 faze)....grejem na drva in porabim za vse okrog 40 metrov...hiša je stara 40 let...izolacija slaba.

razmišljam tudi o toplotni črpalki za gretje ampak me muči izolacija hiše.

predlogi bodo izredno dobrodošli.
Vse imas na istem števcu, 3x25 pancerke?
Na te pancerke ti bodo dovolili oddajat 13,6kwp.
Vendar bo to premalo za tvojo porabo.
Glede na položnice predvidevam da imas letno porabo 15+MWh. Da bos pokril 15MWH porabo bos rabil cca 14kwp elektrarno. Odvisno od lokacije, , objekta in same pozicije panelov. Za to rabis dobrih 80m2 strehe proti jugu, ce bos postavljal na vzhod/zahod pa okoli 100m2 strehe.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.369
995
113
Celje
Obišči stran
Prvo je izolacija, in izolacija. To ti prihrani kupljeno energijo in ti bo prihranila tvojo energijo iz SE.
V kolikor bo TČ, kar je pri slabo izolirani hiši, "slaba" rešitev. Sam imam slabo izolirno hišo in samo 100 m2 površine in porabim letno 4800 kWh.
Toliko v premislek.

To je res. Ti pa iz prve roke povem, da se je oče odločil drugače.

Stara hiša, brez izolacije, dve nadstropji, cca. 180m2. Montirala se je TČ + elektrarna. TČ v neizolirani hiše je NAJBOLJŠA rešitev, ker največ prihraniš. Pri neki pasivni hiši je poraba že tako majhna, da nebi bilo bistvene razlike tudi, če bi ogreval direktno z elektriko.
Letna poraba za ogrevanje s TČ za prejšnjo sezono je bila 7400kWh. Veliko? Ja.

Sosed je pri podobni hiši imel že prej TČ in je kasneje naredil izolacijo. Za ogrevanje sedaj porabi skoraj polovico manj!

In če to prenesem na očetov primer, pomeni, da bi letno prihranil 3700kWh. Ali v denarju (če vzamem ceno dodatne energije pri samooskrbi) 370€.
Nekje v 30 letih bi bil na nuli. Zanemarimo, da je občutek v izolirani hiši malce drugačen.


Tako da, samo finančno gledano je najbolj optimalno TČ + dovolj velika SE.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in Hanzi

igi

Guru
13. okt 2007
5.369
995
113
Celje
Obišči stran
Sam primerjam s sosedovo in imam drugačno izkušnjo. On ima JV, jaz pa JZ in naredi 10% več. Oba enako močno elektrarno, podoben naklon.
Po svoje je tudi logično. Jutra so ponavadi čista, paneli hladni in je izkoristek boljši. Popoldne je že vse pregreto in sparjen zrak, pa je slabše.
Verjetno je pa drugače, če si v Ljubljani, kjer je jutranja megla....

Lahko izmerim še točne koordinate postavitve in jih dopišem. Podatek iz posameznega panela od vgradnje (leto in dva meseca) je pa takšen:

Vzhod 304 kWh
Zahod 431 kWh

Zahod ima zelo dolgo sonce še popoldan. Vzhod pa ga relativno hitro izgubi.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.369
995
113
Celje
Obišči stran
Vse imas na istem števcu, 3x25 pancerke?
Na te pancerke ti bodo dovolili oddajat 13,6kwp.
Vendar bo to premalo za tvojo porabo.
Glede na položnice predvidevam da imas letno porabo 15+MWh. Da bos pokril 15MWH porabo bos rabil cca 14kwp elektrarno. Odvisno od lokacije, , objekta in same pozicije panelov. Za to rabis dobrih 80m2 strehe proti jugu, ce bos postavljal na vzhod/zahod pa okoli 100m2 strehe.
če pa doda še TČ mu bo konkretno zmanjkalo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
@igi
Mislim da si napisal ebkrat porabo olja pri ocetu v preteklosti. Daj jo se enkrat ponovi.
Tuhtam o SE in ogrevanju podobnega objekta s porabo olja 3+k. Polozbica za.elektriko sedaj 50 evrov.
Pa tuhtam koliko bo zmanjkalo ce zmonitram 15kw SE na jug v kraju kjer soednje elektratne proizvedejo cca 1,1mwh/kwp elektratne
.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
To je res. Ti pa iz prve roke povem, da se je oče odločil drugače.

