sončna elektrarna

mags

Fizikalc
11. nov 2020
197
91
28
še eno dodatno informacijo bi rabil od tistih, ki imate že zmontirane elektrarne.

Na računu imajo postavke materiala in montaže 9,5% ddv, postavka "Tehnična dokumentacija in vodenje postopkov" pa ima obračunan 22% ddv.
Kar pa se mi ne zdi OK, ker je ta postavka tesno povezana z glavno storitvijo in dejansko sestavljajo nedeljivo transakcijo.

Kak je bilo to pri vas?

Hvala

Igor
No ,ne vem pri meni je bilo od ponudbe pa do končnega računa vse obračunano z nižjo davčno stopnjo 9,5% je pa davek 22% če se SE vgradi kam drugam kot na streho stanovanjske hiše.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.338
974
113
Celje
Obišči stran
No ,ne vem pri meni je bilo od ponudbe pa do končnega računa vse obračunano z nižjo davčno stopnjo 9,5% je pa davek 22% če se SE vgradi kam drugam kot na streho stanovanjske hiše.

ja saj to mi je jasno. Je zmontirano na stanovanjski objekt in na VSE je 9,5%, posebej postavka "Tehnična dokumentacija in vodenje postopkov " pa 22%
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
A kaj preverjaš, oziroma kontroliraš stanje tudi po števcu ,kolk ti je ta Shelly 3EM točen.
To imaš aplikacijo na telefonu ali je še kako drugače.

Je umerjen.... tako da je čisto točen. Preverjal sem z moj.elektro in pa z app od solarne...
Imaš pa app na telefonu ali pa na internetu... je pa varjanta da imaš pač v sklopu pametne hiše (HA, Hubitat, etc) z drugimi napravami.
Jest mam trenutno cel kup Shelly-jev po hiši. Nekaj jih pa še čaka na vgradnjo/električarja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mags

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.636
449
83
Tolmin
A kaj preverjaš, oziroma kontroliraš stanje tudi po števcu ,kolk ti je ta Shelly 3EM točen.
Septembra zmontiral in je za Oktober točen do kWh - povezanega imam na Domoticz.
Tokovniki so "klešče" in ni potrebno odklapljati žic.
Ma tudi dodaten relejni izhod, ki ga lahko po želji sprogramiraš v alarm (prevelika poraba, oddaja energije, ...)
 
  • Všeč mi je
Reactions: gas

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
509
79
28
Ali je možno Shelly 3EM uporabiti tudi za merjenje porabe pri enofazni elektriki?
Tokovne klešče daš okoli dovodnih žic. Kako pa priklopiš sam Shelly na elektriko? Verjetno to mora vse skupaj električar naredit?
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
Ali je možno Shelly 3EM uporabiti tudi za merjenje porabe pri enofazni elektriki?
Tokovne klešče daš okoli dovodnih žic. Kako pa priklopiš sam Shelly na elektriko? Verjetno to mora vse skupaj električar naredit?
Za eno fazo imaš pa pomoje EM....

Meni je vse delal električar... sam nič en upam pri elektriki...
 

mags

Fizikalc
11. nov 2020
197
91
28
A je morda kdo iz dolenjske , okolica NM ,da bi mi priključi zadevo (Shelly 3EM) , moje delo okoli elektrike- obvoz:), verjetno se zadeva vgradi v EO, v kateri je že varovalka .
 
Nazadnje urejeno:

Jozel

Zelenc'
15. nov 2020
1
0
1
Lepo vabljeni na brezplačni webinar o SE kjer bomo govorili splošno o SE in odprta vprašanja udeležencev.
Webinar na platformi m-teams bom izvedel v sredo 18.11.2020 ob 19 uri.
Na dogodek se lahko prijavite na e-mail info@enertron.si
Se vidimo v sredo.
Lp
Jože
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
EE in omrežnine ne plačuješ, plačuješ pa prispevek OVE+SPTE in varovalke
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Sem upal da se še sprispevka znebiš glede na tip da imaš svojo SE. Je kar lepa cifra na računu.
 

Priponke

  • IMG_20201116_235619.jpg
    IMG_20201116_235619.jpg
    145,8 KB · Ogledi: 179

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Moje ni, je pa v familiji, kamor se mi zdi najbolj smotrno postaviti SE.
Včasih tudi kako železo "stopimo", sploh če se kak rezkar, sveder odlomi, pa CNC tega ne opazi. Potem pa drgne oziroma vrta tako.dolgo, da ne "zasvasa".
 
  • Haha
Reactions: igi

igi

Guru
13. okt 2007
5.338
974
113
Celje
Obišči stran
Meni so zmontirali to. 300€ je blo

Kam fizično pa je zmontirana "merilna postaja"? ker tokovniki gredo v omaro s števcem, "merilnik" pa naj elektro nebi pustil imeti v isti omarici. Pa nekako ni, da bi neko tretjo omarico še montirali zraven. Do omarice z ostalimi varovalkami od elektrarne pa je nekih 6m in verjetno se kabli od tokovnika ne podaljšujejo...

Hvala
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
A je morda kdo iz dolenjske , okolica NM ,da bi mi priključi zadevo (Shelly 3EM) , moje delo okoli elektrike- obvoz:), verjetno se zadeva vgradi v EO, v kateri je že varovalka .
Tle so navodila za inštalacijo.

Torej treba je vgraditi 3 kom 6A varovalke, vsako na svojo fazo in iz njih pelješ na VA, VB, VC.
(To je zato, da naprava lahko meri tudi napetost faz, poleg tega dobi napajanje za delovanje naprave)

Nulo povežeš na nulo, tokovni senzorji pa morajo objeti žice posameznih faz pred ali po fid stikalu.
Kabelčki iz tokovnih senzorjev gredo pa v konektorje A, B, C.


1605774031199.png


Vsekakor priporočam, da rečeš raje enem štromarju...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: gas

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Kako daleč stran od strehe lahko racunam da bi padel sneg iz elektrarne..naklon strehe cca 30°. Višina kapa cca 5m .
Stos je v tem da je pod kapom ena nadstrešnica širine cca 2m in če ne odnese snega en meter naprej od žleba, bi bilo treba sneg zadržati na elektrarni ali pa podaljšati streho oziroma naredit nek klin na koncu nadstrešnice ki bo sneg "odrinil" čez kap nadstrešnice.
Ima kdo izkušnje kako zdrsne sneg iz elektrarne?