sončna elektrarna

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Aha, torej le ni SODO vsega kriv. ;)

Pošteno bi bilo, da ti da Gen-i moratorij na odplačilo + subvencioniran nakup elektrike, če SE ne moreš/smeš uporabljat.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.427
858
113
Je, ja, vendar do sedaj noben sosed ni imel težav in na predlog gen i smo prej opravili z birokracijo, ...zdej pačakamo..
Kaksno birokracijo? Pri meni, preden smo priceli delati smo uredili samo projektno dokumentacijo in pridobljeno (ali zavrnjeno) elektro soglasje. Šele nato vse ostalo.

in prav v tem ES so napisani vsi pogoji, ki so od 1.3 zaostreni. Vendar pa so izvajalci to zamolcali strankam in s figo v zepu (nekako tako, bomo ze resili nekako) pobrali denar in priceli instalacije. Zadaj pa stop od distribucije, ki ne priklopijo v omrezje.
 

Smajo

Fizikalc
15. maj 2012
545
25
28
hraše
Kaksno birokracijo? Pri meni, preden smo priceli delati smo uredili samo projektno dokumentacijo in pridobljeno (ali zavrnjeno) elektro soglasje. Šele nato vse ostalo.

in prav v tem ES so napisani vsi pogoji, ki so od 1.3 zaostreni. Vendar pa so izvajalci to zamolcali strankam in s figo v zepu (nekako tako, bomo ze resili nekako) pobrali denar i.n priceli instalacije. Zadaj pa stop od distribucije, ki ne priklopijo v omrezje.
Na kratko:
- projektna dokumentacija
- eko sklad subvencija
- pogodba brezobrestni kredit geni
- sprememba priključne moči ( elektro Gorenjska)
-soglasje se je čakalo 14 dni, v tem času smo vse to izvedli ,v dobri veri da ne bo težav, če ima okrog mene večina sosedov že na strehi elektarne.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.427
858
113
Na kratko:
- projektna dokumentacija
- eko sklad subvencija
- pogodba brezobrestni kredit geni
- sprememba priključne moči ( elektro Gorenjska)
-soglasje se je čakalo 14 dni, v tem času smo vse to izvedli ,v dobri veri da ne bo težav, če ima okrog mene večina sosedov že na strehi elektarne.
Tale zadnja alineja zadnji del je najbolj problematicen. Vec kot je SE okoli tebe bolj distribucija omejuje moc.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Smajo in McGiver

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Pa sej ne mores oddat za ekosklad subvencijo brez soglasja?
Dej za foro povprasi elektro celje/elektro gorenjska ce ti oni zgradijo in uredijo priklop.. k mam obcutek da majo skarje in platno

kater konc gorenjske?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
in potem bi se šli elektro mobilnost in podobne fore.
Sej to... najbolje postavit še en blog TEŠ, če je koln tako super in profitabilen način proizvajanja elektrike:

Par citatov:
Za TEŠ 6 bo treba letos plačati okoli 60 milijonov evrov stroškov financiranja poroštev.

Letos se zato približujejo sto milijonom evrov stroškom za kupone, v prihodnjih letih bo strošek še precej višji.

Samo še pet držav članic EU načrtuje rabo premoga po letu 2030, od teh samo Poljska tudi po letu 2040, vendar le manjši del, in še to bo morda revidirala, ko bo EU postavila nove cilje.

Samo še v petih državah članicah niso sprejeli odločitve o opustitvi premoga. Ena od njih je Slovenija.

Namesto da mečejo denar v črno luknjo bi ga lahko namenili nadgradnji elektro omrežja, postavili par velikih hranilnikov baterij, povečali subvencije za sončne elektrarne, itd...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.179
8.960
113
jaz sem sicer bolj mislil na samo omrežje, da ne zmore par sončnih elektrarn ki so proti e avtu pljunek v morje po moči.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Treba bo tudi kaj narediti na "dinamični" porabi tam kjer je možno. Če že boš imel avto s pošteno baterijo, bi ga res lahko oddajal kot kompenzator pri obremenitvah omrežja.
Torej, ob pomanjkanju elektrike oddajal elektriko po visoki ceni, ob viških polnil baterijo po nizki ceni.
Gretje sanitarne vode s toplotno črpalko(in podobne porabnike) poleti bi tudi lahko načrtoval za.takrat ko bi bili viški elektrike.
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov in sajkek

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.179
8.960
113
industrija sicer fura ta sistem...verjetno bo potrebno tudi na gospodinjski odjem, itak smo vedno večji porabniki energije
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Že sedanji stevci in omrežje omogočajo 15 minutne odčitke. Zdaj je treba samo še porabnikom sporočiti, kdaj naj se vklopijo.
Se pa bojim da je to zaenkrat še prevelik korak za upravljalce omrežij. Raje so v.coni udobja in zavirajo postavitev sončnih elektrarn
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Sej to je smisel pametnih števcev ki se že povsod montirajo. Reševali bodo problem zanič omrežja. Elektrika v prihodnosti ne bo več po nizki in visoki tarifi na fiksni max. odjemni moči ampak boš imel določene pakete kjer imaš različno razporejeno moč. Večje bodo moči v intervalih ko je omrežje obremenjeno dražje bo, in obratno ko ni obremenitve na omrežju bo elektrika skoraj zastonj. S tem se uporabniki sami prisilijo da uporabljajo poceni elektriko.