Stara hiša, brez izolacije, dve nadstropji, cca. 180m2. Montirala se je TČ + elektrarna. TČ v neizolirani hiše je NAJBOLJŠA rešitev, ker največ prihraniš. Pri neki pasivni hiši je poraba že tako majhna, da nebi bilo bistvene razlike tudi, če bi ogreval direktno z elektriko.
Letna poraba za ogrevanje s TČ za prejšnjo sezono je bila 7400kWh. Veliko? Ja.

Sosed je pri podobni hiši imel že prej TČ in je kasneje naredil izolacijo. Za ogrevanje sedaj porabi skoraj polovico manj!

In če to prenesem na očetov primer, pomeni, da bi letno prihranil 3700kWh. Ali v denarju (če vzamem ceno dodatne energije pri samooskrbi) 370€.
Nekje v 30 letih bi bil na nuli. Zanemarimo, da je občutek v izolirani hiši malce drugačen.


Tako da, samo finančno gledano je najbolj optimalno TČ + dovolj velika SE.
Si pri tem upošteval tudi nižje stroške vgradnje TČ in SE zaradi nižjih potreb, če hišo prej izoliraš?
Sicer dejansko kalkulacija prihranka tako izgleda zelo pozitivna, ampak ekološka rešitev pa to nekako ni.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.369
995
113
Celje
Obišči stran
Si pri tem upošteval tudi nižje stroške vgradnje TČ in SE zaradi nižjih potreb, če hišo prej izoliraš?
Sicer dejansko kalkulacija prihranka tako izgleda zelo pozitivna, ampak ekološka rešitev pa to nekako ni.
Ne ekološko ni. Razlika v primeru sibkejse TC in SE bi pa bila res kaksne 3 tisocake.

izhajalo se je iz predpostavke, da je na voljo 20 jurjev in da je obsoječe ogrevanje potrebno prenove. Potem pa ali SE ali nova izolacija. Odlocitev je bila SE.
Zaenkrat kolikor poslusam “nadzadovoljni” ker prej se ponoci ni kurili in tudi podnevi ni bilo veliko nad 20 stopinj. Sedaj pa konstanta 23. In na stara leta je kr fajn ce ni treba drve nalagat. Stroska s kurjavo pa tudi ni vec. Ob izolaciji bi pa se vedno placevali za ogrevanje.

ne vem. To je pac en od primerov, ki zaenkrat izgleda OK.
 

lecko

Pripravnik
11. okt 2016
77
6
8
lecko
Na vzhod in zahod imas 45m2 ali samo na zahod? Pri solaredgu mislim da moras imeti 32 panelov da imas lahko po dva panela na optimizator. Sicer en/panel kar podrazi zadevo glede na kw pridobljene moci.
Ce montiras vzhod zahod panele izgubis cca 20% proizvodnje.
Si lahko omislis kak nadstresek za avte. Pa bi tja montiral dodatne panele?
Recimo da imam na zahod dobrih 35m2, na obe frčadi bi stran ki je proti jugu spravil mogoče 10m2, na vzhod bi bilo tudi 35 ampak raje recimo pol tega (18m2 ) uporabno na vzhod.
Nadstreška še nimam, ja pa recimo predviden in to bi bila možnost za dodatno streho tja postavit.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Hmm ce imas yako majhne flike, racunaj da ti ostane precej nepokritega prostora. Sploh na in ob frcadah. Manjsi paneli so dimenzij cca 1,8x1m, vecji 2,2x1m. Seveda jih lahko obracas pokonci ali leze.
 
  • Všeč mi je
Reactions: lecko

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Kolikšen panel za filanje akumulatorja bi moral biti da bi gnal 20w reflektor čez celo noč?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Celo zimo bos proizvedel za en teden ogrevanja ;)
Zato bo ta nacin uporabe SE in ogrevanja tepel elektroenergetsko sistem v prihodnosti v Sloveniji. Bistveno bolj kot pa elektricna vozila. Vsaj v prihodnjem desetletju.
V nasi vasi ni se nobenega EV (vsaj nisem zasledil) toplotno crpalko ima pa ze vsaka druga hisa. Pa smo na podezelju na robu gozda, kjer se celo lastniki gozdov grejejo s tc
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Saj to sem tudi pricakoval :) Kaj to pomeni v navezi z reklamiranjem prodajalcev, da rabis xkW instalirane moci? Zelim se prepricati kako to pravilno interpretirati na realno proizvodnjo tekom leta.