sončna elektrarna

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
a če solaredge app/portal doživi "mrk" - potem podatkov za čas mrka ni (niso recimo zapisani v razsmerniku - pa se naknadno sinhronizirajo)?
konkretno - danes imam zadnji zapis proizvodnje 8:30 zjutraj... potem pa kljub soncu - mrk
more bit nekje nek "cache".. sem resetiral wifi/modem.. so se zadeve začele nazaj sinhronizirat
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.766
596
113
EU
Malo sem počez prebiral tale forum in upam, da ne ponavljam vprašanja, ampak kaj menite o tej Merkujevi ponudbi SE? Za tisto njihovo ponudbo baterije vem, da ste se že razpisal, tako da o smiselnosti tega ne bom več spraševal:cowboy:


Merkur-soncna-elektrarna-ponudba-07102021.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Kakšne so zahteve glede na novo uredbo? Ste morali dodati kakšne dodatne meritve, kakšno izjavo proizvajalca razsmernika-
pri meni nič.. začetek julija prišel možakar iz elektro gorenjske, zamenjal je števec, mal pogledal omarco (mislm da jo slika).. par stvari sem podpisal in je to to.
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
188
22
18
Zanimivo. na štajerskem ni tako enostavno. jaz čakam že 3 mesece, prej sem 6mesecev za povečanje. Ko sem dobil pozitivno, sem ugotovil, da mi želijo zaračunati dodatni prispevek, ki je bil že plačan in sedaj čakamo, čakamo,...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.116
6.484
113
zelo odvisno od elektro monopolista na območju ja. Zakonsko imajo rok, ampak se ga nihče ne drži, pa nič ne moreš :(
 

lecko

Pripravnik
11. okt 2016
77
6
8
Sem šele sedaj se mal bolj zanimal za te fotovotalke. Situacija - novejša hiša, že imamo TČ, skupna poraba celotne elektrike slabih 10 000 kwh na leto. Na sttehi mamo primernih površinn premalo, mogoče 45 m2 (Streha je nagnjena pod kotom 38 stopinj, je obrnjena proti zahodu (in vzhodu), veliko zavzamejo frčade, tako da je primerne površine proti zahodi cca 35 m2 proti zahodu. Pa recimo na strehah obeh frčad še kakih 10m2 (proti jugu).) Kolikor sem gledal izračune na palec, rabiš vsaj 70m2 panelov da pokriješ 10 000 kwh porabe. Jaz bi jih nabral dobro polovice, cca 45. Ali je potem sploh računica se iti v to ?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Najboljše če ti pride kdo pogledat streho, ker načeloma se vse da. ;)

Če vzameš npr Longi 455W panele, je eden velik 210x104cm. Ti bi rabil cca 9kW inštalirane moči kar je 20 panelov, ki zasedejo 44m2.
(Tole je vse preko palca ne me držat za j..., naj ti pridejo pogledat "profesionalci").

Jaz sem tudi v fazi zbiranja ponudb in imam tudi frčado na obeh straneh hiše. Porabimo cca 8MW letno in za 7kW celic se bo pa že našel plac.
To je cca 15 panelov (Longi 455W). Če bo šlo jih bom dal pa gor 21kom...
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77 in lecko

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
188
22
18
V času korone roki niso tekli - sam povem. ;)
Torej še sedaj ne tečejo? Saj je še vedno korona. Če so bile omejitve takrat, ko je bila dejansko uradno korona, bi morala do sedaj vse urediti. Vem, da je veliko vlog, torej bi naj distributerji malo povečali število odgovornih. Seveda se jim ne mudi, ker jih nihče ne "pritiska", sicer tako vlada igra dvojno vlogo, malo smo zeleni, malo pa ne.
Še moje mnenje za lecko v kolikor porabiš letno več kot 4000 kWh se to že izide, veliko ima samo tako malo možnosti ali priklopa ali količine strehe. Glede osončenosti, jaz imam večina zahod in imam še kar dober izkoristek. Daljni sosed ima pol vzhod in zahod, proizvodnja je na obeh straneh skoraj enaka. Prednost takšne delitve, je da nikoli ne dosežeš maksimalne špice, da bi ti omejevali moč. Priporočam popolnitev strehe z vsemi frčadami. Se izide. Poglejte malo po kakšnih kotlina, kje vse imajo SE, kjer sonce sveti manj kot 10 ur. :)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
lecko
Na vzhod in zahod imas 45m2 ali samo na zahod? Pri solaredgu mislim da moras imeti 32 panelov da imas lahko po dva panela na optimizator. Sicer en/panel kar podrazi zadevo glede na kw pridobljene moci.
Ce montiras vzhod zahod panele izgubis cca 20% proizvodnje.
Si lahko omislis kak nadstresek za avte. Pa bi tja montiral dodatne panele?
 
  • Všeč mi je
Reactions: lecko

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Pride pa to v prednost, ce imaš prevec porabe in premajhno prikljucno moc. Na tak nacin je graf proizvodnje bolj trapezast in ne toliko trikotni. Tako ti razsmernik dlje casa oddaja maximalno dovoljeno energijo.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Vzhod naredi kar nekaj manj kot zahod.

Sam primerjam s sosedovo in imam drugačno izkušnjo. On ima JV, jaz pa JZ in naredi 10% več. Oba enako močno elektrarno, podoben naklon.
Po svoje je tudi logično. Jutra so ponavadi čista, paneli hladni in je izkoristek boljši. Popoldne je že vse pregreto in sparjen zrak, pa je slabše.
Verjetno je pa drugače, če si v Ljubljani, kjer je jutranja megla....
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov

kazamurnik

Fizikalc
3. avg 2008
1.601
5
38
vprašanje
jaz nimam pojma o tem.

koliko kvadratov panelov bi rabil za dvo nadstropno hišo 260 kvadratov,ponavadi vse razsvetljeno....elektrike porabim 80€ stanovanje in okrog100€ delavnica(3 faze)....grejem na drva in porabim za vse okrog 40 metrov...hiša je stara 40 let...izolacija slaba.

razmišljam tudi o toplotni črpalki za gretje ampak me muči izolacija hiše.

predlogi bodo izredno dobrodošli.