Če/ko boš rabil več boš zakupil večjo moč bodisi za en dan ali pa za en daljši/krajši termin ostalo boš fural svoj paket ki ti ustreza. Če presežeš svojo moč boš dobil SMS, ko se bo to zgodilo 3x 1h ti bo elektro vrgel odklopnik na daljavo ven ali pa zaračunal penale. Smisel vsega je da ima elektro (distribucija) vedno vpogled nad trenutno in tudi kratkoročno prihodnjo porabo in lahko tako omrežje deluje nemoteno na optimalnih 90%, ne pa kot sedaj ko deluje med 10% in 100% in ko prideš na 100% sledi kolaps (po drugi strani pa večino časa ni niti na 30% in so vsi elementi predimenzionirani za tako porabo).
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Treba bo tudi kaj narediti na "dinamični" porabi tam kjer je možno. Če že boš imel avto s pošteno baterijo, bi ga res lahko oddajal kot kompenzator pri obremenitvah omrežja.
Torej, ob pomanjkanju elektrike oddajal elektriko po visoki ceni, ob viških polnil baterijo po nizki ceni.
Gretje sanitarne vode s toplotno črpalko(in podobne porabnike) poleti bi tudi lahko načrtoval za.takrat ko bi bili viški elektrike.
V2G - Vehicle2Grid tehnologija že obstaja in jo testirajo že povsod po svetu. Tudi pri VW so povedali da bodo kmalu imeli vsi njihovi EVji V2G vgrajen.

Kar se pa TČ tiče se pa povsem strinjam. Moja TČ podpira CAN protokol za sprejemanje in oddajanje sporočil do kontrolne enote. Torej če bi ECE dal na voljo nek API s trenutno ceno energije potem bi lahko sam sprogramiral kdaj naj TČ dela...
Isto bi lahko naredil že zdaj pozimi, da bi TČ delala samo ponoči ko je cenejši štrom. Samo verjtno bi bil negativen efekt ker pri -5*C (ponoči) porabi več stroma da zagreje hišo, kot pa podnevi pri npr 5*C...
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
V2G - Vehicle2Grid tehnologija že obstaja in jo testirajo že povsod po svetu. Tudi pri VW so povedali da bodo kmalu imeli vsi njihovi EVji V2G vgrajen.

Kar se pa TČ tiče se pa povsem strinjam. Moja TČ podpira CAN protokol za sprejemanje in oddajanje sporočil do kontrolne enote. Torej če bi ECE dal na voljo nek API s trenutno ceno energije potem bi lahko sam sprogramiral kdaj naj TČ dela...
Isto bi lahko naredil že zdaj pozimi, da bi TČ delala samo ponoči ko je cenejši štrom. Samo verjtno bi bil negativen efekt ker pri -5*C (ponoči) porabi več stroma da zagreje hišo, kot pa podnevi pri npr 5*C...
Odvisno od vlage (defrostov ;) )
Defrosti.marsikateri črpalki povzročajo sive lase. ;)
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.209
700
113
Odvisno od vlage (defrostov ;) )
Defrosti.marsikateri črpalki povzročajo sive lase. ;)
Idealno je obratovat vedno nad temperaturo, ko se začnejo defrosti...Posebej v času, ko so dnevne temparature precej nad nočnimi... In da je črpalča dovoljšne moči, da nadoknadi nočni padec temparature v bajti.
Če pa ne gre, potem pač ne gre...Se pa da mogoče malo znižat nočno o bremenitev..Seveda je pogojeno tudi s tem ali je merjenje 2 ali1 tarifno
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Nek znan monter črpalk je napisal da je za TC bolj zajebano okolje med 0 in 5C in visoko vlago kot pa -5 in suh zrak.
Je pa res da ponoči običajno ni "nizke" relativne vlage. Absolutna je pa seveda pri -5 bistveno nižja kot pa pri 5
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.427
858
113
Treba bo tudi kaj narediti na "dinamični" porabi tam kjer je možno. Če že boš imel avto s pošteno baterijo, bi ga res lahko oddajal kot kompenzator pri obremenitvah omrežja.
Torej, ob pomanjkanju elektrike oddajal elektriko po visoki ceni, ob viških polnil baterijo po nizki ceni.
Gretje sanitarne vode s toplotno črpalko(in podobne porabnike) poleti bi tudi lahko načrtoval za.takrat ko bi bili viški elektrike.
Ce mene vprasas je tole vse skupaj en pljunek v morje in mašilo za eko fane. To enostavno ni vzdrzno.

Kar se pa tice obremenitve trafotov in SE. Zamislite si padec/skok proizvodnje na enem trafotu. Recimo, da je priklopljenih gor za 500 kW SE in se v istem trenutku prekine proizvodnja. In to parkrat na dan ali uro? In potem na vec trafotih ponavljaj to.

Ze nato niso distribucije pripravljene, kaj sele drugi sunki.