sončna elektrarna

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
Kako daleč stran od strehe lahko racunam da bi padel sneg iz elektrarne..naklon strehe cca 30°. Višina kapa cca 5m .
Stos je v tem da je pod kapom ena nadstrešnica širine cca 2m in če ne odnese snega en meter naprej od žleba, bi bilo treba sneg zadržati na elektrarni ali pa podaljšati streho oziroma naredit nek klin na koncu nadstrešnice ki bo sneg "odrinil" čez kap nadstrešnice.
Ima kdo izkušnje kako zdrsne sneg iz elektrarne?

Evo prvi sneg... iz strehe se je zapeljal zelo hitro, je pa padel skoraj ravno. Če gledaš rob žleba in sedaj ko je sneg na tleh sta skoraj v isti liniji.
Sem tudi jaz pričakoval, da se bo zapeljalo bolj naprej, ker je spodaj TČ ;(
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
885
84
28
select 1 from dual;
Pri meni je pa druga težava. Pod delom SE (17 panelov) je nadstrešek iz lepljencev, razpon med stebroma cca 6m in pokrit s steklom (8x8) malo me je postalo strah, da v primeru večjega sneženja vse spolzi na nadstrešek in ga polomi. Do sedaj te težave ni bilo, ker se je sneg stopil na strehi. Bom verjetno moral za vsak slučaj dodati na sredino še en steber.
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Evo tudi jaz se javljam, prvi sneg je tukaj, sneg iz panelov hitro leti dol, vse dobim na strešno okno ampak me nič ne moti:) Leto se bliža koncu, v "rezervi imam" še 1800 kWh, mislim da ne bom šenkal kaj dosti:) TČ dela kot mora, zdaj imamo skupno porabo ogrevanje + voda + elektrika v gospodinjstvu cca 55 kWh na dan. Tako da če ne pritisne - 20 stopinj sem "rešen". Ne vem pa za drugo leto, ker imam šele od 13. maja elektrarno. Tako da 13. maja bom videl ali je zadosti ali ne.

K sreči imam zunanjo enoto na drugi strani strehe tako da jo ta sneg iz panelov nič ne moti.
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
A je možno da vsak kwp elektrarne pridela 1,5mwh elektrike letno.

Nekateri pa so na 0,8, ali celo manj brez nekih izpadov tekom leta.

Malo pozen odgovor, 1500 kWh na 1 KW elektrarne se mi zdi skoraj malo verjeten, razen če je elektrarna postavljena "nad oblaki" Povprečje bi moglo biti med obema številkama ki si jih napisal okoli 1250 - 1300 kwh na kwh. Je pa mogoče možno da nekdo dobi blizu 1500 ven nekdo pa samo 800, vse je odvisno od lokacije, itd itd

Sonca je že dosti, samo je problem vreme - oblaki, megla itd. Če nebi bilo oblakov bi bilo odlično:)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Imam 3 predracune za elektrarno, četrtega se čakam
Cenovna razlika med njimi je dobrih 20%. Ok.
Ampak amortizacijsko dobo so pa izračunal od dobrih 4 let, pa vse tja do 8 let. Kako jim je pa to uspelo, pa nisem preverjal. Mogoče se pa enkrat lotim preverbo, kdo je bil bolj "kreativen" in kdo bolj realen.
Tista o 4 letih se mi zdi čisto lapsus. Zaradi nekoliko specifične lege bo najbrž najbolj realna tista o 8 letih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in semnov

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Hehe meni so eni naracunali celo 3 leta :bonk: 8 let bo verjento kar realna stevilka
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
No lastniki sončnih elektrarn, koliko ste kaj šenkali elektrike?:D Jaz sem jo letos okoli 500 kWh, drugo leto bo pa še kakšen kWh premalo...
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
22
18
Sam bom letos dosti manj, kot lani. Ne vem sicer kako to. Moram še preveriti, kod je to porabil. Lani sem podaril, cca 2500 letos samo cca 500, obračun zamuja, sem v postopku prestop k SC. Je Geni dolgo zavlačeval.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.959
113
2MW viška. Sicer bodo prenesli v naslednje leto, a sem prepričan da tudi drugo leto ne bom porabil. Če bi kdo bil na Suncontractu, bi mu lahko to elektriko podaril, seveda za 3 kište Budweiserja.
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
2MW viška. Sicer bodo prenesli v naslednje leto, a sem prepričan da tudi drugo leto ne bom porabil. Če bi kdo bil na Suncontractu, bi mu lahko to elektriko podaril, seveda za 3 kište Budweiserja.

škoda da ja nisem bi rabil za drugo leto vsaj 1000 kwh še:D

kako točno izgelda ta poračun? pošljejo kaj po pošti oziroma napišejo kaj na položnico? Da vidim koliko mi aplikacija laže.

vidim da ste vsi kar dosti plusa naredili, zdaj ali je bilo tolk dobro leto ali pa imate večje elektrarne. Upam da se tudi januarja kaj sonca še pokaže
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.959
113
Pomlad je bila radodarna s soncem. Sicer pa vsi smo verjetno malo predimenzionirani, ker se verjetno računa da bo vsako leto procent ali dva nižji izkoristek.
Poračun se vidi na portalu, ko se odčitajo števci. Hkrati te po mailu obvestijo kaj z viškom. Lahko preneseš na naslednje leto ali podariš nekomu znanemu, ali pač šenkaš operaterju.
 

B81

22. jul 2007
34.431
8.919
113
Slab MWH preveč, zaradi zime. Če bi pritisnilo na -15, pa vprašanje..
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.063
788
113
Se pravi višek pri SunContract lahko prenesete v naslednje leto, lahko ga podarite znancu, lahko ga podarite SunContractu, ne morete ga pa prodati na belo? Zato se najbrž šica v pravilno dimenzioniranje SE?
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
22
18
Predpis velja za vse distributerje energije. Vedno podariš viške energije tvojemu "trgovcu". Razlika je v tem, da ti SC, dovoli, da to energijo podariš ali preneseš na drug tvoj račun.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

B81

22. jul 2007
34.431
8.919
113
Verjetno bodo v nekaj letih ze vsi ponujali tole...btw, SNC je zrasel 100%+ v zadnjih dneh..